بهترین تمرین های افزایش تمرکز حواس!
تمرکز

بهترین تمرین های افزایش تمرکز حواس!

[تعداد: 39    میانگین: 3.1/5]

آیا ذهن شما مرتبا از یک موضوع به موضوعی دیگر منحرف می شود؟ و نیاز به افزایش تمرکز دارید؟فدا آیا نمی توانید بیش از چند دقیقه بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوید؟ و در نتیجه تعداد زیادی پروژه های ناتمام در اطرافتان وجود دارند و ایده های نیمه کاره ای در مغزتان که دائما باعث می شوند حسرت بخورید و دچار استرس و احساس فشار شوید؟ اگر به یک باشگاه ورزشی بروید و بفهمید که عضلاتتان ضعیف و سست هستند و نمی توانید وزنه بزنید، به سرعت یک برنامه هفتگی ورزشی برای تقویت عضلاتتان شروع می کنید.

مغز شما نیز مانند عضله است و مانند سایر عضلات بدنتان به تمرینات هفتگی نیاز دارد تا بتواند قدرت تمرکز خود را بهبود بخشد. تمرین های افزایش تمرکز حواس متنوع و فراوانی برای این کار وجود دارند که می توانید از آنها در جهت تقویت قدرت تمرکز ذهنتان بهره ببرید یا تمرینات مخصوص خودتان را با ایده گرفتن از آنها ابداع کنید. در ادامه این مطلب به چند نمونه از تمرین های افزایش تمرکز حواس اشاره خواهیم کرد که ممکن است به ظاهر خسته کننده و یکنواخت به نظر برسند اما در عمل بسیار مفید هستند. اگر در انجام آنها پشتکار به خرج دهید، به زودی در میابید که این تمرین ها بسیار ارزشمند هستند و نیروی تمرکز ذهن شما را افزایش می دهند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند به‌این‌ترتیب است:

  • تمرکز چیست؟
  • راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن
  • تغذیه و افزایش تمرکز و دقت

افزایش تمرکز و دقت

تمرکز چیست؟

تمرکز یعنی تواناییِ متمرکز کردن ذهن بر روی یک موضوع، شیء یا فکر و بیرون راندن تمام افکار، ایده‌ها، احساسات و هیجان‌های نامربوط از ذهن. تمرکز یعنی به‌جایِ از این شاخه به آن شاخه پریدن و از دست دادن توجه، زمان و انرژی، در هر زمان تنها یک کار انجام بدهیم.

در هنگام تمرکز، تنها «یک فکر» ذهن فرد را اشغال می‌کند و تمام انرژی ذهن بر همین فکر واحد متمرکز می‌شود. به گفته دیوید راک نویسنده کتاب مغز شما در هنگام کار، ما فقط ۶ ساعت در هفته واقعاً بر کار خود تمرکز می‌کنیم. به‌علاوه، بررسی‌های راک نشان داده است که بیشترین کارایی و قدرت فکری ۹۰٪ از مردم، مربوط به زمانی است که خارج از اداره‌اند و بالاترین میزان تمرکز افراد نیز در هنگام صبح یا اواخر شب است. این دقیقاً برخلاف چیزی است که برنامه‌های کاری به ما دیکته می‌کنند! «متمرکز کردنِ توجه» امکان‌پذیر است ولی این کار با تمرکز واقعی تفاوت دارد، زیرا فرایندی آگاهانه و عمدی است و شما هر زمان که اراده کنید، می‌توانید برای مدت‌زمان مشخصی (و نه‌فقط چند ثانیه) ذهن خود را بر هر موضوعی که می‌خواهید، متمرکز کنید.

با استفاده از این توانایی، می‌توانید علاوه بر چیزهای لذت‌بخش و کارهای موردعلاقه‌تان، ذهن خود را بر وظایف، شغل، درس و حتی کارهای خسته‌کننده و ناخوشایندی که مجبور به انجام آن‌ها هستید، متمرکز کنید. افزایش تمرکز و دقت از طریق تمرین‌های افزایش تمرکز امکان‌پذیر است. قرار نیست تمرکز در طول عمر انسان در یک سطح بماند. افزایش تمرکز و کنترل ذهن در تمام جنبه‌های زندگی بشر تأثیرگذار است. حتی این روزها افزایش تمرکز در کودکان یکی از دغدغه‌های مهم خانواده‌ها و روانشناسان کودک است یا افزایش تمرکز در رانندگی می‌تواند جلوی بروز بسیاری از حوادث و سوانح رانندگی را بگیرد. درواقع با افزایش تمرکز و دقت امنیت بیشتری را برای خود و جامعه رقم خواهیم زد.

تمرکز کردن بر یک کار، بسیار شبیه به «متمرکز کردنِ نگاه» است. وقتی تصمیم می‌گیرید بر چیزی تمرکز کنید، ابتدا مغزتان تمام اطلاعات بصری را دریافت و پردازش می‌کند تا به شما بگوید که باید بر چه چیزی تمرکز کنید. این کار شبیه زمانی است که برای اولین بار، تابلوی نقاشی یا عکسی را می‌بینید. وقتی‌که تصویر واضح‌تر می‌شود، مغز شما به سراغ جنبه‌ای می‌رود که می‌خواهید به آن توجه کنید (فرایند بالا به پایین). وقتی به این نوعِ لذت‌بخش از تمرکز دست می‌یابید که در آن گذشت زمان را حس نمی‌کنید، تمرین‌های افزایش تمرکز می‌تواند ذهنی یا جسمی باشد و شما با تمرین و تلاش می‌توانید به افزایش تمرکز و دقت دست پیدا کنید.

 

افزایش تمرکز و کنترل ذهن

راهکارهای افزایش تمرکز و کنترل ذهن

۱- ایجاد انگیزه:

یکی از دلایلی که موجب می‌شود نتوانیم بر کاری تمرکز کنیم، مبهم بودن انگیزه است؛ ما نمی‌دانیم «چرا» کاری را انجام می‌دهیم. گاهی این بی‌انگیزه بودن به این صورت است که نمی‌دانید چرا انجام یک کار خاص، به دستیابی به هدفی کمک می‌کند و گاهی نیز اصلاً نمی‌دانید چرا برای دستیابی به هدفی تلاش می‌کنید.

 

وقتی انگیزه مشخص باشد، نگرش نیز تغییر خواهد کرد و روش انجام کار دگرگون خواهد شد. وقتی واقعاً نسبت به کاری که انجام می‌دهید علاقه‌مند و مشتاق باشید، تمرکز کردن بر آن کار بسیار آسان خواهد شد.

 

۲- تمرکز و تنفس:

روی یک صندلی نشسته و کمر خود را صاف نگاه دارید. یک انگشت خود را بر روی سوراخ بینی راست خود بگذارید. اکنون یک نفس عمیق و طولانی بکشید و همان طور که به آرامی هوا را به داخل ریه هایتان می کشید، تا ده بشمارید. سپس با ده شماره هوا را از سوراخ بینی راستتان خارج نمایید. این تمرین را با سوراخ بینی چپ نیز تکرار کنید. هر بار باید حداقل بیست بار این تمرین را انجام دهید.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

۳- تمرکز بر درون بدن

دراز کشیده و عضلات خود را کاملا آرام کنید. بر روی ضربان قلب خود تمرکز کنید. به هیچ چیز دیگری توجه نکنید. به این فکر کنید که چگونه قلب، این عضو بی نظیر در حال خون رسانی به تمام بخش های بدنتان است. سعی کنید به صورت واقعی تجسم کنید که خون از مخزن خارج شده و به سمت پاها جریان می یابد. مسیر دیگری را تصور کنید که خون را به سمت بازوها و نوک انگشتان می رساند. پس از کمی تمرین خواهید توانست واقعا جریان خون را در سراسر بدن خود حس کنید.

۴- انجام کارهای مهم

ما تمایل داریم بر کارهای فوری تمرکز کنیم و برای تمرکز بر وظایفی که واقعاً مهم هستند، به‌اندازه کافی وقت نمی‌گذاریم. انجام این قبیل کارهای بیهوده و وقت‌گیر، به این معناست که خود را در شرایط سختی قرار داده‌ایم، صرفاً بر اساس فهرست کارهایی که برای خود تعیین کرده‌ایم، عمل می‌کنیم و توجهی به میزان اهمیت کارها نداریم. چیزهای معناداری که منتهی به دستاوردهای ما می‌شوند، کارهای مهم ما هستند. با توجه به ماتریس آیزنهاور، سعی کنید تا جای ممکن به انجام کارهای مهم ولی غیر فوری بپردازید.

۵ – تمرکز بر حس بویایی

هنگام پیاده روی، رانندگی در خارج شهر یا وقتی از کنار یک باغ گل رد می شوید، بر بوی گل ها و گیاهان تمرکز کنید. ببینید چند بوی مختلف می توانید تشخیص دهید. سپس یک بوی خاص را انتخاب کرده و سعی کنید فقط آن را حس کنید. متوجه خواهید شد که این کار حس بویایی شما را به شدت تقویت می کند و در نهایت منجر به بهبود تمرکز و دقت شما خواهد شد.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

۶- نشستن بر روی صندلی بدون حرکت

بر روی یک صندلی راحت نشسته و ببینید چقدر می توانید بدون حرکت بمانید. این کار به این راحتی که به نظر می رسد، نیست. باید توجه خود را بر ثابت نشستن متمرکز کنید و هیچ حرکت عضلانی غیر ارادی انجام ندهید. با اندکی تمرین خواهید توانست بدون حرکت عضلات به مدت پانزده دقیقه به صورت ثابت بر روی صندلی بنشینید. می توانید این تمرین را در ابتدا با پنج دقیقه شروع کنید و کم کم آن را به ده دقیقه و پانزده دقیقه افزایش دهید اما هرگز برای ثابت نشستن تقلا نکنید. باید کاملا در هنگام انجام این تمرین راحت باشید. به تدریج متوجه خواهید شد که این متد ریلکس کردن بسیار برایتان مفید است.

۷- تمرکز و ورزش دست

صندلی خود را بردارید و دست‌هایتان را روی آن قرار دهید, مشت‌ها را گره‌کرده و پشت سر روی میز قرار دهید تا انگشت شست بر روی انگشتان دو برابر شود. حالا به‌دقت به مشتتان نگاه کنید و سپس به‌تدریج شست خود را بازکنید. در حین انجام این کار, تمام توجه شما باید بر روی این عمل متمرکز باشد طوری که انگار خیلی مهم است. پس‌ازاین کار, اولین انگشت خود را تا زمانی که همه آن‌ها را بازکنید, ادامه دهید. سپس فرآیند را معکوس کنید. این تمرین باید با یکدست انجام شود و سپس با دست دیگر تکرار شود. می‌توانید آن را در عرض چند روز به ده برابرافزایش دهید.

۸- تکنیک پومودورو

این تکنیک می‌تواند راهی برای تمرین دادنِ مغز شما برای رسیدن به تمرکز باشد، درست همان‌طور که عضلات خود را تمرین می‌دهید. برای اجرای تکنیک پومودورو باید به مدت ۲۵ دقیقه به‌طور کامل بر یک کار تمرکز کنید و سپس ۵ دقیقه استراحت کنید. برای هر ۴ دوره ۲۵ دقیقه‌ای، زمان استراحت طولانی‌تر ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای در نظر بگیرید. اگر در ابتدا ۲۵ دقیقه تمرکز کامل بر یک کار برای شما سخت است، می‌توانید با ۱۵ دقیقه شروع کنید و سپس به‌تدریج این زمان را افزایش بدهید. درنهایت به‌جایی می‌رسید که حتی متوجه گذشت این ۲۵ دقیقه نمی‌شوید!

۹- تمرکز و تمرین در آیینه

در مقابل آینه بایستید، دو علامت را روی یک سطح با چشم خود روی آینه قرار دهید و آن‌ها را به‌عنوان دو چشم انسان تصور کنید که به شما نگاه می‌کنند. در ابتدا ممکن است کمی پلک بزنید، اما بدون حرکت، سرخود را صاف نگاه‌دارید. تمام افکار شما باید متمرکز بر نگاه ‌داشتن سر و اجتناب از افکار دیگر در ذهنتان باشد. حالا سر، چشم‌ها و بدن خود را باز نگه‌دارید، فکر کنید که شما به یک کسی که به او اعتماد دارید، نگاه می‌کنید. اطمینان حاصل کنید اتاقی که در آن ایستاده‌اید، تهویه مناسبی دارد. نفس عمیق خود را در مقابل آینه تمرین کنید. شما احساس خواهید کرد که هر سلول به هر سلول دیگر نفوذ می‌کند، دارای احساس آرامش و قدرت می‌شوید و باعث می‌شود بیشتر تمرکز کنید. این تمرین باید برای ۳ دقیقه انجام شود.

۱۰- تمرکز و نقاشی

نقاشی و رنگ کردن فعالیت‌های بسیار مفید و زیادی برای حفظ آرامش مغز و تحریک خلاقیت هستند. همچنین سطح تمرکز را بهبود می‌بخشد. از آنجا که این وظیفه‌ای است که مستلزم تمرکز کامل در حین حرکت در مورد آن است، رنگ کردن، قدرت تمرکز فرد را بهبود می‌بخشد

۱۱- ترک تکنولوژی

یکی از دلایل مهم کاهش تمرکز ما، تکنولوژی است. وقتی مغز باکارهایی مواجه می‌شود که ظاهراً به یک اندازه اهمیت دارند، کار ساده‌تر را انتخاب می‌کند و تقریباً همیشه تکنولوژی کار ساده‌تر است. حتی اگر به خاطر شغلی که دارید، کنار گذاشتنِ تکنولوژی برای شما غیرممکن است، سعی کنید محدودیت‌هایی برای خود بگذارید.

۱۲- خیره شدن به لیوان

یک لیوان کوچک را پر از آب کرده، آن را با انگشتانتان بگیرید و بازویتان را مستقیما در مقابل خود نگاه دارید. حالا چشمانتان را بر روی لیوان ثابت کرده و سعی کنید بازوی خود را آنچنان ثابت نگاه دارید که هیچ حرکتی مشاهده نشود. ابتدا این کار را به مدت یک دقیقه انجام دهید و سپس آن را به پنج دقیقه افزایش دهید. این تمرین را با یک بازو و بعد با بازوی دیگر انجام دهید. هدف از انجام این تمرین به دست آوردن کنترل بر روی حرکات عضلانی غیر ارادی و انجام حرکات به صورت کاملا ارادی است و منجر به افزایش تمرکز ذهنی خواهد شد.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

۱۳- تمرکز بر خواب

روشی که به نام متد خواب معروف است، بسیار ساده اما در خواباندن افراد بسیار موثر و کارآمد است. یک لیوان پر از آب تمیز بر روی میزی در اتاق خوابتان بگذارید. بر روی یک صندلی در کنار میز نشسته و به لیوان آب خیره شوید و فکر کنید که این آب چقدر آرام است. سپس خود را در حالتی به همان آرامی تصور نمایید. در مدت کوتاهی سلول های عصبیتان آرام شده و می توانید بخوابید. گاهی هم می توانید برای به خواب رفتن، خود را در حالت خواب آلودگی تصور کنید. یا این که خود را به صورت یک شیء بی جان، مثلا یک چاله خالی در اعماق یک جنگل خنک و آرام تصور کنید و با این کار بر سمج ترین بی خوابی ها هم غلبه کنید.

۱۴- تمرکز و بازی:

کتابی را انتخاب کنید، یک صفحه از آن را در نظر گرفته و تعداد کلمات موجود در هر پاراگراف را بشمارید. یک ‌بار دیگر این کار را تکرار کنید تا مطمئن شوید که شمارش را درست انجام داده‌اید. در ابتدای کار با یک پاراگراف شروع کنید و هنگامی‌که این تمرین برای شما آسان‌تر شد، تمام کلمات یک صفحه را بشمارید. شمارش را به‌طور ذهنی و با حرکات چشم‌هایتان انجام دهید. در ذهن خود از یک تا صد را برعکس بشمارید. در ذهن خود از شماره صد، سه تا سه تا بشمارید و کم کنید. (۱۰۰- ۹۷ – ۹۴)

۱۵- تمرکز و موسیقی:

موسیقی موردعلاقه خود را بنوازید یا پخش‌کنید و به‌دقت به آن گوش دهید. دقت کنید که این موسیقی چه احساسی به شما می‌دهد. چه احساسی باعث بیرون آمدن آن می‌شود؟ اگر برخی از خاطرات بیرون می‌آیند، آن خاطرات باعث می‌شوند شما چه چیز را احساس کنید؟ شما حتی می‌توانید با احساسات خود درگیر شوید تا بدانید آن‌ها تا کجا شمارا خواهند برد.

۱۶- تمرکز و اشکال هندسی

یک ‌شکل هندسی کوچک از حدود یکسانت ابعاد, مانند یک مثلث, مستطیل یا یک دایره بکشید. آن را با هر رنگی که می‌خواهید رنگ کنید و سپس با نگاه کردن به شکل شما و هیچ ‌چیز دیگری روی آن متمرکز شوید. وارد شدن هرگونه افکار نامربوط و یا حواس‌پرتی را نادیده بگیرید. توجه خود را فقط بر روی شکل متمرکز کنید و سعی نکنید چشم‌ها را فشار دهید. وقتی این کار را کردید، می‌توانید سعی کنید تصویرش را با چشمان بسته‌تان تجسم کنید. اگر ظاهرشی را فراموش کردید, چشمان خود را برای چند ثانیه بازکنید, نگاه کنید و سپس چشم‌هایتان را ببندید.

۱۷- انجام هم‌زمان کارها ممنوع

انجام چند کار به‌طور هم‌زمان، مغز ما را به تمرکز نداشتن عادت داده است. در مطالعه‌ای که در دانشگاه استنفورد انجام شد، گروهی از افراد تعداد زیادی از کارها و گروه دیگری تعداد کمی از کارها را هم‌زمان انجام دادند و مشخص شد که حفظ تمرکز برای گروه اول دشوارتر است.

۱۸- تمرکز و حالت خلسه

لحظات قبل از بخواب رفتن و بلافاصله بعد از بیدار شدن یک خلسه طبیعی عالی، مثبت، عمیق و بسیار سودمند و مفید می‌باشد. این دو نوبت خلسه بسیار ارزشمند می‌باشد و می‌توان از آن در جهت تغییر در عادات و رفتار و نیز تصحیح باورهای ذهنی غلط در سطح ناخودآگاه استفاده نمود؛ بنابراین برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه شما باید از این دو نوبت خلسه طبیعی استفاده نمایید.

 

خلسه فی‌نفسه مفید است بدین معنی که اگر شما در حالت خلسه قرار بگیرید و تلقین هم نکنید، صرف قرار گرفتن در خلسه برای سلامتی جسم و ذهن و تقویت تمرکز مفید می‌باشد.

تغذیه و افزایش تمرکز و دقت

برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟

برای بسیاری شاید این سؤال پیش بیاید که برای افزایش تمرکز چه بخوریم؟ در این مقاله به برخی از مواد غذایی که در این امر تأثیر بسزایی دارند اشاره ‌شده است.

  • آووکادو:

آووکادو حاوی ویتامین و اسید فولیک است. آووکادو از تشکیل لخته‌های خون در مغز جلوگیری می‌کند (محافظت علیه سکته مغزی). همان‌طور که به بهتر شدن مهارت‌های شناختی مخصوصاً حافظه و تمرکز کمک می‌کند.

آن‌ها همین‌طور غنی از ویتامین b  و ویتامین  c هستند که در بدن ذخیره نمی‌شوند و باید روزانه مصرف شوند. به‌علاوه آن‌ها بالاترین میزان پروتئین و پایین‌ترین میزان قند را نسبت به هر میوه‌ای دارند. بافت خامه‌ای آووکادو آن را به انتخاب عاقلانه‌ای در اسموتی ها و جایگزینی برای چربی در محصولات پختنی می‌کند.

  • تربچه:

نیترات‌های طبیعی تربچه جریان خون را به مغز افزایش می‌دهد و به عملکرد روانی مغز کمک می‌کند. بعلاوه در حین تمرین‌های ورزشی سخت تربچه به افزایش انرژی و بهبود سطح عملکرد کمک می‌کند.

  • بلوبری:

بلوبری برای سلامتی ما بسیار منفعت آور است.  درحالی‌که مزه‌ای مانند آب‌نبات طبیعی دارد. برای شروع بلوبری یکی از غذاهایی است که بیشترین میزان آنتی‌اکسیدان را داراست و دارای ویتامین c  و ویتامین  k و فیبر است. به خاطر میزان بالایی از گالیک اسید که دارد مخصوصاً برای محافظت مغز از انحطاط و استرس بسیار خوب است.

 

  • بروکلی:

بروکلی یکی از بهترین غذاهای مغز است. به خاطر میزان بالای ویتامین k و کولین به قوی نگه‌داشتن حافظه کمک می‌کند؛ و همین‌طور سرشار از ویتامین c  می‌باشد درواقع یک پیمانه از آن ۱۵۰ درصد از مقدار توصیه‌شده برای مصرف روزانه را تأمین می‌کند. مقدار زیاد فیبر آن باعث می‌شود تا احساس سیری به شما دست دهد.

  • زرده تخم ‌مرغ:

زرده مقدار زیادی کولین دارد که به توسعه مغز جنین در زن‌های باردار کمک می‌کند. همین‌طور بتان که ماده شیمیایی [اولیه] برای تولید هورمون شادی است را می‌شکند. پس تخم‌مرغ باعث خوشحالی می‌شود. اگر به خاطر نگرانی از مقدار کلسترول تخم‌مرغ نمی‌خورید تحقیقات نشان داده است که خوردن تخم‌مرغ هیچ تأثیری در میزان سطح کلسترول انسان‌های بالغ سالم ندارند و شاید حتی  باعث افزایش سطح کلسترول خوب در بدن شود.

  • سبزیجات برگ سبز:

بر مبنای تحقیقات  تازه  صورت گرفته مصرف منظم غذاهای برگ‌دار سبز برای مغز مانند بروکلی، چغندر سوئیسی و کاهو کمک می‌کنند تا زوال عقل را تحت کنترل گرفت. در این تحقیق که عادت‌های غذایی و توانایی‌های ذهنی بیش از ۹۵۰ آدم بالغ بزرگ برای به‌طور متوسط ۵ سال ارزیابی شد بزرگ‌سالانی که یک یا دو وعده سبزیجات سبز برگ‌دار در روز مصرف می‌کردند پروسه زوال عقلی را آرام‌تر از آن‌هایی که هیچ سبزیجاتی مصرف نمی‌کردند تجربه کردند؛ حتی با عواملی مانند سن، تحصیلات و سابقه زوال عقل در خانواده. سبزیجات سبز برگ‌دار همین‌طور سرشار از ویتامین A و k هستند. فقط یک پیمانه از بروکلی حاوی مقداری بیش از شش‌صد و هشتاد و چهار درصد از مقدار مصرفی توصیه‌ شده در روز می‌باشد؛ که با التهاب مبارزه می‌کند و استخوان را قوی نگه می‌دارد.

مواد غذایی که در بالا به آن‌ها اشاره شد بر افزایش تمرکز و دقت تأثیر بسزایی دارند اما باید به این نکته توجه داشت که این تأثیر در بلندمدت خود را نشان خواهد داد. برای بعضی از افراد افزایش تمرکز سریع مد نظر است. این امر در کوتاه‌مدت و با استفاده داروی افزایش تمرکز امکان‌پذیر خواهد بود.

داروی افزایش تمرکز

محرک‌هایی مثل کوکائین، افدرین و آمفتامین‌هایی مانند ریتالین می‌توانند در افزایش انرژی مغز و تمرکز کمک کنند. مصرف این مواد، تمرکز را برای کار و خواندن درس برای مدت طولانی افزایش می‌دهد؛

اما مصرف این داروها و مواد تأثیرات دیگری نیز بر سلامت مغز و بدن دارد. داروی افزایش تمرکز که به ریتالین معروف است در واقع به ‌منظور درمان کودکان بیش ‌فعال در مورداستفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر افرادی که از قرص تقویت حافظه استفاده می‌کنند به دنبال رسیدن راهی راحت و تلاش کم برای موفقیت در درس و کار خود هستند. احتمال رسیدن به تمرکز بیشتر با مصرف قرص تقویت حافظه وجود دارد اما باید مضرات آن را با توجه به این‌که پزشکان مصرف آن را بدون تجویز خطرناک و ممنوع در نظر گرفت.

 

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *