حرفه‌ای بودن چیست؟


چگونه می‌توان حرفه‌ای شد و به ثروت افسانه‌ای دست‌یافت؟

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

در این مقاله، تصمیم داریم راز واقعی حرفه‌ای‌ها را فاش کنیم و ببینیم که آن‌ها چه‌کار می‌کنند تا ثروتمند شوند و ما هم از این مدل و الگو استفاده می‌کنیم و ثروتمند شویم.

برای این کار لازم است به تکنیک‌های مؤثر حرفه‌ای‌ها، به شرح ذیل تسلط پیدا کنیم.

در این لینک می توانید در مورد اینکه چرا هنوز پولدار نیستید مطالعه کنید.


 1. هدف‌گذاری

  حرفه‌ای بودن چیست

  حرفه‌ای بودن چیست

اولین و مهم‌ترین ابزار حرفه‌ای‌ها، داشتن هدف مشخص، دقیق و معین است.

در این لینک می توانید در مورد راه های رسیدن به اهداف بیشتر مطالعه کنید.


افراد در هدف‌گذاری به چهار گروه تقسیم می‌شوند:

گروه اول:

هدف مشخصی ندارند و خودشان هم نمی‌دانند که چه‌کار می‌کنند؟ و به کدامین سو می‌روند؟

آن‌ها همیشه در تکاپو هستند ولی مسیر خاصی را دنبال نمی‌کنند. افراد دیگری هدف آن‌ها را مشخص می‌کنند.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

این گروه، افسار زندگی خود را به دست حوادث و اتفاقات سپرده‌اند و خود در تعیین آن نقشی ندارند. مسلماً کسی که نمی‌داند به کجا می‌رود، مقصدی نخواهد داشت چراکه از قبل آن را مشخص نکرده است. این اشخاص در زندگی خصوصی، امور مالی، روابط اجتماعی، امور شغلی و … اصلاً موفق نیستند و تنها نظاره‌گر گذشت عمرشان هستند.

گروه دوم:

دمدمی‌مزاج هستند.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

آن‌ها هرچند وقت یک هدف، برای خود تعیین می‌کنند و با تمام توان به‌طرف آن حرکت می‌کنند و به‌محض برخورد با مانع، بلافاصله تغییر جهت داده و به سمت‌وسوی دیگری حرکت می‌کنند.

اگر زندگی آن‌ها را بررسی کنید، می‌بینید که هرسال چندین هدف را تغییر داده‌اند و درنهایت هم، نتیجه نگرفته‌اند. چراکه برای رسیدن به هدف مشخص، انرژی لازم را ندارند و هدف آن‌ها از موانع و مشکلات کوچک‌تر است و هدف در زاویه دید آن‌ها قرار نمی‌گیرد.

گروه سوم:

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

کسانی هستند که دارای هدف مشخص و دقیق هستند و بر مشکلات متمرکز هستند. آن‌ها به‌محض اینکه با مانعی برخورد می‌کنند به جست‌وجوی علت و دلیل آن می‌پردازند و اگر چنانچه مقصر، فردی غیر از خودشان باشد، به‌جای برخورد با فرد، هدف را تغییر می‌دهند و به سمت‌وسوی دیگری می‌روند و وقتی‌که از آن‌ها علت تغییر مسیر پرسیده می‌شود باقدرت تمام، بیان می‌کنند که مشکلات، مانع حرکت آن‌ها شده و راضی نیستند با شرایط موجود ادامه دهند. چرا باید چنین مشکلی برای آن‌ها پیش بیاید.

آن‌ها به‌جای تمرکز بر راه‌حل، بر مشکل متمرکز می‌شوند و آن‌قدر آن را بزرگ می‌کنند که از پشت آن، هدف را نبینند.

گروه چهارم:

گروهی هستند که فقط و فقط بر هدف تمرکز دارند و

غیر از هدف، به هیچ‌چیز دیگری فکر نمی‌کنند.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

برای آن‌ها فرقی ندارد که مانع و مشکل به‌اندازه یک قلوه‌سنگ باشد یا به‌اندازه یک کوه بزرگ، چراکه آن‌ها، آن را از مسیر برمی‌دارند و ادامه می‌دهند. هدف آن‌ها بزرگ و غیرقابل تغییر است و با تمام توان به‌سوی آن حرکت می‌کنند. اگر به مانعی برخورد کردند، هدف را تغییر نمی‌دهند و مانع را برطرف می‌کنند و شاید هم اگر لازم باشد مسیر را تغییر دهند و مانع را دور بزنند. ثروتمندان و حرفه‌ای‌ها بدون شک، جزو گروه چهارم هستند و فقرا جزو گروه‌های دیگر.


 1. تمرکز

دومین مشخصه بارز حرفه‌ای‌ها و ثروتمندان، متمرکز بودن بر یک کار است. آن‌ها وقتی‌که کاری را شروع می‌کنند، فقط و فقط به آن می‌پردازند و زمان خود را صرف کارهای دیگر نمی‌کنند، ضمن اینکه ازنظر فکری نیز، دچار حواس‌پرتی نمی‌شوند و سعی می‌کنند به همان کار فکر کنند.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

تمرکز، دقیقاً مانند ذره‌بینی است که اشعه‌های نور را جمع و روی نقطه مشخصی هدایت می‌کند و موجب سوزاندن آن می‌شود.

درحالی‌که در حالت عادی، این نور نمی‌تواند دمای محیط را تا درجه اشتعال بالا ببرد. حرفه‌ای‌ها بر هدفشان متمرکز هستند و اگر مشکلی در مسیر پیش بیاید، آن‌ها را به راه‌حل و راهکار خواهند اندیشید تا خود مشکل.


 1. پشتکار

تکنیک مؤثر دیگری که می‌تواند فرد حرفه‌ای را از فرد غیرحرفه‌ای مشخص کند، همان پشتکار است. بعضی مواقع، در مسیر رسیدن به هدف، به مشکلاتی بزرگ و به‌ظاهر، غیرقابل‌عبور برخورد می‌کنیم که رفع آن‌ها از حد تصور ما بالاست. در این‌گونه موارد، پشتکار و سخت‌کوشی می‌تواند چاره کار باشد. وجود بحران در مسیر زندگی، امری طبیعی است و آنچه برای رویارویی با بحران است. در بهترین حالت، هر دو یا سه ماه، یک بحران برای ما پیش می‌آید. اگر روش برخورد با آن را بلد نباشیم، ما را از پا درخواهد آورد.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

پشتکار می‌تواند باعث رفع موانع در مسیر رسیدن به هدف باشد.

در زندگی‌نامه و بیوگرافی اکثر ثروتمندان، پشتکار را می‌بینیم. آن‌ها از اشتباهات خود درس می‌گیرند و در امتحان بعدی، از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها باپشتکار خود، خستگی را خسته کرده‌اند و اجازه نمی‌دهند که مسائل و مشکلات، مانع پیشرفتشان باشد.

صبور بودن و داشتن پشتکار، لازمه طی مسیر موفقیت است.

آن‌هایی که هدف بزرگ ندارند و از پشت موانع خود، هدفشان را نمی‌بینند، در اولین ایستگاه پیاده می‌شوند و ادامه نمی‌دهند.


 1. متعهد بودن

در بررسی و تحقیقات برای عدم موفقیت افراد، شرکت‌ها و سازمان‌ها به نکته جالب‌توجهی رسیدم. اکثر آن‌ها تا چند قدمی هدف، پیش رفته و سپس در آنجا توقف کرده بودند. مسلماً اگر آن‌ها می‌دانستند که تنها چند قدم بعد به جواب خواهند رسید، هرگز دست از تلاش برنمی‌داشتند ولی عدم اطلاعات و فقدان آگاهی باعث شد که نتوانند به موفقیت دست یابند و این از خصوصیات افراد آماتور و غیرحرفه‌ای است درحالی‌که حرفه‌ای‌ها دررسیدن به هدفی که از قبل تعریف کرده‌اند، پایبند و متعهد هستند و تا وقتی‌که به آن نرسند، دست از تلاش برنخواهند داشت.

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

در طول تاریخ و در مسیر موفقیت، موارد بسیار زیادی را می‌بینیم که به‌صورت ناقص رهاشده‌اند. مانند کتاب‌های نانوشته، کارخانجات تعطیل‌شده، ساختمان‌های نیمه‌کاره و … همه این موارد، آدم را به یاد آماتورها و غیر حرفه‌ای‌ها می‌اندازد.


 1. جدی بودن

آن‌ها در کار خود جدی هستند و هرگز شوخی نمی‌کنند. وقتی‌که قیمت محصول و خدماتشان پرسیده می‌شود، با جدیت خیلی بالا جواب و توضیح می‌دهند که این محصول یا خدمات، چه کارایی‌هایی دارد و چه‌کارهایی را برای ما انجام می‌دهد. چه تضمینی دارد و خدمات پس از فروش آن چیست؟ درحالی‌که فقرا در بیان این موضوعات دچار ضعف اعتمادبه‌نفس می‌شوند و با صدایی لرزان و با یک قیمت غیرقابل اتکا به بیان و توصیف محصولات و خدمات خود می‌پردازند. به تجربه دریافته‌ام که جدی بودن، مشخصه بارز ثروتمندان است.

آن‌ها در بیان مزایای محصول خود و القاء آن به مشتری، تبحر خاصی دارند و تا رسیدن به سرمنزل مقصود پیگیر و قاطع هستند. در کار آن‌ها اثری از تعارف به چشم نمی‌خورد و هرگاه احساس کنند که زمان آن‌ها به بطالت می‌گذرد، در اولین زمان ممکن، محل را ترک می‌کنند. وقتی‌که به آن‌ها پیشنهادی می‌شود یا اگر خود، پیگیر موضوعی هستند، اولویت اول، منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت خودشان است و بدون در نظر گرفتن آن، دست به هیچ اقدامی نمی‌زنند.


 1. قدرت بیان
حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

یکی از مؤثرترین و مفیدترین ابزارهای لازم برای رسیدن به ثروت و دارایی، قدرت معجزه بیان است که ثروتمندان توانسته‌اند به بهترین نحو از آن استفاده کنند. شاید هیچ ابزاری تا این حد کارآ و مؤثر نباشد. بنابراین ثروتمندان قدر آن را می‌دانند و متوجه ارزش و جایگاه آن هستند. بیشترین درآمد دنیا، متعلق به فروشندگان حرفه‌ای است و همه شرکت‌ها، سازمان‌ها، بنگاه‌های اقتصادی و … شدیداً دنبال این افراد هستند. آن‌ها می‌توانند محصول و خدمات خود را به بهترین شیوه و روش معرفی کنند و مشتری را به خرید و انجام معامله ترغیب و تشویق کنند. در دنیای پرتلاطم و پررقابت امروز، آداب معاشرت، آداب مذاکره، ارتباط مؤثر و مفید و … بیش از هر چیز دیگری مهم و اساسی است که نیازمند فراگیری آداب سخن گفتن است.

یکی از موارد تأثیرگذار در قدرت بیان، رعایت اخلاقیات و مؤدبانه صحبت کردن است. مردم علاقه‌مند هستند که نکات اخلاقی در صحبت‌های مخاطبشان دیده شود و از هرگونه حرف‌های رکیک و غیرمؤدبانه بپرهیزند. اگر به لابه‌لای صحبت‌های ثروتمندان توجه کرده باشید آن‌ها سلیس، روان و مؤدبانه صحبت می‌کنند. یکی دیگر از مواردی که ارزش سخن فرد را پایین می‌آورد چاپلوسی و بزرگنمایی غیرواقعی است. بنابراین لازم است صداقت در گفتار رعایت شود.


 1. اعتمادبه‌نفس
حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

ثروتمندان به توانایی‌های خود، آشنا هستند و به آن ایمان‌دارند. بنابراین در برخورد با دیگران، هرگز از ناحیه ضعف برخورد نمی‌کنند. بلکه با تمام وجود و قاطعیت هر چه تمام‌تر جلو می‌آیند. در وضع ظاهری آن‌ها نشانه‌ای از بی‌نظمی دیده نمی‌شود. مردم‌دوست دارند که طرف مقابل آن‌ها دارای قدرت کافی باشد تا بتوانند به آن تکیه کنند و نگران از دست دادن دارایی‌ها، موقعیت‌ها و … نباشند. ثروتمندان، قدرت صحیح و درست خود را به رخ مخاطب می‌کشند و از تعصب کافی نسبت به دارایی‌ها، محصولات و خدمات خود برخوردارند.

 


پس در نتیجه:

حرفه‌ای بودن چیست

حرفه‌ای بودن چیست

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  3/5]

یک پاسخ به “حرفه‌ای بودن چیست؟”

 1. علیرضا سیف گفت:

  با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی
  ممنون بابت مقالات بسیار زیبا و کاربردی تان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *