تعریف عدم تمرکز حواس چیست؟
تمرکز

تعریف عدم تمرکز حواس چیست؟

[تعداد: 7    میانگین: 3/5]

تعریف عدم تمرکز این است که فرد نمی تواند بیش از چند ثانیه توجه خود را بر روی یک موضوع یا فکر خاص ثابت نگاه دارد و موضوعات دیگری حواس او را به خود جلب می کنند. موانع زیادی در برابر تمرکز حواس وجود دارند اما خوشبختانه می توان با تمرین و ممارست آنها را از سر راه برداشت. عدم تمرکز مشکلی گسترده در میان انسان هاست که ارتباطی با سن، جنسیت و ملیت ندارد.

تعابیر مختلف افراد در تعریف عدم تمرکز

 • سعی می کنم تمرکز کنم اما خیلی زود شروع به فکر کردن به موضوع دیگری می کنم.
 • برایم مشکل است که هنگام مطالعه، توجه ام را بر روی مطالب متمرکز کنم.
 • ذهنم مرتب از این فکر به آن فکر می پرد.
 • وقتی سعی می کنم بر روی کاری که دارم انجام می دهم تمرکز کنم، افکارم به سرعت به سمت چیزهای دیگر کشیده می شوند.
 • نمی توانم کاری را که شروع می کنم، به اتمام برسانم.
 • تمرکز ندارم. نمی توانم بیش از چند ثانیه فکرم را بر روی یک موضوع نگاه دارم.
 • معمولا انجام کارهایم را به تعویق می اندازم زیرا نمی توانم به مدت طولانی بر روی کاری تمرکز کنم و سپس کارم را رها می کنم.

اینها تنها برخی از چیزهایی هستند که مردم می گویند. موضوع مشترک تمام این حرف ها عدم تمرکز و عدم توانایی در متمرکز نمودن ذهن بر روی یک مطلب در هر لحظه است. عدم تمرکز حواس بر روی کار، روابط، مدرسه و تقریبا هر چیز دیگری تاثیر منفی می گذارد.

تعریف عدم تمرکز حواس چیست؟

تعریف عدم تمرکز حواس چیست؟

گاهی اوقات مشکل حادی وجود دارد که ممکن است نیاز به درمان پزشکی و مشاوره داشته باشد. با این وجود، چنانچه یک فرد عادی دچار عدم تمرکز حواس باشد اما سلامت او نقشی در این زمینه نداشته باشد، می توان با انجام منظم تمرین های تمرکز حواس، مشکل را برطرف نمود.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  برای تقویت حافظه چه باید خورد؟

در عصر اینترنت، گوشی های هوشمند، شبکه های اجتماعی و انباشتگی اطلاعات، مشکل عدم تمرکز حواس از قبل هم بزرگ تر شده است. این موارد مدت زمان تمرکز را کوتاه تر از سابق کرده اند.

موانع تمرکز حواس

 • فقدان نیروی اراده کافی در شخص
 • فقدان انضباط شخصی به اندازه کافی
 • بی صبری و بی حوصلگی
 • فکر بی نظم و انضباط
 • علاقه وافر به افکار دیگر
 • بی قراری فیزیکی و فکری
 • عدم درک مفهوم تمرکز حواس
 • عدم توانایی در برقراری سکون و بی حرکت نشستن
 • عدم سلامت
 • نداشتن انگیزه جهت بهبود تمرکز
 • استرس بیش از حد و نبود استراحت کافی

عوامل دیگری نیز در تعریف عدم تمرکز وجود دارند اما موارد مذکور، دلایل اصلی هستند. برای غلبه بر این موانع باید نیروی اراده و انضباط شخصی خود را با انجام تمرین های مناسب تقویت کنید.

برای آشنایی با علت عدم تمرکز یا دلایل عدم تمرکز مقاله مهمترین دلایل عدم تمرکز را مطالعه کنید.

چگونه به عدم تمرکز حواس غلبه کنیم

می توانید از راه حل های ساده ای مانند گوش دادن به موسیقی آرام بخش، تکرار جملات تاکیدی درباره تمایلتان به بهبود این توانایی یا هیپنوتیزم استفاده نمایید. فکر کردن راجع به مزایای تمرکز حواس نیز می تواند موثر باشد.

این فعالیت ها می توانند تا حدودی به شما کمک کنند و نتایج سریعی بدست آورید اما نتایج واقعی و ماندگار از طریق فعالیت تدریجی و توسعه عضلات ذهنی حاصل می شوند. برای غلبه کامل بر مشکل عدم تمرکز حواس به چیزی بیش از این ها نیاز دارید.

باید نیروی توجه و تمرکز حواس خود را آموزش داده و تقویت کنید. پیشرفت تدریجی و آگاهانه، نتایج بهتر و ماندگارتری را در درازمدت برای شما به ارمغان خواهند آورد. این کار مانند استفاده از قرص و هورمون برای افزایش قدرت جسمی و تقویت عضلات در مقابل انجام تمرین های ورزشی واقعی است.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  اصول روانشناسی تمرکز در ورزش

ممکن است نیاز به صرف زمان و تلاش بیشتری داشته باشید اما نتایج عالی و با ارزش خواهند بود. اگر واقعا بخواهید، می توانید بر موانع تمرکز حواس غلبه کنید. این موانع یک شبه از بین نمی روند اما سرانجام قادر به شکست آنها خواهید بود.

انجام تمرین های ورزشی در طول روز به سلامت شما و غلبه بر بی قراری فیزیکی کمک می کنند. همچنین بسیار مهم است که در طول روز به خود کمی استراحت دهید و در طول شب نیز به اندازه کافی استراحت کنید.

انجام تمرینات ورزشی برای تمرکز حواس

مهم نیست در طول روز چه اتفاقی می افتد. سعی کنید آرام و خونسرد باقی بمانید و حس وابستگی خود به دنیا و افراد را کاهش دهید. به خودتان اجازه ندهید بیش از حد تحت تاثیر آن چه که مردم می گویند یا انجام می دهند، قرار گیرید و اجازه ندهید عوامل خارجی بر روی حالت روحی و ذهنی شما تاثیر بگذارند، در غیر این صورت قادر نخواهید بود در هنگام لزوم، فکر خود را متمرکز کنید.

ممکن است رها کردن این عادت آسان نباشد اما اگر یاد بگیرید که از این عادت ناخودآگاه خود آگاه باشید، به تدریج خواهید توانست تاثیر آن را بر روی خود کاهش دهید.

البته فراموش نکنید که باید هر روز زمانی را به انجام تمرین های تمرکز حواس اختصاص دهید.

انجام تمرین های تمرکز حواس آن قدر که به نظر می رسد، سخت نیست. این تمرین ها تمرکز حواس شما را تقویت کرده و به شما کمک می کنند بر مشکل عدم تمرکز خود غلبه نمایید. در ابتدا ممکن است تصور کنید پیشرفتی حاصل نمی شود و ذهنتان همچنان قادر به تمرکز نیست اما در واقع به آرامی در حال بهبود هستید. شما در حال تغییر عادت های ناخودآگاه عمیق خود هستید و این کار نیاز به صرف زمان و حوصله دارد.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  چگونه با تیزحسی معلم خوبی باشیم؟

با داشتن ذهنی متمرکز، توجه و قدرت ذهن شما بهبود یافته و قادر خواهید بود تمام کارهایتان را بهتر، کارآمد تر و در زمان کمتری به انجام برسانید. همزمان با بهبود تمرکز حواستان، افکار شما کمتر دچار بی نظمی و بی قراری می شوند و ذهن شما آرام تر خواهد شد. وقتی نیاز دارید توجه خود را بر روی موضوع خاصی متمرکز کنید، قادر خواهید بود افکار نامربوط را نادیده بگیرید و از منحرف شدن ذهن خود جلوگیری نمایید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *