حافظه چیست؟

امروز تصمیم گرفتیم که مقاله‌ای در مورد حافظه بنویسیم. احساس می‌کنم که اگر شناخت خوبی به ماهیت هر چیزی داشته باشیم٬ استفاده خوبی هم از آن می‌توانیم داشته باشیم.

تعریف آکادمیک حافظه

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که به ما امکان می‌دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذت‌ها، دردها، تمایل‌ها، خواسته‌ها، احساسات، دریافت‌های حسی، اندیشه‌ها و قضاوت‌ها را حفظ کرده و آن‌ها را مجددا در ذهن خویش بازیابیم. حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را به ما می دهد. (کتاب votre memorie نوشته پروفسور روبرت توکه)

تعریف حافظه

اصطلاحی که مارسل پروست در مورد حافظه به کار می‌برد این است:

این مکانیسم به ما اجازه می‌دهد تا (زمان از دست رفته) را مجددا بازیابیم.

ولی حال دوست داریم به تعریف بسیار ساده‌ای از این‌که حافظه چیست بپردازیم:

مزه دست پخت مادرتان٬ خاطره مسافرتی که با بهترین دوست یا اعضای خانواده داشته‌اید، خاطره شنیدن صدای امواج دریا و مرغان دریایی، طلوع خورشید کنار دریا و یا از دست دادن عزیزترین کس در زندگی٬ همه و همه تجارب ما در زندگی است که در حافظه باقی می‌ماند.

انواع حافظه چیست؟

در این مطلب سعی کردیم انواع حافظه را بیان کنیم تا بتوانیم با شناخت همه آن‌ها به راحتی از آن‌ها استفاده کنیم. مطمئنا شناخت بهتر انواع حافظه کمک بسیار خوبی به ما می‌کند تا بدانیم که حافظه برتر ما کدام است و بتوانیم از آن استفاده بهتری داشته باشیم.

از حافظه می‌توان به طور مختلفی که اشکال اصلی آن عبارتند از حافظه بینایی، شنوایی، حرکتی، لامسه، چشایی و بویایی است استفاده کرد.

حافظه بینایی

رایج‌ترین نوع حافظه بوده و در نقاش‌ها رشد زیادی دارد. این نوع حافظه تصاویری را که می‌بینیم، جاهایی را که از آن‌ها عبور کرده‌ایم و حتی صورت افرادی که با آن‌ها برخورد داشته ایم را ضبط می‌کند.

یاد خاطره‌ای از دوستان دوران دانشگاه افتادم؛ همیشه می‌گفت که من از آدرس‌ها عکس می‌گیرم! واقعا هم عالی بود و حافظه‌اش بسیار قوی بود. در کل کافی بود یک بار به آدرسی مراجعه کند، دیگر در ذهنش میخ‌کوب می‌شد.

حافظه تصویری

حافظه بینایی شکلی که خاطره‌ای را ایجاد می‌کند، می‌بیند. قطعه شعری را که قبلا خوانده شده دوباره تکرار می‌کند و صفحه‌ای از نت موسیقی را که شخص از حفظ دارد، می‌خواند.

اگر دقت کرده باشید، پدر و مادرها شعرهای دوران دبستان را به خوبی به خاطر دارند و آن‌ها را با اشتیاق تمام برای ما می‌خوانند و همچنین اصولا سفرهایی که جاذبه تصویری برای‌مان داشته است را به‌خوبی به خاطر می‌آوریم.

از حافظه تصویری برای افرادی که البته با تصویر بیشتر یاد می‌گیرند، می‌توان در آموزش و کسب ‌و کار جدید استفاده کرد. اگر دقت کرده باشید عکس‌های کتاب‌های زبان انگلیسی خصوصا کودکان و نوجوانان بسیار کاربردی هستند و در فرآیند آموزش زبان انگلیسی کمک زیادی می‌کنند. نمونه یکی از کتاب‌هایی که در زمان تدریس زبان انگلیسی به خاطر دارم که واقعا مفید بود کتاب‌های backpack هستند.

در کسب‌وکار و خصوصا تبلیغات هم اگر سعی کنیم ویژگی‌های تصویری خیلی خوبی ایجاد کنیم که در ذهن افراد ماندگاری داشته باشد مسلما پیشرفت خوبی را در کار خود خواهیم داشت. البته این موضوع تنها در تبلیغات نیست و در سایر ابعاد کسب‌وکار هم مفید خواهد بود.

اگر قصد دارید در مورد تقویت حافظه بیشتر بدانید می‌توانید در دوره رایگان ما شرکت کنید، فقط کافی‌است که در کمتر از یک دقیقه فرم زیر را تکمیل نمایید:

حافظه شنوایی

بیشتر در موسیقی‌دانان رشد کرده و از طریق غالب شدن تصاویر شنوایی عمل می‌کند. در این نوع حافظه، صدای شخصی را که به او فکر می‌کنیم، می‌شنویم. هنگامی که یک مکالمه را یادآوری می‌کنیم، صحبت‌های مخاطب را به خاطر می‌آوریم و زمانی که می خواهیم درسی را به خاطر بیاوریم صدای خود را می‌شنویم.

یه نکته کوچیک این‌جا می‌خوام اضافه کنم٬؛‌الزاما همه موسیقی‌دانان حافظه شنوایی شان خوب نبوده است. از جمله آنها می توان به بتهوون اشاره کرد؛ موسیقی‌دان معروفی که ناشنوا بود.

برای نمونه می‌توانید به یکی از آهنگ‌های او گوش کنید:

حافظه حرکتی

این حافظه حرکاتی که از طریق عادت به دست آمده‌اند را ضبط می‌کند. همین حافظه است که انگشتان یک ماشین‌نویس را بدون آن‌که وی از فکر آگاه خود (که در حال شنیدن یا خواندن متنی برای تایپ کردن است) کمک بگیرد، هدایت می‌کند.

یکی از توصیه‌های مهمی که به شما دارم این است که واقعا سعی کنید از همین امروز تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید و اثرات بزرگ آن را در زندگی خود ببینید.

در این حافظه تصاویر عضلانی (که از دست یا گلو سرچشمه می گیرید) جایگزین تصاویر بینایی یا شنوایی می‌شود. به همین دلیل برخی کودکان هنگامی که مشق خود را در دفتری می‌نویسند، دست خود را به کمک می‌گیرند و یا با صدای نیمه بلند (گلو) می‌خوانند تا بهتر حفظ شوند و یا برخی راه می‌روند و مطالعه می‌کنند؛ زیرا این‌گونه بهتر یاد می گیرند. (این مورد احتمالا برای برخی دوستان آشناست)

این‌گونه افراد، افکار خویش را نه می‌بینند و نه می‌شنوند، بلکه آن‌ها را می‌گویند. تصاویری که حفظ شده و باقی می‌ماند، از نوع حرکات تلفظی است.

حافظه لامسه

این حافظه کارش یادآوری اجسام لمس شده است و می‌توان آن را به حافظه حرکتی متصل نمود. این نوع حافظه خصوصا در میان افراد نابینا که دارای حساسیت بسیار زیادی در رابطه با لمس کردن هستند رشد می‌کند.

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی حافظه‌ها را به شما معرفی کنیم. موضوع اصلی این است که ما با توجه به شرایط تحصیلی٬ زندگی و کاری خود این حافظه‌ها را قوی‌تر و یا ضعیف‌تر می‌کنیم.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 5   میانگین: 4.6/5]

5 پاسخ به “حافظه چیست؟”

  1. مقاله بسیار ارزشمندی بود سپاس از زحمات شما.

  2. احمد فرید یکتای گفت:

    موضوع ومطلب ارزشمند بود تشکر از شما

  3. زهرا گفت:

    مقاله بسیار عالی بود
    مچکرم 👌👌👌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *