مدیریت چالش ها و مقابله با آن
آموزش, رشد فردی و موفقیت

توصیه‌هایی برای کنترل اوضاع هنگامی‌که سرتان بسیار شلوغ است

[تعداد: 4    میانگین: 3/5]

در زندگی هر شخص ممکن است روزهایی وجود داشته باشد که در آن روزها زندگی شامل هرج‌ومرج خارج از کنترل شود. این اتفاق ممکن است یک روزی کاری در محل کارتان رخ دهد و یا یک آخر هفته در منزلتان. شما با استفاده بهینه از زمان سعی دارید تا هرروزتان را با موفقیت به پایان برسانید و به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدتتان برسید اما ناگهان آن روز اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد که نمی‌دانید باید چه واکنشی از خود نشان دهید و خودتان را ناراحت می‌کنید. در پایان آن روز بااینکه خیلی سعی کرده‌اید با مدیریت وقت، استفاده بهینه‌ای از زمان داشته باشید و کنترل اوضاع را به دست بگیرید، اما ناکام مانده‌ و احساس خستگی بیش از دارید و حس می‌کنید برای رسیدن به هدف آن روزتان موفق نشده‌اید و به این شکل است که یک روز باارزشتان به هدر می‌رود و اگر را مقابله با آن را بلد نباشید این روزها در زندگی شما بیشتر و بیشتر می‌شود.
حتی اگر چنین روزی را تجربه نکرده باشید، درک آن باید برایتان آسان باشد. در این‌گونه مواقع شما می‌توانید با استراتژی‌های مناسب مدیریت زمان، کنترل اوضاع را به دست بگیرید. تلاش برای حفظ کنترل خو در چنین زمان‌هایی یک چالش به‌حساب می‌آید و شما باید روش‌های مقابله با آن را بیاموزید. با استفاده از بعضی راهکارهای مدیریت زمان در هنگام بحران، شما می‌توانید هر اتفاق غیرمنتظره‌ای را کنترل کنید، آرامش روز خود را حفظ کنید و اهداف کلیدی خود را کامل کنید. بدین گونه هیچ روز را از دست نمی‌دهید و ناکام نمی‌مانید.

در ادامه ۵ نمونه از استراتژی‌های مدیریت زمان در هنگام بحران را معرفی خواهیم کرد.

 1.  شما مهارت و تجربه‌ی تسخیر چالش‌ها را در درون خوددارید
 2.  اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید به‌راحتی”نه” بگوئید
 3.  فرار نکنید! رابطه برقرار کنید
 4.  آب زیادی بنوشید
 5.  مشکلاتتان را بزرگ‌نمائی نکنید
این مقاله را نیز از دست ندهید:  نظم دادن به زندگی را نوروز ۹۸ شروع کنید! آموزش عملی

۱) شما مهارت و تجربه‌ی تسخیر چالش‌ها را در درون خوددارید

هر کس در دوران زندگی خود با شرایط سخت و اضطراری مواجه می‌شود که نادیده گرفتن چنین موقعیتی اجتناب‌ناپذیر است. یکی از دلایلی که زندگی‌نامه خواندن بسیار مفید است ، این است که انسان را متوجه این موضوع می‌کند که افراد موفق چگونه با چالش‌های زندگی مبارزه می‌کنند. مثلاً افراد زیادی انسان‌های موفق را آزار می‌دهند و موانعی برای آن‌ها به وجود می‌آورند. همچنین رسانه‌های مدرن با دیدن کوچک‌ترین اشتباهی سعی می‌کنند تا آن‌ها را بی‌اعتبار کنند. اما افراد موفق می‌دانند که هر انسانی جای خطا دارد و سعی می‌کنند با حفظ سکوت و آرامش خود ازاین‌گونه موقعیت‌ها بگذرند. این می‌تواند یک مثال مناسب برای کنترل اوضاع بحرانی باشد.
واقعیت این است که هر چالشی که در زندگی شما رخ می‌دهد، بدون شک مهارت کنترل آن در خود شما وجود دارد.
در مورد تمام‌کارهایی که روزانه انجام می‌دهید فکر کنید و آن‌ها را به شکل دیگری تصور کنید. با خود فکر کنید هیچ‌چیز آن‌طور که شما می‌خواهید پیش نمی‌رود و همه‌چیز در هم گره می‌خورد. حال باید چه کنید؟ چگونه با این شرایط کنار بیایید؟
فکر کردن روزانه به مشکلاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید باعث می‌شود مهارت کنترل آن‌ها را بیاموزید و برای مقابله آماده‌باشید. باید بدانید علاوه بر مهارت کنترل چالش‌ها، هوش و انعطاف‌پذیری بسیار به کمک شما خواهد آمد. در هنگامی‌که شرایط بحرانی برایتان پیش آمد به گزینه‌های زیر فکر کنید:

 • به خودتان یادآوری کنید که می‌توانید موقعیت‌های غیرمنتظره را اداره کنید. شما قبلاً به این مشکلات فکر کرده‌اید.
 • به آنچه تاکنون موفق شده اید بدست آورید فکر کنید و بر موانع احتمالی سر راهتان غلبه کنید.
 • کوچک‌ترین مشکلات را در نطفه خفه کنید تا شرایط بحرانی به وجود نیایند.

۲) اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید به‌راحتی”نه” بگوئید

قدرت نه گفتن

اگر مهارت انجام یک کار یا زمان کافی برای انجام آن را نداشتید، بلافاصله نه بگویید. این نه گفتن شمارا از قرار گرفتن در موقعیت‌های بحرانی نجات می‌دهد. کاری را که به‌درستی نمی‌توانید انجام دهید و در آن تخصص لازم را ندارید نباید به لیست کارهای شما اضافه شود، وگرنه این کار شمارا در موقعیت‌های ناهنجار قرار می‌دهد. شاید دیگران در ابتدا از نه گفتن شما احساس ناراحتی بکنند اما بعد به خاطر صداقتتان قدردانی خواهند کرد.
بنابراین به این شکل از هدر رفتن زمان جلوگیری می‌کنید. هم‌چنین باعث می‌شوید دیگران به فکر یک متخصص برای انجام کارهای خود باشند.
اگر می‌خواهید مدیریت زمان و کنترل روز خود را به دست بگیرید باید قادر به نه گفتن به وظایفی باشید که نمی‌توانید آن‌ها را انجام دهید. در غیر این صورت دیگران هستند که روز شمارا کنترل خواهند کرد.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  رازهای برنامه‌ریزی مالیِ موفق

۳) فرار نکنید! رابطه برقرار کنید

زمانی پیش می‌آید که شما متوجه می‌شوید که قادر به‌پیش بردن برنامه‌ها در زمان تعیین‌شده نیستید و قادر نیستید به تعهداتی که داده‌اید عمل کنید . در این‌گونه مواقع شما دو راه بیشتر ندارید:

 • شکست را قبول کنید و همه‌چیز را نادیده بگیرید که باعث می‌شود بسیاری از مردم از دستتان ناراحت شوند.
 • مشکل را قبول کنید و بلافاصله باکسانی که کارهایشان با تأخیر انجام می‌شود تماس بگیرید و به آن‌ها موقعیت را توضیح داده و در صورت امکان از آن‌ها کمی وقت بگیرید.

وقتی به مخاطبتان می‌گویید که دیگر قادر نیستید برایشان کاری بکنید و زیر قول و قرارهایتان می‌زنید از شما ناامید خواهند شد و امکان دارد دیگر هیچ‌وقت به سراغ شما نیایند. اما زمانی که مشکل را به آن‌ها توضیح داده و درخواست کمی زمان می‌کنید این ناامیدی تبدیل به‌قدر شناسی می‌شود. زیرا آن‌ها را مطلع کرده‌اید و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکرده‌اید. بااطلاع رسانی به‌موقع ، فشار را از روی خودتان کاهش داده و تأثیر منفی را به حداقل برسانید. این کار به شما در مدیریت زمان، کنترل روز و استفاده بهینه از زمان کمک خواهد کرد.

 

کنترل زمان خود را به دست بگیرید. هنگامی‌که زمان کنترل شمارا به دست بگیرد، به‌سوی ناکامی‌ها کشیده می‌شوید.

 

۴) آب زیادی بنوشید

آب دارای مزایای بیشتری ازآنچه فکر می‌کنید، است! در میان یک بحران، آب آشامیدن شمارا ازلحاظ جسمی خنک می‌کند و روح و اعصاب شمارا آرام می‌کند. مقداری آب همیشه در کنارتان داشته باشید. زمانی که متوجه می‌شوید اتفاقی در حال رخ دادن است که شاید کمی شمارا دیوانه کند، از آن بنوشید.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  مزایای رشد معنوی چیست؟

آب زیاد بنوشید

۵) مشکلاتتان را بزرگ‌نمائی نکنید

اگر لحظه‌ای دست نگه‌دارید و به آنچه اتفاق افتاده فکر کنید متوجه خواهید شد آن‌قدر که تصور می‌کنید، اتفاق بدی نیفتاده است. اگر شما مشکلات را به‌عنوان موانع موقت در نظر بگیرید، آنگاه به این باور می‌رسید که قابل برطرف شدن هستند و به دنبال راه‌حلی برای حل آن‌ها خواهید گشت. ولی اگر هر مشکل را به شکل یک سد بزرگ در نظر بگیرید، مغز شما آن را دائمی کرده و به حل مشکل کمکی نخواهد کرد.

 

گاهی انسان در رویاروی با مشکلات و بحران‌ها، از آن معضل تصویر نادرستی در ذهن خود ترسیم می‌کند، که مشکل در نظرش بسیار بزرگ‌نمائی می‌شود. درحالی‌که با کوچک شمردن مشکلات بزرگ، می‌توان بر آن‌ها چیره شد.

 

همیشه به خودتان یادآوری کنید هر مشکل نیاز به توجه شما دارد و در زمان رخ دادن هرگونه چالش، فقط باید با آن‌ها مقابله کنید نه فرار. اگر جنون و از کوره دررفتن را تبدیل به گام‌های کوچک برای مقابله کنید، به‌راحتی می‌توانید از هرج‌ومرج عبور کنید.
این ضروری است که شما مدیریت زمان و کنترل روز خود را حفظ کرده و با استفاده بهینه از زمان، وظایف خود را هرچه سریع‌تر انجام دهید که این کار منجر به یک روز مؤثرتر، نتایج بهتر و موفقیت روزافزون می‌شود.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “توصیه‌هایی برای کنترل اوضاع هنگامی‌که سرتان بسیار شلوغ است

 1. hamid گفت:

  خیلی عالی بود خودن چنین مطالبی بهم آرامش می ده ای کاش می تونستین مقاله های جدیدتون را در قالب فایلی pdf در کانال تلگرامی تون انتشار بدین ممنون

  1. سلام دوست خوب مطالعه شریف
   سپاس از همراهی شما
   خوشحالیم که در خدمت شما هستیم
   ممنون از پیشنهادتون
   موفق باشید
   تیم مطالعه شریف

 2. محمد گفت:

  سپاسگذارم.
  مفید و عالی بود استفاده کردم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *