حافظه چیست؟

تعریف حافظه چیست؟

امروز تصمیم گرفتم که مقاله ای در مورد حافظه بنویسم. احساس می کنم که اگر شناخت خوبی به ماهیت هر چیزی داشته باشیم٬ استفاده خوبی هم از آن می توانیم داشته باشیم.

تعریف آکادمیک حافظه:

حافظه نوعی فعالیت ذهنی است که به ما امکان می دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذات٬ دردها٬ تمایلات٬ خواسته ها٬ احساسات٬ دریافتهای حسی٬ اندیشه ها و قضاوتها را حفظ کرده و آنها را مجددا در ذهن خویش بازیابیم.حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را به ما می دهد. (کتاب votre memorie نوشته پروفسور روبرت توکه)

حافظه چیست؟

حافظه چیست؟

اصطلاحی که (مارسل پروست) در مورد حافظه به کار می برد این است:

این مکانیسم به ما اجازه می دهد تا (زمان از دست رفته) را مجددا بازیابیم.

ولی حال دوست داریم به تعریف بسیار ساده ای از اینکه حافظه چیست بپردازیم:

مزه دست پخت مادرتان٬ خاطره مسافرتی که با بهترین دوست یا اعضای خانواده مان داشته ایم٬ خاطره شنیدن صدای امواج دریا و مرغان دریایی٬ طلوع خورشید کنار دریا و یا از دست دادن عزیزترین کس در زندگی٬ همه و همه تجارب ما در زندگی است که در حافظه باقی می ماند.

انواع حافظه چیست؟

در این مطلب سعی کردیم انواع حافظه را بیان کنیم تا بتوانیم با شناخت همه آنها به راحتی از آنها استفاده کنیم. مطمئنا شناخت بهتر انواع حافظه کمک بسیار خوبی به ما می کند تا بدانیم که حافظه برتر ما کدام است و بتوانیم از آن استفاده بهتری داشته باشیم.

از حافظه می توان به صور مختلفی که اشکال اصلی آن عبارتند از: حافظه بینایی٬ شنوایی٬ حرکتی٬ لامسه٬ چشایی و بویایی است٬ استفاده کرد.

حافظه بینایی:

رایجترین نوع حافظه بوده و در نقاشان رشد زیادی دارد. این نوع حافظه تصاویری را که می بینیم٬ جاهایی را که از آنها عبور کرده ایم٬ و حتی صورت افرادی که با آنها برخورد داشته ایم را ضبط می کند.

یاد خاطره ایی از دوستان دوران دانشگاه افتادم٬ همیشه می گفت که من از آدرس ها عکس می گیرم! واقعا هم عالی بود و حافظه اش بسیار قوی بود. در کل کافی بود یک بار به آدرسی مراجعه کند٬ دیگر در ذهنش میخکوب می شد.

حافظه چیست؟

حافظه چیست؟

حافظه بینایی شکلی که خاطره ایی را ایجاد می کند٬ می بیند٬ قطعه شعری را که قبلا خوانده شده دوباره تکرار می کند و صفحه ای از نت موسیقی را که شخص از حفظ دارد٬ می خواند.

اگر دقت کرده باشید٬ پدر و مادرها شعرهای دوران دبستان را به خوبی به خاطر دارند و آنها را با اشتیاق تمام برای ما می خوانند و همچنین اصولا سفرهایی که جاذبه تصویری برایمان داشته است را به خوبی به خاطر می آوریم.

کاربرد در کار و آموزش:

از حافظه تصویری برای افرادی که البته با تصویر بیشتر یاد می گیرند٬ می توان در آموزش و کسب و کار استفاده کرد. اگر دقت کرده باشید عکس های کتاب های زبان انگلیسی خصوصا کودکان و نوجوانان بسیار کاربردی هستند و در فرآیند آموزش زبان انگلیسی کمک زیادی می کنند. نمونه یکی از کتابهایی که در زمان تدریس زبان انگلیسی به خاطر دارم که واقعا مفید بود کتابهای backpack هستند.

در کسب و کار و خصوصا تبلیغات هم اگر سعی کنیم ویژگی های تصویری خیلی خوبی ایجاد کنیم که در ذهن افراد ماندگاری داشته باشد مسلما پیشرفت خوبی را در کار خود خواهیم داشت. البته این موضوع تنها در تبلیغات نیست و در سایر ابعاد کسب و کار هم مفید خواهد بود.

اگر قصد دارید در مورد تقویت حافظه بیشتر بدانید می توانید در دوره رایگان ما شرکت کنید٬ فقط کافیست که در کمتر از یک دقیقه فرم زیر را تکمیل نمایید:

حافظه شنوایی:

بیشتر در موسیقی‌دانان رشد کرده و از طریق غالب شدن تصاویر شنوایی عمل می کند. در این نوع حافظه٬  صدای شخصی را که به او فکر می کنیم٬ می شنویم. هنگامی که یک مکالمه را یادآوری می کنیم٬ صحبتهای مخاطب را به خاطر می آوریم و زمانی که می خواهیم درسی را به خاطر بیاوریم٬ صدای خود را می شنویم.

یه نکته کوچیک اینجا می خوام اضافه کنم٬‌الزاما همه موسیقی دانان حافظه شنوایی شان خوب نبوده از جمله آنها می توان به بتهوون اشاره کرد. موسیقی دان معروفی که ناشنوا بود.

برای نمونه می توانید به یکی از آهنگهای او گوش کنید:

حافظه حرکتی:

این حافظه٬ حرکاتی که از طریق عادت به دست آمده اند را ضبط می کند. همین حافظه است که انگشتان یک ماشین نویس را بدون آنکه وی از فکر آگاه خود (که در حال شنیدن یا خواندن متنی برای تایپ کردن است) کمک بگیرد٬ هدایت می کند.

یکی از توصیه های مهمی که به شما دارم این است که واقعا سعی کنید از همین امروز تایپ ده انگشتی را یاد بگیرید و اثرات بزرگ آن را در زندگی خود ببینید.

آموزش تایپ ده انگشتی

در این حافظه تصاویر عضلانی (که از دست یا گلو سرچشمه می گیرید) جایگزین تصاویر بینایی و یا شنوایی می شود. به همین دلیل برخی کودکان هنگامی که مشق خود را در دفتری می نویسند٬ دست خود را به کمک می گیرند و یا با صدای نیمه بلند (گلو) می خوانند٬‌تا بهتر حفظ شوند.

و یا برخی راه می روند و مطالعه می کنند زیرا اینگونه بهتر یاد می گیرند. (این مورد احتمالا برای برخی دوستان آشناست)

اینگونه افراد٬ افکار خویش را نه می بینند و نه می شنوند٬‌ بلکه آنها را می گویند. تصاویری که حفظ شده و باقی می ماند٬ از نوع حرکات تلفظی است.

حافظه لامسه:

این حافظه کارش یادآوری اجسام لمس شده است و می توان آن را به حافظه حرکتی متصل نمود. این نوع حافظه خصوصا در میان افراد نابینا که دارای حساسیت بسیار زیادی در رابطه با لمس کردن هستند رشد می کند.

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی حافظه ها را به شما معرفی کنیم. موضوع اصلی این است که ما با توجه به شرایط تحصیلی٬ زندگی و کاری خود این حافظه ها را قویتر و یا ضعیف تر می کنیم.

۴ پاسخ به “حافظه چیست؟”

  1. مقاله بسیار ارزشمندی بود سپاس از زحمات شما.

  2. احمد فرید یکتای گفت:

    موضوع ومطلب ارزشمند بود تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *