تکنیک های دستیابی به تمرکز ذهن برای درس خواندن
تمرکز

تکنیک های دستیابی به تمرکز ذهن برای درس خواندن

[تعداد: 9    میانگین: 3.9/5]

مهم نیست که در حال مطالعه زیست شناسی باشید یا بیلیارد بازی کنید؛ هنر تمرکز کردن به معنی حفظ مداوم تمرکز ذهن بر روی فعالیت در حال انجام و نادیده گرفتن سایر افکار و عوامل حواس پرتی است.

توانایی تمرکز ذهن برای درس خواندن یکی از عوامل تعیین کننده برتری دانش آموزان و دانشجویان در رقابت با یکدیگر است. همه انسان ها این توانایی مغزی را دارند که گاهی اوقات در هنگام انجام برخی کارها تمرکز خود را حفظ کنند، مانند زمانی که در کاری که از آن لذت می برید غرق می شوید: هنگام ورزش، نواختن موسیقی، بازی کامپیوتری یا تماشای یک فیلم. اما وقتی نوبت به درس خواندن و مطالعه کردن می رسد، اوضاع کمی متفاوت است زیرا برای بسیاری از افراد، این کارها وظیفه ای اجباری است و لذتی در بر ندارد و موضوعات مورد مطالعه برایشان خسته کننده، دشوار و غیر جذاب است. بنابراین مغز در چنین زمانی به سرعت از یک شاخه به شاخه دیگر پریده و قادر به افزایش تمرکز نخواهد بود. نگرانی ها و دغدغه های مختلف به فرد هجوم می آورند و پیش از آن که متوجه شود، عوامل حواس پرتی خارجی، توجه او را به خود جلب خواهند کرد.

در ادامه به معرفی تکنیک هایی می پردازیم که دانش آموزان و دانشجویان را در دستیابی به تمرکز ذهن برای درس خواندن یاری کرده و تاثیری عملی در رسیدن آنان به موفقیت خواهند داشت.

انجام دو نوع مختلف مراقبه

متاسفانه بسیاری از دانش آموزان و دانشجویان از انجام مدیتیشن طفره می روند و فکر می کنند که مراقبه کردن کار جذابی نیست! اما اگر مصمم به افزایش تمرکز ذهن برای درس خواندن هستید و می خواهید سطح تمرکز خود را بالاتر ببرید، چاره ای جز مراقبه کردن ندارید. مسلما اگر عاقل باشید، هرگز به سادگی از قدرتمندترین ابزار موجود در راه افزایش تمرکز ذهن خود صرف نظر نخواهید کرد. مدیتیشن مغز شما را به گونه ای آموزش می دهد که در آن واحد بتوانید فقط بر روی موضوع مورد نظر خود تمرکز کنید. این نوع تمرکز دقیقا چیزی است که هنگام درس خواندن یا مطالعه کردن به آن نیاز دارید.

به منظور تقویت تمرکز ذهن برای درس خواندن، می توانید از دو نوع مختلف مراقبه بهره ببرید:

رویکرد اول شامل یک جلسه مدیتیشن کوتاه پیش از شروع مطالعه است. این نوع مراقبه به شما کمک می کند ذهن خود را آرام کرده و خود را از شر افکار منحرف کننده ذهنتان خلاص کنید. کافی است هر بار پیش از مطالعه چند دقیقه وقت صرف کنید، چشمانتان را بسته و سعی کنید کلیه افکارتان را خاموش کنید. این کار مطمئنا در ابتدا دشوار خواهد بود اما اگر به تمرین کردن ادامه دهید، به سرعت متوجه تغییرات عظیمی خواهید شد.

رویکرد دوم به منظور افزایش مهارت کلی تمرکز از طریق مدیتیشن طراحی شده است. می توانید این روش را هر روز، به عنوان مثال نیم ساعت پیش از خواب انجام دهید.

مراقبه نیاز به تمرین مستمر دارد اما اگر در این کار پشتکار داشته باشید، به زودی تمرکز ذهنتان هنگام درس خواندن عمیق تر و طولانی تر خواهد شد.

نیروی اراده خود را تربیت کنید و آن را تحت کنترل خود درآورید

یکی دیگر از مشکلات عمده دانش آموزان و دانشجویان در هنگام درس خواندن این است که باید برای شروع به مطالعه به خود انگیزه دهند. از نظر بسیاری از آنان، این مرحله یک مانع بزرگ به حساب می آید. هر بار که با این مساله روبرو شدید، سعی کنید به آن فکر نکنید. در عوض خود را مجبور کنید که کتاب ها و منابع درسی خود را به محل مطالعه تان برده، پشت میزتان بنشینید و شروع به درس خواندن کنید. وقتی بر این مشکل غلبه کردید، مساله بعدی که با آن روبرو خواهید شد، نداشتن اراده کافی جهت ادامه دادن مطالعه است. فقدان قدرت اراده در این زمان باعث می شود ذهن شما انواع عوامل حواس پرتی و افکار غیر مرتبط را به سوی خود دعوت کند که منجر به کاهش توانایی شما در تمرکز ذهن برای درس خواندن خواهد شد.

اگر ذهن شما آنقدر قدرتمند نباشد که به درس خواندن ادامه دهد، شروع به پرسه زدن در اطراف کرده و به دنبال بهانه هایی برای توقف مطالعه می گردد. هر فعالیت دیگری به نظرتان بسیار جذاب تر از درس خواندن خواهد بود، حتی شمردن گل های قالی! ذهنتان شروع به داستان پردازی و خیال بافی کرده و تمرکزتان را از دست خواهید داد.

چیزی که برای غلبه بر این معضل نیاز دارید، مقدار زیادی نیروی اراده است یعنی قدرت ذهنی برای ادامه مطالعه. اما این قدرت اراده باید تربیت شود و توسعه یابد تا تمرکز ذهن برای درس خواندن بالا برود. درس خواندن فرصت بسیار خوبی جهت تربیت این نوع قدرت ذهنی است.

هنگام درس خواندن با افکار منحرف کننده گوناگونی مواجه می شوید که سعی می کنند شما را از مطالعه دور کنند. هرگاه چنین فکری در ذهنتان پدید آمد، تلاش کنید از ماهیت انحرافی آن آگاه شوید، آن را پردازش کرده و رهایش کنید. اجازه ندهید این فکر خاص به ذهن شما هجوم آورد. خود را در آن غرق نکنید. در عوض فقط آن را مشاهده کرده و اجازه دهید از ذهن شما بگذرد.

درست در لحظه ای که یک عامل حواس پرتی را در ذهن خود شناسایی کردید، تمرکز خود را به مطالعه بازگردانید. یک عادت ذهنی در خود ایجاد کنید که ابتدا عامل حواس پرتی را نادیده گرفته و سپس تمرکز خود را بر روی مطالعه تشدید کنید.

در ضمن باید بدانید قدرت اراده که کلید متمرکز ماندن بر روی کارهاست، در صورت وجود استرس از بین می رود. مدیریت استرس از طریق متدهای آرامش بخش، به حفظ تمرکز شما در سطحی بالا کمک می کند.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “تکنیک های دستیابی به تمرکز ذهن برای درس خواندن

  1. محمدطاهرابادی گفت:

    باعرض سلام :تشکر فراوان دارم از شما بابت مطالب مفید وکاربردی موجود درسایت مطالعه شریف .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *