جایگاه گیمیفیکیشن در بازاریابی: ۱۱ نمونه استفاده عملی از بازیگونگی در بازاریابی

جایگاه گیمیفیکیشن در بازاریابی

گیمیفیکیشن به معنای استفاده از تکنیک‌ها و ابزارهای بازی در دنیای غیر‌بازی برای رسیدن به یک هدف مشخص است. گیمیفیکیشن در کسب و کار اهمیت زیادی دارد؛ زیرا می‌تواند به راحتی رفتار مخاطب را تغییر دهد و کسب و کار را به هدفی که دارد برساند. در این مقاله گیمیفیکیشن در بازاریابی و کسب و کار را بررسی می‌کنیم. 

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • گیمیفیکیشن در بازاریابی
  • نمونه های گیمیفیکیشن در بازاریابی
  • نکات مهم گیمیفیکیشن در بازاریابی 

گیمیفیکیشن در بازاریابی

همه کودکان علاقه زیادی به بازی دارند و بیشتر وقت خود را برای آن صرف می‌کنند. علاقه به بازی با بزرگ شدن آن‌ها در وجودشان از بین نمی‌رود؛ فقط شکل بازی برای آن‌ها تغییر پیدا می‌کند. تقریبا همه بزرگسالان از بازی کردن لذت می‌برند. بازی می‌تواند تاثیر زیادی بر جذب مشتری و موفقیت کسب و کار شما داشته باشد. گیمیفیکیشن به معنای استفاده از تکنیک‌های بازی در دنیای غیر‌بازی به منظور یادگیری، حل مسائل، ساده کردن فرآیندها و… است. 

بازاریابی یکی از حوزه‌هایی است که استفاده از گیمیفیکیشن در آن بسیار رایج شده است و نتایج خوبی را به وجود آورده است.

با استفاده از گیمیفیکیشن در کسب و کار می‌توان به نتایج خوبی رسید. بازاریابی یکی از حوزه‌هایی است که استفاده از گیمیفیکیشن در آن بسیار رایج شده است و نتایج خوبی را به وجود آورده است. گیمفیکیشن در بازاریابی به کسب و کارها کمک می‌کند تا به سادگی به داده‌هایی که درباره مخاطبان نیاز دارند دسترسی پیدا کنند. با استفاده از گیمیفیکیشن می‌توان تعامل مخاطب با کسب و کار را افزایش داد و در نهایت مشتریان وفاداری برای خود ایجاد کرد. 

۱- گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا

تاثیر محتوا بر بازاریابی و به ویژه بازاریابی دیجیتالی بسیار زیاد است. از گیمیفیکیشن نیز می‌توان در بازاریابی محتوایی کمک گرفت و به نتایج خوبی دست یافت. شرکت‌های بزرگی از گذشته برای تبلیغ محصولات خود از گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوایی استفاده کرده‌اند. برای مثال شرکت M&M برای تبلیغ بیسکوییت نمکی خود از این روش استفاده کرد؛ به این صورت که یک عکس را در صفحات اجتماعی خود منتشر کردند و از مخاطبان خواستند که بیسکوییت نمکی پنهان‌شده بین نمادهای تجاری این شرکت را پیدا کنند.  

گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا

۲- گیمیفیکیشن در اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از شاخه‌های بزرگ بازاریابی است که استفاده از گیمیفیکیشن در آن بسیار رایج شده است. بارزترین نمونه آن، برگزاری مسابقات مختلف توسط اینفلوئنسرها در شبکه اجتماعی اینستاگرام است. افراد تاثیرگذار در شبکه‌های مختلف می‌توانند با استفاده از تکنیک‌های بازی، مخاطبان خود را تشویق به انجام کاری کنند و تعامل آن‌ها با یک کسب و کار را افزایش دهند. راه‌های زیادی برای استفاده از گیمیفیکیشن در اینستاگرام وجود دارد که در یک مقاله به صورت مفصل درباره آن صحبت کرده‌ایم. 

همچنین بخوانید: «گیمیفیکیشن (Gamification) چیست؟ 8 مثال + کاربر بازی گونگی»

۳- گیمیفیکیشن در ارتباط با مشتری

اکثر کسب و کارها برای مدیریت ارتباط با مشتریان خود از سیستم‌های CRM مختلفی استفاده می‌کنند. گیمیفیکیشن می‌تواند باعث بهبود این سیستم در کسب و کارها شود و رضایت مخاطبان را افزایش دهد. برای مثال با استفاده از تکنیک‌های بازی می‌توانید تعداد تماس‌های هر یک از کارمندان فروش و میزان موفقیت آن‌ها را بررسی کنید و امتیازاتی را برای هر فرد در نظر بگیرید؛ سپس یک سیستم پاداش برای آن‌ها طراحی کنید و به افرادی که کار خود را بهتر از دیگران انجام داده‌اند پاداش دهید. با طراحی چنین سیستم‌هایی می‌توانید بهره‌وری کارکنان خود را افزایش دهید. با این کار علاوه بر اینکه کارمندان فعال‌تر و اثربخش‌تری خواهید داشت، مشتریان نیز از خدمات کسب و کار شما راضی‌تر خواهند بود. 

همچنین با استفاده از گیمیفیکیشن می‌توانید مشتریان خود را در سطوح مختلف دسته‌بندی کنید تا برنامه‌ها و پیشنهادات متفاوتی را برای آن‌ها در نظر بگیرید و مشتریان باوفای خود را شناسایی کنید و با یک روش از آن‌ها تقدیر کنید.  

نمونه های گیمیفیکیشن در بازاریابی

در این بخش برخی از نمونه های موفق گیمیفیکیشن مربوط به برندهای مختلف در دنیا را بررسی می‌کنیم. 

۱- استارباکس

استارباکس که یک برند معروف است و در کشورهای زیادی شعبه دارد، از گیمیفیکیشن در بازاریابی استفاده کرده است. مشتریان این کافه با هر بار خرید امتیازاتی را در اپلیکیشن استارباکس دریافت می‌کنند؛ سپس بر اساس تعداد ستاره‌هایی که دریافت کرده‌اند به سه سطح تقسیم می‌شوند و به عنوان جایزه می‌توانند یک فنجان قهوه رایگان دریافت کنند یا یک هدیه در روز تولد خود دریافت کنند. مشتریان در بالاترین سطح می‌توانند جایزه دلخواه خود را انتخاب کنند. این طرح با استقبال خوبی مواجه شد و در سال ۲۰۱۰ تعداد کاربران این اپلیکیشن به ۴.۵ میلیون نفر رسید. 

۲- نایک‌پلاس

مخاطبان هدف برند نایک در ابتدا فقط ورزشکاران حرفه‌ای بودند؛ به همین علت این برند همراه با کفش‌های ورزشی خود، اپلیکیشنی را به مشتریان خود ارائه داد تا توسط آن بتوانند مواردی مانند میزان فعالیت خود و کالری‌های سوزانده‌شده را اندازه‌گیری کنند؛ فعالیت خود را با دوستان مقایسه کنند و به این صورت انگیزه بیشتری برای ورزش داشته باشند. این کار هم منجر به جذب مخاطبان بیشتر و افزایش فروش این برند شد؛ هم داده‌های ارزشمندی را برای شرکت جمع‌آوری کرد. 

۳- نیسان

ماشین‌های الکتریکی شرکت نیسان، اپلیکیشن‌هایی دارند که عملکرد راننده را بررسی می‌کنند. این اپلیکیشن با مقایسه عملکرد رانندگان مختلف و استفاده از گیمیفیکیشن، می‌تواند افراد را به رانندگی بهتر و کسب امتیاز بیشتر تشویق کند. 

 گیمفیکیشن در بازاریابی

۴- سایت Beat the GMAT

یک وب‌سایت که برای دانش‌‌آموختگان رشته MBA طراحی شده است، با استفاده از گیمیفیکیشن انگیزه کاربران را برای یادگیری جیمت افزایش داده است. کاربران در این سایت یک نقشه راه برای یادگیری جیمت دارند و در هر مرحله امتیاز دریافت می‌کنند. این موضوع باعث می‌شود که این افراد انگیزه بیشتری برای یادگیری داشته باشند.

۵- کوکاکولا

این طرح گیمیفیکیشن شرکت کوکاکولا در هنگ‌کنگ اجرا شده است و می‌گوید: «کوکاکولا را تکان بده». این شرکت به نوجوانان یک اپلیکیشن رایگان ارائه داد تا هر شب در مدت زمان یک برنامه تلویزیونی، تلفن‌های همراه خود را تکان دهند و تخفیفات و جوایز مختلفی دریافت کنند.  

۶- اپلیکیشن Seat‌PG

این شرکت که تولید‌کننده نقشه‌های خیابانی همراه با اطلاعات درباره مکان‌ها و رویدادهای مختلف موجود در شهر است؛ برای تبلیغ نسخه‌های جدید اپلیکیشن خود از گیمیفیکیشن استفاده کرده است. این شرکت در کمپین خود، یک نقشه گنج در شهر ایتالیا منتشر کرد و از کاربران خواست تا در گروه‌های ۳ تا ۵ نفره به دنبال این گنج بگردند تا برنده جایزه ۱۰۰۰ یورویی شوند. 

۷- گوشی S4 سامسونگ

سامسونگ با استفاده از گیمیفیکیشن گوشی S4 خود را تبلیغ کرد. در یک مکان عمومی نمایشگر بزرگی قرار داد و از مخاطبان خواست تا برای دریافت یک گوشی رایگان، به مدت یک دقیقه با تمرکز کامل به عکس گوشی روی نمایشگر نگاه کنند و با شنیدن هر صدایی در محیط اطراف تمرکز خود را از دست ندهند. بعد از اینکه هر فرد شانس خود را برای دریافت گوشی امتحان می‌کرد، صداهای مختلفی مانند پارس سگ، گروه شعده‌باز و نوازنده، دعوای یک زن و مرد و… در نزدیکی این نمایشگر به وجود می‌آمد تا حواس شرکت‌کنندگان را پرت کند. 

۸- بازی «انگری بردز » در دنیای واقعی

یکی از برندهای تلفن همراه در کشور اسپانیا، در یکی از رویدادهای خود بازی انگری بردز را به صورت واقعی اجرا کرد. در این بازی شرکت‌کنندگان با استفاده از تلفن همراه ساخت این برند، بازی می‌کردند و نتیجه بازی در دنیای واقعی نمایش داده می‌شد. 

۹- نوشیدنی پر‌انرژی 

یکی از تولیدکنندگان نوشیدنی برای معرفی محصول خود از یک طرح گیمیفیکیشن در ایستگاه‌های اتوبوس استفاده کرد. یک نمایشگر بزرگ در ایستگاه قرار داده شد که در آن یک مرد در حال ورزش کردن بود و مردم را به ورزش تشویق می‌کرد. افراد زیادی با این مرد ورزش می‌کردند و در انتهای ورزش یک نوشیدنی رایگان می‌گرفتند. شعار این کمپین، «We are made to move» بود. 

۱۰- شرکت Heineken

این شرکت برای افزایش آگاهی مخاطبان از برند خود، یک گیمیفیکیشن در لیگ قهرمانان فوتبال طراحی کرد. تماشاگران بازی فوتبال با دانلود اپلیکیشن این شرکت می‌توانسند هنگام مسابقه فوتبال به سوالاتی که از آن‌ها پرسیده می‌شد پاسخ دهند و جایزه دریافت کنند. 

۱۱- باشگاه مشتریان دیجی‌کلاب

شرکت دیجی‌کالا با راه‌اندازی باشگاه مشتریان دیجی‌کلاب، از گیمیفیکیشن در بازاریابی استفاده کرده است. مشتریان با عضویت در این باشگاه و هر بار خرید، امتیازاتی دریافت می‌کنند و در نهایت می‌توانند از تخفیفات مختلفی برای خرید کالاهای موجود در دیجی‌کالا استفاده کنند یا جوایز مختلفی دریافت کنند. 

نکات مهم گیمیفیکیشن در بازاریابی

نکات مهم گیمیفیکیشن در بازاریابی

اگر تاکنون از گیمیفیکیشن در بازاریابی خود استفاده نکرده‌اید بهتر است که ابتدا با گام‌های کوچک کار خود را آغاز کنید تا تجربه بیشتری به دست آورید، با واکنش مخاطبان خود تا حد زیادی آشنا شوید. همچنین در صورت شکست پروژه، پول زیادی را از دست نمی‌دهید.

بهتر است که برای افزایش احتمال موفقیت، روند بازی خیلی سخت نباشد تا مخاطبان بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کنند. اگر هم بازی شما چند مرحله‌ای است بهتر است که مراحل بازی را دقیق مشخص کنید تا مخاطب دقیقا بداند که در هر مرحله چه کاری باید انجام دهد. 

بازی شما باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مرتبط با اهداف بازاریابی شما باشد.

به این نکته توجه کنید که بازی شما باید به‌گونه‌ای طراحی شود که مرتبط با اهداف بازاریابی شما باشد. برای مثال اگر هدف برنامه گیمیفیکیشن در بازاریابی شما، افزایش فروش است و یک بازی روی سایت خود قرار می‌دهید، باید به‌گونه‌ای آن را طراحی کنید که کاربران را به خرید محصولات تشویق کند. اگر بازی به گونه‌ای باشد که تنها حضور مخاطبان را در سایت افزایش دهد، به هدف بازاریابی خود نمی‌رسید.  

خصوصیات مشترک همه بازی‌ها، جمع کردن امتیاز و داشتن مراحل و سطوح مختلف است که مخاطب را به ادامه بازی مشتاق می‌کند. در گیمیفیکیشن نیز باید ابزاری برای مشخص شدن پیشرفت بازی وجود داشته باشد و سطوح مختلفی برای آن در نظر گرفته شود. همچنین وجود ابزاری مشابه جدول امتیازات به موفقیت بیشتر گیمیفیکیشن کمک می‌کند؛ زیرا کاربران می‌توانند وضعیت خود نسبت به رقبا را مشاهده کنند و انگیزه بیشتری برای ادامه بازی بگیرند. همه بازی‌ها قوانین خود را دارند پس گیمیفیکیشن نیز باید قوانین خود را داشته باشد. بهتر است این قوانین را در ابتدای بازی به صورت کامل و شفاف برای مخاطبان توضیح دهید. 

شیوه‌های مختلفی برای اجرای گیمیفیکیشن در کسب و کار وجود دارد. رایج‌ترین شیوه اعطای جایزه است که به احتمال زیاد، نمونه آن را در فروشگاه‌های مختلفی دیده‌اید و با جملاتی مانند «یکی بخر دو تا ببر» روبه‌رو شده‌اید. همه افراد به طور ذاتی از جایزه گرفتن لذت می‌برند؛ پس احتمال موفقیت این شیوه بسیار زیاد است. سوال پرسیدن از مخاطبان و رای‌گیری نیز از دیگر روش‌های گیمیفیکیشن است که اگر درست اجرا شود می‌تواند نتایج خوبی داشته باشد؛ زیرا با این کار مخاطب احساس ارزشمند بودن می‌کند و علاقه او به برند شما بیشتر می‌شود. 

در گیمیفیکیشن حتما نباید جایزه نقدی یا فیزیکی به مخاطب ارائه شود؛ می‌توان با ابزارهایی مانند امتیاز و ارائه تخفیف، آن‌ها را به استفاده بیشتر از خدمات یا خرید بیشتر محصولات تشویق کرد. برای مثال می‌توانید یک باشگاه مشتریان راه‌اندازی کنید و با هر خرید به مشتریان خود امتیازهایی بدهید؛ سپس با بیشتر شدن امتیازات هر مشتری و رسیدن به یک میزان مشخص، تخفیف زیادی روی محصولات خود به آن‌ها ارائه دهید. با این کار جایزه نقدی به مشتری نمی‌دهید و همه مشتریان را به خرید بیشتر تشویق می‌کنید. 

با استفاده از گیمیفیکیشن می‌توان رفتار مخاطبان را تغییر داد و سود زیادی برای کسب و کار ایجاد کرد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب گیمیفیکیشن در بازاریابی و نمونه های موفقی از آن را بررسی کردیم. با استفاده از گیمیفیکیشن می‌توان رفتار مخاطبان را تغییر داد و سود زیادی برای کسب و کار ایجاد کرد. برای اجرای یک کمپین گیمیفیکیشن در بازاریابی ابتدا بهتر است با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید و از پروژه‌های کوچک کار خود را آغاز کنید. 

همچنین بخوانید: «بهترین نمونه های گیمیفیکیشن (10 نمونه) در ایران و جهان»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *