ثروتمندان چگونه ثروتمندتر می‌شوند؟ (بخش دوم)

همان‌طور که در مقاله‌ی قبل(ثروتمندان چگونه ثروتمندتر می‌شوند؟۱) خواندید، ازنظر ثروت و وضعیت شغلی انسان‌ها به ۴ گروه کارگران، خود اشتغالان، صاحبان کسب‌وکار و سرمایه‌داران تقسیم می‌شوند. و این را نیز متوجه شدید که اولین علت عدم پیشرفت گروهی از مردم, عدم باور پیشرفت در آن‌هاست. آن‌ها هیچ‌گاه خود را باور ندارند و اطمینان ندارند که روزی بتوانند به گروه سرمایه‌داران ملحق شوند. این عدم باور تمامی انگیزه‌ها را برای پیشرفت از آن‌ها گرفته و تا آخر عمر خود درجا می‌زنند.
تا زمانی که شما در گروه کارمندان قرار دارید، اهرمی برای کسب درآمد در اختیار ندارید. هر چه قدر که کارکنید، همان‌قدر پول درمی‌آورید، اما حتی زمان کار کردنتان هم محدود است و دست خودتان نیست زیرا مقدار معینی برای کسب درآمد شما تعریف‌شده و بیش از آن مقدار امکان‌پذیر نخواهد بود. پس به‌عنوان یک کارمند هر زمان که کارتان متوقف شود، درآمدتان نیز متوقف خواهد شد.
اما زمانی که شما برای خودتان کار می‌کنید و به‌نوعی خود اشتغال هستید، یک اهرم به نام زمان در اختیارتان قرار می‌گیرد. هر چه قدر که زمان بیشتری فعالیت داشته باشید، درآمد بیشتری هم خواهید داشت، به‌عبارتی‌دیگر: پول=زمان. اما هنوز قدرت مانور زیادی در اختیار نخواهید داشت، زیرا باید بیشتر زمانتان را صرف کارتان کنید و در حد امکان از وقت‌گذرانی با خانواده و دوستان، چشم‌پوشی کنید. زمانی که شما به یک صاحب کسب‌وکار تبدیل می‌شوید، اهرم فوق‌العاده‌ای را به دست می‌آورید. در این حالت نیروی انسانی به پول شما تبدیل می‌شود، به‌عبارت‌دیگر انسان‌ها منبع درآمد شما می‌شوند هر چه بیشتر از این نیروی انسانی بهره ببرید، درآمدتان افزایش خواهد یافت. حتی در این مرحله هم شما برای کسب درآمد وابسته هستید اما می‌توان گفت کمی برای خود وقت خریده‌اید و تا حدودی می‌توانید به زندگی موردعلاقه‌تان بپردازید.
هیجان‌انگیزترین قسمت مربوط به گروه سرمایه‌داران است. اینجا جایی است که شما دیگر به چیزی وابسته نخواهید بود و هرروز پول‌هایتان، برای شما پول بیشتری می‌آورند. اکنون شما خودتان به یک منبع درآمد تبدیل‌شده‌اید و حتی برای دیگران هم ایجاد درآمد می‌کنید. پس می‌توانید بدون نگرانی درباره‌ی زمان و یا هر چیز دیگر هرروز پول بیشتری به دست آورید. رسیدن به چنین نقطه‌ای راهکارهای خودش را نیاز دارد که در ادامه چند مورد دیگر این راهکارها را بررسی خواهیم کرد.

۷) تکبر ممنوع!

تکبر ممنوع

این‌که همیشه در جست‌وجوی دانش کسب درآمد باشید، بسیار مهم است. هرگز تصور نکنید که میزان دانشی که به دست آورده‌اید، کافی است. جهان همیشه در حال تغییر است و شما نیاز دارید که همگام با جهان پیش بروید. بنابراین هر زمان که یادگیری را متوقف کنید شروع به از دست دادن خواهی کرد. همیشه مایل باشید بیشتر گوش کنید تا اینکه صحبت کنید.گاهی بهترین راه یادگیری، بسته نگه‌داشتن دهان است. اما نباید اعتمادبه‌نفس را با غرور اشتباه بگیرید. هرچه تکبر و غرور ویرانگر است، اعتمادبه‌نفس به رشد شما کمک خواهد کرد. پس باید اطمینان حاصل کنید که در خط اعتمادبه‌نفس گام برمی‌دارید. مردم به‌خوبی اعتمادبه‌نفس را تشخیص می‌دهند و زمانی که مطمئن شوند که شما به خود مطمئن هستید، آن‌ها نیز به شما اعتماد خواهند کرد.

۸) پول نقد پادشاه است

 

پول نقد

 

بدون پول شما هیچ کسب‌وکاری نخواهید داشت. شرکت‌های بزرگی در جهان ورشکست شده‌اند، نه به دلیل اینکه محصولات باکیفیتی تولید نکرده‌اند و نه به این دلیل که مردم از خدماتشان راضی نبوده‌اند، بلکه صرفاً به دلیل کمبود پول نقد.
اینکه بدانید همیشه مقداری پول نقد در بانک دارید، نه‌تنها باعث آرامش ذهنتان شده و بسیاری از دغدغه‌ها را ازتان دور می‌کند، بلکه در ریسک کردن بسیار به کمک شما خواهد آمد و پشتیبانی‌تان خواهد کرد. مراقبت از کسب‌وکار مانند مراقبت از فرزند می‌باشد و پول غذای این فرزند به‌حساب می‌آید. باید همیشه مراقب باشید فرزندتان غذای کافی برای رشد و سلامتی‌اش داشته باشد.
درآمدتان را بیش‌ازحد مصرف نکنید. خرید یک خودروی جدید شاید بسیار وسوسه‌انگیز و اشتیاق آور باشد، اما باید دید که از این ماشین، در طولانی‌مدت چه چیزی نصیبتان می‌شود؟
شما باید برای خود اهداف طولانی‌مدت در نظر بگیرید و هر بار که قصد خرج کردن پولتان رادارید از خود بپرسید که این کار شمارا به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند و یا دورتر؟

 

به‌طور متوسط هر میلیونر سالانه ۲۰ درصد از درآمد خود را سرمایه‌گذاری می‌کند. ثروت آن‌ها هرسال با میزان درآمدشان محاسبه نمی‌شود، بلکه از میزان صرفه‌جویی و سرمایه‌گذاری‌شان محاسبه می‌شود.

 

۹) از نژاد موش خارج شوید

مشکلی که در نژاد موش‌ها وجود دارد این است که حتی اگر موفق هم شوند بازهم همان موش هستند. زمانی که شما یک کارمند هستید، جزو نژاد موش‌ها قرار دارید. شما به‌طور متوسط روزانه ۸ ساعت کار می‌کنید. از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدازظهر و یا شاید با اضافه‌کار حتی بیش از این هم کارکنید. این بدین معناست که شما هرچقدر هم که موفقیت به دست آورید بازهم یک کارمند باقی مِهمانید، پس می‌توان نتیجه گرفت که شما در حال ثروتمند کردن شخص دیگری هستید نه خودتان.
نمی‌گویم اگر کارمند هستید شغلتان را ترک کنید نه، اما می‌خواهم شمارا تشویق کنم که صاحب کسب‌وکار خودتان شوید و یا درجایی سرمایه‌گذاری کنید تا بتوانید درآمد و ثروت منفعل خودتان را کسب کنید. به این شکل شما صاحب زندگی‌ای می‌شوید که درآمدتان بستگی به فعالیتتان ندارد. اما در زندگی کارمندی و کارگری شما برای وقت و تلاش خود به‌طور کامل پاداش نمی‌گیرید زیرا شما در حال ایجاد کسب‌وکار و ثروت برای شخص دیگری هستید و به او کمک می‌کنید تا به یک سرمایه‌دار تبدیل شود. از نژاد موش خارج شوید و به سمت سرمایه‌داری جهش کنید.

۱۰) اجازه ندهید ترس کنترلتان کند

شجاع باش. آیا در سرتان افکار دلهره‌آور وجود دارد؟ این افکار همان مخربان شما هستند تا شمارا عقب نگه دراند و از خوشحالی و پیشرفت شما جلوگیری کنند. شما باید بیاموزید که از هرچه که بیشتر می‌ترسید بیشتر به سراغ آن بروید. از خودتان بپرسید، بزرگ‌ترین ترس من چیست؟ زندگی من بدون این ترس چگونه خواهد بود؟ آیا کسی رادارم که در غلبه بر این ترس مرا پشتیبانی کرده و به جلو هدایت کند؟ بدون این ترس چه فرصت‌هایی به دست خواهم آورد؟ چگونه می‌توانم از این ترس به نفع خود استفاده کنم؟
شجاعت به معنای فقدان ترس نیست بلکه شجاعت، روبه‌رو شدن با ترس است. نمی‌گویم از ترس خود فرار کنید، اما اجازه ندهید کنترلتان کند. اگر از چیزی می‌ترسید، ریشه‌ای درگذشته دارد که در شما یک باور منفی ایجاد کرده است که نتوانسته‌اید با آن روبه‌رو شوید. یک‌بار دیگر ترس‌هایتان را مرور کنید و از خودتان بپرسید که آیا این باور من درست است؟

 

اکثر مردم دلشان نمی‌خواهد ثروتمند شوند، شاید بگویید چنین چیزی محال است، اما باید بدانید که جاده‌ی ثروت با تله‌ها و مشکلات بسیاری مواجه است و اکثر مردم از این مشکلات می‌ترسند. آن‌ها نمی‌خواهند هیچ زحمت ، مسئولیت و دردسری را تحمل کنند، پس آن‌ها نمی‌خواهند که ثروتمند شوند.

 

۱۱) مهارت فروش را به دست آورید

ما همیشه در حال معامله هستیم و در این معامله یا خریدار هستیم و یا فروشنده. شما نمی‌توانید از فروش اجتناب کنید. زیرا زندگی بدون اینکه چیزی برای فروش داشته باشید، نخواهد گذشت. باارزش‌ترین چیزی که هرروز در حال فروش آن هستیم، زمان است. شما یا جزو آن دسته از افراد هستید که درازای فروش زمان طلا به دست می‌آورید و یا جزو دسته دوم که بخشندگان زمان هستند.
یادگیری و آموزش نحوه‌ی فروش به شما اطمینان بیشتری در هر مرحله از زندگی‌تان خواهد داد. هنگامی‌که شما این توانائی را به دست آورید، مطمئن می‌شوید که همیشه می‌توانید خدمات یا محصولاتتان را عرضه کنید و بتوانید پیشرفت نمایید. این به این معناست که فرقی نمی‌کند صاحب چه کسب‌وکاری هستید، هر جا که باشید و در هر صنعتی که فعالیت کنید، شما قادرید کارتان را به بهترین نحو انجام دهید. داشتن مهارت فروش یک کارت طلائی محسوب می‌شود.

۱۲) مسئولیت زندگی‌تان را ۱۰۰⸓ بر عهده بگیرید

هیچ‌کس نه می‌خواهد و نه می‌تواند شمارا نجات دهد. شما باید قادر باشید که امور زندگی‌تان را تمام و کمال به دست بگیرید و برای انجام اقدامات مداوم و نفس‌گیر آمادگی داشته باشید. سعی کنید کسی را بابت زندگی‌تان سرزنش نکنید که هرگاه این کار را انجام دهید قدرت شخصی خودتان را از دست می‌دهید. اگر درگیر سختی‌ها هستید، قدم اول را بردارید که سخت‌ترین قدم است و بعد از آن‌همه چیز آسان خواهد شد. همیشه در حال حرکت باشید و جا نزنید و متوقف نشوید. اگر به بدون آنکه خودتان کاری انجام دهید، دیگران مشکلاتتان را حل کنند، هیچ‌گاه به‌جایی نخواهید رسید زیرا همیشه برای پیشرفت و حرکت وابسته هستید. مارتین لوتر معتقد بود: ” شما لازم نیست تمام پله‌ها را مشاهده کنید، فقط کافی است اولین قدم را بردارید.” مسئولیت زندگی، روابط و امور مالی خود را بر عهده گیرید، تا زمانی که شما آنچه را که وظیفه‌تان هست انجام دهید، پیشرفت کرده و در جاده‌ی ثروت حرکت خواهید نمود.
زندگی فرصت دوباره‌ای ندارد و فقط روبه‌جلو حرکت می‌کند. زمان برای شما صبر نمی‌کند و قرار نیست فرصت‌ها به دنبال شما بدوند. این شمایید که باید زمان و شرایط را تحت سلطه‌ی خود درآورده و در زندگی هر آنچه را که می‌خواهید به دست آورید. یک انسان موفق چیزی را آرزو نمی‌کند آن را می‌سازد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *