چند تکنیک مهم برای تندخوانی که کسی آن را به شما نمی‌گوید

تندخوانی یکی از مهارت‌هایی است که اکثر افراد به آن نیاز دارند، به کمک این مهارت می‌توانید اطلاعات مهم‌تری در زمان کمتری کسب کنید. تندخوانی به شما می‌آموزد که از خواندن هر چیزی لذت ببرید و در عین‌ حال این کار را برای شما ساده‌تر می‌کند. در این مقاله چند تکنیک مهم و کاربردی برای تندخوانی را می‌آموزیم که شاید تا به‌حال کسی به شما آن را نگفته است. این روش‌ها، روش‌هایی ساده و کاربردی برای سریع‌تر خواندن متون هستند.

عناوین این مقاله عبارت است از:

 • روش‌هایی برای تندخوانی
 • شکستن عادات بد حین خواندن
 • تکنیک‌هایی برای گرفتن بهترین نتیجه از خواندن با صرف کمترین زمان

روش‌هایی برای تندخوانی

۱- هر روز کمی تمرین کنید: مهارت لازم برای تندخوانی در ذات شما نیست بلکه مهارتی است که باید آن را کسب کنید. بنابراین شما باید هرروز تمرین کنید تا تبدیل به یک رفتار شود. حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هر روز مطالعه کنید. پس از مدتی تغییر قابل‌توجهی در سرعت مطالب شما رخ خواهد داد. پیشرفت در سرعت خواندن زمانبر است. یک روش جالب برای اینکه بفهمید چقدر پیشرفت کرده‌اید این است که زمانی را تنظیم کنید و ببینید در آن زمان چند صفحه خوانده‌اید. سپس به‌دفعات آن را بررسی کنید تا متوجه سرعت پیشرفت‌تان شوید.

۲- با موارد و چیزهای ساده شروع کنید: وقتی‌که در حال تمرین روخوانی هستید، با متن‌های آسان شروع کنید. کتاب‌هایی که ساده‌تر باشد یا از خواندن آن لذت ببرید یا موضوع آن را سریع بفهمید گزینه‌های مناسبی هستند. متن‌هایی مثل سفرنامه، خاطرات افراد مشهور و … گزینه‌های خوبی برای شروع تندخوانی هستند. وقتی مهارت‌تان پیشرفت کرد، یاد می‌گیرید که یک متن را به‌صورت کلی ببینید و بیشتر آماده خواندن چیزهای سخت خواهید بود.

۳- از کارت شاخص یا نشان‌گر یا انگشت استفاده کنید: استفاده از انگشت ایده خوبی است. جایی را که می‌خوانید نشانه‌گذاری کنید. با حرکت دادن سریع نشانه‌گر ذهن شما هم عادت به تندخواندن می‌کند و چشم‌های‌تان به حرکت کردن و تمرکز عادت می‌کند، سعی کنید کم‌کم مدت‌ زمان مطالعه را طولانی‌تر کنید تا مغز به غرق شدن در ریتم خواندن عادت کند. البته مسلم است که وقتی می‌فهمید نیاز به استراحت دارید، باید به ذهن استراحت دهید.

۴- عادت‌های خواندن را تغییر دهید: علاوه بر تکنیک‌هایی که برای تند خواندن می‌آموزید، لازم است بعضی از عادت‌های قبلی را نیز ترک کنید. مثلا به‌جای اینکه به خواندن به شکل کار روزمره یا وظیفه یا یک عادت نگاه کنید، به‌عنوان یک تفریح و فعالیت لذت‌بخش به آن بنگرید.
مهم نیست موضوع مطالعه چیست؟ کتاب آمار یا معدنی در ناکجاآباد؛ تا وقتی به موضوع به دید باز نگاه کنید و مشتاق آن باشید، فعالیت خواندن را برای خود لذت‌بخش‌تر خواهید کرد و این به‌طور مستقیم سرعت خواندن شما را نیز افزایش می‌دهد.

۵- بفهمید کی باید سرعت‌تان را کم کنید: علیرغم مزایایی که تندخوانی برای شما دارد، باید بدانید مواقعی وجود دارد که شما باید سرعت خواندن را کم کنید. مرور کردن مطلب بدون دریافت دانش سودی برای شما نخواهد داشت، پس باید یاد بگیرید کی سریع بخوانید و کی سرعت خود را کم کنید؟ اصولا متن‌هایی وجود دارد که اصلا نمی توانید آن‌ها را سرسری بخوانید و از مطالب آن عبور کنید، مثل متن‌های ادبی سنگین، شعر و متون علمی یا کلاسیک. این متون طوری هستند که باید کلمه‌به‌کلمه آن را با دقت بخوانید، در غیر این صورت متن ارزش خود را از دست خواهد داد.

شکست عادات بد حین خواندن

شکست عادات بد حین مطالعه

صدا زدن کلمات: از بیان کلمات در ذهن‌تان بپرهیزید. افرادی زیادی عادت دارند که کلمات را با صدای بلند ادا کنند. این کار یکی از مشکلاتی است که سرعت مطالعه شما را کم می‌کند. اگرچه صدا زدن کلمات روش موثری برای آموختن خواندن به کودکان است اما برای تندخوانی خوب نیست. با ترک این عادت شما سرعت مطالعه خود را دو یا سه برابر خواهید کرد. دهان‌تان را بسته نگهدارید و ذهن‌تان را درگیر چیز دیگری نکنید.

خواندن کلمه‌به‌کلمه را ترک کنید: عادت ساده دیگری که سرعت خواندن را کاهش می‌دهد، خواند هر کلمه به‌طور کاملا مجزا است. به‌جای آن باید یاد بگیرید کل مطلب را بخوانید. مغز شما دارای این استعداد خارق‌العاده است که فضای خالی بین کلمات را پر کند. بنابراین فقط کلمات کلیدی را خوانده و به آن‌ها معطوف شوید، مغز شما بقیه کلمات را پر خواهد کرد. با این تکنیک شما مفهوم کلی یک متن را فقط با خواندن پنجاه‌ درصد از کلمات آن به دست می‌آورید.

بر حرکات غیرضروری چشم غلبه کنید: وقتی کودکان در حال یادگیری خواندن هستند، به آن‌ها یاد داده می‌شود که هر کلمه را بخوانند و سپس چشم خود را روی کلمه بعد آن حرکت دهند. با این حال چشم این توانایی را دارد که در یک‌ لحظه به چهار تا پنج کلمه نگاه کند. این عادت کودکی تندخوانی را ناکارآمد خواهد کرد. سعی کنید به‌صورت مفیدتری ببینید، یعنی نگاه کلی به آنچه می‌خوانید داشته باشید. این مسئله به شما اجازه می‌دهد که یک صفحه را به‌طورکلی ببینید. قبل از اینکه بخواهید حرکتی به چشم‌تان بدهید. بنابراین سعی کنید از همه دایره دید خودتان استفاده کنید. این مسئله باعث می‌شود هر جمله را بدون اینکه لازم باشد به کلمات خیره شوید، بخوانید.

حذف برگشت‌ها: برگشت یعنی اینکه یک جمله را بخوانید و به‌صورت عمدی یا سهوی باز به عقب برگردید و دوباره یا سه‌باره آن را بخوانید. این کار زمان زیادی را تلف می‌کند؛ بدون اینکه اصولا فایده‌ای داشته باشد. بعضی افراد مدام جملات را دوباره می‌خوانند و به عقب باز می‌گردند، چون سررشته کلام را گم می‌کنند. اگر به این دلیل است همان تکنیک خودکار و نشان‌گر به شما کمک می‌کند. عده دیگری برمی‌گردند چون فکر می‌کنند مطلب را نفهمیده‌اند، برای غلبه به این موضوع شما باید مطمئن باشید که همان بار اول تمرکز لازم برای خواندن را دارید. پس متمرکز بودن شما را از تکرار بی‌نیاز می‌کند. علاوه بر این تصمیم بگیرید که چه مطالبی برای شما مفید است و چه مطالبی نه. مثلا وقتی پاراگرافی می‌خوانید و مفهوم کلی آن را می‌فهمید دیگر نیاز به خواندن کلمه‌به‌کلمه آن نیست.

ایجاد فضای مناسب مطالعه: اغلب افراد وقتی در محیط نامناسب قرار می‌گیرند، سرعت مطالعه‌شان پایین می‌آید. مطالعه در محیطی شلوغ و پرسروصدا با سرعت خواندن بالا در تضاد است. پس محیط مناسب خود را فراهم کنید. اگر سکوت دوست دارید، وسایل پرسروصدا مثل تلویزیون را از اتاق خود دور کنید. اگر سکوت محض را نمی‌پسندید از موزیک ملایم استفاده کنید. روی صندلی مناسب بنشینید یا روی مبل دراز بکشید. خلاصه اینکه در حالت آرام بخشی خواندن را آغاز کنید.

تکنیک‌هایی برای گرفتن بهترین نتیجه از خواندن با صرف کمترین زمان

 • روش خواندن خود را تغییر دهید. یکی از مفیدترین روش‌های تندخوانی این است که ابتدا خواندن سریع و مرور کلی روی کل مطلب کنید. برای پیش‌خوانی پاراگراف اول هر متن را بخوانید. پاراگراف اول درباره موضوع صحبت خواهد کرد. به تیترها، بولد شده‌ها و بخش‌های برجسته متن توجه کنید. قسمت‌های مهم را ببینید و از قسمت‌های کم‌اهمیت عبور کنید. این تکنیک مخصوصا در متن‌های سخت به شما کمک می‌کند تا وقتی پس از پیش‌خوانی شروع به خواندن کنید چیزهای بیشتری بفهمید.
 • کلمات مهم و اصطلاحات کلیدی را شناسایی کنید. اگر مقاله یا مطلبی را می‌خوانید تا اطلاعات جدیدی کسب کنید، با این متد بدون صرف وقت زیاد مطلب را خواهید فهمید.
 • اولین و آخرین جمله هر پاراگراف را بخوانید، تا اطلاعات جدیدی کسب کنید. یک تکنیک این است که فقط جمله اول و آخر را بخوانید. این تکنیک مخصوصا وقتی‌که شما اطلاعات قبلی درباره چیزی که می‌خوانید داشته باشید، برای شما مفید خواهد بود، تا با صرف وقت کم مطلب بیشتری می‌خوانید. معمولا در هر مطلبی بخش‌های زیادی وجود دارد که اطلاعات آن تکراری، یا توضیحات اضافه هستند یا چیزهایی است که شما آن‌ها را قبلا می‌دانستید، سعی کنید این بخش‌ها را حذف کنید. عبور کردن از مطالب را بیاموزید و این بخش‌ها را حذف کنید.
 • اطلاعات مهم را حفظ کنید. یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در موقع خواندن با آن مواجه‌ هستید این است که، چگونه مطلب را درک، جذب و حفظ کنید. راه‌حل این مشکل این است که فعال باشید و خودتان را با موضوع درگیر کنید. برای این دستیابی به این مسئله روش‌هایی وجود دارد؛ مثلا اینکه سعی کنید بین آنچه می‌آموزید با آموخته‌های قبلی ارتباط برقرار کنید. اتصال متون سخت به تجربیات قبلی، حافظه و احساس به شما کمک می‌کند اطلاعات را حفظ کنید. راه‌حل بعدی این است که از ماژیک هایلایت یا مداد استفاده کنید بخش‌های مهم را علامت‌گذاری کنید. وقتی خواندن تمام شد، به عقب برگردید و یک خلاصه ۲۰۰-۳۰۰ کلمه‌ای برای خود یادداشت کنید. این خلاصه‌برداری‌ها در آینده به شما کمک می‌کند تا ایده‌های موضوعات در ذهن‌تان ماندگار شود و بازآموزی آن‌ها بسیار سریع انجام پذیرد.

به کمک این تکنیک‌ها شما می‌توانید در زمان کمتری، مطالب بیشتری بیاموزید و مهم‌تر آن‌که خواندن و مطالعه را تبدیل به یک فعالیت لذت‌بخش و پویا کنید و علاوه بر کسب دانش در وقت خود نیز صرفه‌جویی نمایید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 11   میانگین: 3.9/5]

11 پاسخ به “چند تکنیک مهم برای تندخوانی که کسی آن را به شما نمی‌گوید”

 1. خلیل گفت:

  استاد مثل همیشه عالی بود

 2. mahdi گفت:

  خوب بود من دوست داشتم

 3. مهدی گفت:

  متشکرم

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   بهترین ها لایق شماست.
   موفق تر باشید

 4. عسگرزاده گفت:

  عالی بود

 5. ممنونم مقاله خیلی جالب و مفیدی بود.

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   قطعا شما لایق بهترینها هستید
   از اینکه همراهانی چون شما داریم ، خرسندیم

   موفق تر باشید

 6. علی گفت:

  عالی بود به نظر من خود مطالعه کردن به مرور به آدم کمک می‌کنه تا سریعتر بخونه
  من کلاس تند خوانی نرفتم فقط مطالب سایت شما رو به طور معمول مطالعه کردم و تا به حال بیش از ۲۰۰ جلد کتاب خوندم.
  الان خیلی سرعتم خوب شده و با سرعت خیلی خوبی مطالعه می‌کنم
  باتشکر از سایت خوبتون

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   باعث خوشحالی است که دوستان تلاشگری همچون شما داریم.
   برای شما بهترین هارا آرزومندیم

   موفق تر باشید

 7. Mina گفت:

  من وقتی سالای اخردبستان بودم بابرادرم که اون موقه دانشجوبودمسابقه میذاشتیم که ببینیم کی یه کتاب مشترکو توساعتای کمتری تموم میکنه این عادت بامن موندو تازگیامتوجه شدم که این همون تندخوانی بوده ولی هیچ وقت موفق نشدم کتابای درسیم روهم به این روش بخونم.الان دانشجوهستم بایه عالمه درس تئوری..تندخوانی برای مطالب درسیم جواب میده؟

  • تیم پشتیبان و کوچینگ مطالعه شریف گفت:

   دوست خوب مطالعه شریف سلام
   این مسابقه بسیار عالی و سازنده بوده و مطمئنا نتایج خوبی را در پی داشته است.
   لازم به ذکر است که تندخوانی برای هر مطلبی که می خوانید مفید و کاربردی بوده و قابل اجراست.
   موفق تر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *