تمرکز ذهن و روش‌های بهبود آن

اگر می‌خواهید توانایی تمرکز ذهن خود را بهبود بخشید، باید تغذیه مناسب داشته باشید، میان کارهای‌تان استراحت کنید و به‌صورت منظم مراقبه نمایید. حالا چند دقیقه با آرامش بنشینید و این مطلب را بخوانید تا با مقوله تمرکز ذهن بیشتر آشنا شوید.

صبر کن! موبایلم دارد زنگ می‌زند. چه عالی، بالاخره ایمیل دوستم که منتظرش بودم رسید! بلیت‌ها را خریده، تا یادم نرفته باید آدرس سالن کنسرت را در اینترنت پیدا کنم. راستی، فیلمی را که دیشب از اینترنت دانلود کردم، هنوز ندیده‌ام. خبرنامه سایت گردشگری را بگو! هنوز فرصت نشده آخرین مقاله‌اش را بخوانم. گروه‌های تلگرامم را هم که امروز حتی باز نکرده‌ام! دوستانم از غیبتم ناراحت می‌شوند!

نظرسنجی اخیر دانشگاه کالیفرنیا تخمین می‌زند که ما هر روز با ۳۴ گیگابایت اطلاعات بمباران می‌شویم. این میزان دو برابر سی سال قبل می‌باشد. کارمندان دفتری به‌طور متوسط هر سه دقیقه یک بار توسط یک عامل خارجی دچار حواس‌پرتی شده و در کارشان وقفه ایجاد می‌شود. با این اوصاف جای تعجب نیست که مدت زمان تمرکز ذهن ما مرتبا کمتر و کمتر می‌شود. اینترنت زمان کاری ما را به قطعات کوچک تقسیم کرده است. نسل دیجیتال این وقفه‌های مداوم را نرمال محسوب می‌کند و امروزه از انسان‌ها انتظار می‌رود که به‌صورت چند وظیفه‌ای کار کنند که تمرکز آن‌ها را بر روی هر یک از وظایف‌شان بسیار ضعیف کرده و ممکن است باعث عدم کارایی و تولید شوند.

تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نشان می‌دهند کارمندانی که به‌صورت مداوم توسط تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های‌شان دچار حواس‌پرتی می‌شوند، دچار افت ده درصدی در میزان آی‌کیو خود می‌شوند. دکتر ریچارد نیسبت، روان‌شناس دانشگاه میشیگان به این نتیجه رسیده که یک فرد چینی-آمریکایی با آی‌کیو صد از نظر آکادمیک به همان نتایجی دست می‌یابد که یک فرد سفید پوست آمریکایی با آی‌کیو صد و بیست به‌دست می‌آورد. به عقیده او، این یافته نتیجه مستقیم تمرکز بیشتر مردمان مشرق زمین در هنگام مطالعه و درس خواندن است.

تربیت کردن و تحت انضباط درآوردن مغز فرآیند نسبتا ساده‌ای است اما نتایج این کار بر روی دستاوردها و روابط‌مان بسیار عظیم است. اگر انسان بتواند بر روی کارهای درست متمرکز بماند، زندگی او دیگر صرفا عکس‌العملی به چیزهایی که برایش اتفاق می‌افتند، نخواهد بود و تبدیل به چیزی می‌شود که خود او خلق می‌کند.

در هر زمان فقط یک کار انجام دهید

رویکرد چند وظیفه‌ای (multitasking) در انجام کارها شما را مجبور می‌کند که فقط بخشی از تمرکز ذهن خود را بر روی هر کار معطوف کنید که در نهایت باعث می‌شود نسبت به یک ذهن کاملا متمرکز به دستاورد کمتری رسیده و اشتباهات بیشتری مرتکب شوید. سعی کنید پس از اتمام یک وظیفه، استراحتی کوتاه به ذهن خود دهید و سپس به سراغ کار بعدی بروید.

ذهن خود را سازماندهی کنید

ضرب‌العجل پروژه‌تان دارد کم‌کم از راه می‌رسد اما همچنان فکر ماشین لباسشویی تخلیه نشده، تلفنی که باید به مادرتان بزنید، مالیات ماشین پرداخت نشده و بسیاری چیزهای دیگر، تمرکز ذهن شما را تحلیل می‌برند. قبل از شروع به کار، لیستی از کارهایی که باید انجام دهید تهیه کرده و آن‌ها را اولویت‌بندی کنید تا بتوانید بدون ترس از فراموش کردن کارهای‌تان، ذهن خود را خالی و متمرکز کنید. کارهایی را که نیاز به تمرکز ذهن کمتری دارند به زمان‌هایی موکول کنید که نیروی ذهن‌تان افت می‌کند، مانند زمان پس از خوردن غذا.

قانون فقط پنج تا بیشتر

اگر وسوسه شدید از انجام کاری صرف نظر کنید، سعی کنید تمرکز کنید و فقط پنج صفحه یا پنج دقیقه بیشتر ادامه دهید. همان‌گونه که ورزشکاران با گذشتن از “حد خستگی”، استقامت فیزیکی خود را پرورش می‌دهند، شما نیز می‌توانید با گذشتن از “حد ناامیدی”، استقامت ذهنی خود را افزایش دهید.

به مغزتان استراحت دهید

یک محیط طبیعی مغز پریشان را آرام می‌کند، در حالی که محیط شهری به مغز تنش وارد می‌کند. طی تحقیقی در دانشگاه میشیگان، از یک گروه از دانشجویان خواسته شد که در باغی قدم بزنند و گروه دوم به داخل شهر فرستاده شدند. گروه دوم در آزمون‌های تمرکز ذهن به نتایج بسیار ضعیف‌تری دست یافتند. اگر پارکی در اطراف‌تان قرار دارد، حتما زمانی را به قدم زدن و گردش در آن اختصاص دهید. انجام تمرینات ورزشی نیز به افزایش قدرت مغز و تمرکز ذهن و کاهش استرس کمک شایانی می‌کند.

هنگام کار، عوامل حواس‌پرتی را حذف کنید

اگر هنگام نوشتن یک گزارش کاری، ایمیل‌های‌تان را مرتب چک کنید، مغزتان اطلاعات را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت پردازش نخواهد کرد. پیش از تمرکز بر روی یک پروژه، میل باکس و صفحه توئیتر خود را ببندید و گوشی همراه‌تان را سایلنت کنید. اگر شلوغی و سر و صدای دفتر کار باعث بر هم خوردن تمرکزتان می‌شود، کمی قدم بزنید و به نحوه انجام کارهای‌تان فکر کنید.

به مغزتان سوخت رسانی کنید

اگر صبحانه نخورید، آدرنالین در خون‌تان ترشح می‌شود و احساس تنش و استرس خواهید کرد. خوراکی‌هایی که برای بدن مفید هستند، برای مغزتان هم مفید هستند. پس پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها را ترکیب کنید تا سطح قند خون‌تان تثبیت شود و مقدار زیادی نیز آب بنوشید؛ زیرا کم آب شدن بدن به ضعف تمرکز ذهن منجر می‌شود.

مراقبه کنید

تکنیک‌های مدیتیشن می‌توانند مانند سپری از شما در برابر عدم اعتدال زندگی مدرن محافظت کنند. ده دقیقه مراقبه در روز می‌تواند استرس را کاهش داده، حافظه و تمرکز ذهن شما را افزایش دهد و دورنمای ذهن‌تان را روشن کند. اگر نمی‌توانید به راحتی مدیتیت کنید، انجام تمرین‌های تای‌چی و یوگا نیز می‌تواند برای‌تان بسیار اثربخش باشد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین:  3.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *