دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی (29 دلیل) + راهکار مقابله!

دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی

اخیرا تعداد کسب و کار های اینترنتی با سرعت عجیبی رشد کرده‌ است. دلیل این رشد عجیب، تغییر سبک زندگی مردم و نفوذ اینترنت به تمام بخش‌های زندگی انسان‌ها است. امروزه افراد زیادی به دنبال راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خود هستند تا از این طریق بتوانند کسب و کار خود را گسترش دهند و درآمد بیشتری کسب کنند. 

این آمارهای عجیب نشان‌دهنده این نیست که تمام کسب و کار های اینترنتی موفق می‌شوند؛ اتفاقا بسیاری از آن‌ها شکست می‌خورند. اگر قصد راه‌اندازی کسب و کار اینترنتی خود را دارید، بهتر است که ابتدا با دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی آشنا شوید تا از بروز این مشکلات در کسب و کار خود جلوگیری کنید.  در ادامه این مقاله به بررسی دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی می‌پردازیم و برخی از راه‌های مقابله با آن‌ها را بررسی می‌کنیم. 

دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی

 • نداشتن تجربه کافی

افرادی که برای اولین بار کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی می‌کنند و تاکنون کسب و کاری نداشته‌اند، تجربه کافی در زمینه مدیریت کسب و کار و بقیه مسائل ندارند. داشتن تجربه به افراد کمک می‌کند تا هنگام مواجه با چالش‌ها بهترین تصمیم‌ را بگیرند و بتوانند از شرایط سخت عبور کنند.  

 • عدم وجود آموزش صحیح

برای موفق شدن در هر کاری باید مهارت‌ها و دانش آن کار را کسب کنید. افراد زیادی فکر می‌کنند که راه‌ اندازی کسب و کار اینترنتی کار بسیار ساده‌ای است و به همین دلیل به دنبال یادگیری و آموزش در این زمینه نمی‌روند. همچنین در دانشگاه‌ها و مدارس هم آموزش صحیحی برای راه‌اندازی کسب و کار وجود ندارد. همه این موارد باعث می‌شوند که یک کسب و کار اینترنتی با شکست مواجه شود. 

بدون برنامه نمی‌توانید با مشکلات روبه‌رو شوید یا فرصت‌های توسعه کسب و کار را شناسایی کنید. 

 • نداشتن مهارت برنامه‌ریزی

یکی از عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی، عدم برنامه‌ریزی صحیح برای فعالیت‌ها و اقدامات مختلف است. بدون داشتن برنامه نمی‌توانید از پس چالش‌ها و مشکلاتی که بر سر راه شما وجود دارد بر بیایید و حتی نمی‌توانید فرصت‌های رشد و توسعه کسب و کار خود را شناسایی کنید. 

 • تشخیص نادرست بازار هدف

یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی، عدم شناسایی بازار هدف مناسب برای کسب و کار است. بسیاری از افراد به سرعت یک صفحه در یکی از شبکه‌های اجتماعی راه‌اندازی می‌کنند و فکر می‌کنند که موفق خواهند شد؛ بدون اینکه توجه کنند که مخاطبان این شبکه چه افرادی هستند و آیا برای کسب و کار آن‌ها مناسب هستند یا نه. 

 • شناسایی نادرست مخاطبان هدف

شناسایی نادرست مخاطبان هدف باعث می‌شود که تمام فعالیت‌های بازاریابی و تبلیغات شما بی‌فایده باشند و به نتیجه‌ مطلوب خود نرسید؛ برای مثال اگر مخاطبان شما والدین باشند و به اشتباه محصول خود را برای کودکان تبلیغ کنید، آیا موفق خواهید شد؟ 

 • نداشتن طرح کسب و کار 

برخی از افراد فکر می‌کنند که کسب و کار اینترنتی نیازی به طرح کسب و کار ندارد و از نوشتن آن پرهیز می‌کنند. این فکر کاملا اشتباه است و قبل از شروع کسب و کار خود باید یک طرح کسب و کار بنویسید و برای کار خود توجیه اقتصادی مناسب ایجاد کنید. نداشتن طرح کسب و کار یکی از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی است. 

 • تیم نامناسب

برای شروع هر کاری داشتن یک تیم قوی با افرادی که مهارت‌هایی مکمل یکدیگر دارند، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت است. پس از طریق راه‌های ارتباطی مختلف سعی کنید که افراد مناسبی برای همکاری پیدا کنید تا موفق شوید. 

 • عدم اطلاع از قوانین حقوقی

کسب و کار های اینترنتی به تازگی رواج پیدا کرده‌اند و قوانین آن‌ها برای همه مردم واضح و روشن نیست. قبل از راه‌اندازی کسب و کار خود بهتر است که از شرایط و قوانین اطلاع پیدا کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید. قبل از شروع کار خود حتما از تمام نهادهای مربوطه مجوز دریافت کنید؛ برای مثال می‌توانید نماد اعتماد الکترونیکی برای سایت خود دریافت کنید.

 

دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی

 • بازاریابی نادرست

استراتژی‌های بازاریابی متفاوتی وجود دارند که یک کسب و کار باید در هر مرحله از چرخه عمر خود، از استراتژی مناسب برای آن زمان استفاده کند. استفاده از استراتژی بازاریابی نادرست نه تنها زمان و منابع شما را به هدر می‌دهد؛ بلکه یکی از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی است. 

 • آموزش ندادن به مخاطبان هدف

هر کسب و کار باید آموزش‌های لازم درباره محصول و خدمات خود را به روش‌های متفاوتی به مخاطبان خود ارائه دهد. به ویژه اگر محصول جدیدی داشته باشید، اهمیت این موضوع برای شما دو چندان می‌شود. اگر مشتریان با محصولات شما آشنا نباشند نمی‌توانند از محصولات شما استفاده کنند و در نتیجه فروش خوبی نخواهید داشت. 

 • عدم آشنایی با تکنیک‌های سئو

کسب و کار اینترنتی همان‌طور که از اسمش مشخص است، بر بستر اینترنت است؛ پس داشتن یک سایت معتبر و خوب برای هر کسب و کار اینترنتی بسیار مهم است. حتی اگر در شبکه‌های اجتماعی مختلف فعالیت خوبی دارید؛ باز هم بهتر است یک سایت برای خود راه‌اندازی کنید؛ زیرا این کار اعتبار شما را برای مشتریان بیشتر می‌کند. آشنا نبودن با نکات سئو باعث می‌شود که مخاطبان چندانی سایت شما را مطالعه نکنند و سایت در صدر نتایج جست‌وجوی گوگل قرار نگیرد. برای بهبود سئو سایت خود می‌تواید از یک متخصص در این زمینه کمک بگیرید. 

عدم توجه و اهمیت ندادن به محتوایی که به مخاطبان ارائه می‌دهید، باعث شکست کسب و کار شما می‌شود. 

 • اهمیت ندادن به محتوا 

محتوا در هر کاری بسیار مهم است. عدم توجه و اهمیت ندادن به محتوایی که به مخاطبان ارائه می‌دهید، یکی دیگر از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی است. مخاطبان باید با محصول و خدمات شما آشنا شوند تا بتوانند برای خرید آن‌ها تصمیم بگیرند. پس محتوایی به آن‌ها ارائه دهید که ویژگی‌ها و برتری‌های شما را به خوبی به آن‌ها نشان دهد و پ‍یام شما را به‌ درستی به آن‌ها برساند. 

 • مدیریت اشتباه منابع مالی

اکثر افراد در ابتدای راه شروع یک کسب و کار به ویژه کسب و کار اینترنتی، سرمایه زیادی ندارند و اگر نتوانند همین منابع مالی کم را به درستی مدیریت کنند به زودی شکست خواهند خورد. اگر منابع خود را به‌درستی استفاده نکنید و به دلیل نداشتن نقدینگی کافی، آن‌ها را از دست بدهید؛ احتمال شکست کسب و کار شما افزایش می‌یابد. 

همچنین بخوانید: «مدیریت مالی (Financial management) چیست؟ + نکات مهم مدیریت منابع مالی»

 • نداشتن اعتماد به‌ نفس

افرادی که اعتماد‌ به‌ نفس کافی ندارند نمی‌توانند ایده‌ها و خلاقیت‌های خود را پیاده‌سازی کنند. همین موضوع باعث می‌شود که کسب و کار اینترنتی شکست بخورد؛ زیرا خلاقیت بسیار مهم است و برای پیروز شدن در رقابت به آن نیاز دارید.

 • نداشتن انتظارات واقع‌ بینانه

بسیاری از افرادی که کسب و کار اینترنتی خود را راه‌اندازی می‌کنند انتظارات واقع‌بینانه‌ای از آینده کسب و کار خود ندارند. آن‌ها فکر می‌کنند که در مدت کوتاهی به درآمد بسیار زیادی می‌رسند و بسیاری از مشکلات کسب و کارهای سنتی را ندارند. این تفکر اشتباه است و این نوع کسب و کار هم چالش‌های خود را دارد که باید خود را برای آن‌ها آماده کنید. 

 • عجول بودن

اکثر افرادی که کسب و کار اینترنتی خود را شروع می‌کنند، دوست دارند در مدت کوتاهی به نتیجه برسند و برای آینده برنامه‌ریزی نمی‌کنند. عجول بود باعث می‌شود که زود دلسرد شوید و تلاش کافی برای رسیدن به موفقیت نداشته باشید.  عجله نکنید، به آینده امیدوار باشید و با تمام قدرت تلاش کنید. 

 • نداشتن تعهد کافی

نداشتن تعهد کافی برای انجام ایده‌ها و کارهای مختلف، یکی از  عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی است. داشتن تعهد در شما انگیزه ایجاد می‌کند و میزان تلاش شما را افزایش می‌دهد. همچنین باعث می‌شود که در مقابل چالش‌ها و مشکلات مختلف تسلیم نشوید و با پشتکار از آن‌ها عبور کنید. علاوه بر این باید نسبت به مشتریان خود و قول‌هایی که به آن‌ها می‌دهید تعهد داشته باشید. 

 • نداشتن مهارت کار گروهی

نداشتن مهارت کار گروهی در همه کارها برای ما مشکل ایجاد می‌کند و یکی دیگر از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی است. متاسفانه در نهادهای آموزشی از ابتدای کودکی به این مسئله توجهی نمی‌شود و افراد کمی می‌توانند مهارت کار گروهی را در مدرسه یاد بگیرند. نگران نباشید؛ یادگیری این مهارت در بزرگسالی هرچند که کار سختی است اما با تمرین و مطالعه امکان‌پذیر است. 

راهکار مقابله برای شکست کسب و کار های اینترنتی

 • نداشتن سرمایه کافی

بسیاری از افرادی که کسب و کاری را آغاز می‌کنند، سرمایه اولیه کافی برای این کار ندارند. پیدا کردن یک سرمایه‌گذار و همکاری با او نیز یکی از کارهای سخت شروع کسب و کار است. سرمایه موضوع مهمی است و  نداشتن سرمایه کافی می‌تواند یکی از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی باشد. 

 • کاهش بیش از حد هزینه‌ها 

همان‌طور که گفتیم بسیاری از افرادی که کسب و کار خود را آغاز می‌کنند، سرمایه کمی دارند و به اشتباه فکر می‌کنند که باید تا جایی که می‌توانند از هزینه‌ها کم کنند. گاهی‌ اوقات به اشتباه تا جایی پیش می‌روند که کیفیت کار خود را پایین می‌آورند. این موضوع قطعا اشتباه بزرگی است و می‌تواند یکی از عوامل شکست در کسب و کار اینترنتی باشد.

 • داشتن الگوهای نادرست

برخی از افراد به جای اینکه از افراد با تجربه و مرتبط با حوزه کاری خود راهنمایی بگیرند، از افرادی کمک می‌گیرند که راهکارهای موفقیت را بلد نیستند. شما باید افرادی که در حوزه کاری شما کسب و کار موفقی دارند و به درآمد خوبی رسیده‌اند را الگوی خود قرار دهید. 

 • عدم استفاده از تجربه افراد موفق

افراد مغرور از تجربیات دیگران استفاده نمی‌کنند و فکر می‌کنند که اگر دیگران با این روش موفق نشده‌اند اما من می‌توانم. یا برخی از افراد فکر می‌کنند که اگر به توصیه دیگران گوش دهند و از تجربیات آن‌ها استفاده کنند به این معنا است که فرد ضعیفی هستند. اگر فرد عاقلی باشید می‌دانید که تمام این تصورات اشتباه است و از تجربه افراد موفق استفاده می‌کنید تا اشتباهات آن‌ها را تکرار نکنید و سریع‌تر به موفقیت برسید. 

 • نداشتن تمرکز روی یک موضوع

وجود روش‌های زیاد برای کسب درآمد از اینترنت، علاوه بر تمام مزیت‌هایی که دارد؛ باعث می‌شود که برخی از افراد صبر کافی برای رسیدن به نتیجه در یک شاخه را نداشته باشند و سریع حوزه کاری خود را تغییر دهند. به زبان عامیانه باعث می‌شود که افراد از این شاخه به آن شاخه بپرند. اگر می‌خواهید موفق شوید باید در یک زمینه فعالیت خود را آغاز کنید و با جدیت و تمرکز کامل برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید.

 • نداشتن پشتکار کافی 

همه ما می‌دانیم که شکست بخشی از مسیر موفقیت است. حتی بزرگ‌ترین افراد دنیا هم در مسیر حرفه‌ای خود بارها شکست خورده‌اند؛ اما دوباره تلاش کرده‌اند و موفق شده‌اند. یکی از دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی این است که پشتکار لازم برای رسیدن به اهداف خود را ندارند و با به‌ وجود آمدن یک مشکل کوچک همه چیز را رها می‌کنند و تسلیم شکست می‌شوند. 

 نداشتن پشتکار کافی و شکست کسب و کار های اینترنتی

 • ترسیدن از انتقاد دیگران

افرادی که اهمیت زیادی به حرف و نظر دیگران می‌دهند، نه در زندگی و نه در کسب و کار خود موفق نمی‌شوند. اهمیت دادن به حرف افرادی خوب است که بتوانید از تجربیات و راهنمایی‌هایی آن‌ها استفاده کنید. همیشه افرادی وجود دارند که به شما حسادت می‌کنند و سعی می‌کنند با حرف‌های خود شما را از مسیر رسیدن به اهدافتان دور کنند؛ به حرف آن‌ها گوش ندهید و کاری را که فکر می‌کنید درست است انجام دهید.

قانون جذب می‌گوید به هر چیزی که فکر کنید آن را به خود جذب می‌کنید.

 • داشتن باورهای محدود کننده و نگرش منفی

قانون جذب می‌گوید به هر چیزی که فکر کنید آن را به خود جذب می‌کنید. افرادی که همیشه نگرش منفی دارند و به مشکلات و شکست فکر می‌کنند، در نهایت شکست می‌خورند. آن‌ها افکار محدودکننده‌ای دارند و همواره به این فکر می‌کنند که من نمی‌توانم از پس مشکلات بر بیایم و این بار حتما شکست می‌خورم. ابتدا باید نگرش خود را تغییر دهید و باورهای محدودکننده خود را کنار بگذارید. به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید و به موفقیت فکر کنید. 

 • اهمیت ندادن به توسعه فردی

یکی از بزرگ‌ترین دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی، عدم توجه اعضای تیم کسب و کار به توسعه فردی است. سرعت تغییر و پیشرفت همه کارها بسیار زیاد است و شما همیشه باید در حال یادگیری مهارت‌ها و موضوعات جدید باشید تا بتوانید خود را با تغییرات وفق دهید. اگر به توسعه فردی و آموزش اعضای تیم خود اهمیت ندهید، قطعا به زودی شکست خواهید خورد. 

 • نداشتن انعطاف‌پذیری کافی

پایبند بودن به اصول کسب و کار خوب است اما تا جایی که انعطاف‌پذیری و هماهنگی با تغییرات بازار را از شما نگیرد. بازار و به‌طور کلی دنیا با سرعت زیادی تغییر می‌کند و هر کسب و کاری برای موفقیت باید خود را با این تغییرات وفق دهد. برای مثال زمانی که اینترنت جای خود را در زندگی همه افراد باز کرد، اکثر کسب و کارهایی که خود را با این تغییر هماهنگ نکردند نابود شدند. 

 • نداشتن خلاقیت

خلاقیت در هر کاری ضروری است. با افزایش رشد کسب و کار های اینترنتی و بیشتر شدن رقابت بین این کسب و کار ها، قطعا کسب و کاری موفق خواهد شد که در کار خود خلاقیت داشته باشد و از بقیه متمایز باشد. پس اگر می‌خواهید از شکست کسب و کار خود جلوگیری کنید، خلاقیت را به کار خود اضافه کنید. 

قطعا دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی به این ۲۹ مورد ختم نمی‌شوند و ما در این مقاله سعی کردیم که مهم‌ترین آن‌ها را بیان کنیم. شما با مطالعه بیشتر درباره دلایل شکست کسب و کار های اینترنتی، می‌توانید این لیست را کامل کنید. 

نتیجه‌گیری

تعداد کسب و کارهای اینترنتی با سرعت زیادی در حال رشد است؛ اما بسیاری از آن‌ها به دلایل مختلف شکست می‌خورند. در این مقاله دلایل شکست کسب و کارهای اینترنتی را بررسی کردیم. نداشتن تجربه، تشخیص نادرست بازار هدف، نداشتن خلاقیت، عجول بودن و… از دلایل شکست کسب و کار هستند. با بررسی این دلایل و آگاهی از ان‌ها، می‌توانید از بروز این مشکلات در کسب و کار خود جلوگیری کنید.

همچنین بخوانید: «8 راه کاهش هزینه های سازمان و کسب و کار بدون اخراج!»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *