۳۶ راهکار پیشرفته برای تقویت هوش هیجانی
تقویت حافظه

۳۶ راهکار پیشرفته برای تقویت هوش هیجانی

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

هوش هیجانی می‌تواند باعث بهبود عملکرد شما در کار و زندگی شخصی شود، اما همه‌چیز به خود شما بستگی دارد. مسائلی مانند اعتمادبه‌نفس ،تلقین، خوش‌بینی نسبت به مهارت‌های اجتماعی خود، و مدیریت احساسات می‌توانند به روند موفقیت در تمام جنبه‌های زندگی شما شتاب دهند.

شاید فکر کنید که امروزه بیش‌ازحد به هوش هیجانی توجه می‌شود اما این توجه بی‌دلیل نیست. ثابت شده است که هوش هیجانی به‌شدت روی بازده اشخاص و درنتیجه کل مجموعه اثر می‌گذارد، بنابراین تقویت هوش هیجانی برای رقابت و بقا در فضای کار بسیار حیاتی است.

در این مقاله قصد داریم در مورد هوش هیجانی و راه‌های تقویت هوش هیجانی بیشتر صحبت کنیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • هوش هیجانی چیست؟
  • معرفی راه‌های تقویت هوش هیجانی

هوش هیجانی چیست؟

به‌صورت خلاصه هوش هیجانی یعنی توانایی تشخیص و مدیریت احساسات خودتان و واکنش نشان دادن به احساسات دیگران. هوش هیجانی یعنی درک این موضوع که این احساسات چگونه به افکار و اعمال شما شکل می‌دهند تا بتوانید رفتار خود را بهتر کنترل کنید. اگر آگاهی احساسی بیش‌تری داشته باشید، می‌توانید به درک عمیق‌تری از این‌که چه کسی هستید، دست پیدا کنید. این مسئله به شما کمک می‌کند تا بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید و روابط قوی‌تری ایجاد کنید. به‌صورت خلاصه می‌توان گفت که درک بهتر ابعاد هوش هیجانی با برقراری ارتباط بهتر با جامعه و اطرافیان همراه است. زمینه‌هایی مانند خودآگاهی، مدیریت خود، انگیزه دادن، درک متقابل، مهارت‌های اجتماعی و همدردی، هرکدام به نحوی به تقویت ابعاد هوش هیجانی کمک می‌کنند.

معرفی راهکارهای پیشرفته برای تقویت هوش هیجانی

تقویت هوش هیجانی : راهکارهای پیشرفته

تقویت هوش هیجانی : راهکارهای پیشرفته

در این قسمت برخی از راهکار های پیشرفته برای افزایش هوش هیجانی ارائه شده که ممکن است هرکدام دریکی از زمینه‌های تقویت هوش هیجانی قرار بگیرند:

راهکار ۱ :

تمرین مشاهده‌ی احساسات خود

ما اغلب سبک زندگی شلوغ و گیج‌کننده‌ای داریم که به‌راحتی می‌تواند سبب گم شدن احساساتمان شود. برای ارتباط مجدد با احساسات خود باید چند مقطع خاص در طول روز را مشخص کنیم. زمان مشخص شده که رسید، چند نفس عمیق بکشید و توجه کنید که چه احساسی دارید. به این توجه کنید که آن احساس به‌عنوان یک حس فیزیکی در کدام قسمت بدن شما نمایان می‌شود و چه حسی دارد. هر چه بیش‌تر تمرین کنید، بیش‌تر روی آن تسلط پیدا می‌کنید.

تقویت هوش هیجانی : تمرین

تقویت هوش هیجانی : تمرین

راهکار ۲ :

به رفتار خود توجه کنید

هنگامی‌که مشغول تمرین آگاه شدن نسبت به احساسات خود هستید، برای توجه به رفتارهای خود، زمان بگذارید. رفتاری که زمان تجربه کردن احساساتی خاص از خود بروز می‌دهید را مشاهده کنید و ببینید که روی زندگی روزمره‌ی شما چه تأثیری دارد. مدیریت احساسات زمان واکنش نشان دادن به آن راحت‌تر است.

راهکار ۳ :

زیر سؤال بردن نظرات خود

در این دنیا که همه‌چیز با هم در ارتباط است، به‌راحتی می‌توانید دچار حباب نظر شوید. در این وضعیت، نظرات خود شما مرتب به‌وسیله‌ی افراد دیگری با دیدگاه‌های مشابه، تقویت و از نو بیان می‌شوند. به‌قدر کافی زمان بگذارید تا تمام جوانب داستان را بررسی کنید و دیدگاه خود را به چالش بکشید؛ حتی درصورتی‌که احساس می‌کنید کاملاً درست است. این کار باعث می‌شود بهتر بتوانید دیگران را درک کنید و بیش‌تر پذیرای ایده‌های نو باشید.

تقویت هوش هیجانی : زیر سؤال بردن

تقویت هوش هیجانی : زیر سؤال بردن

راهکار ۴ :

در میان بگذارید

یکی از سریع‌ترین روش‌های ارائه‌ی همدردی این است که به تجربه‌ی شخص گوش دهید و باتجربه‌ی مشابهی از جانب خود به آن متصل شوید. از در میان گذاشتن خود نترسید چراکه ممکن است منجر به آغاز یک دوستی بزرگ و طولانی شود.

راهکار ۵ :

برای جشن گرفتن نکات مثبت، زمان بگذارید

یکی از روش‌های کلیدی افزایش هوش هیجانی این است که لحظات مثبت زندگی خود را جشن بگیرید و به آن‌ها واکنش نشان دهید. افرادی که احساسات مثبت را تجربه می‌کنند در کل انعطاف‌پذیرتر هستند و احتمال این‌که روابط کاملی داشته باشند بیش‌تر است. همچنین این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا از شرایط سخت عبور کنند.

تقویت هوش هیجانی : نکات مثبت

تقویت هوش هیجانی : نکات مثبت

راهکار ۶ :

نکات منفی را نادیده نگیرید

ابعاد هوش هیجانی آن‌قدر گسترده است که شاید دو نکته‌ی کاملاً متضاد در تقویت یا پس‌رفت آن نقش یکسانی داشته باشند. یکی از این موارد، نکات مثبت و منفی در زندگی هستند. واکنش نشان دادن به احساسات منفی برای تقویت هوش هیجانی درست به‌اندازه‌ی واکنش نشان دادن به نکات مثبت، مهم است. درک این موضوع که چرا دچار احساسات منفی هستید برای مستقل شدن و تبدیل‌شدن به کسی که بتواند در آینده با مسائل منفی راحت‌تر برخورد کند، نکته‌ی مهمی است.

راهکار ۷ :

نفس کشیدن را فراموش نکنید

زندگی شرایط مختلفی را سر راه ما قرار می‌دهد که باعث می‌شود به‌نوعی استرس را همیشه تجربه کنیم. از مؤثرترین راهکارهای افزایش هوش هیجانی این است که با پیش آمدن این‌گونه اتفاقات، احساسات خود را مدیریت کرده و از انفجار احساسی اجتناب کنیم. راه‌حل این موضوع نفس کشیدن است. در صورت مواجه با اتفاقات غیرمنتظره آرامش خود را حفظ کرده و یک لیوان آب بنوشید، بیرون بروید و هوای تازه استشمام کنید. خلاصه هر کاری که باعث حفظ آرامش شما می‌شود و در کنترل وضعیت موجود به شما کمک می‌کند انجام دهید تا پاسخی برای رهایی از این اتفاقات پیدا کنید.

راهکار ۸ :

به خود به‌صورت جامع نگاه کنید

شناخت خود به‌صورت کامل کار دشواری است و این‌که بتوانید به‌صورت جامع به خود نگاه کنید هم تقریباً غیرممکن است، بنابراین اطلاعات افرادی که شما را می‌شناسند بسیار حیاتی است. از آن‌ها در مورد نقاط قوت و ضعف خود بپرسید، گفته‌های آن‌ها را بنویسید و آن‌ها را با هم مقایسه کنید. هر الگویی را بررسی کنید و به یاد داشته باشید که با آن‌ها جروبحث نکنید، چراکه این موضوع لزوماً به این معنی نیست که حق با آن‌ها است، آن‌ها فقط سعی دارند به شما کمک کنند که از دیدگاهی دیگر خود را درک کنید.

تقویت هوش هیجانی : به خود به‌صورت جامع نگاه کنید

تقویت هوش هیجانی : به خود به‌صورت جامع نگاه کنید

راهکار ۹ :

توجه به فرایند تقویت هوش هیجانی در تمام طول زندگی

درک کنید و به یاد داشته باشید که ابعاد هوش هیجانی به‌قدری گسترده است که باید به‌صورت دائمی هوش هیجانی را توسعه و بهبود دهید و تمرین خود را در تمام طول زندگی کنار نگذارید.

راهکار ۱۰ :

نوشتن خاطرات روزانه

یکی از روش‌های عالی برای شناخت خود و افزایش هوش هیجانی این است که خاطرات روزانه‌ی خود را بنویسید و نگه‌دارید. ابتدا با نوشتن اتفاقاتی که در طول روز برای شما رخ‌داده، این‌که باعث شده‌اند چه احساسی به شما دست بدهد و این‌که چگونه با آن‌ها کنار آمده‌اید، شروع کنید. جمع‌آوری نوشته‌های این‌چنینی باعث می‌شود نسبت به کارهایی که انجام می‌دهید آگاهی بیش‌تری پیدا کنید و متوجه شوید سرمنشأ مشکلات شوید. به‌صورت مرتب نوشته‌های خود را بررسی کنید و نکات مهم آن را مشخص کنید.

تقویت هوش هیجانی : نوشتن خاطرات روزانه

تقویت هوش هیجانی : نوشتن خاطرات روزانه

راهکار ۱۱:

درک کنید که چه چیزهایی به شما انگیزه می‌دهند

هرکسی زمانی که پروژه‌ای را آغاز می‌کند، یک انگیزه‌ی مرکزی دارد. موضوع اصلی این است که باید این نیروی پیش‌راننده را هنگام پیش آمدن سختی‌ها، در ذهن خود نگه‌دارید. در اغلب موارد افراد پروژه‌ای را آغاز می‌کنند اما چون انگیزه‌ی خود برای انجام آن را از دست می‌دهند، آن را ناتمام رها می‌کنند. زمان بگذارید تا درک کنید که چه چیزهایی به شما انگیزه می‌دهند و از آن برای هل دادن و رد کردن خود از خط پایان استفاده کنید.

یکی از روش‌های عالی برای شناخت خود و افزایش هوش هیجانی این است که خاطرات روزانه‌ی خود را بنویسید. نوشتن خاطرات به شما کمک می‌کند تا نسبت به اتفاقاتی که در طول روز برای شما افتاده آگاهی داشته و سرمنشأ آن را بیابید.

راهکار ۱۲ :

آسان بگیرید

گاهی اوقات به خاطر این‌که به خود استراحت نمی‌دهیم تا احساسات خود را بررسی کنیم، انفجار احساسی رخ می‌دهد. به خود استراحت و وقفه بدهید، مدیتیشن یا یوگا کارکنید یا حتی به مطالعه بپردازید. فاصله گرفتن از دشواری‌ها معجزه می‌کند. بنابراین دفعه بعد که واکنش احساسی نسبت به چیزی دارید، سعی کنید قبل از اقدام کردن کمی توقف و فکر کنید.

راهکار ۱۳ :

کلیدهای احساسی خود را بشناسید

افرادی که آگاهی کاملی نسبت به خود دارند، قادر هستند احساسات خود را هنگامی‌که بروز پیدا می‌کنند، تشخیص دهند. این‌که نسبت به احساسات خود انعطاف‌پذیر باشید و آن‌ها را با وضعیت خود تطبیق دهید یکی از راهکارهای افزایش هوش هیجانی است. احساسات خود را انکار نکنید اما زیادی هم آن‌ها را سفت‌وسخت نگیرید و برای پردازش احساسات خود وقت بگذارید.

تقویت هوش هیجانی: کلیدهای احساسی

تقویت هوش هیجانی: کلیدهای احساسی

راهکار ۱۴ :

احساسات خود را پیش‌بینی کنید

به وضعیتی که قرار است در آن قرار بگیرید فکر کنید و احساسات خود را پیش‌بینی کنید. نام‌گذاری و قبول کردن احساسات را تمرین کنید. نام‌گذاری احساسات باعث می‌شود در موضع قدرت و کنترل قرار بگیرید. سعی کنید واکنش مناسبی به احساسات نشان دهید.

راهکار ۱۵ :

به بینش خود اعتماد کنید

اگر هنوز مطمئن نیستید که باید کدام مسیر را انتخاب کنید، به بینش خود اعتماد کنید. درنهایت، ناخودآگاه شما در حال یادگیری این موضوع است که باید در طول زندگی کدام مسیر را انتخاب کند.

راهکار ۱۶ :

تغییر رویه

یکی از روش‌های تحت بررسی داشتن احساسات این است که ورودی حسی خود را تغییر دهید. بنابراین به‌عنوان‌مثال جسم خود را از روتین همیشگی خارجی کنید و به کلاس‌های ورزشی بروید یا سعی کنید با حل کردن پازل یا خواندن کتاب ذهن خود را درگیر کنید.

تقویت هوش هیجانی : تغییر رویه

تقویت هوش هیجانی : تغییر رویه

راهکار ۱۷ :

یک جدول برنامه‌ریزی ایجاد کنید و به آن پایبند باشید

اگر می‌خواهید وظایف خود را به‌صورت مؤثر و کامل انجام دهید و به تقویت هوش هیجانی خود کمک کنید، یک جدول برنامه‌ریزی ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. پاول ماینرز می‌گوید: “زمانی که شما موعدهای کاری خود را در تقویم مشخص می‌کنید با خود می‌گویید که کار الف، ب و ج را تا تاریخ فلان در عرض چند ساعت انجام می‌دهم. زمانی که چنین قولی بدهید، به تعویق انداختن آن دشوارتر می‌شود.”

راهکار ۱۸ :

خوب غذا بخورید

در ظاهر این یکی از ساده‌ترین روش‌های افزایش هوش هیجانی است اما تنظیم این‌که چه چیزی بخورید و بنوشید ممکن است روی وضعیت احساسی شما تأثیر بزرگی داشته باشد، بنابراین تمام تلاش خود را بکنید تا رژیم متعادلی داشته باشید.

تقویت هوش هیجانی : خوب غذا بخورید

تقویت هوش هیجانی : خوب غذا بخورید

راهکار ۱۹ :

تصمیم با شماست

شما این توانایی را دارید که در مورد چگونگی واکنش نشان دادن به یک وضعیت تصمیم بگیرید. هم می‌توانید بیش‌ازحد واکنش نشان دهید هم می‌توانید آرام باشید. اما درنهایت تصمیم با شماست. داشتن قدرت تصمیم‌گیری برابر است با کنترل بهتر و افزایش هوش هیجانی.

راهکار ۲۰ :

اهداف شخصی

اهداف شخصی می‌توانند جهت‌دهی طولانی‌مدت و انگیزه‌ی کوتاه‌مدت را فراهم کنند. بنابراین یک قلم و کاغذ بردارید و به این فکر کنید که می‌خواهید کجا باشید و برای خود چند هدف تعیین کنید. آن‌ها را بر اساس قدرت خود تنظیم کنید تا به شما مرتبط باشند و درنهایت آن‌ها را هیجان‌انگیز و قابل‌دسترسی کنید. همین کار برای انگیزه دادن به شما و افزایش هوش هیجانی بسیار مفید است.

تقویت هوش هیجانی : اهداف شخصی

تقویت هوش هیجانی : اهداف شخصی

راهکار ۲۱ :

از دیگران انتظار نداشته باشید که به شما اعتماد کنند

ایجاد اعتماد بین دو نفر ممکن است دشوار باشد و زمانی که این اعتماد از دست برود، بازگرداندن آن بسیار دشوار است. آگاه باشید که دیگران انسان هستند و دچار اشتباه می‌شوند. با ارائه‌ی اعتماد خود، دیگران را دعوت می‌کنید تا اعتماد خود را ارائه دهند.

راهکار ۲۲ :

عصبانی نشوید

انرژی احساسی خود را به چیز سازنده‌ای منتقل کنید. نگه‌داشتن احساسات شدید در وجود خود اشکالی ندارد، به‌خصوص اگر زمان مناسبی برای بروز آن‌ها نباشد. هرچند، زمانی که این کار را می‌کنید، به‌جای این‌که آن را صرف مسائل بیهوده کنید، آن را به انگیزه تبدیل کنید. بهتر است عصبانی نشوید.

تقویت هوش هیجانی : عصبانی نشوید

تقویت هوش هیجانی : عصبانی نشوید

راهکار ۲۳ :

علاقه‌مند باشید

یکی از کلیدی‌ترین ابعاد هوش هیجانی درزمینه‌ی مدیریت خود و احساساتتان این است که برای علاقه‌مندی به موضوع موردنظر وقت بگذارید.

راهکار ۲۴ :

مثبت اندیش باشید

برای تقویت هوش هیجانی باید انگیزه داشته و برای حفظ انگیزه باید ذهنیتی مثبت و خوش‌بین باشید. مشکلات و پس‌رفت‌ها را به‌جای شکست، به چشم فرصت‌هایی برای یادگیری ببینید و سعی کنید از افراد منفی گرا دوری کنید و خود را با افراد مثبت اندیش و باانگیزه احاطه کنید، چراکه آن‌ها تأثیری عالی بر روی شما خواهند داشت.

تقویت هوش هیجانی : مثبت اندیش باشید

تقویت هوش هیجانی : مثبت اندیش باشید

راهکار ۲۵ :

واقع‌بین باشید

واقع‌بین بودن یکی از راهکارهای افزایش هوش هیجانی است، اما چگونه؟ زمانی که هدف جدیدی تعیین می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که برای خود هدفی واقع‌گرایانه و واضح را مشخص کرده‌اید تا به آن دست پیدا کنید. همچنین متوجه باشید که تغییر بخشی جدایی‌ناپذیر از زندگی است. دستاورد باعث تقویت اعتمادبه‌نفس می‌شود و زمانی که اعتمادبه‌نفس افزایش می‌یابد، توانایی دستیابی به موارد بیش‌تر هم به موازات آن افزایش پیدا می‌کند.

راهکار ۲۶ :

یادگیری در تمام طول زندگی

کسب دانش یکی از ساده‌ترین راهکارهای افزایش هوش هیجانی است. دانش و اطلاعات از نکات کلیدی تغذیه‌ی ذهن شما و کنجکاو و باانگیزه نگه‌داشتن شما هستند. زمانی که اطلاعات به این راحتی در دسترس هستند، فرصت این را دارید که ارزش‌ها و علایق خود را با یک کلید تغذیه کنید.

یکی از ساده‌ترین راهکارهای افزایش هوش هیجانی، یادگیری در تمام طول زندگی است. اطلاعات غذای ذهن بوده و شما را باانگیزه نگه می‌دارند.

تقویت هوش هیجانی: یادگیری در تمام طول زندگی

تقویت هوش هیجانی: یادگیری در تمام طول زندگی

راهکار ۲۷ :

آماده‌ی ترک کردن ناحیه‌ی آرامش خود باشید

بزرگ‌ترین مانع بر سر راه دستیابی به ظرفیت کامل شما این است که خود را به‌قدر کافی به چالش نمی‌کشید. اگر مایل باشید ناحیه‌ی آرامش خود را ترک کنید، اتفاقات بزرگی برای شما می‌افتد، پس هرچقدر که می‌توانید این کار را انجام دهید.

راهکار ۲۸ :

کمک

زمانی که به کمک نیاز دارید، از درخواست کمک نترسید. اگر دیگران به کمک نیاز دارند، خودداری نکنید. کمک کردن به افزایش هوش هیجانی شما کمک می‌کند. تماشای موفقیت دیگران باعث می‌شود خود شما هم انگیزه پیدا کنید.

تقویت هوش هیجانی: کمک

تقویت هوش هیجانی: کمک

راهکار ۲۹ :

بلند شوید و کش‌وقوس دهید

برای افزایش لحظه‌ای انگیزه‌، از سر جای خود بلند شوید و به مدت ۱۰ ثانیه به بدن خود کش‌وقوس دهید. زمانی که به پشت میز کار خود برگردید، در وضعیت ذهنی مناسب خواهید بود و آماده‌ی کار کردن هستید.

راهکار ۳۰ :

گوش کنید

قبل از این‌که بتوانید با کسی احساس همدردی کنید، اول باید درک کنید که منظور آن‌ها چیست. این یعنی گوش دادن، اصل همدردی است. گوش دادن یعنی این‌که به آن‌ها اجازه دهید صحبت کنند بدون این‌که وسط حرف آن‌ها بپرید، تعصب به خرج دهید و یا با شک و تردید رفتار کنید. همچنان باید مشکلات خود را کنار بگذارید تا بتوانید وضعیت آن‌ها را درک کنید و قبل از نشان دادن هر واکنشی به احساسات آن‌ها فکر کنید.

تقویت هوش هیجانی : گوش کنید

تقویت هوش هیجانی : گوش کنید

راهکار ۳۱ :

سعی کنید قابل نزدیک شدن باشید

چه رهبر تیم باشید، چه همراه با دیگران روی یک پروژه کار می‌کنید، سعی کنید قابل‌دسترسی و نزدیک شدن باشید.

راهکار ۳۲ :

دیدگاه

همه‌ی ما با عبارت قرار دادن خودمان به‌جای دیگران آشنا هستیم و این مورد دقیقاً همین موضوع را بیان می‌کند. یکی از راهکارهای افزایش هوش هیجانی و ساده‌ترین راه برای به دست آوردن دیدگاهی کوچک این است که خود را به‌جای شخص دیگر قرار دهیم و اتفاقی که می‌افتد را از دیدگاه او نگاه کنیم. گاهی اوقات درست و غلط در کار نیست اما حداقل به‌قدری می‌فهمید که یک تصمیم درست بگیرید و یا نصیحت مفیدی بکنید.

راهکار ۳۳ :

مسئولیت احساسات خود را قبول کنید

احساسات و رفتار شما از شخص دیگری نشئت نگرفته‌اند و منشأ آن خود شما هستید. زمانی که شما شروع به قبول مسئولیت احساسات و رفتار خود کنید، شاهد تأثیر مثبتی بر روی تمام جوانب زندگی خود خواهید بود.

تقویت هوش هیجانی : مسئولیت

تقویت هوش هیجانی : مسئولیت

راهکار ۳۴ :

غرق فرهنگی جدید شوید

یکی از راهکارهای افزایش هوش هیجانی سفر کردن است که ذهن را پرورش می‌دهد. گاهی اوقات بهترین راه برای باز کردن ذهن خود این است که سوار یک وسیله‌ی نقلیه شوید و به مکان کاملاً متفاوتی بروید.

راهکار ۳۵ :

نسبت به غریبه‌ها کنجکاو باشید

شاید از خود بپرسید که چگونه کنجکاوی نسبت به غریبه‌ها به پرورش ابعاد هوش هیجانی کمک می‌کند؟ زمانی که با افرادی خارج از جامعه‌ی معمول خود صحبت می‌کنیم، در مورد نظرات، دیدگاه‌ها و زندگی‌های متفاوت می‌فهمیم و این امر باعث گسترش و پرورش افکار ما می‌شود.

تقویت هوش هیجانی: کنجکاو

تقویت هوش هیجانی: کنجکاو

راهکار ۳۶ :

حرف‌های دیگران را تأیید و درک کنید

یکی دیگر از نکات مفید درزمینه‌ی تقویت هوش هیجانی این است که در هنگام گوش دادن به حرف‌های دیگران، از عباراتی که نمایانگر درک کردن هستند استفاده کنید، مانند “متوجه شدم” یا “که این‌طور”. این کار نشان می‌دهد که شما گوش می‌دهید و منجر به درک و ارتباط متقابل خواهد شد.

 

هوش هیجانی به معنی مدیریت درست احساسات و بروز آن‌ها به‌صورت مناسب است. هوش هیجانی به ما کمک می‌کند تا در زندگی پیشرفت کنیم. به یاد داشته باشید که هیچ‌وقت برای تقویت هوش هیجانی دیر نیست و می‌توانید آن را بهبود دهید. با استفاده از روش‌هایی که هرکدام زیرمجموعه‌ی یکی از زمینه‌های مرتبط با ابعاد هوش هیجانی هستند، می‌توانید به تقویت آن بپردازید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *