تعریف تمرکز حواس چیست؟
تمرکز

تعریف تمرکز حواس چیست؟

[تعداد: 27    میانگین: 3.1/5]

برای دستیابی به تمرکز حواس و بهره مندی از مزایای فراوان آن در زندگی شخصی و کاری خود باید ابتدا تعریف تمرکز حواس را بدانیم و سپس روش های تقویت آن را به کار گیریم. تمرکز حواس در واقع توانایی شخص در هدایت کردن توجه و تمرکزش با اراده خود می باشد، یعنی شخص بتواند توجه خود را کنترل کند. تعریف تمرکز حواس چیزی نیست به جز توانایی فرد در افزایش تمرکز خود بر روی یک موضوع یا فکر خاص و در عین حال خارج کردن تمام افکار غیر مرتبط و احساسات از ذهن.

تمرکز حواس همان توانایی انجام یک کار خاص در لحظه است، به جای این که از یک موضوع به موضوع دیگر پریده و توجه، وقت و انرژی خود را از بین ببریم. در حالت تمرکز، تمام توجه فرد بر روی یک فکر و ایده خاص است و چیزهای دیگر را فراموش می کند. در این لحظه، ذهن کاملا متمرکز شده و تنها یک فکر واحد مغز را اشغال می کند. تمام انرژی ذهن بر روی یک فکر جمع می شود.

توانایی فرمان دادن به ذهن و کنترل کردن تمرکز به حالت عادی در اکثر مردم وجود ندارد و نیاز به آموزش و تمرین دارد. انسان نمی تواند هر لحظه که می خواهد، به ذهنش دستور دهد که بر روی سوژه ای خاص تمرکز کند. با این حال، تمرکز کردن یکی از فعالیت های رایج انسان هاست و تقریبا هر روز برای همه افراد اتفاق می افتد، اما بیشتر حالت خودانگیز و کنترل نشده دارد.

تعریف تمرکز حواس واقعی چیست؟

آیا تا کنون به بچه ها در هنگام بازی کردن توجه کرده اید؟ آن ها حتی صدای شما را هم نمی شنوند! چنان غرق در بازی می شوند که هر چیز دیگری در دنیا را در آن لحظات فراموش می کنند.

وقتی مشغول مطالعه یک کتاب جذاب هستید، صدای فریاد مردم را نمی شنوید. حتی اگر کسی شما را صدا کند، متوجه نمی شوید. اطراف خود را به کلی فراموش می کنید و هیچ درکی از زمان ندارید. این حالت در مواقع دیگر نیز اتفاق می افتد: هنگام نوشتن نامه، تماشای فیلم، بازی شطرنج یا هنگام انجام هر کار دیگری که برایتان جذاب است. این مثال ها نشان می دهند که رسیدن به حالت توجه متمرکز امری دست یافتنی و محتمل است.

با این حال، تمرکز حواس واقعی چیز متفاوتی است. تمرکز حواس یک فرآیند آگاهانه و عمدی است که طی آن فکرتان را به صورت ارادی، در هر لحظه که بخواهید و بر روی هر موضوعی که بخواهید، به مدت مشخصی و نه فقط برای چند لحظه، متمرکز می کنید. تمرکز حواس توانایی متمرکز کردن ذهن نه فقط بر روی چیزها و موضوعات دلچسب و جذاب مورد علاقه تان، بلکه بر روی کارها و وظایف، مطالعات و چیزهای خسته کننده و غیر جذابی است که مجبور به انجامشان هستید.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  معرفی بهترین روشهای تمرکز حواس

اکنون که با تعریف تمرکز حواس آشنا شدید، باید بدانید که تقویت نیروی تمرکز ذهن، مانند هر چیز دیگری نیاز به تمرین و کوشش دارد. آیا برای تقویت قدرت فیزیکی خود به باشگاه می روید؟ اگر جوابتان مثبت است، چند بار در هفته و برای چه مدتی این کار را انجام می دهید؟ آیا به یک زبان خارجی مسلط هستید؟ اگر این گونه است، چه مدت تمرین کردید تا در حد ابتدایی به آن زبان مسلط شوید؟ تقویت تمرکز حواس هم همین طور است و نیاز به آموزش و تمرین دارد. تمرین های متنوعی برای این کار وجود دارند که صرف حتی ده دقیقه در روز برای انجام آنها می تواند شما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

توانایی متمرکز کردن ذهن یک توانایی حیاتی برای رسیدن به موفقیت در هر حیطه ای از زندگی، امور مادی و مالی، پیشرفت شخصی و امور معنوی است. این توانایی به شما کمک می کند دچار حواس پرتی نشوید و در وقت و انرژی صرفه جویی کنید. برای انجام امور روزمره زندگی، پیگیری اهداف، کسب عادات و توانایی های جدید و برای انجام مراقبه و رسیدن به آرامش درونی به تمرکز حواس نیاز دارید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “تعریف تمرکز حواس چیست؟

  1. Delara گفت:

    خیلی عالی بود من واقعا ازتون ممنونم خیلی کمک بزرگی بود.

  2. شریفی گفت:

    بسیار تشکر از نوشته هاتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *