توصیه‌هایی برای کنترل اوضاع هنگامی‌ که سرتان بسیار شلوغ است

در زندگی هر شخص ممکن است روزهایی وجود داشته باشد که در آن روزها زندگی خارج از کنترل شود. این اتفاق ممکن است در یک روز کاری در محل کارتان یا یک آخر هفته در منزلتان رخ دهد. شما با استفاده بهینه از زمان سعی دارید تا هر روزتان را با موفقیت به پایان برسانید و به اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت خود برسید؛ اما ناگهان آن روز اتفاق غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد که نمی‌دانید باید چه واکنشی از خود نشان دهید و خودتان را ناراحت می‌کنید. در پایان آن روز با اینکه خیلی سعی کرده‌اید که با مدیریت زمان، استفاده بهینه‌ای از زمان داشته باشید و کنترل اوضاع را به دست بگیرید، اما ناکام می‌مانید، احساس خستگی بیش از حد دارید و حس می‌کنید برای رسیدن به هدف آن روزتان موفق نشده‌اید. به این شکل است که یک روز با ارزش را از دست می‌دهید و اگر راه مقابله با آن را بلد نباشید این روزها در زندگی شما بیشتر و بیشتر می‌شود.

حتی اگر چنین روزی را تجربه نکرده باشید، درک آن باید برایتان آسان باشد. در این‌گونه مواقع شما می‌توانید با استراتژی‌های مناسب مدیریت زمان، کنترل اوضاع را به دست بگیرید. تلاش برای کنترل خود در چنین زمان‌هایی یک چالش به‌حساب می‌آید و شما باید روش‌های مقابله با آن را بیاموزید. با استفاده از بعضی راهکارهای مدیریت زمان در هنگام بحران، شما می‌توانید هر اتفاق غیرمنتظره‌ای را کنترل کنید، آرامش روز خود را حفظ کنید و اهداف کلیدی خود را کامل کنید. بدین گونه هیچ روزی را از دست نمی‌دهید و ناکام نمی‌مانید.

در ادامه ۵ نمونه از استراتژی‌های مدیریت زمان در هنگام بحران را معرفی خواهیم کرد.

 •  شما مهارت و تجربه‌ تسخیر چالش‌ها را در وجود خود دارید
 •  اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید به‌راحتی “نه” بگویید
 •  فرار نکنید! رابطه برقرار کنید
 •  آب زیادی بنوشید
 •  مشکلاتتان را بزرگ‌نمایی نکنید

۱) شما مهارت و تجربه‌ تسخیر چالش‌ها را در وجود خود دارید

هر کس در دوران زندگی خود با شرایط سخت و اضطراری مواجه می‌شود که نادیده گرفتن چنین موقعیتی اجتناب‌ناپذیر است. یکی از دلایلی که زندگی‌نامه خواندن بسیار مفید است، این است که انسان را متوجه این موضوع می‌کند که افراد موفق چگونه با چالش‌های زندگی مبارزه می‌کنند. برای مثال افراد زیادی انسان‌های موفق را آزار می‌دهند و موانعی برای آن‌ها به وجود می‌آورند یا رسانه‌های مدرن با دیدن کوچک‌ترین اشتباهی سعی می‌کنند که آن‌ها را بی‌اعتبار کنند؛ اما افراد موفق می‌دانند که هر انسانی جای خطا دارد و سعی می‌کنند با حفظ سکوت و آرامش خود ازاین‌گونه موقعیت‌ها بگذرند. این می‌تواند یک مثال مناسب برای کنترل اوضاع بحرانی باشد.

واقعیت این است که هر چالشی که در زندگی شما رخ می‌دهد، بدون شک مهارت کنترل آن در خود شما وجود دارد.

به تمام‌کارهای روزانه خود فکر کنید و آن‌ها را به شکل دیگری تصور کنید. با خود فکر کنید هیچ‌چیز آن‌طور که شما می‌خواهید پیش نمی‌رود و همه‌چیز در هم گره می‌خورد. حال باید چه کنید؟ چگونه با این شرایط کنار بیایید؟

فکر کردن به مشکلاتی که ممکن است برایتان پیش بیاید باعث می‌شود مهارت کنترل آن‌ها را بیاموزید و برای مقابله آماده‌ باشید. باید بدانید علاوه بر مهارت کنترل چالش‌ها، هوش و انعطاف‌پذیری کمک زیادی به شما خواهد کرد. در شرایط بحرانی، به گزینه‌های زیر فکر کنید:

 • به خودتان یادآوری کنید که می‌توانید موقعیت‌های غیرمنتظره را اداره کنید. شما قبلا به این مشکلات فکر کرده‌اید.
 • به آنچه تاکنون به‌دست آورده‌اید فکر کنید و بر موانع احتمالی سر راهتان غلبه کنید.
 • کوچک‌ترین مشکلات را در نطفه خفه کنید تا شرایط بحرانی به وجود نیایند.

۲) اگر نمی‌توانید کاری را انجام دهید به‌راحتی “نه” بگوئید

قدرت نه گفتن

اگر مهارت انجام یک کار یا زمان کافی برای انجام آن را نداشتید، بلافاصله نه بگویید. این نه گفتن شما را از قرار گرفتن در موقعیت‌های بحرانی نجات می‌دهد. کاری که به‌درستی نمی‌توانید انجام دهید و تخصص آن را ندارید نباید به لیست کارهای شما اضافه شود؛ وگرنه این کار شما را در موقعیت‌های ناهنجار قرار می‌دهد. شاید دیگران در ابتدا از نه گفتن شما احساس ناراحتی کنند؛ اما بعد به خاطر صداقتی که داشتید، از شما قدردانی خواهند کرد. با این کار از هدر رفتن زمان جلوگیری می‌کنید و باعث می‌شوید که دیگران به دنبال یک متخصص برای انجام کارهای خود باشند.

اگر می‌خواهید مدیریت زمان و کنترل روز خود را به دست بگیرید باید قادر به نه گفتن به وظایفی باشید که نمی‌توانید آن‌ها را انجام دهید؛ در غیر این صورت دیگران هستند که روز شما را کنترل خواهند کرد. 

۳) فرار نکنید! رابطه برقرار کنید

زمانی پیش می‌آید که شما متوجه می‌شوید که قادر به‌پیش بردن برنامه‌ها در زمان تعیین‌شده نیستید و قادر نیستید به تعهداتی که داده‌اید عمل کنید؛ در این‌گونه مواقع شما دو راه بیشتر ندارید:

 • شکست را قبول کنید و همه‌چیز را نادیده بگیرید؛ که باعث می‌شود افراد زیادی را ناراحت کنید.
 • مشکل را قبول کنید و بلافاصله با افرادی که کار آن‌ها را با تاخیر انجام می‌دهید تماس بگیرید؛ به آن‌ها موقعیت را توضیح دهید و در صورت امکان از آن‌ها کمی وقت بگیرید.

وقتی به مخاطبان خود می‌گویید که دیگر قادر نیستید برایشان کاری کنید و زیر قول و قرارهایتان می‌زنید، از شما ناامید خواهند شد و امکان دارد دیگر هیچ‌وقت با شما همکاری نکنند؛ اما زمانی که مشکل را به آن‌ها توضیح می‌دهید و درخواست کمی زمان می‌کنید این ناامیدی تبدیل به‌قدرشناسی می‌شود. زیرا آن‌ها را مطلع کرده‌اید و از زیر بار مسئولیت شانه خالی نکرده‌اید. با اطلاع‌رسانی به‌موقع ، فشار را از روی خودتان کاهش دهید و تاثیر منفی را به حداقل برسانید. این کار به شما در مدیریت زمان، کنترل روز و استفاده بهینه از زمان کمک خواهد کرد.

 

کنترل زمان خود را به دست بگیرید. هنگامی‌ که زمان کنترل شما را به دست بگیرد، به‌سوی ناکامی‌ها کشیده می‌شوید.

 

۴) آب زیادی بنوشید

آب بیش از حد تصور شما خاصیت دارد. در یک بحران، نوشیدن آب شما را از لحاظ جسمی خنک می‌کند و روح و اعصاب شما را آرام می‌کند. مقداری آب همیشه در کنارتان داشته باشید؛ زمانی که متوجه می‌شوید اتفاقی در حال رخ دادن است که شاید کمی شما را دیوانه کند، از آن بنوشید.

آب زیاد بنوشید

۵) مشکلاتتان را بزرگ‌نمائی نکنید

اگر لحظه‌ای دست نگه‌دارید و به آنچه اتفاق افتاده است فکر کنید، متوجه خواهید شد آن‌قدر که تصور می‌کنید، اتفاق بدی نیفتاده است. اگر شما مشکلات را به‌عنوان موانع موقت در نظر بگیرید، آنگاه به این باور می‌رسید که قابل برطرف شدن هستند و به دنبال راه‌حلی برای آن‌ها خواهید گشت. اگر هر مشکل را به شکل یک سد بزرگ در نظر بگیرید، مغز شما آن را دائمی می‌کند و به حل مشکل کمکی نخواهد کرد.

 

گاهی انسان در رویاروی با مشکلات و بحران‌ها، از آن معضل تصویر نادرستی در ذهن خود ترسیم می‌کند که مشکل در نظرش بسیار بزرگ‌تر از واقعیت می‌شود؛ اما با کوچک شمردن مشکلات بزرگ، می‌توان بر آن‌ها چیره شد.

 

همیشه به خودتان یادآوری کنید هر مشکل نیاز به توجه شما دارد و در زمان رخ دادن هرگونه چالش، فقط باید با آن‌ها مقابله کنید نه اینکه از چالش فرار کنید. اگر جنون و از کوره دررفتن را به گام‌های کوچک برای مقابله تبدیل کنید، به‌راحتی می‌توانید از هرج‌ومرج عبور کنید. این ضروری است که شما مدیریت زمان و کنترل روز خود را حفظ کنید و با استفاده بهینه از زمان، وظایف خود را هرچه سریع‌تر انجام دهید. این کار به یک روز موثرتر، نتایج بهتر و موفقیت روزافزون منجر می‌شود.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

3 پاسخ به “توصیه‌هایی برای کنترل اوضاع هنگامی‌ که سرتان بسیار شلوغ است”

 1. محمد گفت:

  سپاسگذارم.
  مفید و عالی بود استفاده کردم .

 2. hamid گفت:

  خیلی عالی بود خودن چنین مطالبی بهم آرامش می ده ای کاش می تونستین مقاله های جدیدتون را در قالب فایلی pdf در کانال تلگرامی تون انتشار بدین ممنون

  • تیم پشتیبانی مطالعه شریف گفت:

   سلام دوست خوب مطالعه شریف
   سپاس از همراهی شما
   خوشحالیم که در خدمت شما هستیم
   ممنون از پیشنهادتون
   موفق باشید
   تیم مطالعه شریف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *