خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید این بهترین راه برای پیشرفت و موفقیت هر روزه است.

تخیل یا اندیشیدن خلاق، موضوعی است که موفقیت بدون آن امکان‌پذیر نیست. باید اندیشیدن خلاق را تمرین کنید. درست همان کاری که با مقولات دیگر انجام می‌دهید.

اگر مهربانی را تمرین کنید، مهربان‌تر می‌شوید. اگر شجاعت را تمرین کنید، شجاعت بیشتری پیدا می‌کنید. اگر اندیشیدن خلاق را تمرین کنید، قول می‌دهم به این نتیجه برسید که همیشه می‌توانید از قوه تخیل خود بیشتر استفاده می‌کنید.

متاسفانه اغلب ما در این روزگار دچار روزمرگی و یکنواختی هستیم و بیرون آمدن از این شرایط دشوار است. سال‌ها قبل مردم برای این که زندگی کنند باید خلاقیت را به کار می‌گرفتند اما امروزه و در شرایطی که در آن قرار داریم، نیازمان به تخیل و تصور برای زندگی کردن کمتر شده است.

چون تقریبا تمام امکانات آسایش برای‌مان آماده است.

به‌استثنای کسانی مانند هنری جی که در زمینه‌های تجسم و خلاقیت کار می‌کنند، اغلب ما بیشتر به‌جای ذهن خود، از جسم خود استفاده می‌کنیم. البته کارهای جسمانی مانند شستن اتومبیل، آب دادن به گل‌ها و … به‌مراتب ساده‌تر از آن است که داستانی بنویسیم، شعری بسراییم و یا این که چیزی اختراع کنیم.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

 پس بیایید از همین‌ الان تمرین کنید که خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید.

باید خلاق متولد شده باشید و همین‌طور هم است؛

فکر می‌کنم حرف مرا قبول دارید که تصور خلاق از اهمیت فراوانی برخوردار است و من مطمئن هستم شما هم دوست دارید اندیشه خلاق داشته باشید، خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید. از سوی دیگر گمان می‌کنم اشخاص مختلف بر این گمان‌اند که اگر قرار است کسی خلاق باشد باید خلاق به دنیا آمده باشد. بله همین‌طور است باید خلاق به دنیا آمده باشید و اکثر ما هم با این ویژگی متولد شده‌ایم.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

بعضی از ما بدون این که این خلاقیت را بیدار کنیم، به استقبال زندگی می‌رویم و واقعا چه ضایعه بزرگی! این نه‌تنها برای شما، بلکه برای کل جامعه بشری ضایعه بزرگی است.

کسی چه می‌داند که اگر از خلاقیت خود استفاده می‌کردید، چه چیزهای بدیعی که خلق نمی‌شد. آیا فکر می‌کنید که تنها معدودی از اشخاص می‌توانند به نقطه‌ نظرهای جدید برسند؟

شاید این‌طور باشد، اما با کمی تمرین و تلاش شما هم می‌توانید در شمار این معدود اشخاص قرار بگیرید. من اعتقاد ندارم که تصور و تخیل، استعداد خاص و نعمت جداگانه‌ای است، همه ما از این استعداد برخورداریم شرط اصلی این است که آن را بخواهیم و از آن استفاده کنیم.

این چیزی بیش از یک عادت فکری نیست. اما چگونه می‌توانیم این عادت را به دست آوریم؟

  • اشتیاق
  • شور و شوق
  •  کنجکاوی
  •  علاقه

این‌ها جملگی بخشی از این عادت هستند. پس همین الان تصمیم بگیرید که از این به بعد خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید. مردی که داستان‌های کوتاه می‌نویسد ممکن است در خیابان‌های شهر قدم بزند و ضمن این قدم زدن موضوعات جالبی و جذابی برای نوشتن پیدا کند. علاقه و کنجکاوی او عواملی هستند که او موضوعات مورد علاقه خود را پیدا کند.

مبالغه در تصور خلاق جایگاه ویژه خود را دارد

برزگ‌نمایی، کوچک‌نمایی و استفاده اشیا در جایی به غیر از کاربرد واقعی آن‌ها خود به بروز خلاقیت کمک شایانی می‌کند. اجازه دهید شما را با طرز تقویت کردن نیروهای خلاق آشنا کنم؛ قبل از هر کاری هرگز نگویید که زیر این آسمان آبی مطلب جدیدی باقی نمانده است یا این‌که همه‌چیز از قبل اختراع و کشف‌ شده است و همه ایده‌های جدید مورد استفاده و آزمایش قرار گرفته‌اند.

داشتن خلاقیت و نشان دادن رفتارهای خلاق یکی از لازمه‌های زندگی در دوران ما است. کسانی که در زندگی به موفقیت‌های بزرگ دست می‌یابند کسانی هستند که ایده‌های نو خلق می‌کنند.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

منظورم این است که در هر کاری که انجام می‌دهید، خلاقیت یادتان نرود. شرکت‌های بزرگ و کوچک سعی دارند کارکنان خود را ترغیب کنند تا از قدرت خلاق خود استفاده نمایند. به همین دلیل در بسیاری از این شرکت‌ها صندوق پیشنهادات گذاشته‌اند.

آن‌ها برای انگیزه‌های خوب جوایزی در نظر می‌گیرند. این شرکت‌ها خوب می‌دانند که پیشنهادات و ایده‌های خوب می‌تواند به صنعتی که آن‌ها در آن به سر می‌برند و به محصولات آن‌ها کیفیت مطلوب‌تری دهد و حتی این شرکت‌ها به کارکنان خود آموزش می‌دهند که خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید چون قطعا بازده این‌گونه آموزش‌ها راندمان شرکت را بالا خواهد برد.

قدرت‌های خلاق خود را تقویت کنید

می‌توانید قدرت‌های خلاق خود را تقویت کنید؛ مثلا می‌توانید یک چیز، یک کلمه یا یک اندیشه را با کلمات و اندیشه های دیگر هم رابطه کنید.

برای این‌که یک شی را با شی دیگری به هم ارتباط دهید، باید از کلماتی استفاده کنید که یا باهم شباهت داشته باشند یا هم‌معنا باشند یا صد درصد، مخالف هم باشند و یا با تداعی، اسم یا شی دیگر را به‌خاطر شما بیاورند.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

فعالیت خلاق، توانایی خلاق را افزایش می‌دهد

درباره هر موضوعی قطعی سوال کنید؛ سوالاتی مانند اگر بزرگ‌تر باشد، کوچک‌تر باشد، گردتر باشد، وارونه باشد و یا هر چیز دیگری. آیا استفاده از این شی راحت‌تر می‌شود؟

مسلما با طرح سوال به شرایطی می‌رسید که قبلا هرگز در آن قرار نداشته‌اید.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

از خود درباره هر موضوعی سوال کنید و بعد بخواهید که به آن‌ها جواب دهید. این‌گونه به قدرت خلاق خود، امکان کار کردن می‌دهید. نگران احمقانه به نظر رسیدن سوالات خود نباشید.

به این نکته توجه داشته باشید، کسی که یک سوال می‌کند و یک دقیقه احساس خجالت پیدا می‌کند، بهتر از کسی است که اصلا سوال نمی‌کند و عمری را در خجالت سپری می‌کند.

حتی اگر برخی از سوالات شما کاملا عملی نباشد، حتی اگر برخی از سوالات شما کاملا عملی نباشد، حتی اگر در مواقعی به جواب نرسید، باز هم در مقایسه با زمانی که ابدا سوال نکنید در موقعیت بهتری قرار می‌گیرید. توجه داشته باشید که کمیت دیر یا زود تولید کیفیت می‌کند.

ناامید نشوید

بسیاری از کسانی که به موفقیت‌های چشمگیر دست‌ یافته‌اند به شما خواهند گفت که موفقیت‌شان در سایه‌ ایده خلاقانه و درنهایت کار بسیار زیاد و پیگیری حاصل‌ شده است. آن‌ها از پشتکاری همیشگی برخوردار بوده‌اند که کارشان را تمام کنند.

در اینجا به یک توصیه جالب می‌رسیم؛ هر کاری را که شروع می‌کنید، حتما آن را به انتها برسانید! حتی اگر به نتیجه موفقیت‌آمیزی نرسید بدانید که کارتان مفید و موثر بوده است.

اگر برای کارتان برنامه‌ای دارید آن را روی کاغذ بنویسید بعد وقتی کارتان تمام شد می‌توانید کاغذ را پاره کنید. در مورد چک لیست کارهای روزانه در محصول انضباط شخصی مواردی آموزش داده شده است.

بسیاری از مواقع آن چه را که خلق کرده‌اید و به نظرتان بی‌ارزش می‌رسد، می‌تواند فواید فراوان داشته باشد.

از همه این‌ها مهم‌تر عادت می‌کنید که کاری را که شروع کرده‌اید تمام کنید. توجه داشته باشید که هر شکست شما زمینه‌ای برای موفقیت‌های بعدی شماست. بنابراین از اینکه از قدرت تخیل و تصور خود استفاده کنید، نترسید، از هر چه که بیشتر استفاده کنید قدرت تخیل شما بهتر می‌شود.

هیچ‌کس بدون تلاش قبلی و خودبه‌خود به تبحر و خلاقیت نمی‌رسد.

هر چه فعالیت‌های خلاق شما بیشتر باشد توانایی خلاق شما بیشتر خواهد شد.

خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید

من با اشخاص مختلفی برخورد کرده‌ام که می‌ترسند از قدرت خلاق خود استفاده کنند و یا از آن خجالت می‌کشند و معمولا این اشخاص اعتمادبه‌نفس کافی ندارند. نگران این که دیگران چگونه فکر می‌کنند و چه می‌گویند نباشید.

کاری را که فکر می‌کنید درست است انجام دهید. خلاق بیندیشید و خلاقانه یاد بگیرید! بدانید محدودیت هر کس به‌اندازه توانایی خلاق اوست.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *