درمان دارویی عدم تمرکز
تمرکز

درمان های دارویی عدم تمرکز و حواس پرتی

[تعداد: 11    میانگین: 3.3/5]

در زندگی پرمشغله امروزی، همه افراد در دوره­هایی از زندگی خود علائم عدم تمرکز حواس و حواس پرتی را تجربه کرده­اند و عده­ای نیز مدام با آن دست به گریبان هستند و همیشه خود را حواس­پرت خطاب می­کنند!

علت عدم تمرکز حواس در بزرگسالان گاهی ریشه در کودکی آنان دارد و این اختلال را از کودکی با خود به همراه داشته ­اند. بدون این که اقدامی برای درمان آن انجام شده باشد.

در این مقاله علائم و درمان عدم تمرکز در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در سر فصل­های زیر بررسی خواهد شد:

 • اختلال بیش فعالی و نقص توجه “ADHD
 • درمان­های غیردارویی برای بیقراری و عدم تمرکز
 • درمان دارویی حواس­پرتی
 • ریتالین
 • دانشجوها حواسشان به “ریتالین” باشد!

اختلال بیش فعالی و نقص توجه “ADHD”

دوران کودکی در بچه­ هایی که مشکل بیقراری و عدم تمرکز را دارند پر از خرابکاری و شیطنت ­های پرخطر و بازی­های خطرناکی است که اطرافیان را به شدت به زحمت می­اندازد.

این بچه­ ها آرام و قرار ندارند و مدام در حال وول خوردن هستند. از صبح تا شب بی ­وقفه در حال حرکتند و نمی­توانند یک جا ساکت بمانند.

این بچه ­ها را برای لحظه­ای نمی­شود تنها گذاشت، چون به راحتی می­توانند اطرافیانشان را به ستوه بیاورند. به همین دلیل احتمال تنبیه شدن در این بچه­ها بسیار زیاد است. تقریبا از دیدن چنین کودکانی خیلی استقبال نمی­شود و دیدنشان مانند تجربه زلزله است!

ویژگی بعدی این بچه ­ها این است که در کارهایی که نیاز است تا حواسشان را جمع کنند تا چیز جدیدی را بیاموزند که به اصطلاح خیلی با آن حال نمی­کنند، به سرعت برق و باد کلافه می­شوند و حوصله­شان سر می­رود و تمرکز ندارند. به همین دلیل درس و کتاب برای این بچه ­ها مانند جهنم است و معلم­ها از دستشان شاکی هستند.

این بچه­ های خیلی حواس­پرت­اند و مدام وسایلشان را گم می­کنند و در مدرسه جا می­گذارند. برنامه ­ریزی کارها برایشان تقریبا غیرممکن و والدینشان باید دائما دائم به آن­ها بگویند که اول کدام کارش را باید انجام دهد و … .

شیطنت­های عجیب و غریب و پرخاشگری و سر به هوا بودن باعث می­شود که کادر مدرسه هم حس خوبی به این بچه­ ها نداشته باشند و آن­ها را تنبیه یا طرد کنند. همکلاس­های نرمالشان هم بالطبع خیلی دوست ندارند با آن­ها رفاقت کنند.

برچسب بچه­ ی بد، احمق یا بیشعور یواش یواش روی آن­ها می­ماند. این بچه­ها سنشان که بالاتر می­رود، هم بخاطر عدم تمرکزشان هم بخاطر عدم تحمل موقعیت­های آموزشی، به صورت پنهانی مدرسه را رها کرده و سر از کلوب و جاهای دیگری درمی­آورند و احتمال مصرف سیگار، مواد و الکل در سن پایین خیلی این بچه­ ها را تهدید می­کند. بسیاری از بچه­ هایی که به ویدئو گیم معتادند اکثرا بچه­ هایی هستند که این مشکل را دارند و درمان نشده­اند.

حال تصور کنید هنگامی که این بچه­ ها بزرگتر می­شوند با چه معضلاتی روبرو خواهند شد؟

نه درست و حسابی درس خوانده­اند و نه مهارتی آموخته ­اند. کلی خاطره بد هم از مدرسه در ذهنشان هست و خانواده نیز پیشرفت بقیه را برسرشان زده و در تحقیرشان هیچ مضایقه­ای نشده است!

اعتماد به نفس ندارند و سرخوردگی حاصل زندگیشان است. این بخت برگشته­ها حتی نمی­دانند دردشان چیست! حتی خیلی وقت­ها نمی­دانند اسم بیماریشان چیست و بالطبع درمانی هم برایش جستجو نمی­کنند. همه این­ها را بگذارید کنار این که همچنان مشکل تمرکز کردن وجود دارد و نمی­توانند برای زندگی­شان برنامه بریزند.

بنابراین درمان عدم تمرکز در کودکان را باید جدی گرفت تا از مشکلات پیچیده­تر در دوران نوجوانی پیشگیری کرد. اما اگر به هر دلیلی این اختلال در دوران کودکی شناسایی و اقدامات درمانی نشده باشد، درمان عدم تمرکز در نوجوانان و حتی بزرگسالان نیز ممکن است.

درمان­های غیردارویی برای بیقراری و عدم تمرکز

درمان غیر دارویی عدم تمرکز

به طور کلی می­توان گفت کودکان یا نوجوانانی که از اختلال  بیقراری و عدم تمرکز رنج می‌برند، معمولا قدرت تمرکز روی یک موضوع را نداشته، از دقت و توجه کافی برخوردار نیستند، فعالیت بدنی بسیار بالا و غیرطبیعی دارند و آموزش و یادگیری در آنها کند و ضعیف است و رفتارهایی آنی و بدون فکر قبلی انجام می‌دهند. علت این اختلال عوامل محیطی ژنتیک است.

اگر فرزند شما دچار این مشکلات است حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید. افرادی که از این مشکل رنج‌می‌برند اگر تحت درمان قرار نگیرند، ممکن است با تشدید بیماری مواجه شده و حتی دچار اختلالات رفتاری دیگر یا مشکلات روانی مانند افسردگی یا اختلال دو قطبی شوند.

غیر از درمان دارویی می‌توان از روان درمانی یا روش‌های طب مکمل نیز برای این‌گونه بیماران استفاده کرد. گفتاردرمانی، خانواده ‌درمانی و آموزش مهارت‌های اجتماعی می‌تواند کمک ‌کننده باشد. همچنین به این افراد توصیه می‌شود در فعالیت‌های گروهی و ورزش‌های دسته‌جمعی بیشتر شرکت کنند. ورزش‌های توپی و ورزش‌هایی که نیاز به تمرکز دارد مانند شطرنج، بدمینتون و پینگ‌پنگ نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد.

طب سوزنی اگر از سوی متخصص ماهر انجام شود از روش‌هایی است که می‌تواند یک درمان کمکی مفید برای انواعی از اختلالات تمرکزی باشد. طب سوزنی با مکانیسم‌های مختلف تحریک یا مهار عصبی باعث افزایش تمرکز، تقویت حافظه، تنظیم توازن جریان انرژی در بدن و بهبود قدرت یادگیری می‌شود.

برای درمان عدم تمرکز در طب سنتی نیز دستورهایی وجود دارد. برخی داروهای گیاهی با داشتن خواص ضد اضطراب و آرامبخشی در درمان این کودکان مفید است که از جمله این گیاهان می‌توان به سنبل‌الطیب، اسطخودوس و گل ساعتی اشاره کرد.

دم‌کرده گل سرخ و اسطخودوس نوشیدنی مفیدی برای این کودکان است. همچنین نوشیدن دم‌کرده سنبل‌الطیب شب‌ها قبل از خواب نیز برای افراد بیش‌فعال مفید است و در تنظیم خواب آنها موثر است.

به والدین توصیه می‌شود مواد غذایی حاوی ویتامین B6، روی، آهن و منیزیم همچنین اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ رابیشتر در رژیم غذایی این افراد جا دهند و برعکس از مصرف نوشابه‌های گازدار، قهوه، انواع غذاهای آماده و کنسرو شده، فست فود، سوسیس و کالباس و به طور کلی مواد غذایی که دارای رنگ‌های غیرطبیعی و موادنگهدارنده است، بکاهند.

بیش‌فعالی مختص کودکان نیست و گاهی علت عدم تمرکز حواس در بزرگسالان نیز بیش فعالی است!

که علائم آن می‌تواند کم‌توجهی، حواس‌پرتی، تصمیم‌گیری بدون تامل، رفتارهای آنی و بدون فکر و رانندگی پرخطر باشد. توصیه‌های درمانی در بزرگسالان نیز مشابه کودکان است. درمان اختلال کم‌توجهی ـ بیش‌فعالی را جدی بگیرید.

درمان دارویی حواس­پرتی

درمان دارویی عدم تمرکز

دارو درمانی جزء مهمی از درمان عدم تمرکز در کودکان و نوجواناناست. انواع مختلفی از داروها هستند که می­توانند برای کنترل علائم عدم تمرکز حواس مورد استفاده قرار گیرند.

داروهای بیقراری و عدم تمرکز در موارد کوتاه اثر(­­سریع رهش)، متوسط ​​اثر و طولانی اثر در دسترس هستند. پزشک برای پیدا کردن یک داروی مناسب با موثرترین دوز، زمان­بندی را انجام می­دهد تا عدم تمرکز و حواس پرتی را درمان کند. این داروها در دو دسته داروهای محرک و داروهای غیرمحرک قرار می­گیرند.

داروهای محرک:

بیشتر مواقع، داروهای محرک برای درمان نقص توجه  بیش فعالی استفاده می­شود. این داروها برای درمان افراد در تمام سنین مفید هستند. ولی تحقیقات بیشتر برای چگونگی اثر آن­ها در درمان عدم تمرکز حواس در بزرگسالان مورد نیاز است.

استفاده از داروها برای درمان ADHD خطر سوء استفاده بعدی از مواد را افزایش نمی­دهد.

داروهای محرک به طور موثر برای چند دهه در درمان بیش فعالی استفاده شده­اند. این داروها به کسانی کمک می­کنند؛ که دچار بیش فعالی هستند و دارای علائم عدم تمرکز و حواس پرتی می­باشند.

داروهای محرک در ۷۰ تا ۸۰ درصد از بیماران موثرند. برای درمان بیش فعالی محرک­های متوسط اثر ​​و شدید اثر استفاده می­شوند.

این دو نوع از محرک­ها برای درمان عدم تمرکز در نوجوانان، کودکان و بزرگسالان استفاده می­شوند و برای برطرف کردن علائم عدم تمرکز حواس و مشکلات بیش فعالی در مدرسه و محل کار مفیدند. این دو نوع از محرک­­ها برای استفاده در کودکان بالای ۳ سال تایید شده­اند؛ در حالی که داروهای دیگر برای کودکان بیش از ۶ سال مناسب­اند.

فهرستی از داروهای محرک برای درمان بیش فعالی شامل موارد زیر است:

 • Adderall و Adderall XR
 • Concerta
 • Dexedrine
 • Focalin و Focalin XR
 • Metadate CD و Metadate ER
 • Methylin و Methylin ER
 • Ritalin و Ritalin SR و Ritalin LA
 • Vyvanse
 • Daytrana
 • Quillivant XR

توجه داشته باشید که تنها برخی از این داروهای محرک مانندAdderall XR ،Concerta ، Vyvanse، Quillivant XR وFocalin XR  از طرف سازمان جهانی غذا و دارو(FDA)  تایید شده­اند و برای درمان عدم تمرکز حواس در بزرگسالان مناسب هستند.

داروهای (مخدر) غیر محرک:

در مواردی که محرک­ها اثر نمی­کنند و یا عوارض جانبی ناخوشایند دارند؛ داروهای غیر محرک ممکن است کمک کنند. اولین داروی غیر محرک تایید شده توسط سازمان جهانی غذا و دارو FDA)، Strattera) می­باشد.

این دارو در حال حاضر در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان استفاده می­شود. پس از آن داروی غیر محرک دیگری است به نام Intuniv، که برای کودکان و نوجوانان بین سنین ۶ تا ۱۷ است؛ و به تازگی داروی غیر محرک Kapvay برای استفاده به تنهایی و یا در ترکیب با یک داروی محرک به منظور افزایش اثر بخشی تایید شده است.

این داروها می­تواند به بهبود تمرکز و کنترل تنش کمک کنند. در ادامه به بحث درباره شناخته شده­ترین دارو در این لیست می­پردازیم.

ریتالین

ریتالین محرک سیستم عصبی مرکزی است و سرعت فعالیت مغز را افزایش می­دهد. مصرف نرمال این دارو به صورت خوراکی است و از طریق گوارش جذب می­شود. حتی در صورت مصرف خوراکی عوارض جدی به همراه دارد. حال اگر به صورت abuse مورد مصرف قرار بگیرد عوارضش صد چندان خواهد شد.

بیقراری، بی اشتهایی، خشکی ماهیچه­ ها، گیجی و حرکات غیر قابل کنترل از عوارض این داروست.

در صورت مصرف نابجا عوارضی هم چون اژیتاسیون، درد قفسه سینه، توهم، تنگی تنفس، پارانویا، تغییر حالات روحی و رفتاری و از همه مهمتر غش کردن fainting و خطر مرگ را به همراه دارد. این دارو برای درمان ADHD و موارد ضروری دیگر تجویز می­شود.

دانشجوها حواسشان به ریتالین باشد!

ریتالین دارویی نیازمند تایید دکتر

ریتالین که اسم علمی آن”متیل فندیت” است، قرصی است که برای بچه ­ها و بزرگسالان مبتلا به “اختلال بیش فعالی و نقص توجه” یا همان ADHD تجویز می­شود.

این قرص اصولا جزء طبقه ­بندی داروهای محرک قرار می­گیرد و با مصرفش مغز بیدارتر و روشن­تر می­شود. بچه ­های دچار این اختلال با مصرف این قرص، بسیار آرام­ و متمرکز می­شوند و می­توانند در انجام درس و مشق­شان عملکرد خوبی داشته باشند.

ولی متاسفانه در بسیاری اوقات این دارو به صورت قاچاق و خرج از مسیرهای قانونی، به صورت خودسرانه مورد سوء مصرف قرار می­گیرد. افرادی که به مصرف این قرص رو می­آورند به چند شکل این دارو را استفاده می­کنند:

یا قرص را می­خورند یا در مواقعی این قرص را پودر کرده و مثل کوکائین به صورت استنشاقی از راه بینی استفاده می­کنند و در مواقعی به طرز خطرناکی آن را داخل آب مقطر حل کرده و داخل رگ تزریق می­کنند.

متاسفانه بیشترین مصرف داروی ریتالین در بین دانشجویان است، به خصوص دانشجویان پزشکی که برای کاهش خستگی، بیدار ماندن طولانی، افزایش اعتماد به نفس و بالا بردن سطح توجه و تمرکزشان در دوران امتحانات به کرات از آن استفاده می کنند. در آمریکا، ریتالین در طبقه بندی دارویی ای قرار می گیرد که کوکائین در آن طبقه قرار دارد! و اعتیاد بسیار شدیدی را در فرد مصرف کننده ایجاد می کند

چون تاثیر این قرص یکی دو ساعت بیشتر دوام ندارد، شخص برای روشن نگه داشتن مغزش مجبور می­شود بعد از مدتی تا روزی بیست قرص ریتالین مصرف کند!

این دارو دقیقا مانند کوکائین روی مغز اثر می­گذارد، بنابراین با مصرف آن در ابتدا سطح لذت و دامنه توجه و تمرکز به شدت افزایش پیدا می­کند، اما در کار آن ضربان قلب و فشار خون بالا می­رود و تعریق، سردردهای شدید، سرگیجه و کاهش محسوس اشتها به سراغ شخص می­آید.

دوستان، شدت آسیب در اثر اعتیاد به ریتالین به قدری است که بعد از ترک ریتالین، شاهد افسردگی­ های شدید بعد از ترک در فرد معتاد هستیم. در ضمن، اثر مصرف ترکیبی و همزمان این قرص با سایر مواد مثل الکل یا داروهای تجویزی معمولا غیر قابل پیش­بینی و بسیار خطرناک است. همچنین ترکیب کردن ریتالین با سایر مواد محرک مثل کوکائین، باعث تحریک شدن شدن بیش از حد بدن می­شود و فشار زیادی به قلب و سایر اندام­ها وارد می­کند.

به نظر می­رسد به علت شیوع بالای مصرف این قرص، به اطلاع­رسانی گسترده­ای در دانشگاه­ها نیاز است اما دریغ از یک بروشور! از شما خواهش می­کنیم لطفا این مطلب را برای دانشجویان و دانش ­آموزانی را که می­شناسید به اشتراک بگذارید تا حداقل این متن چشمشان را به عواقب این دارو باز کند.

در پایان باید این نکته را متذکر شد که همه‌ی کسانی که قرارهایشان را فراموش می‌کنند یا در انجام کارهای روزمره دچار مشکل می‌شوند یا به عبارتی علائم عدم تمرکز حواس را دارند دچار اختلال کم‌توجهی و بیش‌فعالی نیستند. گاهی علت عدم تمرکز حواس در بزرگسالان دلایل زیادی دارد مانند استفاده‌ی بیش‌ از حد از تکنولوژی، کمبود خواب، نارضایتی شغلی، اضطراب بیش از حد و کم­تحرکی و ورزش نکردن. بنابراین اگر عدم تمرکز شما به دلایل بالا نیست و روند زندگی­تان با مشکل مواجه شده است حتما با یک روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *