تقویت حافظه برای درس خواندن
تقویت حافظه, تندخوانی و مهارت مطالعه

تقویت حافظه برای درس خواندن | معرفی ۳ تکنیک موثر تقویت حافظه

[تعداد: 7    میانگین: 3.6/5]

همه ی افراد در دوره ای از زندگی دغدغه ی درس خواندن دارند و همواره در پی رسیدن به راههای درست آن هستند. یکی از نکات مهم برای نتیجه ی خوب گرفتن، داشتن حافظه ای قوی می باشد که در ادامه چند تکنیک جدید تقویت حافظه برای درس خواندن معرفی می شود. علاوه بر استفاده از تکنیک های جدید باید به سلامت جسم و روح خود نیز توجه نمایید تا بتوانید نتایج خوبی کسب نمایید. ابتدا برای خود هدف گذاری و برنامه ریزی کنید و به خود انگیزه بدهید تا بتوانید درس را به نحو احسن بخوانید.

محیط مناسب

یکی از عوامل ابتدایی که در تقویت حافظه برای درس خواندن موثر است، محیطی است که شما در آن درس می خوانید. باید مکانی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید و از اصوات و تصاویر مزاحم و عواملی که حواس را پرت می کنند مثل: تلویزیون، موبایل، روزنامه و غیره دور بمانید. محققان ثابت کرده اند که اگر گاهی جای ثابت درس خواندن خود را عوض کنید می تواند بازدهی بالایی برایتان داشته باشد.

تغذیه ی مناسب

سعی کنید حتما صبحانه بخورید بخصوص در ساعات اولیه ی صبح و در آن از مواد مغذی استفاده کنید. خوردن مواد مختلف به فاصله های کم، استفاده زیاد از سردی جات مانند ماست ترش، دوغ، پنیر، گوشت گاو و… بر حافظه تاثیر منفی می گذارند.

خواب مناسب، استراحت، تغذیه مناسب و منظم، مزاج مرتب، مطالعه در زمان مناسب ( نه بلافاصله بعد از صرف غذا ) خوردن مقدار مناسبی از خرما یا کشمش، عسل و گردو به همراه پنیر، آجیل به مقدار کم، تنفس عمیق در هوای سالم و ورزش صبحگاهی، استفاده از شیر یا شیر کاکائو در صورت امکان، استراحت نیم ساعته در نزدیکی ظهر، بیدار ماندن بعد از نماز صبح یا بعد از طلوع آفتاب، خودداری از خواب نزدیک غروب آفتاب موجب نشاط و فعالیت مغز و طبیعتا تقویت حافظه برای درس خواندن می شود. استفاده از مقدار کمی زنجبیل در غذاها به جای ادویه دیگر یا همراه آنها نیز مفید است.

برای تقویت حافظه، مصرف آنتی اکسیدان ها (مثل میوه و سبزی ها) که از سلولهای بدن دفاع و آنها را تغذیه میکند، پیشنهاد می شود. اهمیت لسیتین بر تقویت حافظه ثابت شده است. لسیتین پیش ساز استیل کولین است و استیل کولین یکی از انتقال دهنده های عصبی اصلی مغز است. منابع غذایی لسیتین شامل عدسی، ذرت، شیر، زرده تخم مرغ، تخم آفتابگردان، جوانه گندم، بادام زمینی، آرد جو و سر، کبد (جگر) گوساله و… می باشد. ولی از همه بیشتر در لوبیای سویا یافت می شود. مقدار لسیتین موجود در لوبیای سویا بسیار بالاتر از لسیتین سایر مواد ذکر شده می باشد. در نتیجه مصرف سویا را اکیدا توصیه می کنیم.

عسل، خرما و پنیر، عسل، خرما و پنیر مواد غذایی بسیار خوبی هستند که می توانید صبح روز امتحان استفاده نمایید.

پیغمبر اکرم صلی الله علیه وآله فرمودند:
“سه چیز قوه ی حافظه را افزایش داده و بیماری را از بین می برند: شیر، مسواک و قرائت قرآن.”

یادگیری مهارتهای جانبی تقویت حافظه برای درس خواندن

یکی از مهارتهایی که به تقویت حافظه برای درس خواندن کمک می کند ، مهارت تندخوانی می باشد که با یادگیری آن هم می توانید تمرکز بیشتری روی درس داشته باشید و هم با سرعت و کیفیت بالاتری درس بخوانید. یادگیری و شنیدن موسیقی های خوب هم به تقویت حافظه کمک می کند.

تکنیکی موسوم به دکتر کاواشیما است که در آن از شماره ی ۱ تا ۱۲۰ به صورت واضح شروع به شمارش می کنید و زمان می گیرید. هر روز این کار را تکرار کنید تا زمان آن پایین تر بیاید و تمرکز شما افزایش یابد.

تکنیک هوک روش دیگری برای تقویت حافظه برای درس خواندن است که در آن مطالب جدید را با نشانه و علامت گذاری به مطالب قدیمی تر وصل کنید.

می توانید از قانون ۳ هم برای تقویت حافظه برای درس خواندن هم استفاده نمایید. طبق این قانون سه درس یا بخش مهم را شناسایی کرده و به ترتیب اولویت آنها را بخوانید.

پیاده روی و مدیتیشن هم در تقویت حافظه برای درس خواندن بسیار مفید می باشد.

مطالبی که ترتیبی و اسمی هست را به صورت داستانی می توانید وارد حافظه ی خود کرده و با تمرین و تکرار و تصویر سازی وارد حافظه ی بلند مدت نمایید. در این حالت می توانید از نقشه ی ذهنی هم استفاده نمایید. در آخر مطالب را جمع بندی کرده و خلاصه نویسی نمایید تا بهتر بتوانید مرور کنید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *