ترفند تندخوانی
تندخوانی و مهارت مطالعه, تندخوانی

ترفندهای تندخوانی:۸ ترفند ساده و موثر

[تعداد: 6    میانگین: 3.5/5]

قبلا به شما گفتیم که تندخوانی و سریع خوانی چیست ، و در آنجا خدمتتان گفتیم تندخوانی باعث تقویت حافظه و سرعت رشد شما در کسب و کار و سایر قسمت های زندگی یک شخص میشود چرا که با مطالعه منابع بیشتر و مقایسه آنها با هم سرعت رشد خود را افزایش می دهد.

گفتیم که با تندخوان علاوه بر افزایش سرعت مطالعه درک مطلب و سرعت یادگیری شما بخاطر افزایش تمرکزتان افزایش میابد.

در مقاله رکورد تندخوانی شما را با تندخوانهای جهان آشنا کردیم و به شما گفتیم که تندخوانی به علت سرعت ذهن و چشمان ما شدنی و کاملا از نظری علمی قابل اثبات است .

اکنون قصد داریم که شما را با ترفندهایی ساده و موثر آشنا کنیم تا از مزیت روشهای تندخوانی و تقویت خافظه بهره ببرید و از لحظه لحظه زندگیتان با استرس کمتر و لذت بیشتر استفاده کنید.

۸ ترفند تندخوانی

۱-پیش مطالعه یا اسکن

قبل از شروع مطالعه مهم است که مانند دستگاه اسکن شروع کنید به بررسی تمام مطلب ، مقاله یا کتابی قصد مطالعه آن را دارید با دقت بررسی کنید و اسکنش کنید.

چرا که به ما یاد داده شده که کلمه به کلمه مطالعه کنیم درصورتیکه سرعت مغز ما فوق العاده است و کلمات در کنار هم معنا را تغییر می دهند بنابراین هرچه ذهن ما برای جملات و ترکیب بلندتر کلمات آماده باشد ، سرعت مطالعه و درک مطلب ما بالاتر میرود.

ترفند خواندن پاراگراف به پاراگراف

۲- سعی کنید پاراگراف به پاراگراف بخوانید

یکی از مشکلاتی که باعث کند شدن سرعت مطالعه و به نوعی آرام خوانی میشود ،خوانش پریشی است ، چرا که در زمانیکه جمله یا پاراگرافی را می خوانید ، احتمال اینکه کلمه یا قسمتی را کاملا متوجه نشوید بسیار زیاد است ، تمام سعی خود را کنید که از برگشت و دوباره خوانی پرهیز کنید و یک پاراگراف را بصورت پیوسته و با تمرکز بالا بخوانید ، گاهی در پاراگراف های بعدی سوال ایجاد شده در ذهنتان جواب داده می شود.

۳-زمزمه را فراموش کنید

یکی از عادات بدی که از مدرسه همراه ما شده است ، این است که در هنگام مطالعه در ذهن خود یا زیر زبان در حال زمزمه مطلب هستیم که این ذهن ما را از فعالیت اصلی خود که مطالعه و درک مطلب است جدا میکند.

تمام تلاش خود را انجام دهید که این عادت بد را از خود دور کنید، در هفته های اول بسیار سخت و طاقت فرساست اما کم کم این عادت به کلی فراموش میشود.

۴- استفاده از راهنما

در مطالعه هر لحظه ممکن است که به علل مختلف و بخصوص کسانیکه تندخوان نیستند ، خط را گم کنند و این باعث حواس پرتی ، از دست دادن تمرکز و کندخوانی یا آرام خوانی شود که خیل بد است.

استفاده از یک خودکار ، مداد و حتی انگشتان که در زیر خطی که مطالعه میکنید مشکلات بالا را از بین میبرد ، از طرف دیگر سعی کنید رفته به رفته سرعت راهنما را اضافه کنید که تندخوان تر شوید و چشمان شما تلاش بیشتری کنند تا به راهنما برسند و تمرکز بالاتری را داشته باشید.

۵-افزایش زاویه دید

چشمان ما زاویه دیدی دارند که محدود است ، سعی کنید که در زمان مطالعه کتاب یا مطلب را با فاصله ای از چشم قرار دهید که علاوه بر خوانا بودن کلمات و اذیت نشدن اعضای بدن بخصوص گردن ، بیشتر دید از صفحه ای که مطالعه میکنید داشته باشید ، هر چه از تمام زاویه دید خود بر روی مطلب بیشتر استفاده کنید عوامل محیطی که باعث عدم تمرکز میشود کمتر میشوند.

داشتن سوال و هدف در مطالعه

۶- هدف مطالعه را بدانید

قبل از شروع مطالعه سوالاتی در مورد مطلب که قصد خواندن آن را دارید در ذهن خود ایجاد کنید ، داشتن سوال کمک میکند که ذهن بیشتر در تلاش باشد تا به جواب سوالاتش دستیابد که این کمک بسیار شایانی به افزایش تمرکز و درک مطلب شما می شود.

 

۷-از چندین کار همزمان بپرهیزید

انجام چند کار همزمان و حضور در محیطی که پر از حواس پرتی است اصلا برای مطالعه مناسب نیست ، سعی کنید در محیط مناسب و آرام باشید ، لوازم غیر ضروری مانند موبایل را از خود دور کنید و بجای آنها وسایل ضروری مانند مداد ، مارکر و کاغذ را در دسترس بگذارید.

سعی کنید زمان خاصی را که براش ارزش قائلید را برای مطالعه به خود اختصاص دهید تا نتیجه بهتری را ببرید.

۸- استفاده از آموزش تندخوانی فانتوم

آموزش تندخوانی فانتوم دوره آموزش رایگان است که با کمک ویدیو و کاملا کاربردی تلاش میکند که سرعت مطالعه و تمرکز شما را افزایش دهد ، با شرکت در این دوره سرعت مطالعه خود را افزایش دهید و از تندخوانی و پیشرفت در زندگی لذت ببرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *