تمرکز بر هدف از طریق تسلط بر امواج مغزی

امواج مغزی الگوهای موج الکتریکی هستند که در مغز انسان تولید می شوند. شناخت این امواج و فعال سازی آنها می تواند عملکرد بسیاری مثبتی بر عملکرد مغز شما داشته باشد. اگر یاد بگیرید از ظرفیت های متفاوت امواج مغزی برای کاربردهای مختلف زندگی خود استفاده نمایید، نه تنها می توانید در زندگی به موفقیت ها و دستاوردهای بیشتری برسید، بلکه می توانید همه چیز را آسان تر به دست آورید. با بکارگیری صحیح امواج مغزی می توانید به حافظه قوی تر، تمرکز عمیق تر و هوش بالاتر دست یابید و در هر لحظه از زندگی با تمرکز بر هدف، از مسیرهای انحرافی و اتلاف وقت مصون مانده و مستقیما به سوی اهداف اصلی خود حرکت کنید. هنگامی که با انواع امواج مغزی و خواص و کاربردهای آنها آشنا شوید، می توانید با تمرکز بر هدف هر لحظه از زندگی خود، به نتایج شگفت انگیز و درخشانی دست یابید.

امواج مغزی

امواج مغزی بر اساس حالات خودآگاهی، نیمه هشیاری و ناخودآگاهی تغییر کرده و به چهار نوع متفاوت تقسیم شده اند. هر یک از این الگوهای موج الکتریکی روش مخصوصی برای دریافت، پردازش، یادگیری و دانستن اطلاعات دارند. تمام این امواج مغزی همواره در حال تولید شدن هستند اما انسان می تواند با خواست خود، نوع خاصی از امواج مغزی را تولید کند تا با استفاده از توانایی های خود به تعالی برسد.

فرکانس های امواج مغزی با هرتز یا سیکل در ثانیه اندازه گیری می شود و با دستگاه الکتروآنسفالوگرام (EEG) مورد سنجش قرار می گیرد. چهار نوع فرکانس مغزی و خصوصیات اصلی آن ها به شرح زیر می باشند:

  1. بتا: بیدار، هشیاری گوش بزنگ عادی
  2. آلفا: ریلکس، آرام، واضح، بدون فکر
  3. تتا: آرامش و مدیتیشن عمیق، تصاویر ذهنی
  4. دلتا: خواب عمیق بدون رویا

 

امواج مغزی گاما

از ۳۵ هرتز شروع می شوند و با عملکرد بسیار بالای مغز در ارتباط هستند. امواج گاما بالاترین فرکانس الگوی امواج مغزی را دارند ولی به عنوان بخشی از امواج بتا شناخته می شوند. در هنگام بروز امواج گاما، فرد احساس می کند که از نظر ذهنی، احساسی و جسمی بسیار قدرتمند و پر انرژی است.

امواج بتا

در رده بعدی قرار دارند و به طور کلی با تفکر منطقی، تحلیلی و خردمندانه، ارتباطات کلامی و آگاهی از محیط اطراف مرتبط هستند.

امواج آلفا

معمولا زمانی تولید می شوند که فرد آرام و ریلکس ولی همچنان از نظر ذهنی هشیار و گوش بزنگ است. امواج آلفا در هنگام رویابافی نیز تولید می شوند.

امواج تتا

با حالت آرامش عمیق و تمرکز درونی توصیف می شوند. امواج تتا همچنین با یادگیری سریع و جذب اطلاعات جدید با قدرت نگاهداری بالا، انگیزه قوی برای فعال کردن اهداف، فوران خلاقیت، درون بینی و الگوهای رفتاری جدید در ارتباط هستند.

امواج دلتا

با آرامش بسیار عمیق و خواب مرتبط هستند.

توجه و تمرکز خود را بر هدف کنترل کنید تا بتوانید مغزتان را کنترل کنید

محققان طی آزمایشی از سوژه ها خواستند توجه خود را به نقاط خاصی در فضا هدایت کنند و در همان حال مغز آنان را به روش MRI اسکن کرده و مناطقی از مغز را که در هنگام تمرکز فعال بودند، مشخص کردند. با ادغام نتایج آزمایش های فراوان، دانشمندان دریافتند که مناطق خاص ناپیوسته ای از غشا مغز همواره در حین کارهایی که مستلزم توجه و تمرکز بودند، فعال می شدند.

اکنون واضح است که حالت تمرکز فرد، فعالیت مغز او را منعکس می کند. اگر توجه فرد بر روی چیزها و مکان های زیادی پراکنده باشد، فعالیت مغز او نیز در سراسر مغزش پراکنده خواهد بود. چنانچه فرد تمرکز خود را به مدت کافی بر روی یک موضوع خاص نگاه دارد، این موضوع در مغز او نیز منعکس شده، مناطقی از مغز که با موضوع مورد توجه او مرتبط نیستند، خاموش شده و مناطق مغزی مرتبط با موضوع فعال می گردند.

توجه متمرکز پایدار بر یک موضوع واحد، توجه شما را بر روی همان چیز جمع می کند، تقریبا مانند ذره بینی که اشعه آفتاب را در یک نقطه قدرتمند جمع می کند. اگر بر یک موضوع بصری متمرکز شوید، بخش بصری مغزتان بیش از سایر بخش ها فعال خواهد شد. اگر توجه خود را بر روی آن موضوع نگاه دارید، سایر بخش های مغزتان کمتر و کمتر فعال شده و بخش بصری بیشتر فعال می گردد. تلاش کنید تمام فعالیت آگاهانه مغزتان را در یک بخش از مغز جمع کنید، مثلا بخش بصری. در این لحظه دیگر چیزی نمی شنوید، لمس نمی کنید و بو و مزه چیزی را نیز درک نمی کنید. سایر حس های شما مطمئنا مانند همیشه همه چیز را درک کرده و مغزتان نیز آن ها را ضبط می کند اما شما در آن لحظه از این احساسات آگاه نیستید.

همه ورزشکاران حرفه ای از مزایای کنترل افکارشان مطلع هستند. قهرمانان مسابقات جهانی از کنترل توجه به عنوان یکی از مهم ترین مهارت های یک ورزشکار در سطح جهانی یاد می کنند که در واقع همان داشتن قدرت خارق العاده تمرکز است.

هنگامی که موفق می شوید تمرکز خود را به بالاتر از حد خاصی برسانید، بر تمرکز خود کنترل کافی پیدا می کنید تا بتوانید هر کاری که می خواهید با توجه و مغز خود انجام دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *