مشخصه های افراد باهوش
رشد فردی و موفقیت

آیا شما فرد باهوشی هستید؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

هوش یکی از نعماتی است که خداوند به بندگان خود ارزانی داشته است. البته تمامی بندگان از آن به یک‌میزان بهره‌مند نیستند. عده‌ای باهوش‌تر و عده دیگری از هوش کمتری برخوردارند.

این ویژگی انسانی از بدو تولد با او همراه است و می‌تواند تأثیر بسیار پررنگی بر شیوه زندگی افراد بگذارد.

ازآنجایی‌که هوش بالا یک امتیاز بسیار بزرگ برای هر فردی است در این مقاله شما را با خصوصیات افراد باهوش آشنا می‌کنیم. امیدواریم شما نیز جزو این دسته از افراد باشید و از این نعمت بسیار بزرگ در جهت ارتقای سطح زندگی خود استفاده کنید.

  • تعریف هوش
  • باهوش‌ها را بشناسید

تعریف هوش

هوش توانایی ذهنی است و قابلیت‌های متنوعی همچون استدلال، برنامه‌ریزی، حل مسئله، تفکر انتزاعی، استفاده از زبان، و یادگیری را در برمی‌گیرد. نظریه‌های هوش در طول تاریخ تغییر کرده‌اند. پژوهشگران می‌گویند با نوشیدن شیر، خوردن جگر، تخم‌مرغ و بادام‌زمینی، کولین بیشتری به مغز می‌رسد و هوش و حافظه تقویت می‌شود.

پژوهشگران با سنجیدن سطح کولین مغز به میزان هوش افراد پی می‌برند. در سنجش‌های سنتی‌تر تیزهوشی، افرادی که میزان بهره هوشی (هوش‌بهر – IQ) آن‌ها از حد مشخصی بیشتر باشد تیزهوش نامیده می‌شوند.

این حد مشخص در نمونه‌گیری‌های مختلف، با توجه به نوع آزمون و جامعه آماری که بهره هوشی به‌صورت نسبی نسبت به آن سنجیده می‌شود متفاوت است. اما بازهم به‌صورت معمول می‌توان ۱۳۰ را عددی دانست که در بیشتر آزمون‌ها مرز تیزهوشی فرض می‌شود و به افرادی که بهره هوشی بیش از این مقدار را داشته باشند تیزهوش گفته می‌شود.

باهوش‌ها را بشناسید

دانستنِ ندانستن

ممکن است فکر کنید که وقتی فقط تظاهر کنید که همه‌چیز را می‌دانید، (حتی وقتی‌که این‌طور نیست)، باعث می‌شود که شما به همان اندازه هوشمندانه برخورد کنید. اما در حقیقت، افرادی که نگران نباشند و خودخواه باشند، تمایل دارند که با غرور رفتار کنند.

افراد هوشمند کاستی‌های خود را می‌پذیرند و درک می‌کنند که همیشه می‌توانند یاد بگیرند.

یک مطالعه منتشرشده در مجله روانشناسی شخصیت، در مقایسه با نحوه انجام تستهای دانشجویی و چگونگی انجام آن‌ها، پرداخت.

دانش آموزان در یک آزمون مشابه با LSAT رقابت کردند و سپس باید پیش‌بینی کنند که چه تعداد سؤالاتی را درست پاسخ داده‌اند. بسیاری از دانش آموزان با امتیازات پایین‌تر، نمراتی را بیش‌ازحد زیاد انتظار داشتند، درحالی‌که دانشجویانی که بیشترین امتیاز را داشتند تصور می‌کردند که بدتر ازآنچه واقعاً تصور می‌کنند، امتحان‌داده‌اند، نگران نباشید اعتراف کنید که چیزی را نمی‌دانید .

شما مسئولیت یادگیری چیز اضافه را به عهده ندارید. احمق‌ها تمایل دارند که توانایی‌های خود را بیشتر ازآنچه واقعاً هست، نشان دهند؛ درحالی‌که باهوش‌ها معمولاً توانایی‌های خود را دست‌کم می‌گیرند.

همان‌طور که شکسپیر در نمایش‌نامه «هر طور شما دوست دارید» می‌گوید:

احمق خیال می‌کند که عاقل است؛ در حالی که خردمند خود را احمق می‌پندارد.

کنجکاوی مدام

ازآنجاکه دانستن اینکه شما بیشتر، خیلی چیزها برای یادگیری دارید به این معنی است که شما باهوش هستید، و همین یعنی به‌طور طبیعی مایل به یادگیری بیشتر هستید. افرادی که در آزمون‌های IQ نمرات بالاتر کسب نمودند، همانند بچه‌ها کنجکاوتر بوده و تمایل داشتند ایده‌های جدیدی را به‌عنوان بزرگ‌سالان ارائه دهند.

هوش و کنجکاوی دست‌به‌دست می‌شود. افراد هوشمند نه‌تنها در مورد مسائل روزمره کنجکاو هستند، بلکه در پی سؤالات بزرگ، اندیشیدن به موضوعات فلسفی مانند معنای زندگی و جهان نیز می‌باشند.

روحیه کنجکاوی (CQ) به‌اندازه هوش هیجانی (EQ) و بهره هوشی (IQ) عمیقاً موردمطالعه قرار نگرفته است؛ اما شواهد نشان می‌دهند که این شاخص نیز از دو جهت دارای اهمیت است. اول اینکه، افراد با CQ بالاتر به‌طورکلی در برابر شرایط «پر ابهام» بردباری بیشتری از خود نشان می‌دهند.

این سبک‌فکری ظریف، پیچیده و منحصربه‌فرد در افراد، ماهیت رفتار پیچیده آن‌ها را تعریف می‌کند. در وهله دوم، CQ منجر به سطوح بالاتری از سرمایه‌گذاری فکری و کسب دانش در طول زمان می‌شود؛ به‌خصوص در حوزه‌های اصلی آموزش مانند علوم و هنر. در یک مطالعه انجام‌شده از سوی دانشگاه گلداسمیت لندن، مشخص شد که سرمایه‌گذاری فکری (یا به عبارتی چگونگی اینکه افراد زمان و تلاش خود را در حوزه هوش سرمایه‌گذاری می‌کنند)، نقش مهمی را در رشد شناختی افراد بازی می‌کند.

تکمیل جملات دیگران

به نظر می‌رسد عملی بی‌ادبانه باشد، اما اگر شما می‌توانید آنچه را که مردم می‌گویند نگفته درک کنید و حدس بزنید و یا احساس آن‌ها را اندازه‌گیری کنید، این نشانه مطمئنی ست که شما باهوش هستید.

همسویی و هماهنگی با احساسات دیگران به شما امکان می‌دهد که جهان را از دیدگاه دیگران ببینید؛ افرادی که می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و درک کنند که باقی افراد چه احساسی دارند، برای ملاقات با افراد جدید و تجربه چیزهای جدید آغوشی بازدارند، که این‌ها همه تأثیر مثبتی بر هوش دارد.

کنترل و شناخت خود

افراد هوشمند تمایل دارند کنترل خود را به‌شدت حفظ کنند و می‌توانند در تصمیم‌گیری‌ها در هنگام اتفاقات تحریک‌کننده عصبی یا احساسی مقاومت کنند.

ازآنجاکه این افراد همیشه دوست دارند روش‌های جدیدی را در انجام کارهایشان اعمال کنند، بنابراین ممکن است گاهی با شکست روبه‌رو شوند و آن‌ها با علم به این مسئله بازهم قبول خطر کرده و هوشمندانه این خطر را به یک فرصت یادگیری تبدیل می‌کنند.

یک فرد باهوش در موقعیت‌های مختلف به‌سرعت تصمیم‌های درست می‌گیرد. در حقیقت با درک سریع روابط و بینش صحیح خود به‌سرعت تصمیم‌گیری‌های عاقلانه‌ای می‌گیرد.

این موضوع می‌تواند ناشی از خودشناسی بیشتر افراد باهوش باشد. افراد باهوش به تمام زوایای وجود خود واقف هستند و نقاط قوت، ضعف شخصیت و همچنین ارزش‌های خود را به‌خوبی می‌شناسند.

بزرگی می‌گوید: «کسی که دیگران را می‌شناسد عاقل است، اما کسی که خودش را می‌شناسد باهوش و زیرک است». آن‌ها می‌دانند تا زمانی که خود را به‌خوبی نشناسند نمی‌توانند در زندگی موفق باشند.

بیزاری از سروصدا

اگر ترجیح می‌دهید در سکوت کامل کارکنید، شما با فرانتس کافکا، چارلز داروین و آنتون چخوف هماهنگی دارید؛ این‌ها فقط برخی از ذهن‌های درخشان بودند که به سکوت کشنده هنگام کارشان اصرار داشتند، یا اینکه از اینکه قادر به پالایه کردن سروصدای زمینه نبودند شکایت داشتند.

شما ممکن است فکر کنید که افرادی را می‌توان هوشمند نامید که قادر به پذیرفتن جهان هستند، اما مطالعات نشان می‌دهد که این مورد خیلی درست نیست؛ ناتوانی درت حمل صداهایی مانند بلند صحبت کردن، حرکت دادن پاها، جویدن مدام یا تایپ کردن ممکن است، واقعاً خبر خوبی برای مغز شما باشد.

سکوت

ممکن است تصورات غلطی درباره افراد ساکت داشته باشید که با عنوان درون‌گرا، مردم‌گریز یا لقب‌هایی این‌چنینی نامیده می‌شوند. افراد بسیار هوشمند اغلب از سخن گفتن دوری می‌کنند. آن‌ها مقداری از زمان خود را برای تفکر درباره آنچه گفته‌شده می‌گذرانند و پاسخ‌های مناسب را آماده می‌کنند.

آن‌ها ساکت بودن را بهتر از گفتن سخن بیهوده می‌دانند. البته دقت کنید که همه افراد ساکت هم لزوماً باهوش نیستند و ممکن است دارای بیماری و اختلالات شخصیتی و رفتاری باشند. افراد باهوش از سکوتشان جهت پیشرفت خود استفاده می‌کنند.

رودررویی با مشکلات خود

ممکن است خود را در مواجهه با مشکلات مختلفی ببینید اما فرد باهوش اجازه نخواهد داد که مشکلات، زندگی او را تحت‌الشعاع قرار بدهد.

فرد باهوش می‌داند چگونه مشکلات را اولویت‌بندی کند و به آن‌ها درست زمان به وجود آمدنشان، قبل از اینکه از کنترل خارج شوند، رسیدگی کنند.

اگر فردی هستید که با مشکلات روبه‌رو می‌شوید، به چالش‌ها خوش‌آمد می‌گویید و همیشه در مرز منطقه آرامش خود حرکت می‌کنید، این شانس وجود دارد که فردی باهوش باشید

کمال‌گرایی و خود انتقادی

افراد باهوش همیشه در جست‌وجوی کمال هستند، بنابراین هر دفعه که آن‌ها را می‌بینید می‌توانید پیشرفت‌های خیلی کوچکی در آن‌ها مشاهده کنید. آن‌ها همیشه اندکی با دفعه قبل تفاوت دارند. این کمال‌گرایی در همه جنبه‌های زندگی، از تلاش برای مهارت در سخن‌گویی گرفته تا صرف زمان برای تمرین گلف یا پرتاب دارت بروز می‌کند.همچنین خودشیفته‌های بسیاری وجود دارند که برخی اوقات به خود و دیگران درباره اینکه چگونه در موردی خاص خوب عمل می‌کنند، دروغ می‌گویند.

  • لذت از تنهایی

اگر تنهایی شما باعث نگرانی‌تان در مورد خستگی نشود خوش‌شانس هستید، به گفته مجله روانشناسی بریتانیایی، افرادی که وقتی تنها هستند پربارتر هستند، هوشمندتر می‌باشند و اگر با خودتان صحبت می‌کنید، این نشانه‌ای از نبوغ است!

تکرار افکار با صدای بلند، می‌تواند آن‌ها را در مغز شما تقویت کند درحالی‌که ممکن است از دید دیگران دیوانه به نظر بیایید.

اگر مشاهده کنید فردی خود منتقد است و انتقاد را می‌پذیرد، برای شما جالب باشد.

توانایی شما برای پذیرش خطاهای خود و تلاش برای تصحیح آن‌ها نشان‌دهنده باهوش بودن شما است.

نگرانی و اضطراب

یک سری از پژوهش‌های در حال پیشرفت نشان می‌دهد که افراد مضطرب ممکن است از برخی جهات، باهوش‌تر از دیگران باشند. برای مثال، پژوهشگران طی مطالعه‌ای از ۱۲۶ دانشجو خواستند تا پرسشنامه‌هایی را در رابطه با تعداد دفعاتی که احساس نگرانی می‌کنند، تکمیل کنند.

این پرسشنامه‌ها همچنین میزان دغدغه فکری و نیز توجه شرکت‌کنندگان را به مسائل ناراحت‌کننده پوشش می‌داد. نتایج نشان داد که افرادی که تمایل به احساس نگرانی در آن‌ها بیشتر بود و دغدغه‌های فکری بیشتری داشتند، امتیاز بیشتری را در آزمون هوش کلامی به دست می‌آوردند؛ این در حالی بود که افرادی که با نگرانی و دغدغه‌های فکری کمتر، در آزمون‌های هوش غیرکلامی موفق‌تر بودند.

بنابراین چنانچه شما نیز چندان در مورد هوش خود احساس اطمینان نمی‌کنید، این ممکن است نشانه این باشد که اتفاقاً شما کاملاً باهوش هستید؛ یا دست‌کم آن‌قدر ذکاوت دارید که محدودیت‌های خود را درک کنید.

خلاقیت و درک انگیزه‌ها

افراد باهوش در هر شرایطی که باشند ایده‌های جدید و افکار نو دارند و برای انجام هر کاری روشی خلاقانه به کار می‌برند. آن‌ها مشتاق پیشرفت هستند و در خصوص اطلاعاتی که در زمینه‌های مختلف به دست می‌آورند و همین‌طور مردم اطراف خود با دقت فکر می‌کنند و همیشه در برابر افکار افراطی و بدون انعطاف، مقاومت از خود نشان می‌دهند و عقاید جدیدی مطرح می‌کنند.

ارتباط خلاقیت و هوش زیاد

در نظر داشته باشید که افراد باهوش می‌توانند انگیزه‌های دیگران را بلافاصله درک کنند و تشخیص دهند که چه کسی مناسب دوستی است. بنابراین در انتخاب افرادی که با آن‌ها مراوده دارند، دقت کرده و همیشه با افراد دارای اخلاق خوب و کیفیت ارزشی بالا ارتباط برقرار می‌کنند.

تلاش برای آرامش

یکی دیگر از مهم‌ترین خصوصیات آدم‌های باهوش و زیرک این است که آن‌ها برای داشتن آرامش تلاش می‌کنند چراکه انتخاب یک زندگی پر از آرامش این امکان را به فرد می‌دهد تا به کارها و برنامه‌های خود بپردازد. حتی اگر افراد بدبین و منفی گرا شمارا دیوانه و احمق خطاب کنند، با سعی و تلاش موفقیت شما حتمی خواهد بود.

داشتن آرامش ذهنی باعث می‌شود تمام حواس شما معطوف برنامه‌ها و کارهایتان باشد و هیچ عاملی نتواند شمارا از مسیر اصلی‌تان خارج کند. آرامش در زندگی بدین معنا است که به کارها و برنامه خودتان توجه کنید و خود را با دیگران مقایسه نکنید و به خاطر هر آنچه به دست آورده‌اید، هرروز شکرگزار باشید.

درگیری با فعالیت‌های متفاوت

صحبت از مشغول به کار بودن، نشانگر خوبی از هوش شماست. افراد باهوش همیشه تعدادی پروژه دارند که روی آن‌ها کار می‌کنند. آن‌ها احتمالاً زبان انگلیسی خود را بهبود می‌بخشند، ضرب‌المثل‌های مفید چینی می‌آموزند.

بروشورهای تعمیرات خانه را مطالعه می‌کنند، تعدادی از دستورالعمل‌های جدید آشپزی را در آشپزخانه امتحان می‌کنند یا کتابی درباره موضوع موردعلاقه‌شان می‌نویسند. افراد باهوش وقت آزاد خود را با فعالیت‌هایی می‌گذرانند که به بهبود توانایی‌شان در حوزه‌های دیگر کمک می‌کند

شنونده فعال

هنگام گفت‌وگو با دیگران، فرد باهوش برای قطع کردن حرف طرف مقابل و صحبت کردن‌های طولانی تمایل یا تلاشی ندارد. آن‌ها واقعاً ساکت می‌نشینند و به آنچه گفته می‌شود گوش می‌دهند تا بتوانند به این گفته‌ها فکر کنند. اگر آن‌ها چیزی بپرسند، حقیقتاً به گفت‌وگو جهت می‌دهند.

آن‌ها واقعاً توصیه‌های مفیدی ارائه می‌دهند یا حتی با روش خود، شمارا به‌سوی نتایج صحیحی سوق می‌دهند. اگر دوستان شما از صحبت با شما لذت می‌برند و به شما می‌گویند که شنونده خوبی هستید، شما احتمالاً یک دوست خوب و البته فرد باهوشی هستید.

به تعویق انداختن کارها

معمولاً افراد باهوش انجام امور روزانه خود را به تعویق می‌اندازند، چون روی مسائل مهم‌تری تمرکز می‌کنند. این دیدگاه جالبی است اما برخی از دانشمندان بر این عقیده‌اند که افراد باهوش حتی کارهای مهم را نیز به تعویق می‌اندازند.

آدام گرنت، استاد روان‌شناسی دانشکده وارتون، می‌گوید:

به تعویق انداختن وظایف، کلید نوآوری است و استیو جابز به شکل راهبردی از آن استفاده می‌کرد. وقتی استیو جابز کارها را به تعویق می‌انداخت و احتمالات را بررسی می‌کرد، یعنی وقت آن بود تا به‌جای پرداختن به ایده‌های معمولی، واضح و آشنا به سراغ ایده‌های جدید و متفاوت بروند.

از یک سوراخ دو بار گزیده نشدن

کسی که باهوش است هرگز تجربه بدی را دو بار تکرار نمی‌کند و از گذشته خود درس می‌گیرد. او به‌سرعت می‌فهمد که چه چیزی کارکرد درست دارد و چه چیزی درست پیش نمی‌رود و قبل از این‌که دست‌به‌کاری بزند به‌خوبی در خصوص آن فکر می‌کند و همچنین وقتی کاری را انجام می‌دهد به نتایج آن کاملاً فکر می‌کند تا مشکلات احتمالی را ارزیابی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *