تمرکز حواس و راهکارهای افزایش آن

تمرکز حواس بدون شک رکن اصلی تمام موفقیت‌ها است. در ابتدا باید تعریف ساده‌ای از تمرکز بیان کنم. ازنظر منِ مدرس، تمرکز انجام فقط یک کار در هر لحظه است. پس اگر دنبال جهش خیره‌کننده‌ای در تحصیل و شغل هستیم باید بیاموزیم چگونه تمرکز حواس‌مان را تقویت کنیم.

تمرکز حواس

گام اول در تمرکز حواس) اگر راهکارهای ارائه شده را به کار بگیرید تمرکز شما بهتر خواهد شد

پس همین‌ الان به خودتان قول دهید که دانسته‌های‌تان را به کار بگیرید.

از آن‌جایی‌ که من خودم را در بسیاری از مهارت‌ها فاقد استعداد بالا می‌دانستم سعی کردم با تمرین و به دست آوردن یکسری مهارت‌ها این نداشتن استعداد بالا را جبران کنم؛ پس ۱۰۰% از من بپذیرید که تمرکز حواس مثل مهارت‌های دیگر (رانندگی، تندخوانی، خلاقیت و …) قابل آموختن است و به‌هیچ‌ عنوان ذاتی نیست. همیشه به یاد داشته باشید. کسی ذاتا راننده، سخنران یا تندخوان نیست؛ بلکه با سرمایه‌گذاری روی خود و تمرین و تکرار این مهارت را پرورش داده‌اند.

برای مطالعه کتاب دانسته‌هایت را به کار بگیر می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

لینک کتاب دانسته‌هایت را به کار بگیر

گام دوم در تمرکز حواس) اساس و پایه پیشرفت در تمرکز، تمرین است

مثلا یک موضوع که برای‌تان جالب است را در نظر بگیرید و فکرتان را متمرکز کنید. اگر حواس‌تان پرت شد بدون این‌که ناراحت یا عصبانی شوید دوباره فکرتان را به سمت همان موضوع ببرید.

اگر موضوعی ندارید شاید فکر کردن به یک لپ‌تاپ برای‌تان جالب باشد. به ابعاد لپ‌تاپ رنگ و کارایی آن فکر کنید و آن را در ذهن خود مجسم کنید. به صفحه‌ نمایش آن فکر کنید شاید یک‌باره فکرتان به سمت قیمت این لپ‌تاپ منحرف شود؛ بدون این‌که ناراحت شوید دوباره روی ویژگی‌های خود دستگاه متمرکز شوید.

تمرکز حواس

گام سوم در تمرکز حواس) علاقه نقش بسیار مهمی در حفظ تمرکز دارد

۱- هر چقدر علاقه شما به یک موضوع بیشتر باشد تمرکز بر آن موضوع آسان‌تر می‌شود. اگر موضوعی برای‌تان حیاتی است، پس سعی کنید در خودتان علاقه ایجاد کنید. یکی از راه‌های بالا بردن علاقه افزایش اطلاعات در آن زمینه خاص است.

۲- برای خودتان پاداش تعیین کنید. تصور کنید امتحان دارید؛ به خودتان بگویید اگر با تمام توان و بدون اتلاف وقت درس بخوانم و فردا در امتحان نمره خوبی بگیرم به خودم این جایزه را خواهم داد.

۳- سعی کنید با افراد باانگیزه، پرانرژی و پرتلاش در ارتباط باشید.

اگر دانش‌آموز هستید، حتما با شاگرد اول و دوم کلاس‌تان دوست باشید. اگر دانشجو هستید سعی کنید با دانشجوهای درس‌خوان و پرانگیزه در ارتباط باشید و یا حتی اگر صاحب کسب‌وکار یا کارمند هستید به خودتان قول دهید با همکاران باانگیزه خود رقابت سالم به وجود آورید؛ برای این‌که در این رقابت پیروز شوید باید خود را متعهد کنید. بدون وقفه ۳۰ دقیقه کار کنید و بعد ۱۰ دقیقه استراحت و دوباره ۳۰ دقیقه بدون وقفه به کارتان ادامه دهید. اگرموضوع افزایش عملکرد فردی به روش آرژانتین برای‌تان جذاب است، به لینک زیر مراجعه نمایید.

افزایش عملکرد فردی به روش آرژانتین

۴- برای خود اهداف کوچک انتخاب کنید. بهتر است در ابتدا اهداف کوچکی برای خود انتخاب کنید تا با رسیدن به اینهدف‌ها ذهن‌تان علاقه‌مند شود. به یاد داشته باشید کسب موفقیت‌های کوچک به‌تدریج در شما علاقه ایجاد می‌کند و هروقت به موضوعی علاقه‌مند باشید متمرکز خواهید بود.

گام چهارم در تمرکز حواس) با ریتم آرام پیش بروید

توجه داشته باشید برای ایجاد یک عادت جدید مثل تمرکز حواس باید تمرینی که انجام می‌دهید لذت‌بخش باشد، لطفا تمرینات را به مقداری انجام دهید که هنوز برای‌تان جذاب است و شما را خسته نمی‌کند.

به این شرایط هم توجه داشته باشید:

 • در حالت خستگی انتظار تمرکز حواس نداشته باشید اگر باید مطالعه کنید ولی به‌شدت خسته هستید نمی‌توانید تمرکز لازم را داشته باشید.
 • اگر گرسنه و یا تشنه هستید یا همین‌ الان غذا خورده‌اید نمی‌توانید تمرکز خوبی داشته باشید.

نکته: در حالت گرسنگی یا دقیقا بعد از غذا هرگز مطالعه نکنید!

 • بی‌خوابی یا کم‌خوابی باعث خستگی ذهنی می‌شود و ذهن خسته‌ نمی‌تواند تمرکز بالایی داشته باشد.

گام پنجم در تمرکز حواس) در ابتدا کارهای با اولویت بالاتر را انجام دهید

تصور کنید یک برف ۳۰ سانتی‌متری باریده است و هوا به‌شدت سرد است؛ حالا یک فرد چون لباس مناسبی ندارد در خیابان ایستاده است و می‌خواهد مطالعه کند. آیا امکان‌پذیر است؟

اقدام: از این‌ پس کارهای‌تان را اولویت‌بندی کنید و به ترتیب در زمان مناسب انجام دهید

گام ششم در تمرکز حواس) همیشه یک دفترچه کوچک همراه‌تان داشته باشید

این دفترچه به شما کمک می‌کند هر زمان که فکر مزاحمی سراغ‌تان آمد سریع یادداشت کنید با این روش افکار مزاحم شما کاهش پیدا خواهند کرد.

گام هفتم در تمرکز حواس) بدون استرس کارهای‌تان را دنبال کنید

من در دوران دانشگاه دوستی داشتم که همیشه از کارهایش عقب بود و همواره کوهی از کارهای انجام‌ نشده داشت و این خود باعث استرس می‌شد و این عقب‌ افتادگی، دوباره استرس بیشتری ایجاد می‌کرد. درواقع در یک سیکل معیوب گیر کرده بود.

گام هشتم در تمرکز حواس) به‌طور منظم تمرینات ذهنی انجام دهید

تمرکز حواس و راهکارهای افزایش تمرکز

این تمرینات بسیار ساده به نظر می‌رسند اما اگر انجام دهید نتایجی بسیار عالی خواهید گرفت.

الف ـ از عدد ۱۰۰ شروع کنید ۲ تا ۲ تا کم کنید و به صفر برسید.

ب ـ در مرحله بعدی می‌توانید از عدد ۳۰۰، ۳ تا ۳ تا کم کنید. در این مرحله فکر می‌کنید به چند باید برسید؟

ج ـ هر روز ۵ دقیقه سکوت مطلق داشته باشید. یکی از تمرینات تمام افراد بزرگ در جهان، سکوت روزانه است. مثلا آقای گاندی در هر هفته یک روز تمام، روزه سکوت می‌گرفتند.

به یاد داشته باشید یک مغز شلوغ هیچ‌گاه راندمان بالایی نداشته است. وقتی فعالیتی را شروع کردیم نباید به ذهنخود اجازه دهیم به موضوعات دیگر فکر کند. رویاپردازی در هنگام انجام فعالیت‌های مهم و روزانه ممنوع است تحت هیچ شرایطی نباید ذهن‌مان منحرف شود. فقط باید به یک موضوع فکر کنیم. معمولا این‌گونه است که هنگام انجام یک فعالیت، کارهای دیگری یادمان می‌افتد. بهترین کار این است وقتی فکری به ذهن‌مان خطور کرد سریعا در دفترمان یادداشت کنیم که سر فرصت به آن بپردازیم.

گاهی برای افراد نمازخوان پیش می‌آید که از روی عادت نماز می‌خوانند و حضور قلب کافی ندارند. در این مواقع بهترین کار این است که با آرامش کلمات را اَدا کنیم و به معنای کلمات نیز توجه داشته باشیم. 

گام نهم در تمرکز حواس) این یک دام بزرگ است

بدون شک و با قاطعیت تمام می‌گویم تمام انسان‌های بزرگ که از نزدیک دیده‌ام همیشه روی یک موضوع، فکر یا فعالیت می‌کردند. وقتی تصمیم می‌گیریم چند کار را با هم انجام دهیم مطمئن باشید در یک دام بزرگ افتاده‌ایم.

وقتی دو کار را به‌صورت موازی انجام می‌دهیم توان ذهنی‌مان به‌طور ناخودآگاه تقسیم می‌شود. مثلا وقتی در حال مذاکره تلفنی هستید به‌ هیچ‌ عنوان کار دیگری انجام ندهید یا در هنگام مطالعه به‌ هیچ‌ عنوان به موسیقی گوش نکنید. 

گام دهم در تمرکز حواس) حواس‌پرتی بزرگترین دشمن موفقیت است

تا جای ممکن عوامل حواس‌پرتی را کاهش دهید، امروزه موبایل یکی از بزرگترین دلایل حواس پرتی مردم است. همین چند شب پیش در یک میهمانی بودم که افراد حاضر در میهمانی دائما موبایل‌شان را چک می‌کردند، اینستاگرام و تلگرام را نگاه می‌کردند و پیرو موضوعات مطرح شده در انواع کانال‌ها صحبت می‌کردند. شاید باورتان نشود ولی همین الان ۹۰۰۰۰ کانال در تلگرام فعالیت می‌کنند.

یکی دیگر از مواردی که اگر رعایت کنید نتایج موثری می‌گیرید این است که حداکثر ۳۰ دقیقه در روز از اینترنت برای وب‌گردی استفاده کنید. من دوستی دارم که در آمریکا در حال تحصیل است، گاهی از ایشان خواهش می‌کنم تحلیل خود را از رفتار دانشجوهای امریکایی بفرستد. یکی از تحلیل‌هایی که برام فرستاد این بود:

سعید ما در ایران به شکل دیوانه کننده‌ای از شبکه اجتماعی استفاده می‌کردیم ولی دانشجویان این‌جا به جای خیره شدن به موبایل، ورزش می‌کنند، درس می‌خوانند، به کتابخانه می‌روند و یا تفریح می‌کنند.

این موضوع برایم جالب بود و تحقیقی روی سیستم آموزشی دانشگاه‌های آمریکایی و اروپایی انجام دادم و نتایج این تحقیق را روی یک دی‌وی‌دی به نام یادگیری منتشر کردم و در آن فیلم توضیح دادم که بی‌دلیل نیست برای پانزدهم سال متوالی، دانشگاه هاروارد برترین دانشگاه جهان شد.

با این اقدام‌های کوچک می‌توانید تمرکزتان را بهتر کنید و مطمئن باشید به‌زودی پیشرفت‌های زیادی خواهید داشت.

همین‌الان به خودتان قول دهید این ده نکته را تحت هر شرایطی انجام دهید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 7   میانگین: 4.1/5]

6 پاسخ به “تمرکز حواس و راهکارهای افزایش آن”

 1. منیره مافی گفت:

  مطالبتون عالی بود مرسی

 2. مریم.ص گفت:

  مطالب خیلی مفید بود.ممنونم

 3. محمدرضا بخرد گفت:

  بسیار عالی وکاربردی پاینده باشید

 4. فاطمه دهقان گفت:

  سپاس بابت زحمت های شبانه روز شما

 5. مهدیه گفت:

  مفید ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *