تفکر انتقادی، مهارتی برای رشد فردی و موفقیت

تفکر انتقادی، مهارتی برای رشد فردی و موفقیت

تفکر انتقادی یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها برای رشد فردی و موفقیت است. فردی که دارای تفکر انتقادی است برای حل مشکلات از روش‌های مناسبی استفاده می‌کند، می‌تواند ایده‌ها و بحث‌های مفیدی را ایجاد کند و از عقاید و ارزش‌‌های خود دفاع کند؛ به همین دلیل این نوع تفکر تاثیر زیادی بر رشد فردی و موفقیت دارد. 

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تفکر انتقادی، آینده‌ نگری است. با استفاده از این شیوه تفکر، می‌توانید در تصمیم‌گیری‌های خود تمام جوانب را بررسی کنید و تصمیمی را اتخاذ کنید که برای آینده شما مفید باشد و منجر به رشد فردی و موفقیت شما شود. تفکر انتقادی علاوه بر اینکه بر رشد فردی و موفقیت تاثیرگذار است، تاثیر زیادی بر موفقیت یک تیم یا سازمان دارد؛ به همین علت در این مقاله راهکارهایی برای تقویت تفکر انتقادی معرفی می‌کنیم. 

برای اینکه بتوانید یک موضوع را از تمام جهت‌ها بررسی کنید، باید سوالات زیادی درباره آن از خود بپرسید.

۱- سوال بپرسید

برای اینکه بتوانید یک موضوع را از تمام جهت‌ها بررسی کنید، باید سوالات زیادی درباره آن از خود بپرسید. شاید سوال پرسیدن کار ساده‌ای به نظر برسد؛ اما تاثیر زیادی بر تقویت این مهارت دارد. لازم نیست سوالات پیچیده‌ای بپرسید؛ زیرا بسیاری از مسائل و مشکلات راه‌حل‌های ساده‌ای دارند و با بررسی سوالات ساده می‌توانید راه رسیدن به رشد فردی و موفقیت را پیدا کنید. 

۲- فرضیه‌های خود را نقض کنید

همه افراد در موقعیت‌های مختلف، سناریوها و فرضیه‌های متفاوتی را در ذهن خود ایجاد می‌کنند؛ سپس بر اساس این فرضیه‌ها تصمیم‌گیری می‌کنند و زندگی خود را پیش می‌برند. برای اینکه تفکر انتقادی داشته باشید باید تمام این فرضیه‌ها را زیر سوال ببرید و حالت برعکس آن را نیز بررسی کنید. با خود بگویید اگر این فرضیه نادرست باشد چه اتفاقی می‌افتد؟ با این کار می‌توانید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید و به رشد فردی و موفقیت در زندگی برسید. 

۳- ذهن خود را باز نگهدارید

فردی که متعصب است و هیچ‌گاه حاضر نیست باورهای خود را بررسی کند یا راجع به باورهای دیگران فکر کند، نمی‌تواند مهارت تفکر انتقادی داشته باشد. ذهن خود را باز نگهدارید و سعی کنید اطلاعات مختلف را وارد ذهن خود کنید و آن‌ها را بررسی کنید. این کار تاثیر زیادی برای افزایش دانش و مهارت‌های شما دارد و منجر به رشد فردی و موفقیت شما می‌شود. 

۴- برعکس فکر کنید

می‌توانید در هر موضوعی علت و معلول را جابه‌جا کنید و برعکس فکر کنید. حتما شما سوال معروف «اول مرغ بوده یا تخم‌مرغ؟» را شنیده‌اید؛ در هر کاری می‌توانید از این سوال استفاده کنید تا به نتایج جدیدی برسید. 

با مطالعه کتاب علاوه بر اینکه دانش و اطلاعات خود را افزایش می‌دهید، مدل تحلیل و آنالیز اطلاعات را یاد می‌گیرید.

۵- کتاب بخوانید

با مطالعه کتاب علاوه بر اینکه دانش و اطلاعات خود را افزایش می‌دهید، مدل تحلیل و آنالیز اطلاعات را یاد می‌گیرید. این موضوع تاثیر زیادی بر بهبود تفکر انتقادی دارد و باعث باز شدن ذهن شما می‌شود. همچنین مطالعه کتاب یکی از بهترین راه‌های رسیدن به رشد فردی و موفقیت است.  

۶- دوستان خود را هوشمندانه انتخاب کنید

رفتار و افکار شما میانگینی از رفتار و افکار پنج نفر از نزدیک‌ترین آدم‌های زندگی شما است؛ پس با افراد باهوش و موفق ارتباط برقرار کنید. با استفاده از دانش و تجربیات آن‌ها می‌توانید تفکر انتقادی را در خود تقویت کنید و به رشد فردی و موفقیت برسید. 

۷- با دیگران همدلی کنید

اگر بتوانید خود را جای دیگران قرار دهید و سعی کنید از جایگاه آن‌ها به موضوعات مختلف نگاه کنید، می‌توانید در هر کاری روش تفکر خود را تغییر دهید و متناسب با شرایط تصمیم‌گیری کنید. 

تغییر دادن شیوه تفکر کار ساده‌ای نیست و نیاز به صبر فراوان دارد. برای اینکه بتوانید تفکر انتقادی را در خود تقویت کنید بهتر است که ماه‌ها تمرین کنید و در این راه صبور باشید تا بتوانید در نهایت به رشد فردی و موفقیت در زندگی برسید.

همچنین بخوانید :  تقویت هوش کلامی با چند ترفند ساده
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 0   میانگین: 0/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *