داروی افزایش هوش؛ همیشه سریع‌ترین راه بهترین نیست!

انسان‌ها دوست دارند به سرعت به نتیجه برسند و از آن‌جایی که داروها به نظر سریع‌ترین راه و شاید موثرترین و کم زحمت‌ترین آن‌هاست، تصور می‌شود داروی افزایش هوش واقعی وجود دارد. برخی داروهایی که در حوزه روان‌پزشکی استفاده می‌شود جنبه مکمل و تقویت حافظه را دارند اما میزان اثربخشی آن‌ها در این زمینه کم است. برخی از دانشجویان و دانش‌آموزان از این داروها استفاده می‌کنند که اگر زیر نظر پزشک نباشد شاید به اعتیاد منجر شود.

هوش جنبه‌های مختلفی دارد که در هر فردی تنها یک و یا دو تا از آن‌ها بیشتر است. برخی هوش عاطفی بیشتر و برخی هوش هیجانی بالاتری دارند. بهتر است ابتدا خودمان و توانایی‌های‌مان را بشناسیم و در بهبود نکات مثبت وجود تلاش کرده و نقطه ضعف‌های‌مان را رفع نماییم اما آنچه بیشتر افراد به دنبال افزایش آن هستند بهره هوشی است. بهره هوشی به معنای قدرت استدلال، منطق، ریاضیات و یادگیری می‌باشد.

داروی افزایش هوش

داروی افزایش هوش برخی از قرص‌های افزایش هوش و حافظه می‌باشند که در نهایت باعث عوارض روحی و جسمانی در فرد شده و حتی سبب اعتیاد و مرگ می‌گردند؛ مثل قرص ریتالین که در ابتدا برای کودکان بیش فعال و درمان اختلال یادگیری تجویز می‌شد اما به تدریج به قرص شب امتحان معروف گردید و توسط دانشجویان برای بیدار ماندن در شب امتحان و افزایش تمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد این دارو از دسته آمفتامین‌ها است و تحریک کننده سیستم عصبی محسوب می‌شود.

این دارو برای درمان برخی از بیماری‌ها کاربرد دارد اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارآیی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می‌شود و در کوتاه مدت موجب تمرکز حواس می‌شود اما پس از مدتی فرد را دچار عوارضی چون تهوع، کاهش وزن و روان‌پریشی و در نهایت وابستگی و اعتیاد می‌کند و عوارض آن مانند مصرف کوکائین و آمفتامین است و ترک آن سخت و در نهایت ممکن است سبب مرگ شود.

قرص‌های دیگری نیز وجود دارد که برخی با نسخه و برخی دیگر بدون نسخه قابل دریافت است اما بیشتر آن‌ها عملکردی شبیه موادمخدر در بدن دارند. بدین معنی که در کوتاه مدت سبب بهبود عملکرد مغز می‌شوند اما وابستگی‌های جسمی و روحی و دردسرهای بعدی را برای فرد ایجاد می‌کنند.

روش بهبود عملکرد امواج مغز یا نوروفیدبک

روش دیگری نیز به نام نوروفیدبک وجود دارد که طبق آن امواج مغزی را کنترل می‌کنند. مغز انسان چهار موج به نام‌های آلفا، بتا، تتا و دلتا دارد. همه این امواج دائما وجود دارند اما شدت آن‌ها متفاوت است. طبق تحقیقات موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می‌دهد. با کنترل این امواج می‌توان به درمان بیش‌فعالی، اختلال یادگیری و نیز به بهبود یادگیری و تمرکز در افراد کمک نمود.

داروی افزایش هوش طبیعی

مواد طبیعی بسیاری به تقویت هوش کمک می‌کنند. کندر، گردو، مویز، کنجد را می‌توان جز برنامه غذایی روزانه قرار داد. از میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی سالم استفاده نمایید. مصرف شکر و آرد سفید را حداقل نمایید که سبب فراموشی می‌شوند، همچنین زندگی در محیطی آرام و بدون استرس و شاد می‌تواند در پرورش مغز و توانایی‌های انسان موثر باشد.

بهتر است از ظرفیت مغز خود بیشتر استفاده نماییم. طبق تحقیقات افراد نخبه تنها از ده درصد ظرفیت مغزی خود استفاده می‌کنند و افراد عادی ۴ تا ۵ درصد. با مطالعه به‌خصوص هنگام خوردن صبحانه، آموزش دیدن و بازی‌های فکری و ورزش می‌توان عملکرد مغز را بهبود بخشید و هوش و حافظه را ارتقا داد.

توصیه نهایی

بر طبق یافته‌ها و تحقیقاتی که انجام داده است، تقویت کننده‌های هوش و قوای ذهنی، نه داروهای شیمیایی و تبلیغات وسیع پیرامون آن‌ها، بلکه عوامل طبیعی همچون ورزش، رژیم غذایی سالم و مراقبه هستند. بهتر است واقع بین و منطقی فکر کنیم و فریب تبلیغات منفی را در این زمینه نخوریم. اگر هم در مواردی خاص نیاز به داروهای افزایش هوش و حافظه بود طبق نظر پزشک مصرف کنیم و حتما داروها را از مکان‌های معتبر تهیه کنیم تا مبادا درگیر عوارض جانبی داروهای تقلبی شویم.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 10   میانگین: 4.4/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *