تقویت حافظه کودکان | عصر کودکان باهوش و تنبل

عصر ما زمان کودکان بامعلومات است. به دلیل حجم بالای اطلاعاتی که آنها از دنیای پیرامون و از منابع گوناگون دریافت می کنند باعث شده تا در مورد بیشتر مسایل اطلاعات بالایی داشته باشند. تلویزیون موبایل و تبلت ها کودکان ما را تبدیل به فرد با معلوماتی کرده که اصلاً از حافظه ی خود استفاده نمی کند. برای تقویت حافظه کودکان راهکارهای متنوعی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود.

برای تقویت حافظه کودکان نیاز به محیطی امن و پر از آرامش داریم. بزرگ شدن کودک در محیطی بدون دغدغه و استرس باعث می شود مغز او اطلاعات را وارد بخش جلویی یا قدامی نماید که مرکز حافظه ی بلند مدت است. پس محیط را برای کودکتان امن کنید و برای او وقت بگذارید.

کودکان عاشق بازی هستند و همه ی اصول زندگی را با بازی یاد می گیرند. بازی آنها ترکیبی از روش زندگی اطرافیان و خلاقیت خود کودک است. وقتی مادر آشپزی می کند کودک هم در تصوراتش و با وسایلش آشپزی می کند. وقتی مادر یا پدر مطالعه می کند یا چیزی می نویسد کودک نیز با دفترش مشغول تقلید از والدینش است.

نکته اینکه مراقب رفتارتان جلوی کودک باشید و هیچ وقت جلوی خلاقیت او را نگیرید. بارها دیده ام کودکم روشی را که برای انجام کاری یادش داده ام به شیوه ای بسیار جالب تغییر داده و کار نویی انجام می دهد. پس برای تقویت حافظه کودک با او بازی کنید و مسائل مختلف را حین بازی به او آموزش دهید.

در بازی می توانید از کارتهای آموزشی و رنگهای مختلف و عکس یا عروسک حیوانات مختلف استفاده نمایید. برایش کتاب بخوانید تا بتواند تصویر سازی انجام دهد. سپس از او بخواهید که با زبان خودش تکرار کند و شما هم چند بار برایش تکرار کنید و سعی نمایید در طی روز از این اطلاعات استفاده کنید تا کاربردی شده و در حافظه ی بلند مدت کودک ثبت شود. می توانید برای او جایزه کوچکی هم درنظر بگیرید.

برخی خوراکی ها نیز برای تقویت حافظه کودکان مفید است. از جمله غلات کامل، مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا۳، کلسیم ، آب و آهن و روی و ویتامین B1، B6

ماهی ها سرشار از امگا ۳ هستند. ماست، پنیر و سویا میزان کلسیم بالایی دارند. آهن نیز در انواع گوشت ها و لوبیاها ومیوه جات می باشد. گوشت قرمز منبع روی می باشد و ویتامین ها نیز در میوه و سبزیجات تازه به وفور وجود دارند.

کلام آخر اینکه برای تقویت حافظه در کودک خود محیطی شاد و بدون استرس برای او فراهم کنید. با او بازی کنید، برایش کتاب بخوانید و غذاها و تنقلات سالم برایش آماده نمایید تا بتوانید حال و آینده ی خوبی برایش بسازید.

یک پاسخ به “تقویت حافظه کودکان | عصر کودکان باهوش و تنبل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *