بهترین تمرین های افزایش تمرکز حواس!
تمرکز

بهترین تمرین های افزایش تمرکز حواس!

[تعداد: 15    میانگین: 3.3/5]

آیا ذهن شما مرتبا از یک موضوع به موضوعی دیگر منحرف می شود؟ آیا نمی توانید بیش از چند دقیقه بر روی یک موضوع خاص متمرکز شوید؟ و در نتیجه تعداد زیادی پروژه های ناتمام در اطرافتان وجود دارند و ایده های نیمه کاره ای در مغزتان که دائما باعث می شوند حسرت بخورید و دچار استرس و احساس فشار شوید؟ اگر به یک باشگاه ورزشی بروید و بفهمید که عضلاتتان ضعیف و سست هستند و نمی توانید وزنه بزنید، به سرعت یک برنامه هفتگی ورزشی برای تقویت عضلاتتان شروع می کنید.
مغز شما نیز مانند عضله است و مانند سایر عضلات بدنتان به تمرینات هفتگی نیاز دارد تا بتواند قدرت تمرکز خود را بهبود بخشد. تمرین های افزایش تمرکز حواس متنوع و فراوانی برای این کار وجود دارند که می توانید از آنها در جهت تقویت قدرت تمرکز ذهنتان بهره ببرید یا تمرینات مخصوص خودتان را با ایده گرفتن از آنها ابداع کنید. در ادامه این مطلب به چند نمونه از تمرین های افزایش تمرکز حواس اشاره خواهیم کرد که ممکن است به ظاهر خسته کننده و یکنواخت به نظر برسند اما در عمل بسیار مفید هستند. اگر در انجام آنها پشتکار به خرج دهید، به زودی در میابید که این تمرین ها بسیار ارزشمند هستند و نیروی تمرکز ذهن شما را افزایش می دهند.

متد شرقی برای افزایش تمرکز حواس

روی یک صندلی نشسته و کمر خود را صاف نگاه دارید. یک انگشت خود را بر روی سوراخ بینی راست خود بگذارید. اکنون یک نفس عمیق و طولانی بکشید و همان طور که به آرامی هوا را به داخل ریه هایتان می کشید، تا ده بشمارید. سپس با ده شماره هوا را از سوراخ بینی راستتان خارج نمایید. این تمرین را با سوراخ بینی چپ نیز تکرار کنید. هر بار باید حداقل بیست بار این تمرین را انجام دهید.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

تمرکز بر درون بدن

دراز کشیده و عضلات خود را کاملا آرام کنید. بر روی ضربان قلب خود تمرکز کنید. به هیچ چیز دیگری توجه نکنید. به این فکر کنید که چگونه قلب، این عضو بی نظیر در حال خون رسانی به تمام بخش های بدنتان است. سعی کنید به صورت واقعی تجسم کنید که خون از مخزن خارج شده و به سمت پاها جریان می یابد. مسیر دیگری را تصور کنید که خون را به سمت بازوها و نوک انگشتان می رساند. پس از کمی تمرین خواهید توانست واقعا جریان خون را در سراسر بدن خود حس کنید.

تمرکز بر حس بویایی

هنگام پیاده روی، رانندگی در خارج شهر یا وقتی از کنار یک باغ گل رد می شوید، بر بوی گل ها و گیاهان تمرکز کنید. ببینید چند بوی مختلف می توانید تشخیص دهید. سپس یک بوی خاص را انتخاب کرده و سعی کنید فقط آن را حس کنید. متوجه خواهید شد که این کار حس بویایی شما را به شدت تقویت می کند و در نهایت منجر به بهبود تمرکز و دقت شما خواهد شد.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

نشستن بر روی صندلی بدون حرکت

بر روی یک صندلی راحت نشسته و ببینید چقدر می توانید بدون حرکت بمانید. این کار به این راحتی که به نظر می رسد، نیست. باید توجه خود را بر ثابت نشستن متمرکز کنید و هیچ حرکت عضلانی غیر ارادی انجام ندهید. با اندکی تمرین خواهید توانست بدون حرکت عضلات به مدت پانزده دقیقه به صورت ثابت بر روی صندلی بنشینید. می توانید این تمرین را در ابتدا با پنج دقیقه شروع کنید و کم کم آن را به ده دقیقه و پانزده دقیقه افزایش دهید اما هرگز برای ثابت نشستن تقلا نکنید. باید کاملا در هنگام انجام این تمرین راحت باشید. به تدریج متوجه خواهید شد که این متد ریلکس کردن بسیار برایتان مفید است.

خیره شدن به لیوان

یک لیوان کوچک را پر از آب کرده، آن را با انگشتانتان بگیرید و بازویتان را مستقیما در مقابل خود نگاه دارید. حالا چشمانتان را بر روی لیوان ثابت کرده و سعی کنید بازوی خود را آنچنان ثابت نگاه دارید که هیچ حرکتی مشاهده نشود. ابتدا این کار را به مدت یک دقیقه انجام دهید و سپس آن را به پنج دقیقه افزایش دهید. این تمرین را با یک بازو و بعد با بازوی دیگر انجام دهید. هدف از انجام این تمرین به دست آوردن کنترل بر روی حرکات عضلانی غیر ارادی و انجام حرکات به صورت کاملا ارادی است و منجر به افزایش تمرکز ذهنی خواهد شد.

تمرین های افزایش تمرکز

تمرین های افزایش تمرکز

تمرکز بر خواب

روشی که به نام متد خواب معروف است، بسیار ساده اما در خواباندن افراد بسیار موثر و کارآمد است. یک لیوان پر از آب تمیز بر روی میزی در اتاق خوابتان بگذارید. بر روی یک صندلی در کنار میز نشسته و به لیوان آب خیره شوید و فکر کنید که این آب چقدر آرام است. سپس خود را در حالتی به همان آرامی تصور نمایید. در مدت کوتاهی سلول های عصبیتان آرام شده و می توانید بخوابید. گاهی هم می توانید برای به خواب رفتن، خود را در حالت خواب آلودگی تصور کنید. یا این که خود را به صورت یک شیء بی جان، مثلا یک چاله خالی در اعماق یک جنگل خنک و آرام تصور کنید و با این کار بر سمج ترین بی خوابی ها هم غلبه کنید.

تیم تولید محتوا

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *