تکنیک‌هایی برای یادگیری سریع

جهان ما به‌سرعت در حال پیشرفت است و تکنولوژی و نوآوری‌ها نیز پیوسته در حال رشد و تغییر هستند ازاین‌رو جهت انطباق سریع‌تر با محیط اطرافمان باید بیشتر و کارآمدتر یاد بگیریم. با پیشرفت علم و ظهور نوآوری‌های مختلف ابزارهای جدیدی نیز وارد بازار می‌شوند که برای موفقیت در زندگی خود باید آن‌ها را بیاموزید.

تا زمانی که بتوانید با این تغییرات همگام شوید مشکلی برایتان ایجاد نمی‌شود اما اگر از قدرت یادگیری سریع برخوردار نباشید  از قافله عقب می‌مانید.  اما موضوعی که هم برای یک فرد مبتدی و هم متخصص بسیار آزاردهنده است این است که چطور می‌توانند سرعت خود را برای یادگیری سریع حفظ کنند.

این مقاله در نظر دارد تا برخی از اصول یادگیری سریع  را بیاموزد  و به شما کمک می‌کند تا تکنیک‌های یادگیری را پیداکرده و از آن‌ها برای افزایش سرعت یادگیری و کیفیت آن استفاده کنید و سرعت یادگیری خود را هدایت کنید.

این رویکرد برای هر وظیفه‌ای که شامل چالش افزایش دانش است، می‌تواند اعمال شود ازجمله برخی از وظایف اساسی که در بیشتر شدن قدرت ذهنی به ما کمک می‌کنند.

به گفته محققان اکثر انسان‌ها فقط از ۱۰ درصد قدرت مغز خود برای یادگیری استفاده می‌کنند و به این دلیل است که تعداد نوابغ بسیار کمتر از افراد عادی است. شما به کمک تکنیک‌های یادگیری سریع می‌توانید به مغز خود کمک کنید تا اطلاعات را دقیق‌تر و کارآمدتر جذب کند.

گاهی اوقات قدرت یادگیری شما فقط با چگونگی مراقبت از بدن، تغییر می‌کند. استفاده از همین تکنیک‌های یادگیری به شما کمک می­کند تا یاد بگیرید که چطور بهتر می‌توانید مؤثرتر و کارآمدتر از بدن خود مراقبت کرده و قدرت تفکر خود را افزایش دهید.

تندخوانی، ایجاد نقشه ذهنی، یادداشت‌برداری و برقراری ارتباط ذهنی برخی از تکنیک‌های یادگیری سریع هستند که می‌توانند در افزایش سرعت یادگیری مؤثر باشند. در ادامه در مورد انواع روش‌های کاربردی یادگیری سریع صحبت خواهیم کرد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • آیا روشی برای یادگیری سریع وجود دارد؟
 • روش‌های کاربردی یادگیری سریع
 • یادگیری سریع با تندخوانی
 • افزایش سرعت یادگیری با نقشه ذهنی

آیا روشی برای یادگیری سریع وجود دارد؟

یادگیری سریع

آیا تابه‌حال برایتان پیش‌آمده که نام شخصی را که قبلاً ملاقات کرده‌اید به یاد نیاوردید و خجالت‌زده شده‌اید؟

این اتفاق به دلیل ضعیف بودن مغز و عدم توانایی آن در به خاطر سپردن اطلاعات است بنابراین جهت بهبود حافظه و یادگیری باید مغز خود را تقویت کنید. مغز مهم‌ترین عضله در بدن است که برای تقویت آن باید آموزش‌دیده و تمرین کنید.

همان‌طوری که برای تقویت سایر عضلات بدن خود به باشگاه می‌روید و ساعت‌ها تمرین می‌کنید تا استقامت و چابکی خود را بالا ببرید برای افزایش سرعت یادگیری و به یاد سپردن اطلاعات نیز نیاز است تا به مغز خود تمرین دهید.

با آموزش مغز، سرعت یادگیری انواع مهارت‌های مختلف در شما افزایش می‌یابد و دیگر مشکلی در یادگیری زبان یا مهارت­های مدیریتی جدید ندارید. با تقویت مغز در زمان پیری از برخی بیماری‌ها که به دلیل کهولت سن در بدن رخ می‌دهند نظیر آلزایمر می‌توانید در امان بمانید.

برای آموزش مغز و افزایش مهارت‌های شناختی می‌توانید از راهنمایی‌های زیر کمک بگیرید:

 1. از حافظه خود کار بکشید:

  تمرین یادآوری اتفاقات یا هر چیزی که در پیرامونمان رخ‌داده است و بحث کردن با دیگران در مورد آن موضوع می‌تواند در تقویت مغز ما مؤثر باشد. فعالیت‌های حافظه‌ای که در تمام سطوح عملکرد مغز مثل دریافت، یادآوری و تفکر دخیل هستند به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند. ساده‌ترین راه برای کمک به خودتان این است که چیزهایی که می‌بینید یا یاد می‌گیرد را تکرار کنید.

 2. چیزهای متفاوت و جدید را یاد گرفته و مکرراً انجام دهید:

  با انجام و تکرار کارهای جدید مغز شما مسیرهای جدیدی را برای هدایت شما می‌آموزد و به شما کمک می‌کند تا چیزهای جدید را بهتر و سریع‌تر یاد بگیرید. این کاملاً واضح است که هرچه بیشتر از مغز خود کار بکشید بهتر برای شما کار می‌کند. به‌عنوان‌مثال یادگیری یک زبان جدید مغز شما را به شیوه‌ای متفاوت از تفکر فرامی‌خواند که این یک روش متفاوت برای بیان خود است. مطالعات نشان می‌دهد که یادگیری رقص از بروز آلزایمر در سالمندان جلوگیری می‌کند.

 3. پیروی از یک برنامه آموزشی برای مغز:

  جهان اینترنت می‌تواند به شما در بهبود عملکرد مغزتان کمک کند. یکی از برنامه‌های بالینی اثبات‌شده BrainHQ است که می‌تواند به‌عنوان یک تمرین برای مغز به شما کمک کند و سبب بهبود حافظه و افزایش سرعت یادگیری شود.

 4. تا می‌توانید ورزش کنید:

  ورزش فقط برای بهبود عملکرد بدن نیست بلکه می‌تواند آمادگی ذهن شما را بهبود بخشد. حتی تمرین‌های کوتاه ۲۰ دقیقه‌ای نیز در تسهیل پردازش اطلاعات توسط مغز و عملکرد حافظه مؤثر خواهند بود. ورزش کردن علاوه بر اینکه به مغز شما کمک می‌کند تا مسیرهای عصبی جدید را ایجاد کند، در افزایش سطح هوشیاری و یادگیری سریع نیز بسیار مؤثر خواهد بود.

ورزش کردن در افزایش سطح هوشیاری و یادگیری سریع بسیار مؤثر خواهد بود زیرا به مغزتان کمک می‌کند تا مسیرهای عصبی جدیدی را ایجاد کند.

 1. با عزیزان خود وقت بگذرانید:

  اگر می‌خواهید توانایی شناختی مطلوبی را به دست آورید باید روابط معناداری در زندگی خود داشته باشید. صحبت کردن با دیگران و وقت گذراندن با عزیزان به شما کمک می‌کند تا بیشتر فکر کنید و همین‌طور خلق‌وخوی خود را بهبود بخشید. اگر عصبانی هستید این روش برایتان کارسازتر خواهد بود. از مطالعات دریافت شده است که اکثر مردم از صحبت کردن با دیگران به‌عنوان راهی برای درک و پردازش افکار خود استفاده می‌کنند.

 2. درست غذا بخورید:

  غذاهایی مانند ماهی، میوه‌ها و سبزیجات در بهبود عملکرد مغز شما مؤثر هستند. شکلات تلخ نقش بسیار مؤثری در تقویت مغز ایفا می‌کند. زمانی که شکلات می‌خورید مغز شما دوپامین تولید می‌کند. دوپامین سبب افزایش سرعت یادگیری در مغز شده و به شما کمک می‌کند تا موضوعات و اتفاقات را بهتر به خاطر بسپارید. همچنین شکلات تلخ حاوی فلاونول­ها و آنتی‌اکسیدان است که عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند. بنابراین دفعه‌ی بعد که یادگرفتن چیزی برایتان دشوار به نظر رسید کافی است یک تکه شکلات تلخ بخورید!

روش‌های کاربردی یادگیری سریع

روش های کاربردی یادگیری سریع

یادگیری چیزهای جدید بخش بزرگی از زندگی ما را دربر می­گیرد. ما همیشه باید تلاش کنیم تا یاد بگیریم و رشد کنیم. اما می‌دانید که زمان باارزش است و یادگیری به مدت‌زمان زیادی نیاز دارد. آیا می‌دانید که با افزایش سرعت یادگیری می‌توان بیشترین صرفه‌جویی را در وقت داشت و از آن به‌صورت بهینه بهره برد؟

امروزه با استفاده از علومی که با ساختار یا عملکرد سیستم عصبی و مغز در ارتباط است می‌توانید درک بهتری از نحوه یادگیری داشته و مؤثرترین راه‌ها را برای پردازش و نگهداری اطلاعات در مغز بیابید.

در ادامه چند روش کاربری برای یادگیری سریع ارائه‌شده است:

 1. با قلم و کاغذ یادداشت‌بردارید:

  اگرچه تایپ کردن یادداشت‌ها بروی لپ‌تاپ در زمان یک کنفرانس یا سخنرانی راحت‌تر است و ممکن است فکر کنید که در یادگیری سریع به شما کمک خواهد کرد اما باید بگوییم که این روش یادداشت‌برداری مؤثر نخواهد بود. برای افزایش سرعت یادگیری به‌جای یادداشت‌برداری با لپ‌تاپ یا گوشی مطالب را به روش قدیمی و با قلم و کاغذ یادداشت کنید. تحقیقات نشان داده است افرادی که یادداشت‌های خود را تایپ می‌کنند اطلاعات را در سطح پایین مغز خود نگه می‌دارند زیرا عموماً روی کلمات متمرکزشده و به مفهوم کلی اطلاعات توجهی نمی‌کنند. اما کسانی که با قلم و کاغذ یادداشت‌برداری می‌کنند بجای تمرکز بر کلمات بر مفهوم اطلاعات تمرکز داشته درنتیجه بیشتر یاد می‌گیرند. اگرچه یادداشت‌برداری با دست آرام‌تر انجام‌گرفته و ممکن است طاقت‌فرسا باشد اما عمل نوشتن در درک و حفظ اطلاعات بسیار مؤثر خواهد بود. یادداشت‌برداری اطلاعات و نوشتن آن با زبان خودتان به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را طولانی‌تر در حافظه نگه‌دارید و این به معنی یادآوری بهتر اطلاعات است و می‌توانید در آزمون موفق‌تر باشید. هرچه بهتر یادداشت‌برداری کنید سرعت یادگیری در شما نیز افزایش می‌یابد. برای یادداشت‌برداری دقیق‌تر و بهتر و به یادآوری مفاهیم بهتر است درک عمیق‌تری از موضوع و مهارت‌های یادگیری به دست آورید. بنابراین قبل از یادگیری موضوع جدید مطمئن شوید که استراتژی‌های مختلف یادداشت‌برداری را یاد گرفته‌اید به‌طور مثال روش Cornell به شما کمک می‌کند تا با یادداشت‌های سازمان‌دهی شده سر کلاس، درک مطالب برای شما آسان‌تر شود. برخی از نکاتی که زمان یادداشت‌برداری باید در نظر داشته باشید عبارت‌اند از:

 • به‌دقت گوش دهید و مطالب را به زبان خودتان یادداشت کنید.
 • فضاها و خطوطی را بین ایده‌های اصلی خالی بگذارید تا بتوانید بعداً آن را بازبینی کرده و اطلاعاتی را به آن اضافه کنید.
 • برای صرفه‌جویی در وقت یک سیستم سازگار از اختصارات و نمادها برای خود ایجاد کنید.
 • مطالب را به‌صورت عبارت بنویسید(نیازی نیست اطلاعات را به‌صورت جمله کامل ثبت کنید)
 • یاد بگیرید که اطلاعات مهم را از مطالب بیان‌شده بیرون کشیده و اطلاعات بی‌اهمیت را نادیده بگیرید.

یادگیری فعال

 1. در یادگیری فعال باشید:

  فعال بودن در زمان یادگیری به شما کمک می‌کند تا تمرکز خود را حفظ کرده و به مغز کمک می‌کند تا اطلاعات را بهتر جذب کند زیرا مغز در این حالت چند کار را هم‌زمان انجام می‌دهد هم گوش می‌دهد و هم‌صحبت می‌کند. فعال بودن در کار گروهی و یا طرح سؤال در طول سخنرانی، ازجمله روش‌هایی هستند که برای فعال بودن در یادگیری می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. بنابراین زمانی که معلم یا شخصی که در حال آموزش مطلبی به شماست اگر سؤالی از شما پرسید از اشتباه بودن پاسخ خود نترسید و آن را بیان کنید زیرا اشتباه کردن بخشی از روند یادگیری محسوب می‌شود. زمان انجام کارهای گروهی با هم‌گروهی‌های خود در مورد موضوع بحث کنید و نظرات خود را بیان کنید و از تجربیات لذت ببرید. سؤال پرسیدن نیز یکی دیگر از روش‌های عالی برای متمرکز شدن در هنگام یادگیری است و به شما اطمینان می‌دهد آنچه را که یاد گرفته‌اید واقعاً درک کرده‌اید.

 2. ایجاد محیط مناسب برای یادگیری:

  اگر همکلاسی شما یک مزاحم بزرگ است و یا جای مطالعه شما در خانه جلوی تلویزیون است پس جای تعجب نیست که سرعت یادگیری شما رنج‌آور باشد. اگر می‌خواهید مغزتان بهترین شانس را برای یادگیری اطلاعات داشته باشد باید یک محیط آرام را برای مطالعه خود فراهم‌سازید. یک محیط ساکت و بدون حواس‌پرتی شما را پریشان نخواهد کرد. در نظر گرفتن یک مکان مشخص برای مطالعه می‌تواند در یادگیری سریع مؤثر باشد زیرا کمک می‌کند تا مغزتان به نحوی خاص کار کند. محیط‌های بی‌نظم، پر استرس و شلوغ قدرت یادگیری­تان را کاهش می‌دهند. حتی دمای نامناسب محیط نیز در قدرت یادگیری اثرگذار است. مطالعات نشان می‌دهند که بهترین دمای محیط برای افزایش سرعت یادگیری ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

 3. با سبک یادگیری خود کارکنید:

  سبک‌های یادگیری روش‌هایی هستند که مغز ما به کمک آن‌ها می‌تواند به بهترین شکل اطلاعات را جذب کند. بسیاری از سبک‌های مختلف یادگیری نظیر سبک دیداری، شنیداری، جنبشی و لمسی وجود دارند که به ما در یادگیری مطالب جدید کمک می‌کنند. اگرچه همه‌ی ما می‌توانیم از هر سبک یادگیری برای افزایش سرعت یادگیری خود استفاده کنیم اما معمولاً ترکیب یک یا دو مورد از آن برای یک فرد بهتر است.

 • به‌عنوان‌مثال اگر متوجه شده‌اید که با نگاه کردن به نمودارها یادگیری سریع در شما اتفاق می‌افتد بنابراین سبک یادگیری شما دیداری است. در این­صورت جهت کسب اطلاعات بیشتر و افزایش سرعت یادگیری سعی کنید با رسم شکل یا اینفوگرافیک مطالعه کنید.
 • اگر متوجه شده‌اید که آهنگ‌ها را با یک‌بار شنیدن به‌راحتی می‌توانید حفظ کنید بدانید که سبک یادگیری شما شنیداری است. بنابراین سعی کنید مطالبی که در کلاس یا در یک سخنرانی گفته می‌شود را ضبط کنید و قبل و بعد از مطالعه یا حتی در حین مطالعه به آن گوش دهید.
 • اگر در زمان یادگیری عادت دارید که پای خود را تکان دهید و یا مدام روی صندلی خود حرکت می‌کنید، ممکن است شما یک یادگیرنده فیزیکی باشید. لمس یک شیء کوچک در زمان یادگیری یا راه رفتن در حین مطالعه می‌تواند در یادگیری سریع به شما کمک کند.

یادگیری سریع با تندخوانی

یادگیری سریع با تندخوانی

سریع‌تر خواندن کتاب‌ها و متون به معنی کمتر شدن درک و لذت بردن از آن نخواهد بود. این مسئله به انتخاب روش یادگیری سریع و استفاده از روش‌های لذت‌بخش برای گرفتن اطلاعات بستگی دارد.

یک بزرگ‌سال به‌طور متوسط می‌تواند ۲۰۰ کلمه در دقیقه بخواند این در حالی است که متوسط زمان خواندن یک دانشجو ممکن است ۳۲۵ کلمه در دقیقه باشد. اما کسی که مهارت­های تندخوانی را بیاموزد می­تواند ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه بخواند.

با استفاده از مهارت‌های تندخوانی می‌توانید بهتر و سریع‌تر از قبل اطلاعات را درک کرده و یاد بگیرید. چهار مهارت زیر به شما کمک خواهند کرد تا افزایش سرعت یادگیری را با تندخوانی تجربه کنید:

 1. دید زدن و نگاه کردن سطحی به متن
 2. خاموش کردن صدای درون
 3. کنترل و هدایت حرکت چشم و افزایش تمرکز با استفاده از یک اشاره‌گر
 4. افزایش زاویه دید

بی‌شک فراگیری مهارت‌های تندخوانی یکی از کلیدهای موفقیت در یادگیری سریع به شمار می‌آید و می‌تواند فشار امتحانات را برای دانش آموزان کم کند.

افزایش سرعت یادگیری با نقشه ذهنی

افزایش سرعت یادگیری با نقشه ذهنی

ایجاد یک نقشه ذهنی راهی عالی برای یادگیری مستقیم اطلاعات توسط مغز است. درواقع نقشه ذهنی یک نمایش بصری از آن چیزی است که شما در تلاش برای یادگیری آن هستید. برای ایجاد یک نقشه ذهنی می‌توانید از کارت‌های یادداشت کوچک، عکس‌ها و یا ورقه‌های کاغذ برای نوشتن داده‌ها، توضیحات و مفاهیم سازمان‌یافته استفاده کنید.

در حال حاضر می‌توانید آیتم‌ها را به دیوار بچسبانید و آیتم‌های مشابه را با هم ترکیب کنید و از رشته یا موارد دیگر برای نشان دادن ایده‌ها و موضوعات مرتبط استفاده کنید. می‌توانید به‌جای نگاه کردن به یادداشت‌های خود در حین مطالعه از نقشه ذهنی خود کمک بگیرید.

زمانی که سر جلسه آزمون حاضر می‌شوید و یا در حال نوشتن مقاله‌ای هستید می‌توانید بازتابی از نقشه ذهنی خود را ببینید و اطلاعات را بر اساس جای قرار گرفتن آن‌ها در نقشه ذهنی و اطلاعات مرتبط با آن‌ها به یاد بیاورید، درست شبیه اطلاعاتی که در یک نقشه جغرافیایی ثبت می‌شود.

یادگیری سریع مهارتی است که با تقویت مغز می‌توانید آن را در خود پرورش دهید. انجام کارهای جدید، تکرار کارها، ورزش کردن، خواب کافی و خوردن غذای سالم در تقویت مغز مؤثر بوده و درنتیجه سبب افزایش سرعت یادگیری می‌شود. همچنین برای یادگیری سریع می‌توانید از برخی تکنیک‌های کاربردی نظیر یادداشت‌برداری، ایجاد نقشه ذهنی و تندخوانی بهره ببرید.

                                دوره تندخوانی                                                             دوره نقشه ذهنی

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 4   میانگین: 4.8/5]

یک پاسخ به “تکنیک‌هایی برای یادگیری سریع”

 1. محمدی گفت:

  بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *