تقویت حافظه به سرعت فانتوم

می‌دانم چه‌قدر مشغله دارید و حتی خواندن یک مقاله کوتاه درباره یکی از مهم‌ترین ابزارهای موفقیت، کاری است که به‌ندرت وقت انجام آن را دارید. قول می‌دهم با انجام تکنیک‌های تقویت حافظه به سرعت فانتوم، تکنیک‌های کاربردی‌تری برای خواندن حجم بالایی از مطالب در زمان کوتاه می‌آموزید و از همه مهم‌تر می‌توانید تمام آن مطالب را به یاد آورید و بلافاصله کیفیت زندگی خود را در تمام زمینه‌ها به‌صورت چشمگیری بهبود دهید. تقویت حافظه به‌سرعت فانتوم یک ابزار برای تحول اساسی در زندگی است؛ زیرا می‌توان حافظه فانتوم را ابزاری قلمداد کرد که با آن می‌توانید به زندگی بهتری برسید که دستاوردهای ارزشمند، احساس عمیق رضایت و درآمد بیشتر از ویژگی‌های آن به شمار می‌روند. حافــظه فــانـتـوم دقیقا مانند یک هواپــیمـای جـنـگی عمل می‌کند و شما را از جایگاه کنونی به مقصد موردنظرتان در کوتاه‌ترین زمان می‌رساند. از سفر خود با هواپیمای فانتوم اوج لذت را ببرید و خوشبختی را احساس کنید.

وجه مشترک در مدیران فوق موفق ایرانی

هرچه بیشتر درباره مدیران موفق با حقوق ماهانه بالای ۲۵ میلیون تومان تحقیق کردم برایم آشکارتر شد که همه آن‌ها یک وجه مشترک دارند. آن‌ها ارزش بسیار زیادی برای وقت، آموزش خود و ایده‌های جدید قائل بودند و به‌طور مداوم سعی می‌کردند که زندگی خود را بهبود دهند. سرانجام به این نتیجه رسیدم که رسیدن به موفقیت بدون استفاده از این ایده‌ها امکان‌پذیر نیست. یکی از بهترین یافته‌هایم این است که وقتی در حال تلاش هستید تا این عادت‌ها را ایجاد کنید، بسیاری از عادت‌های خوب دیگر را در خود ایجاد می‌کنید که منجر به دستاوردهای چشمگیر، ثروت، موفقیت، آرامش و پیشرفت در تمام بخش‌های زندگی‌تان می‌شود.

وقتی این مطلب را می‌خوانید به این فکر کنید که چطور می‌توانید این ایده‌ها را به سرعت در زندگی خود اعمال کنید. زیر نکات کلیدی خط بکشید و یادداشت‌برداری کنید؛ به‌یکبار خواندن اکتفا نکنید. هنگامی‌که در کلاس دیوید توماس (مرد حافظه جهان) شرکت کرده بودم، برایم جالب بود زمانی که استاد دیگری داشت تدریس می‌کرد و هنوز نوبت مرد حافظه جهان نشده بود، دیوید توماس با دقت فراوان مطالب را یادداشت می‌کرد. آیا این موضوع برایتان جالب نیست؟ باور کنید من در سمینارهای تخصصی زیادی در ایران شرکت کرده‌ام که مدیران ارشد سازمان‌های بسیار بزرگ ایرانی در آن حضور داشتند. بدون اغراق بگویم بیش از پنجاه‌درصد مدیران چیزی را یادداشت نمی‌کردند.

از من به‌عنوان مدرس مهارت مطالعه و جدیدترین تکنیک تقویت حافظه و تندخوانی با سابقه ۶ سال تدریس در دانشگاه صنعتی شریف، جهاد دانشگاهی صنعتی شریف و بزرگ‌ترین شرکت‌های ایران بپذیرید که یادداشت‌برداری توسط خودتان کار فوق‌العاده‌ای است و هیچ‌چیز جایگزین این کار نخواهد شد. یک مثال برایتان بزنم. می‌دانید که برای نگهداری افراد خلاف‌کار، زندان می‌سازند و افرادی که قانون را زیر پا بگذارند، دستگیر و به زندان منتقل می‌شوند. با توجه به اینکه هیچ آزادی عملی ندارند، در یک فضای کوچک افراد زیادی نگهداری می‌شوند و یک زندگی سخت را تجربه می‌کنند. به نظر شما یک زندانی در چنین شرایطی به چه چیزی فکر می‌کند؟ فیلم مارمولک کمال تبریزی را به یادآورید. پرویز پرستویی در زندان از هر راهی که ممکن بود، برای فرار از زندان استفاده می‌کرد.

چه ارتباطی بین حافظه فانتوم و زندان وجود دارد؟ تمام مطالبی که ما می‌آموزیم، کتاب‌هایی که می‌خوانیم و کلاس‌هایی که شرکت می‌کنیم درواقع تمام اطلاعاتی که کسب می‌کنیم دقیقا مشابه یک زندانی هستند و حافظه ما یک زندانبان است. تصور می‌کنید در این بازی چه کسی موفق می‌شود؟ ما به‌عنوان زندانبان یا اطلاعات به‌عنوان زندانی؟ متاسفم ولی باید بگویم فقط در سه تا چهار ساعت اول که اطلاعات و دانش را یاد گرفته‌اید و در ذهن خود زندانی کرده‌اید، ۵۰% زندانی‌ها فرار می‌کنند و جالب است بدانید فقط در عرض یک روز ۸۰% زندانی‌ها فرار می‌کنند و در عرض یک هفته ۹۵% آن‌ها فرار کرده‌اند و مابقی زندانی‌های بی‌حالی بوده‌اند که توان فرار را نداشته‌اند. در واقع  این ۵% باقی‌مانده فقط کلیتی از مفاهیم هستند.

نقطه آغاز موفقیت با تقویت حافظه

نقطه آغاز موفقیت در تحصیل و شغل با تقویت حافظه به سرعت فانتوم یعنی یافتن راهی که بتوانیم ۸۰% زندانی‌ها یا همان اطلاعات را برای همیشه در زندان نگه‌داریم. شما در هر جایگاهی که هستید در تمام این سال‌ها فقط ۵% اطلاعات را نگه‌داشته‌اید. حالا اگر بتوانید با تقویت حافظه به سرعت فانتوم، ۸۰% مطالبی را که یاد گرفته‌اید برای همیشه حفظ کنید، چه‌کارهایی را می‌توانید انجام دهید؟ چه کتاب‌هایی را می‌توانید بخوانید؟ چه چیزهایی را می‌توانید یاد بگیرید و در آن مهارت‌ پیدا کنید؟ متد hook که یکی از جدیدترین متدهای تقویت حافظه در جهان است این مفهوم را دارد که چگونه می‌توانم کاری کنم که زندانی‌ها فرار نکنند؟ یکی از این راه‌ها قفل‌کردن تمام راه‌های خروجی است و یکی از راه‌های موثر این است که زندانی‌هایی که حوصله فرار ندارند و ترجیح می‌دهند در این شرایط بمانند را دستبند بزنیم به کسانی که قصد فرار دارند. درواقع اطلاعات جدید را با متد hook به داشته‌های قبلی که در حافظه بلندمدت ما تثبیت‌شده است گره بزنیم.

بازی با hook

مغز، عاشق ارتباط دادن اطلاعات به یکدیگر و ساختن مجموعه‌ای از ارتباطات است. وقتی اطلاعات جدیدی دریافت می‌کنید، مغز در قسمت حافظه طولانی‌مدت خود دنبال چیزی معادل یا شبیه آن می‌گردد تا بتواند بهتر درک کند. این اتفاق به‌صورت ناخودآگاه و غیرارادی در زمانی کوتاه صورت می‌گیرد. بازی ربط دادن را انجام دهید. از دوستان خود بپرسید اولین چیزی که بعد از شنیدن این کلمات یادشان می‌آید چیست؟ دقت کنید این کار سبب ایجاد ارتباط‌های سریع‌تر در مغز می‌شود و نیازی به تفکر ندارند. شما کلمات محتلفی را بخوانید و به دوستتان فقط ۲ ثانیه زمان دهید تا با آن کلمات جمله بسازد.

یادآوردن اسامی با روش LAR

وقتی شما نام شخصی را که فقط یک‌بار ملاقات کرده‌اید به خاطر می‌آورید، آن فرد احساس می‌کند فرد خاصی است و برای شما آن‌قدر مهم بوده که نام او را به خاطر سپرده‌اید و این‌یک حس بسیار لذت‌بخش در آن فرد ایجاد می‌کند. در دنیای کسب‌وکار اگر بتوانید با مشتریان خود رابطه دوستی برقرار کنید این‌یک امتیاز محسوب می‌شود. به یادآوردن نام مشتریان در ایجاد روابط دوستانه بسیار موثر است. اگر در ابتدا به نام شخص با دقت گوش ندهید ممکن است شانس دیگری برای شنیدن نام او نداشته باشید؛ بنابراین در لحظه‌ای که فرد خود را معرفی می‌کند متمرکز باشید و بلافاصله بعد از معرفی بگویید ببخشید متوجه نشدم تا مجدد خود را معرفی کند. این بار زیرکانه بگویید از هم‌صحبتی با شما خوشوقتم جناب آقای/سرکار خانم اکبری. در طول صحبت یک‌بار نام فرد را تکرار کنید مواظب باشید در این کار افراط نکنید. باید بسیار هوشمندانه از این فن استفاده کنید. در پایان هنگام خداحافظی بگویید آقا/خانم اکبری امیدوارم دوباره شما را ببینم.

آزمون شمارش کاواشیما

با صدای بلند، از عدد ۱ تا ۱۲۰ بشمارید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید این کار را سریع انجام دهید. مدت‌زمان لازم برای این کار را محاسبه کنید و تلاش نمایید در عرض یک هفته به زمان ۳۰ ثانیه برسید. برای شروع کار در دوره رایگان و آنلاین تقویت حافظه و تندخوانی فانتوم در سایت مطالعه شریف شرکت کنید و همچنین برنامه‌های 2cars و aa را از بازار برای سیستم‌عامل اندروید دانلود کنید و مغزتان را به چالش بکشید. اگر از سیستم‌عامل ios استفاده می‌کنید می‌توانید از اپلیکیشن‌های زیر استفاده کنید.

 • Brain games
 • Brain training
 • 3d brain
 • Conundra math

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین: 4.8/5]

9 پاسخ به “تقویت حافظه به سرعت فانتوم”

 1. هستی گفت:

  سلام. مثل اینکه اشتباهی شده.
  این مقاله عین مقاله “چگونه سریع به یاد آوریم؟” است. سهوی بوده یا عمدی؟

 2. بله
  یکی از مقالات کامل تر و جامع تر هست و یکی دیگه خلاصه همون مقاله هست.

 3. سلام لطفا برای مقاله ها ( و سایر مطالب سایت ) امکان پرینت فراهم کنید .
  ممنون

 4. sogand گفت:

  خسته نباشید مطالب خیلی عالی بودن واقعا ممنون به خاطر فرهنگ سازی مثبت امیدوارم منم یه روزی بتونم این طور مفید مثل شما به دیگران کمک کنم امیدوارم موفق باشین ممنون به خاطر سایت خوبتون

 5. یاری گفت:

  مطالب مفیدبود ممنون موفق باشید

 6. طاهری گفت:

  ممنونم مطلب جالب و مفیدی بود.

 7. arezoo گفت:

  سلام

  ممنونم بابت این همه مطالب مفید و آموزنده و جالبی که رو سایت قرار می دین . آرزوی موفقیت روزافزون براتون دارم.

 8. ebi551368@gmail.com گفت:

  مطالب مفیدی بود امیدورام بتوانیم در زندگی پیاده کنیم

 9. ارزونجاتی گفت:

  ممنون ازمطالبتون مفیدبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *