تلویزیون‌​ها خاموش، کتاب​‌ها روشن!

از خیلی وقت پیش می​‌دانستم که علاقه خاصی به کتاب​‌ها دارم اما تازگی‌​ها فهمیدم که در زمره افرادی موسوم به Bookaholic می​‌گنجم. این واژه انگلیسی از دو بخش تشکیل شده: Book به معنای کتاب و aholic- که پسوندی به معنای معتاد است؛ یعنی کسی که از فرط علاقه به کتاب، یک​جورهایی معتاد و عاشق آن‌هاست؛ شاید این تنها اعتیادی در جهان باشد که پسندیده است. نمی‌دانم رابطه شما با کتاب چگونه است اما در این مطلب در حد توان خودم و حجم این مقاله می‌کوشم شواهد و دلایلی را به شما ارائه کنم تا دریابید چرا بهتر است کتاب خواندن را جز برنامه اصلی روزانه​‌تان قرار دهید. پیش از ورود به بخش​‌های مختلفی که برای این مقاله در نظر گرفته‌​ام، اجازه دهید این عبارت تاریخی از «فرانسیس بیکن» را نقل کنم که در سال ۱۶۲۵ میلادی نوشته است: «بعضی از کتاب‌​ها را باید چشید، برخی را باید بلعید و تعداد اندکی را باید جوید و هضم کرد. به این معنا که برخی از کتاب‌​ها فقط بخش​‌های‌​شان را باید خواند. تعداد دیگری را باید خواند اما نه خیلی کنجکاوانه و بخش کوچکی را باید کامل و عمیق و با دقت خواند.»

 چطور کتاب بخوانیم؟ 

واقعیت این است که نه در مدرسه و نه در دانشگاه، «خواندن» را به ما یاد نداده‌​اند. خواندن نه به معنای این‌که مثلا این عبارت را بتوانیم بخوانیم، به این مفهوم که چگونه با یک نوشته تعامل کنیم و مفاهیم آن را بیاموزیم و آن‌ها را درونی و از آن خود کنیم (بگذریم که بسیاری از آثار بزرگ نیز چنان ناخوشایند در کتاب‌​های درسی عرضه شده بودند که مثلا من اکنون در این سن، تازه باید شیرینی کلام «سعدی» را بچشم). در قرن بیستم، این طرز فکر تقریبا در همه جای جهان از سوی معلمان و کتابداران القا می​‌شد که «نوشتن در کتاب یا مارکی و علامتی در آن گذاشتن، آن را کم​‌ارزش و آسیب‌دیده می‌​کند.» در حالی که یکی از بهترین راه‌​های کتابخوانی، خواندن همراه با تأمل و حاشیه‌​نویسی است. در مورد یکی از نویسندگان آمریکایی گفته شده اگر دوستانش کتاب‌​های او را می‌​خواندند بدون این‌که علامتی در آن‌ها بگذارند یا حاشیه​‌ای بنویسند، به آن‌ها تذکر می‌​داد. او می​‌گفت که خواندن کتاب نباید عملی منفعلانه باشد بلکه باید مثل مکالمه‌​ای پرحرارت پیش برود. البته پرواضح است که این شکل از خواندن، بیشتر برای کتاب‌​هایی کاربرد دارد که اندیشه را درگیر می‌​کنند وگرنه کتاب‌​های داستان یا رمان را می‌​توان تا حد زیادی بدون حاشیه‌​نویسی پیش برد. در مجموع، خواندن باید عملی «گفت​‌وگو محور» (با نویسنده کتاب) و دارای شکلی «انتقادی» باشد. مطالب را فقط نباید در مغز «دانلود» کرد، نباید تنها رونوشتی از آن‌ها را به ذهن سپرد، حتی اگر گفته​‌های کسانی چون مولانا و حافظ یا فلان متفکر و فیلسوف باشد. از سوی دیگر، برای اثبات باورها و دانسته‌​های خود کتاب نخوانید، بخوانید که شکل​‌های دیگر نگریستن به جهان و مسائل آن را بیاموزید و با تفکر و یادداشت​‌برداری و علامت زدن و … مطالب را از آن خود کنید. به یاد داشته باشید که «کیفی» خواندن بسی مهم​‌تر از «کمی» خواندن (تعداد کتاب​‌هایی که می​‌خوانید) است. البته، مهارت​‌های «تندخوانی» در جای خودش نیز بسیار مفید است و خودم در فهرست مهارت‌​هایی که می‌​خواهم بیاموزم، «تندخوانی» را هم نوشته​‌ام.

کتاب «بخرید» 

از خرج کردن برای خرید کتاب​‌های خوب نهراسید. بدانید که این کار، یک نوع «سرمایه‌​گذاری» روی خودتان است. اگر با «تقسیم درآمدها» آشنا باشید (محمود معظمی استاد موفقیت و ثروت این مهارت را آموزش می‌​دهد)، می‌​دانید که حداکثر ۶۰ درصد از درآمد شما برای امور ضروری می​‌تواند خرج شود. کتاب خریدن هم یکی از این امور ضروری است که لازم است در سبد خریدتان بگنجانید. چرا؟ آیا می‌​توانید روزی را بدون خوردن خوراک سر کنید؟ جسم شما برای سالم ماندن و بالیده شدن، خوراک می​‌خواهد. روح شما نیز همین‌طور است. کتاب خوب، به ذهن شما خوراک می​‌رساند. نمی‌توانید ذهن و جان خود را از خوراک​ی‌هایی که لازم دارد محروم کنید و انتظار زندگی​‌ خوش داشته باشید. بعضی​‌ها تندتند گوشی موبایل خود را عوض می‌‌کنند اما به کتاب که می‌​رسند دست‌شان به خرج کردن نمی‌​رود. گوشی امسال با گوشی پارسال شاید خیلی فرقی نداشته باشد و بیشتر ترفندهای بازاریابی در میان است تا شما را به خرید گوشی جدید ترغیب کند. خیلی وقت​‌ها نیز این گوشی جدید ویژگی​‌هایی دارد که اصلا شاید تا مدت‌ها به کارتان نیاید. اگر بودجه محدود دارید، به کتاب بیشتر برسید تا به این قروفرها.

کتاب چاپی یا الکترونیک؟

بیشتر به سلیقه شما بستگی دارد. الان سایت​‌هایی هستند که تعدادی از کتاب​‌های فارسی (حتی کتاب‌​های تازه‌ ​انتشار یافته) را به شکل قانونی در قالب الکترونیک عرضه می​‌کنند. من به​‌شخصه بعد از سه سال تجربه کردن کتاب‌​های الکترونیک (چه انگلیسی و چه فارسی. عموما روی آیپد و آیفون)، به این نتیجه رسیده‌​ام که بیشتر دلم می​‌خواهد کتاب چاپی کاغذی بخرم و بخوانم. البته در این حالت، یک مشکل پیش می​‌آید: جا دادن کتاب​‌ها. فضای امروزی خانه‌​ها عموما کوچک است و کتاب​‌های چاپی به​‌سرعت می​‌توانند همه جا را پر کنند. یک راه این است که بسیار گزیده و با دقت کتاب​‌ها را انتخاب کنید و بخرید و تا چند کتابی را که تازه خریده‌​اید تمام نکرده‌​اید، سراغ خرید کتاب​‌های جدید نروید. یک راه دیگر هم «وجین کتاب​‌ها» است؛ کاری که در کتابخانه​‌ها نیز مرسوم است. حتی کتابخانه​‌ها نیز فضای محدودی دارند و در جایی که گنجایش ۲۰ هزار جلد کتاب دارد، نمی‌​توان ۵۰ هزار جلد کتاب جا داد. پیشنهاد می‌​کنم سالی یک بار (که بهتر است دم عید نباشد تا با برنامه​‌های خانه​‌تکانی تداخل پیدا نکند) کتاب‌​های خود را «وجین» کنید: آن‌هایی را که در سال گذشته سراغ‌شان نرفته‌​اید و جز کتاب‌​های مرجع نیستند یا به نوعی برای‌تان ارزش و خاطره خاصی ندارند، به دیگران ببخشید، به خریداران کتاب‌​های دست‌​دوم بفروشید یا به کتابخانه اهدا کنید. در خصوص کتاب​‌های چاپی بگذارید یک نکته مهم را هم بگویم: اشخاص مهمِ دنیای تکنولوژی، ساعات کارِ فرزندان خود با ابزارهای دیجیتال را محدود می‌​کنند. خیلی از این بچه‌​ها تا سنی خاص، اجازه ندارند مثلا دست به آیپد بزنند. در عوض، به کتابخانه‌ه​ای پر از کتاب​‌های چاپی دسترسی دارند. نویسنده زندگینامه «استیو جابز» تعجب کرده بود وقتی به خانه او رفته و بچه​‌هایش را موبایل و تبلت به دست ندیده بود. آن‌ها خودشان مُبدع این تکنولوژی هستند و از مضرات و خطرهای آن خیلی بهتر از ما آگاه هستند. نگذارید و نگذاریم ترفندهای بازاریابی آن‌ها، ما را چنان بفریبد که تصور کنیم اگر دست فرزند دو ساله‌​مان آیپد دهیم و او بتواند با آن دستگاه تعامل کند، نابغه​‌ای را فردا تحویل جامعه خواهیم داد. اگر جامعه‌ه​ای بهتر می‌​خواهیم، باید  کتاب خواندن را جامعه ترویج دهیم. از این طریق می‌توان جامعه‌ای آگاه و موفق داشت

با هم کتاب بخوانید

امروزه اکثر خانواده‌​ها وقتی دور هم جمع می‌​شوند، اگر سرشان گرم وایبربازی و امثال آن نباشد، احتمالا خیره دیدن تلویزیون​‌اند. تا به حال شده دور هم بنشینید و مثلا پدر خانواده به صدای بلند و شمرده کتاب بخواند و همه بالذت گوش کنند و بعد درباره​اش با هم صحبت کنند؟ از یک نسل منقرض‌​شده حرف نمی​‌زنم، باز هم همان جناب «استیو جابز» چنین برنامه‌ه​ای در خانه‌اش داشت. دور میز بزرگ غذاخوری در آشپزخانه می‌​نشستند و از کتاب‌​های مختلف در زمینه‌​های مختلف می​‌خواندند و درباره​‌اش همه اعضای خانواده تبادل نظر می‌​کردند. می‌​توانید قفس‌ه​ای را در کتابخانه خود، به کتاب‌​هایی اختصاص دهید که مناسب بلندخوانی در جمع خانواده هستند. نیز می‌​توانید در شرکت و محل کار خود، یک ساعت در هفته دور هم جمع شوید و هر کس از کتابی که در آن هفته خوانده، ۵ دقیقه صحبت کند. می‌​دانید چقدر مطلب نو در همین یک ساعت خواهید آموخت؟

آهسته و پیوسته بهتر است

یکی از «بهانه​‌ها» برای کتاب نخواندن، نداشتن وقت است. عجیب است که وقت برای دیدن سریال​‌های تلویزیونی و وب‌گردی​‌های بی​‌هدف و چرخیدن در وایبر است اما برای کتاب وقت نیست! خودتان را با این حرف‌​ها هم گول نزنید که مثلا آخر هفته ۸ ساعت کتاب می​‌خوانم یا فلان سفر که رفتم، این کتاب را تمام می‌​کنم. مثل اکثر امور دیگر، در این‌جا هم «تعادل» بهتر است. آهسته و پیوسته بروید و به خاطر داشته باشید کارهای کوچکی که هر روز انجام می​‌دهید، در ساختن زندگی شما تاثیر بیشتری دارند تا کارهای بزرگی که گاهی اوقات انجام می‌​دهید. قطعا روزی نیم ساعت می​‌توانید کتاب بخوانید. همین نیم ساعت را هم شده، ترجیحا در یک زمان مشخص از روز، به کتاب خواندن اختصاص دهید.

به کتاب‌فروشی​‌ها سر بزنید

این روزها اینترنت خیلی از کارها را راحت کرده و فروشگاه​‌های اینترنتی زیادی هستند که از آن‌ها می‌​توان کتاب خرید اما در کنار آن‌ها، سر زدن به کتاب‌فروشی​‌های واقعی را فراموش نکنید، حتی شده فصلی یک مرتبه. ناگاه کتابی را کشف می​‌کنید که در هیچ وب‌گردی آن را نیافته بودید و در جایی هم معرفی نشده بود (و چه لذتی دارد این کشف!). اصلا حضور در فضای کتاب‌فروشی و بین کتاب‌​ها، خودش آرامش‌​بخش است. ضمنا، می​‌توانید خیلی از کتاب‌هایی را ببینید و لمس کنید و بخش‌​های‌​شان را بخوانید که خرید آن‌ها و بردن​شان به خانه، ضروت ندارد؛ از آن‌هایی که به قول «بیکن»: «[فقط] باید چشید.»

کتاب «هدیه» دهید 

عیدی و هدیه، کتاب دهید. سلایق افراد را بشناسید و متناسب با آن، کتاب هدیه دهید. به کارمندان و همکاران خود، به خانواده و عزیزان و دوستان خود، به بچه​‌هایی که به آن‌ها عیدی می​‌دهید، به جای چیزهایی که همه می​‌دهند، کتابی دهید که می‌​تواند شما را یک عمر در خاطر آن‌ها ماندگار کند و اصلا شاید زندگی‌​شان را به شکل مثبت تغییر دهد.

 نکته آخر 

اگر کلا تلویزیون نبینید، اطمینان می‌​دهم چیزی از دست نخواهید داد اما اگر کتاب نخوانید، خیلی چیزها است که از به دست آوردن​شان محروم خواهید ماند. اگر نمی‌​توانید کامل از تلویزیون دل بکنید، تماشای آن را «بسیار محدود» کنید یا برنامه‌های خوب را ضبط کنید و در فرصت مناسب ببینید. برنامه​‌ها و فیلم​‌های ارزشمند را روی دی​‌وی‌​دی بخرید و تماشا کنید. وقت خودتان را با اینترنت (که منبع دانایی نیست و فقط توهم دانایی می​‌آفریند) و چیزهایی مثل پیام‌های صد من یک غاز وایبری، تلف نکنید. عمر شما که بزرگ‌​ترین سرمایه شماست، می​‌تواند صرف اموری ارزشمندتر شود. کتاب خواندن، کتاب خوب خواندن و کتاب‌ها را خوب خواندن، زندگی شما را از پایه تغییر می‌​دهد؛ پایه​‌ای که روی آن می‌توانید بهترین زندگی را بنا کنید. شما «عضو ارزشمند مطالعه شریف» هستید. شما می‌​توانید تحول ایجاد کنید و شروع آن هم از خودتان است. لطفا شروع کنید!

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید. 

علی ​اکبر قزوینی

bestsellers.ir

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین: 4/5]

28 پاسخ به “تلویزیون‌​ها خاموش، کتاب​‌ها روشن!”

 1. سجاد گفت:

  بسیار عالی.

 2. roya گفت:

  بسیار عالی.
  و دوست عزیزی که عضو تیم ملی المپیاد فیزیک و ریاضی ایران بودی،
  برداشت منم از اینترنت(که منبع دانایی نیست و فقط توهم دانایی می آفریند)
  اینکه مطالب اینترنت نمی توانند جای کتاب را برای ما پر کند.
  ومن با این جمله بسیار موافق ام.

 3. ستاره گفت:

  اینترنت واقعا منبع دانایی نیست و در آدم ها توهم به وجود میاره
  این خیلی بدیهی هست
  چرا با این جمله این دوستمون مخالفت کردن من متوجه نشدم

 4. صالح گفت:

  نظری ندارم

 5. وحید گفت:

  سلام جناب محمدی
  من به شخصه به کتاب الکترونیک خیلی علاقه دارم و شاید 90 درصد کتاب هایی که می خونم به این طریقه
  به نظرتون این یه مشکله که خیلی کم کتاب چاپی می خونم و بیشتر کتاب الکترونیک می خونم؟

 6. سعید محمدی گفت:

  سلام دوست خوبم
  این فقط به سلایق آدم ها مربوط میشه
  همین که شما مطالعه میکنید جز افراد خاص جامعه هستید
  من به شخصه با کتاب چاپی ارتباط خوبی دارم ولی یکسری افراد کتاب الکترونیکی رو ترجیح میدن
  کتاب بخوانیم، کتاب خوب بخوانیم، خوب کتاب بخوانیم.

 7. زهرا حسین زاده گفت:

  عالی بود .

 8. مریم0058 گفت:

  با سلام من همین امروز با سایت شما بصورت کاملا اتفاقی اشنا شدم و فعلا نمی تونم در مورد ان نظری بدم .مشکلی که دارم اینه که به کتابخوانی بی نهایت علاقه دارم اما نمی دونم چه کتابی بخونم من علاقه شدییدی به کتابهای موفقیت دارم که اکثر کتابهای انتونی رابینز و برایان تریسی که در ایران چاپ شده خوندم و جدیدا به مطالب تقویت مغز و حافظه علاقمند شده ام اما از هر کس که می پرسم میگه من اصلا با کتاب راهی ندارم .در جایی خوندم که داوینچی و میکل انژ روشهای خلاقانه ای برای تقویت حافظه داشته اند ولی به هر کتابفروشی سر زدم چیزی پیدا نکردم .می خواستم ببینم شما می تونید کمکم کنید و چند کتاب در این زمینه به من معرفی کنید.
  با تشکر

 9. سلام دوست خوب مطالعه شریف
  دقیقا کتاب در چه زمینه ای لازم دارید؟
  تقویت حافظه؟
  تند خوانی؟
  تمرکز حواس؟
  روش مطالعه؟

 10. رضا گفت:

  هشت : پرسه زنی در شبکه های مجازی شاید سطح “اطلاعات” را بالاببرد اما برای ارتقای “سواد” چندان کارساز نیست. می دانم کار سختی است اما لطفاً کتاب بخوانید!
  علی بحرینی – روزنامه نگار

 11. مریم گفت:

  با شما موافقم. متن بسیار خوبی بود . ممنون

 12. زهره گفت:

  با سلام و احترام
  ضمن تشکر از مدیریت سایت و مطالب خوبشون
  حقیقتا من هم کتاب چاپی خیلی می پسندم ولی مشکلش تخریب هزاران جنگل هست و البته در دراز مدت تخریب محیط زیست و کم شدن منابع ارزشمند گیاهی.

  باز هم تشکر می کنم خصوصا فرمایشتون در مورد اختصاص زمان مشخص و همینطور تداوم در امر کتابخوانی
  من نیاز به کتابهای خوب در خصوص هیپنوتیزم و هدایت ذهن ناخوداگاه دارم لطفا کمک کنید

  سپاس

  • مریم باجلان گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف زهره عزیز
   باعث افتخار است که دوستان روشن فکر و فهیمی همچون شما در خانواده بزرگ مطالعه شریف عضو هستند.
   به زودی مقلاتی در زمینه هدایت ذهن روی سایت قرار خواهد گرفت.

   همواره پیروز باشید
   کارشناس آموزش مطالعه شریف

 13. نازیلا گفت:

  خیلی خوب بود ممنون

 14. reza گفت:

  من با نظر صالح موافقم

 15. فرزانه کریم گفت:

  عالیییییییی

 16. محمد همایون حدید گفت:

  سلام نام من محمد همایون حدید است دانشجوی سال چهارم دانشکده حقوق هستم و همچنان مسوول کتابخانه یک مکتب
  فرهنگ کتابخوانی درکشور ما ( افغانستان )‌ بنابر عوامل مختلف کم رنگ است من میخواهم که فرهنگ کتابخوانی در مکتبی که وظیفه دارم می خواهم رشد دهم شما برایم چی مشوره میدهید .

 17. فاطمه سیاهزاری گفت:

  .comسلام من تازه ثبت نام کردم امیدوارم مفید باشه تاحالاکه مفید بوده با تشکراز اقای محمدی

 18. shila_shahabadi@yahoo.com گفت:

  از خواندن این مقاله لذت بردم، ممنون از شما
  می دونم که چند وقته سایتتون بروز رسانی شده ولی خیلی کم مقاله یا مطلب جدید می گذاشتید، خیلی خوشحالم که می بینم مقاله های جدیدتر و مطالب جدیدتر می گذارید، خواندن مطالب شما انرژی فوق العاده خوبی برای ادامه کارهام بهم میده.

 19. کاظم غلامی گفت:

  بسیار عالی
  کتاب خوانی را ما باید از کودکی ودوره پیش دبستان واز همه مهمتر از خانوادها شروع کنیم وبه یک فرهنگ تبدیل شود واین مهم میسر نیست مگر با همت تک تک ایرانیان عزیز وبه خصوص کسانی که صابح منصب ونفوذ وکاریزما هستند ومورد احترام وقبول اکثریت جامعه هستند تا همه باهم این فرهنگ را نهادینه کنیم .
  سپاس از همه دلسوزان

 20. محمد ابراهیم گفت:

  عالیییییی بود مقاله

 21. بهنام گفت:

  عالی بود

 22. میلاد گفت:

  فوق العاده زیبا بود این مقالعه
  خوشحالم که با سایت مطالعه شریف اشنا شدم
  با تشکر از تمامی عوامل

  • ادمین سایت گفت:

   درود و سپاس فراوان
   ما هم خوشحالیم که شما به جمع مطالعه شریف پیوستید.
   موفق باشید.

 23. z.so1380@gmail.com گفت:

  آفرین و عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *