تندخوانی چیست؟

سوالی که تنها عده‌ای می‌پرسند که از آن اطلاع دارند. باور عده‌ای بر این است که تندخوانی ممکن نیست. تندخوانی نه تنها ممکن است بلکه ضروری هم است.

برخی مهارت‌ها برای همه ضروری است؛ یکی از مهارت‌های ضروری، تندخوانی است. در هنگام مطالعه زبان، دهان، گوش ها و مغز درگیر می‌شوند. اتفاقی که در تندخوانی رخ می‌دهد این است که سرعت ارتباط بین این اعضا بیشتر می‌شود.

همه یک خاطره خیلی خوب از آموزش رانندگی داریم. بعد از کلاس‌های آموزشی نوبت به کار عملی رسید. باید با کمک مربی رانندگی می‌کردیم.

تندخوانی چیست؟

خلاصه روز اول در حالی که استرس تمام وجودمان را گرفته بود به مربی مراجعه کردیم. مربی در حالی که عموما لبخندی به لب داشت پذیرای ما بود (البته گاهی اوقات لبخند که نداشت هیچ، اخم هم کرده بود).

مربی از ما دعوت کرد تا پشت فرمان بنشینیم. استرسمان دوچندان شد. برای استارت زدن ماشین بعضا اشتباهی رخ می‌داد. خلاصه به هر شکلی ماشین روشن می‌شد و مربی ما را تشویق به راه انداختن ماشین می‌کرد. خلاصه با کلی ترس و به آرامی رانندگی می‌کردیم ولی بعد از گذشت چند سالی خیلی راحت رانندگی می‌کنیم. سرعت انجام کارها در رانندگی بیشتر شده است.

تندخوانی هم به همین شکل است. وقتی آموزشی برای این‌که بتوانیم تندبخوانیم ندیده‌ام، مسلما از آن هم نمی‌توانیم استفاده کنیم. در ادامه قصد داریم به مواردی که در تندخوانی به ما کمک می‌کند اشاره کنیم تا با دانستن چند نکته ساده بتوانیم این کار را انجام دهیم.

تندخوانی آرام خواندن است

وقتی در دبستان بودیم به دلایلی باید با صدای بلند متن‌ها را برای معلم می‌خواندیم. وقتی بزرگ‌تر شدیم این عادت به جا ماند. این عادت باعث می‌شود که سرعت ما در مطالعه کم شود. البته الزاما به تنها به زبان آوردن کلمات مهم نیست؛ بلکه اگر در هنگام مطالعه در ذهن هم کلمات بلند خوانده شوند این کار هم باعث کند شدن سرعت مطالعه می‌شود.

تندخوانی چیست؟

پس باید سعی کنیم که در هنگام مطالعه این صداها را حذف نماییم. البته قرار نیست یک شبه این کار انجام شود. بلکه با تکرار و تمرین می‌توان به نتیجه بسیار مطلوبی دست پیدا کرد.

با شرکت در دوره رایگان تندخوانی سرعت مطالعه خود را به راحتی دو برابر کنید، فقط کمتر از یک دقیق کافی‌ است که فرم زیر را کامل کنید:

تندخوانی با درک مطلب است

تصور غلط برخی این است با تندخوانی درک مطلب پایین است ولی در صورتی که با یادگیری تندخوانی علاوه بر بالا رفتن سرعت مطالعه درک مطلب بهتری هم خواهیم داشت. با یادگیری تکنیک‌های تمرکز حواس و همچنین تقویت حافظه با تندخوانی، درک مطلب هم بالا می‌رود.

در دوره رایگان به این نکات اشاره شده است.

تندخوانی با تمرکز است

اگر دقت کرده باشید در هنگام مطالعه با سرعت پایین، حواس‌مان پرت می‌شود اما در هنگام تندخوانی به دلیل بالا بودن سرعت مطالعه امکان حواس پرتی کمتر است. به علاوه آن با فراگیری تکنیک‌های تمرکز حواس نیز این مورد تقویت می‌گردد.

اگر الان وقت مطالعه ندارید فایل پی دی اف ( pdf ) تندخوانی چیست ؟؟ را دانلود کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 5   میانگین: 3.2/5]

2 پاسخ به “تندخوانی چیست؟”

  1. ايداصدوقي گفت:

    بسیار عالی ممنون از شما

  2. دلارام گفت:

    واااا من که نفهمیدم
    چیشدههههههههههههههههههه؟!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *