داروی افزایش هوش
تندخوانی و مهارت مطالعه

داروی افزایش هوش؛ همیشه سریع‌ترین راه بهترین نیست!

[تعداد: 24    میانگین: 3/5]

انسان‌ها دوست دارند به سرعت به نتیجه برسند و از آنجایی که داروها به نظر سریعترین راه و شاید موثرترین و کم زحمت ترین آنهاست، تصور می شود داروی افزایش هوش واقعی وجود دارد. برخی داروهایی که در حوزه ی روانپزشکی استفاده می شود جنبه ی مکمل و تقویت حافظه را دارند اما میزان اثربخشی آنها در این زمینه کم است. برخی از دانشجویان و دانش آموزان از این دارو ها استفاده می کنند که اگر زیر نظر پزشک نباشد شاید به اعتیاد منجر شود.

هوش جنبه های مختلفی دارد که در هر فردی تنها یک و یا دو تا از آنها بیشتر است. برخی هوش عاطفی بیشتر و برخی هوش هیجانی بالاتری دارند. بهتر است ابتدا خودمان و توانایی هایمان را بشناسیم و در بهبود نکات مثبت وجود تلاش کرده و نقطه ضعف هایمان را رفع نماییم. اما آنچه بیشتر افراد به دنبال افزایش آن هستند بهره ی هوشی است. بهره ی هوشی به معنای قدرت استدلال، منطق، ریاضیات و یادگیری می باشد.

داروی افزایش هوش

داروی افزایش هوش برخی از قرص های افزایش هوش و حافظه می باشند که در نهایت باعث عوارض روحی و جسمانی در فرد شده و حتی سبب اعتیاد و مرگ می گردند مثل قرص ریتالین که در ابتدا برای کودکان بیش فعال و درمان اختلال یادگیری تجویز می شد اما به تدریج به قرص شب امتحان معروف گردید و توسط دانشجویان برای بیدار ماندن در شب امتحان و افزایش تمرکز مورد استفاده قرار می گیرد این دارو از دسته آمفتامین ها است و تحریک کننده سیستم عصبی محسوب می شود.

این دارو برای درمان برخی از بیماری ها کاربرد دارد اما مصرف خودسرانه آن به کاهش کارآیی سیستم مغز و اعصاب مرکزی منجر می شود و در کوتاه مدت موجب تمرکز حواس می شود اما پس از مدتی فرد را دچار عوارضی چون تهوع،کاهش وزن و روانپریشی و در نهایت وابستگی و اعتیاد می کند و عوارض آن مانند مصرف کوکایین و آمفتامین است و ترک آن سخت و در نهایت ممکن است سبب مرگ شود.

قرصهای دیگری نیز وجود دارد که برخی با نسخه و برخی دیگر بدون نسخه قابل دریافت است اما بیشتر آنها عملکردی شبیه مواد مخدر در بدن دارند. بدین معنی که در کوتاه مدت سبب بهبود عملکرد مغز می شوند اما وابستگی های جسمی و روحی و دردسرهای بعدی را برای فرد ایجاد می کنند.

روش بهبود عملکرد امواج مغز یا نوروفیدبک

روش دیگری نیز به نام نوروفیدبک وجود دارد که طبق آن امواج مغزی را کنترل می کنند. مغز انسان چهار موج به نام های آلفا، بتا، تتا و دلتا دارد. همه ی این امواج دائما وجود دارند اما شدت آنها متفاوت است. طبق تحقیقات موج بتا در مواقعی که فرد در حال تمرکز و یادگیری است بیشترین فعالیت را از خود نشان می دهد. با کنترل این امواج می توان به درمان بیش فعالی، اختلال یادگیری و نیز به بهبود یادگیری وتمرکز در افراد کمک نمود.

داروی افزایش هوش طبیعی

مواد طبیعی بسیاری به تقویت هوش کمک می کنند. کندر، گردو، مویز، کنجد را می توان جزو برنامه ی غذایی روزانه قرار داد. از میوه و سبزیجات تازه و مواد غذایی سالم استفاده نمایید. مصرف شکر و آرد سفید را حداقل نمایید که سبب فراموشی می شوند، همچنین زندگی در محیطی آرام و بدون استرس و شاد می تواند در پرورش مغز و توانایی های انسان موثر باشد.

بهتر است از ظرفیت مغز خود بیشتر استفاده نماییم. طبق تحقیقات افراد نخبه تنها از ده درصد ظرفیت مغزی خود استفاده می کنند و افراد عادی ۴ تا ۵ درصد. با مطالعه بخصوص هنگام خوردن صبحانه، آموزش دیدن و بازی های فکری و ورزش می توان عملکرد مغز را بهبود بخشید و هوش و حافظه را ارتقا داد.

توصیه ی نهایی

بر طبق یافته ها و تحقیقاتی که انجام داده است، تقویت کننده های هوش و قوای ذهنی، نه داروهای شیمیایی و تبلیغات وسیع پیرامون آنها، بلکه عوامل طبیعی همچون ورزش، رژیم غذایی سالم و مراقبه هستند. بهتر است واقع بین و منطقی فکر کنیم و فریب تبلیغات منفی را در این زمینه نخوریم. اگر هم در مواردی خاص نیاز به داروهای افزایش هوش و حافظه بود طبق نظر پزشک مصرف کنیم و حتما داروها را از مکان های معتبر تهیه کنیم تا مبادا درگیر عوارض جانبی داروهای تقلبی شویم.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *