ترفندهای تندخوانی: ۸ ترفند ساده و موثر

پیش‌تر به شما گفتیم که تندخوانی و سریع خوانی چیست و در آنجا خدمت‌تان گفتیم تندخوانی باعث تقویت حافظه و سرعت رشد شما در کسب‌وکار و سایر قسمت‌های زندگی یک شخص می‌شود؛ چرا که با مطالعه منابع بیشتر و مقایسه آن‌ها با هم سرعت رشد خود را افزایش می‌دهد.

گفتیم که با تندخوان علاوه بر افزایش سرعت مطالعه درک مطلب و سرعت یادگیری شما بخاطر افزایش تمرکزتان افزایش می‌یابد.

در مقاله رکورد تندخوانی شما را با تندخوان‌های جهان آشنا کردیم و به شما گفتیم که تندخوانی به علت سرعت ذهن و چشمان ما شدنی و کاملا از نظری علمی قابل اثبات است.

اکنون قصد داریم که شما را با ترفندهایی ساده و موثر آشنا کنیم تا از مزیت روش‌های تندخوانی و تقویت خافظه بهره ببرید و از لحظه‌لحظه زندگی‌تان با استرس کمتر و لذت بیشتر استفاده کنید.

۸ ترفند تندخوانی

۱- پیش مطالعه یا اسکن

قبل از شروع مطالعه مهم است که مانند دستگاه اسکن شروع کنید به بررسی تمام مطلب، مقاله یا کتابی قصد مطالعه آن را دارید با دقت بررسی کنید و اسکنش کنید.

چرا که به ما یاد داده شده که کلمه به کلمه مطالعه کنیم درصورتی که سرعت مغز ما فوق العاده است و کلمات در کنار هم معنا را تغییر می دهند؛ بنابراین هرچه ذهن ما برای جملات و ترکیب بلندتر کلمات آماده باشد، سرعت مطالعه و درک مطلب ما بالاتر می‌رود.

ترفند خواندن پاراگراف به پاراگراف

۲- سعی کنید پاراگراف به پاراگراف بخوانید

یکی از مشکلاتی که باعث کند شدن سرعت مطالعه و به نوعی آرام‌خوانی می‌شود، خوانش پریشی است. چرا که در زمانی که جمله یا پاراگرافی را می‌خوانید، احتمال این که کلمه یا قسمتی را کاملا متوجه نشوید بسیار زیاد است. تمام سعی خود را کنید که از برگشت و دوباره خوانی پرهیز کنید و یک پاراگراف را به‌صورت پیوسته و با تمرکز بالا بخوانید. گاهی در پاراگراف‌های بعدی سوال ایجاد شده در ذهن‌تان جواب داده می‌شود.

۳- زمزمه را فراموش کنید

یکی از عادات بدی که از مدرسه همراه ما شده است، این است که در هنگام مطالعه در ذهن خود یا زیر زبان در حال زمزمه مطلب هستیم که این ذهن ما را از فعالیت اصلی خود که مطالعه و درک مطلب است جدا می‌کند.

تمام تلاش خود را انجام دهید که این عادت بد را از خود دور کنید. در هفته‌های اول بسیار سخت و طاقت فرساست اما کم‌کم این عادت به کلی فراموش می‌شود.

۴- استفاده از راهنما

در مطالعه هر لحظه ممکن است که به علل مختلف و بخصوص کسانی که تندخوان نیستند، خط را گم کنند و این باعث حواس‌پرتی، از دست دادن تمرکز و کندخوانی یا آرام‌خوانی شود که خیلی بد است.

استفاده از یک خودکار، مداد و حتی انگشتان که در زیر خطی که مطالعه می‌کنید مشکلات بالا را از بین می‌برد. از طرف دیگر سعی کنید رفته به رفته سرعت راهنما را اضافه کنید که تندخوان‌تر شوید و چشم‌های شما تلاش بیشتری کنند تا به راهنما برسند و تمرکز بالاتری را داشته باشید.

۵- افزایش زاویه دید

چشم‌های ما زاویه دیدی دارند که محدود است. سعی کنید که در زمان مطالعه کتاب یا مطلب را با فاصله‌ای از چشم قرار دهید که علاوه بر خوانا بودن کلمات و اذیت نشدن اعضای بدن به خصوص گردن، بیشتر دید از صفحه‌ای که مطالعه می‌کنید داشته باشید. هر چه از تمام زاویه دید خود بر روی مطلب بیشتر استفاده کنید عوامل محیطی که باعث عدم تمرکز می‌شود، کمتر می‌شوند.

داشتن سوال و هدف در مطالعه

۶- هدف مطالعه را بدانید

قبل از شروع مطالعه سوالاتی در مورد مطلب که قصد خواندن آن را دارید در ذهن خود ایجاد کنید. داشتن سوال کمک می‌کند که ذهن بیشتر در تلاش باشد تا به جواب سوالاتش دست یابد که این کمک بسیار شایانی به افزایش تمرکز و درک مطلب شما می‌شود.

۷- از چندین کار همزمان بپرهیزید

انجام چند کار همزمان و حضور در محیطی که پر از حواس‌پرتی است اصلا برای مطالعه مناسب نیست. سعی کنید در محیط مناسب و آرام باشید، لوازم غیرضروری مانند موبایل را از خود دور کنید و به‌جای آن‌ها وسایل ضروری مانند مداد، مارکر و کاغذ را در دسترس بگذارید.

سعی کنید زمان خاصی را که برای آن ارزش قائل هستید را برای مطالعه به خود اختصاص دهید تا نتیجه بهتری را ببرید.

۸- استفاده از آموزش تندخوانی فانتوم

آموزش تندخوانی فانتوم دوره آموزش رایگان است که با کمک ویدیو و کاملا کاربردی تلاش می‌کند که سرعت مطالعه و تمرکز شما را افزایش دهد. با شرکت در این دوره سرعت مطالعه خود را افزایش دهید و از تندخوانی و پیشرفت در زندگی لذت ببرید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *