چطور با تکنیک‌های تندخوانی مطالب را سریع‌تر بیاموزیم

یادگیری یک فرآیند است، فرآیندی که قابل‌ مطالعه و تحقیق است. برخلاف تصور ما یادگیری، یک رویداد پیچیده و‌ غیرقابل درک ذهنی نیست بلکه یک مهارت است که با تمرین و تکرار، بهبود پیدا می‌کند. خوشبختانه تحقیقات بسیار زیادی در زمینه یادگیری و تکنیک‌های آن انجام‌ شده که نتایج خوبی هم به دنبال داشته است.
برای بسیاری ممکن است یادگیری و به‌طور کلی خواندن امری خسته‌ کننده و وقت‌گیر قلمداد شود. فرقی نمی‌کند متن مورد نظر یک کتاب فلسفه باشد یا یک روزنامه صبح. در هر صورت می‌توان از تکنیک‌ها و متدهایی برای خوشایند کردن این امر بهره گرفت. به‌عنوان‌ مثال تندخوانی یکی از روش‌هایی است که شما علاوه بر اینکه می‌توانید مدت‌ زمان صرف شده برای مطالعه را کاهش دهید بلکه بازدهی این فرایند را هم به شکل چشم‌گیری افزایش‌خواهید داد. در این مقاله سعی داریم با تکنیک تندخوانی بیشتر و دقیق‌تر آشنا شویم. آنچه در این مقاله مورد بحث قرار می‌گیرد عبارت است از:

 • روش تندخوانی چیست؟
 • آمادگی داشته باشید
 • نکات مهم روش تندخوانی
 • ارزیابی تکنیک تندخوانی

روش تندخوانی چیست؟

تکنیک‌های موسوم به تندخوانی، روش‌هایی هستند که به شما امکان می‌دهد تا به‌طور کامل از توانایی‌های بالقوه چشم و مغز برای دستیابی به نتایج عالی در مدت‌ زمان کوتاه استفاده کنید. بنابراین می‌توان گفت، این تکنیک‌ها نوعی سیستم پیشرفته خواندن هستند که از طریق آن، با تقویت ماهیچه‌های چشم و تمرکز بر توانایی‌های ذهنی موردنیاز برای درک علائم گرافیکی و معانی آن‌ها، با سرعت بیشتری مطالعه خواهید کرد، اما این سرعت از کیفیت مطالعه شما کم نمی‌کند.
به‌نظر غیرممکن می‌رسد؟ بسیار خب، اجازه دهید کمی در مورد چگونگی این روش توضیح داده و آن‌ها ساده‌تر بیان کنیم. راز این روش در این است که خواننده با نگاهی متفاوت و هدفمند، محتوای واقعا مهم متن را بدون اینکه نیازی به خواندن چندین جمله مشابه داشته باشد، درک می‌کند و درنتیجه می‌تواند مدت‌ زمان کمتری را صرف مطالعه کند.

تندخوانی مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و روش‌های مطالعاتی است که با یادگیری آن می‌توان سرعت مطالعه و درک مطلب را همزمان افزایش داد. تکنیک‌های تندخوانی چندین ده است که در دانشگاه‌ها و مدارس اروپایی آموزش داده می‌شود. بیشترین استقبال از تندخوانی در اروپا و آمریکا و ژاپن گزارش‌ شده است.

تندخوانی مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و روش‌های مطالعاتی است که با یادگیری آن می‌توان سرعت مطالعه و درک مطلب را همزمان افزایش داد. تکنیک‌های تندخوانی چندین ده است که در دانشگاه‌ها و مدارس اروپایی آموزش داده می‌شود. بیشترین استقبال از تندخوانی در اروپا و آمریکا و ژاپن گزارش‌ شده است.

آمادگی داشته باشید

تکنیک‌های مطالعاتی داستان و خیال‌پردازی نیست بلکه نتیجه تحقیقات دقیقی است که توسط دانشمندان مشهور در طول قرون گذشته انجام‌ گرفته است. نتایج اغلب برای دانش‌آموزان و دانش‌پژوهان بوده ولی با این‌ حال هر فردی که با ذخیره‌سازی حجم زیادی از اطلاعات سروکار داشته باشد می‌تواند از این متدها استفاده کند. همان‌طور که قبلا هم اشاره کردیم، تکنیک‌های خواندن سریع به‌طور عمده بر تمرینات عضلانی چشم‌ها تمرکز می‌کنند. در حقیقت، درست مثل بقیه بدن ما، حتی چشم‌ها هم دارای عضلاتی هستند که باید به‌طور مداوم آموزش داده شوند تا بهتر عمل کنند. باشند. تحقیقات نشان داده با روش‌های سنتی مطالعه، میدان دید چشم‌های ما ۳ سانتی‌متر است؛ یعنی ما مجبور می‌شویم برای اینکه فضای بیشتری را در معرض دید خود قرار دهیم مدام چشم‌ها را حرکت دهیم. در حالی‌که این عدد در تکنیک تندخوانی ۵/۶ سانتی‌متر ذکر شده است.
نکات زیر در موثر بودن روش تندخوانی و میزان بازدهی آن ضروری قلمداد می‌شوند:

 • استفاده از نور طبیعی. چنانچه نمی‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید حتما از چراغ مطالعه‌ای که از پشت سر شما به کتاب می‌تابد استفاده کنید.
 • کتاب خود را روی میز مطالعه قرار دهید تا زاویه دید مناسبی داشته باشید.
 • با استفاده از ترفندهای زیر به چشم‌های خود استراحت بدهید.
 • چشم‌ها را بسته و به‌آرامی ماساژ دهید.
 • با سرعتی یکنواخت پلک بزنید.
 • خمیازه بکشید.

نکات مهم روش تندخوانی

تندخوانی

بعد از اینکه خود را آماده کردید، وقت آن می‌رسد که وارد دنیای تندخوانی شوید. در این بخش آنچه لازم است بدانید را برای شما توضیح خواهیم داد.

میدان دید خود را بیشتر کنید

ما در مورد اهمیت وسعت دید در سرعت مطالعه صحبت کردیم. اکنون می‌خواهیم بدانیم چگونه این کار را انجام دهیم. یک روش خوب استفاده از یک کادر لوزی شکل است. یک لوزی کاغذی توخالی ببرید و آن‌ها روی صفحه‌ای که قرار است مطالعه کنید قرار داده و سعی کنید در حالی‌که فقط به مرکز این لوزی نگاه می‌کنید، متون هر چهار جهت این لوزی را بخوانید. در ابتدا این کار کمی مشکل خواهد بود ولی با تمرین حرفه‌ای خواهید شد.

کلمات را تشخیص دهید

یک تمرین مفید دیگر برای تمرین عضلات چشم، تشخیص بصری کلمات است. در این روش باید کلمه ساده‌ای را که می‌دانید در متن مورد نظر وجود دارد انتخاب کنید. سپس باید با یک نگاه گذار کلمه مورد نظر را پیدا کنید.

از یک نشان‌گر استفاده کنید

بعد از اینکه عضلات چشمی به‌اندازه کافی تقویت شدند، حال نوبت به استفاده از یک ابزار جدید می‌رسد. عموما همه ما هنگام خواندن از یک خودکار یا دست خود برای دنبال کردن کلمات و خطی که مشغول خواندن آن هستیم استفاده می‌کنیم. در روش تندخوانی نیز استفاده از یک نشان‌گر بسیار مفید است اما استفاده از نشان‌گر درروش تندخوانی یک تفاوت اساسی با روش‌های معمولی مطالعه دارد. در این تکنیک باید قبل از اینکه چشمان شما همه کلمات را خوانده باشد، نشان‌گر خود را به سمت جلو حرکت دهید. بنابراین این چشمان شماست که با سرعت نشان‌گر منطبق می‌شود نه برعکس. به‌ این‌ ترتیب چشمان شما به‌تدریج با سرعت بیشتری کلمات را می‌خواند.

به توانایی مغزتان اعتماد داشته باشید

در ابتدا ممکن است وقتی مطالعه صفحه یا مبحثی را تمام می‌کنید، حس کنید چیزی از محتوای خوانده‌ شده نفهمیده‌اید ولی در انتهای کار متوجه خواهید شد می‌توانید یک خلاصه مفید و مفهومی از مطلبی که خوانده‌اید ارائه دهید. با همین چند روش ساده به‌مرور به مغز خود یاد خواهید داد تا از خواندن کلمه‌به‌کلمه فاصله بگیرد و در نتیجه سرعت خواندن خود را بیشتر خواهید کرد. توصیه می‌شود وقتی فکر می‌کنید چیزی متوجه نشده‌اید به وسوسه دوباره خواندن متنی که یک‌بار با این شیوه خوانده‌ شده، غلبه کنید. در عوض تمام آنچه را که فهمیده‌اید برای خود مرور کنید یا یادداشت نمایید. آنچه در مطالعه و به‌خصوص به خاطر سپاری مهم به شمار می‌رود، مفهوم کلی و ایده اصلی است که با خواندن چند کلمه از هر جمله حاصل می‌شود. به توانایی ذهنی و قابلیت‌های مغز خود اعتماد کنید و از نتیجه‌ای که خواهید گرفت لذت ببرید.

ارزیابی تکنیک تندخوانی

دو فاکتور در ارزیابی میزان توانایی در تکنیک تندخوانی مهم به شمار می‌روند:

۱- تعداد کلماتی که در هر دقیقه می‌خوانیم.

۲- ضریب به یادسپاری یا همان میزان اطلاعاتی که بعد از اتمام خواندن به یاد می‌آوریم.

و درواقع ما درروش تندخوانی موثر، درصدد دستیابی به دو هدف مرتبط به هم هستیم:

۱- کاهش مدت‌ زمان خواندن

۲- افزایش مقدار اطلاعاتی که به یاد می‌سپاریم.

استفاده از روش‌های تندخوانی بدون اینکه چیزی بفهمیم و به یاد بسپاریم، بسیار غیرمنطقی است. اگر با تندخوانی متوجه شدید که فقط مدت‌ زمان خواندن شما کمتر شده ولی چیزی زیادی از آنچه خوانده‌اید به یاد ندارید، یعنی این روش را به‌درستی یاد نگرفته و اجرا نمی‌کنید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

2 پاسخ به “چطور با تکنیک‌های تندخوانی مطالب را سریع‌تر بیاموزیم”

 1. علی گفت:

  سلام ودرود بر شما ودوستان وهمکاران پر انرژی
  لطفا اگه میشه ایکن رای گیری وستاره دادن رو به سمت چپ تصویر انتقال بدید که راحتتر بتونیم مطالعه کنیم .
  سپاسگزارم .

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   بسیار ممنونیم بابت پیشنهاد سازنده جنابعالی.
   حتما بررسی و در صورت تایید اقدام می گردد.
   موفق تر باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *