تمرکز بر هدف از طریق تسلط بر امواج مغزی

امواج مغزی، موج‌های الکتریکی هستند که در مغز انسان تولید می‌شوند. شناخت این امواج و فعال‌سازی آن‌ها می‌تواند عملکرد بسیار مثبتی بر عملکرد مغز شما داشته باشد. اگر یاد بگیرید از ظرفیت‌های متفاوت امواج مغزی برای کاربردهای مختلف زندگی خود استفاده نمایید، نه تنها می‌توانید در زندگی به موفقیت‌ها و دستاوردهای بیشتری برسید؛ بلکه می‌توانید همه چیز را آسان‌تر به دست آورید. با بکارگیری صحیح امواج مغزی می‌توانید به حافظه قوی‌تر، تمرکز عمیق‌تر و هوش بالاتر دست یابید و در هر لحظه از زندگی با تمرکز بر هدف، از مسیرهای انحرافی و اتلاف وقت مصون مانده و به سوی اهداف اصلی خود حرکت کنید. هنگامی که با انواع امواج مغزی و خواص و کاربردهای آن‌ها آشنا شوید، می‌توانید با تمرکز بر هدف در هر لحظه از زندگی خود، به نتایج شگفت‌انگیز و درخشانی دست یابید.

امواج مغزی

امواج مغزی بر اساس حالات خودآگاهی، نیمه‌هوشیاری و ناخودآگاهی تغییر کرده و به چهار نوع متفاوت تقسیم شده‌اند. هر یک از این الگوهای موج الکتریکی روش مخصوصی برای دریافت، پردازش، یادگیری و دانستن اطلاعات دارند. تمام این امواج مغزی همواره در حال تولید شدن هستند؛ اما انسان می‌تواند با خواست خود، نوع خاصی از امواج مغزی را تولید کند تا با استفاده از توانایی‌های خود به تعالی برسد.

فرکانس‌های امواج مغزی با هرتز یا سیکل در ثانیه اندازه‌گیری می‌شود و با دستگاه الکتروانسفالوگرام (EEG) مورد سنجش قرار می‌گیرد. چهار نوع فرکانس مغزی و خصوصیات اصلی آن‌ها به شرح زیر هستند:

  • بتا: بیدار، هوشیاری، گوش بزنگ عادی
  • آلفا: ریلکس، آرام، واضح، بدون فکر
  • تتا: آرامش و مدیتیشن عمیق، تصاویر ذهنی
  • دلتا: خواب عمیق بدون رویا

 

امواج گاما: این امواج از ۳۵ هرتز شروع می‌شوند و با عملکرد بسیار بالای مغز در ارتباط هستند. امواج گاما بالاترین فرکانس الگوی امواج مغزی را دارند؛ ولی به عنوان بخشی از امواج بتا شناخته می‌شوند. در هنگام بروز امواج گاما، فرد احساس می‌کند که از نظر ذهنی، احساسی و جسمی بسیار قدرتمند و پر‌انرژی است.

امواج بتا: در رده بعدی قرار دارند و به طور کلی با تفکر منطقی، تحلیلی و خردمندانه، ارتباطات کلامی و آگاهی از محیط اطراف مرتبط هستند.

امواج آلفا: معمولا زمانی تولید می‌شوند که فرد آرام و ریلکس ولی همچنان از نظر ذهنی هوشیار و گوش بزنگ است. امواج آلفا در هنگام رویابافی نیز تولید می‌شوند.

امواج تتا: با حالت آرامش عمیق و تمرکز درونی توصیف می‌شوند. امواج تتا همچنین با یادگیری سریع و جذب اطلاعات جدید با قدرت نگهداری بالا، انگیزه قوی برای فعال کردن اهداف، فوران خلاقیت، درون‌بینی و الگوهای رفتاری جدید در ارتباط هستند.

امواج دلتا: با آرامش بسیار عمیق و خواب مرتبط هستند.

توجه و تمرکز خود را بر هدف کنترل کنید تا بتوانید مغزتان را کنترل کنید

محققان طی آزمایشی از سوژه‌ها خواستند توجه خود را به نقاط خاصی در فضا هدایت کنند و در همان حال مغز آنان را به روش MRI اسکن کردند و مناطقی از مغز را که در هنگام تمرکز فعال بودند، مشخص کردند. با ادغام نتایج آزمایش‌های فراوان، دانشمندان دریافتند که در حین کارهایی که مستلزم توجه و تمرکز بودند، مناطق خاص ناپیوسته‌ای از غشا مغز فعال می‌شدند.

اکنون واضح است که حالت تمرکز فرد، فعالیت مغز او را منعکس می‌کند. اگر توجه فرد روی چیزها و مکان‌های زیادی پراکنده باشد، فعالیت مغز او نیز در سراسر مغزش پراکنده خواهد بود. چنانچه فرد تمرکز خود را به مدت کافی روی یک موضوع خاص نگاه دارد، این موضوع در مغز او نیز منعکس می‌شود و مناطقی از مغز که با موضوع مورد توجه او مرتبط نیستند، خاموش و مناطق مغزی مرتبط با موضوع فعال می‌شوند.

توجه متمرکز پایدار بر یک موضوع واحد، توجه شما را روی همان چیز جمع می‌کند، تقریبا مانند ذره‌بینی که اشعه آفتاب را در یک نقطه قدرتمند جمع می‌کند. اگر بر یک موضوع بصری متمرکز شوید، بخش بصری مغزتان بیش از سایر بخش‌ها فعال خواهد شد. اگر توجه خود را روی آن موضوع نگاه دارید، سایر بخش‌های مغزتان کمتر و کمتر فعال می‌شوند و بخش بصری بیشتر فعال می‌شود. تلاش کنید تمام فعالیت آگاهانه مغزتان را در یک بخش از مغز مثل بخش بصری جمع کنید. در این لحظه دیگر چیزی نمی‌شنوید، لمس نمی‌کنید و بو و مزه چیزی را نیز درک نمی‌کنید. سایر حس‌های شما قطعا مانند همیشه همه چیز را درک می‌کنند و مغزتان نیز آن‌ها را ضبط می‌کند؛ اما شما در آن لحظه از این احساسات آگاه نیستید.

همه ورزشکاران حرفه‌ای از مزایای کنترل افکارشان مطلع هستند. قهرمانان مسابقات جهانی از کنترل توجه به عنوان یکی از مهم‌ترین مهارت‌های یک ورزشکار در سطح جهانی یاد می‌کنند که در واقع همان داشتن قدرت خارق‌العاده تمرکز است. هنگامی که موفق می‌شوید تمرکز خود را به بالاتر از حد خاصی برسانید، بر تمرکز خود کنترل کافی پیدا می‌کنید تا بتوانید هر کاری را که می‌خواهید با توجه و مغز خود انجام دهید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 20   میانگین:  4.1/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *