۲۰ راز افراد با اراده و قوی

راز افراد با اراده و قوی

یکی از شرط‌‌های رسیدن به موفقیت، داشتن اراده قوی و پایدار است. آبراهام لینکن‌ می‌گوید: «همیشه به یاد داشته باش که اراده تو برای موفق شدن از هر چیزی مهم‌تر است.» همه ما با اینکه می‌دانیم اراده تا چه حد در موفقیت ما نقش دارد همچنان از کمبود آن احساس رنج می‌کنیم.

همیشه افراد با اراده به دلیل اراده‌ای که دارند، کارهایی را انجام می‌دهند که دیگران آن‌ها را سخت و دشوار می‌دانند؛ اما چه دلیلی باعث می‌شود که برخی افراد با اراده و برخی بدون اراده باشند؟ در ادامه مقاله به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • اراده
  • ویژگی‌های مهم افراد با اراده
  • نشانه‌های ضعف اراده

اراده

امروزه ثابت شده است که اراده مانند عضله‌ای است که با تمرین پرورش یافته و قوی می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که اراده مانند هوش ذاتی است و نمی‌توان آن را تغییر داد؛ در صورتی که اراده ذاتی نیست بلکه باید آن را به درستی کشف کرده و پرورش دهیم تا بتوانیم زودتر به اهداف خود برسیم.

ویژگی‌های مهم افراد با اراده

افراد با اراده و موفق به علت اراده‌ای که در انجام کارها دارند، به موفقیت و اهداف دلخواه خود می‌رسند. برخی رازهایی که افراد با اراده دارند عبارت‌اند از:

۱- هدف‌گذاری دقیق

زمانی که تعریف دقیقی از خواسته‌های خود داشته باشیم می‌توانیم به راحتی اراده خود را قوی کنیم؛ بنابراین افراد با اراده قوی دقیقا می‌دانند که چه چیزی از زندگی می‌خواهند. با داشتن اهداف شفاف می‌توانید خستگی‌های ذهنی خود را که باعث سرکوب شدن اراده می‌شود کاهش دهید و زودتر به چیزی که می‌خواهید برسید. بنابراین کشف اهداف یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای تقویت اراده است.

۲- خودباوری

یکی از گام‌های مهم در تقویت اراده این است که باورهای خود را اصلاح کنید. شما باید این باور را داشته باشید که می‌توانید به هدف دلخواه خود برسید. برای اینکه اراده در شما به ویژگی تبدیل شود، باید بتوانید توانایی‌های خود را اصلاح کنید و تغییر دهید. شما نمی‌توانید هر چیزی را که در اطراف وجود دارد کنترل کنید؛ اما با کمی تمرین می‌توانید رفتارهای خود را کنترل کنید تا به هدف‌های خود برسید.

نحوه تصمیم‌گیری‌های افراد در طول زندگی به دلیل باورهای آن‌ها است. برای مثال اینکه می‌توانید یا نمی‌توانید کاری را شروع کنید به باورهای شما بستگی دارد. تردید و باورهای اشتباه باعث می‌شود برای رسیدن به هدف تلاش نکنید؛ به همین علت افرادی که اراده قوی دارند، باور دارند که موفق می‌شوند و آن‌قدر تلاش می‌کنند تا به چیزی که می‌خواهند برسند.

۳- تسلیم نشدن

تغییر کردن همیشه سخت و دشوار است؛ حتی ممکن است آرامش و راحتی را از انسان‌ها بگیرد. بیشتر افراد ترجیح می‌دهند در منطقه امن خود باقی بمانند و از آن خارج نشوند. برعکس، افراد موفق که اراده قوی دارند، از تغییرات استقبال می‌کنند و آن را برای رسیدن به موفقیت ضروری می‌دانند. افراد با اراده و موفق با تمرین و تلاش‌های زیاد به دنبال راه‌حل می‌گردند و هنگام پیدا کردن آن‌ها خوشحال می‌شوند.

افراد با اراده مسئولیت‌های خود را در زندگی می‌پذیرند و اگر اشتباهی انجام دهند، تلاش می‌کنند تا آن‌ها را جبران کنند.

۴- مسئولیت‌پذیری

بسیاری از افراد زمانی که در انجام کارهای خود به موفقیت نمی‌رسند، افراد دیگر را سرزنش می‌کنند و آن‌ها را مقصر می‌دانند؛‌ در صورتی که افراد با اراده تا جایی که می‌توانند مسئولیت‌های زندگی خود را برعهده می‌گیرند. افراد با اراده مسئولیت‌های خود را در زندگی می‌پذیرند و اگر اشتباهی انجام دهند، تلاش می‌کنند تا آن‌ها را جبران کنند.

۵- تغییر کردن

افراد با اراده در منطقه امن خود ثابت نمی‌مانند؛ زیرا منطقه امن باعث آسایش و راحتی افراد است. این افراد تغییر کردن را دوست دارند و از پیامدهای آن نمی‌ترسند؛ برعکس، از درجا زدن و انجام کارهای تکراری و بیهوده رنج می‌برند.

۶- توجه به احساسات

بسیاری از افراد زمانی که در طول زندگی با مشکلی مواجه می‌شوند و به هدف مورد‌نظر خود نمی‌رسند، ممکن است سراغ آرامش‌دهنده‌های کاذب مانند قرص یا مواد مخدر روند. توجه به احساسات، کلید داشتن اراده قوی است و کمک می‌کند تا مسیرهای درست زندگی را پیدا کنید. زمانی که احساسات خود را به خوبی درک می‌کنید، به جای فرار از مشکلات تلاش می‌کنید تا شرایط را بهتر کنید؛ بنابراین خود را دوست داشته باشید. 

۷- تفکر مثبت

میزان اراده افراد، رابطه مستقیمی با نوع تفکر آن‌ها دارد؛‌ یعنی افراد مثبت‌ اندیش اراده قوی‌تری نسبت به سایر افراد دارند و افراد با اراده نیز نسبت به سایر افراد مثبت‌اندیش‌تر هستند. مغز انسان به گونه‌ای سازمان‌دهی شده است که به تجربه‌های منفی زندگی توجه بیشتری دارد، تجربه‌های مثبت را سطحی و گذرا می‌بیند و آن‌ها را رها می‌کند. به همین علت همه افراد به صورت ناخودآگاه به یک مسئله منفی نگاه می‌کنند مگر اینکه برای مثبت‌ اندیشی تلاش کنند.

 ۸- عشق ورزیدن

برای اینکه بتوانید عادت‌های خوب را در خود ایجاد کنید، باید خود را دوست بدارید و از خود راضی باشید. برای مثال اگر فکر کنید به دلیل چاق شدن باید خود را مجازات کنید تفکر اشتباهی است یا اگر فکر کنید به دلیل اینکه در کاری اشتباه کردید و در آن شکست خوردید باید خود را تنبیه کنید تفکر اشتباهی است و شما با این تفکر بدترین سبک زندگی را انتخاب کرده‌اید. افرادی که اراده قوی دارند سالم زندگی می‌کنند و به خود و سایر افراد عشق می‌ورزند.

۹- یافتن ارزش‌ها

یکی از ویژگی‌هایی که افراد موفق و با اراده دارند تمرکز بر ارزش‌ها است؛ بنابراین این افراد از زندگی لذت می‌برند، حتی اگر به اهداف مورد‌نظر خود نرسند‌. افراد کمال‌گرا از خود انتظارات واقع‌بینانه ندارند به همین علت نه تنها از زندگی لذت نمی‌برند بلکه به اهداف خود نیز نمی‌رسند.

 سعی کنید از کمال‌گرایی دور شوید و بر ارزش‌های خود در زندگی تمرکز کنید؛‌ با این کار می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید. افراد با اراده ارزش‌های خود را پیدا می‌کنند و با آن‌ها زندگی می‌کنند؛ به همین علت دانشمندان پیشنهاد می‌کنند که ارزش‌های خود را در زندگی کشف کنید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنید؛ زیرا زندگی با ارزش‌ها بهترین سبک زندگی است.

همچنین بخوانید :  افراد کمال‌گرا چه ویژگی‌هایی دارند؟ + ۱۰ ترفند مقابله با کمال‌گرایی

۱۰- کشف توانایی‌ها

منتظر نباشید که دیگران استعدادها و توانایی‌های شما را کشف کنند؛ خودتان باید به توانایی‌ها و علاقه‌هایی که دارید توجه کنید و ببینید چه کاری را بهتر انجام می‌دهید. سپس در زمینه‌ای که علاقه و استعداد دارید تلاش کنید تا به موفقیت برسید. کشف توانایی‌ها باعث می‌شود اراده بیشتری در انجام آن‌ها داشته باشید.

داشتن اراده و قوی به کمک کشف استعداد ها

۱۱- برنامه‌ریزی منظم

زمانی که هدف‌گذاری دقیقی دارید، بهتر است برای هر مرحله تا رسیدن به هدف برنامه‌ریزی داشته باشید. برای این کار می‌توانید برنامه روزانه خود را در یک دفترچه یادداشت کنید و آن را آخر شب بررسی کنید و ببینید تا چه اندازه به هدف‌های خود نزدیک شدید. علاوه بر آن یادداشت کردن اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت در دفترچه نیز باعث می‌شود متوجه شوید تا چه اندازه به هدف‌های خود نزدیک شدید. نزدیک شدن به اهداف باعث می‌شود اراده قوی‌تری پیدا کنید. همچنین می‌توانید در روزهایی که طبق برنامه پیش رفته‌اید، به خود هدیه دهید و روزهایی که در انجام کارها کوتاهی کرده‌اید خود را جریمه کنید.

همچنین بخوانید :  چگونه برای رسیدن به اهداف برنامه‌ ریزی کنیم؟

افراد با اراده به جای مسخره کردن دیگران یا قضاوت منفی، آن‌ها را تحسین می‌کنند و تلاش می‌کنند تا خود نیز به جایگاه آن‌ها برسند.

۱۲- قضاوت نکردن

همه افراد در طول روز بارها دیگران را  قضاوت می‌کنند یا مورد قضاوت آن‌ها قرار می‌گیرند؛ اما افراد با اراده و قوی، وقت خود را صرف قضاوت‌های بی‌جا و نادرست دیگران نمی‌کنند. انتقادهای بی‌جا و غر زدن کار لذت‌بشی است؛ اما باعث می‌شود از مسئولیت‌های خود شانه خالی کنید و برای رسیدن به اهداف اراده نداشته باشید.

زمانی که درگیر قضاوت و مقایسه می‌شوید، انرژی کافی برای بهبود زندگی خود را ندارید. به همین دلیل افراد با اراده به جای مسخره کردن دیگران یا قضاوت منفی، آن‌ها را تحسین می‌کنند و تلاش می‌کنند تا خود نیز به جایگاه آن‌ها برسند.

۱۳- انضباط شخصی

انضباط داشتن در هر کاری باعث موفقیت می‌شود. اگر در انجام کارها انضباط داشته باشید، به مرور زمان اراده بیشتری برای انجام آن‌ها پیدا می‌کنید.

۱۴- استفاده از جملات انگیزشی

تفکر و نگرش مثبت باعث ایجاد انگیزه  و اراده در افراد می‌شود. اگر در حال انجام کار سختی هستید از جملات انگیزشی استفاده کنید؛ برای مثال به خود بگویید «من می‌توانم…». این کار باعث می‌شود تفکر مثبت درون شما شکل بگیرد و با اراده بیشتری برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید.

می‌توانید افراد با پشتکار در کار خود را شناسایی کنید و آن‌ها را الگوی خود قرار دهید. نوشتن جملات انگیزشی والهام‌بخش و چسباندن آن‌ها کنار میز کار نیز باعث می‌شود اراده بیشتری برای انجام کارها داشته باشید.

داشتن اراده و قوی به کمک مدیریت استرس

۱۵- مدیریت استرس

استرس یک احساس منفی است که باعث می‌شود اراده و پشتکار ضعیفی در انجام کارها داشته باشید. شما باید بتوانید احساسات منفی مانند استرس و ترس را مدیریت کنید در واقع با مدیریت استرس و ترس  اجازه نداده اید چیزی  مانع رسیدن شما به اهداف شوند. برای این کار می‌توانید تمرینات کاهش استرس را انجام دهید.

۱۶- تقسیم‌بندی کارها

زمانی که هدف بزرگی دارید؛ برای رسیدن به آن باید کارهای زیادی انجام دهید. فکر کردن به همه کارها به طور همزمان باعث می‌شود اراده‌ای برای انجام کارها نداشته باشید. بنابراین بهتر است هدف‌های خود را به اهداف کوچکتر تقسیم کنید و با تقسیم‌بندی کارهای بزرگ به کارهای کوچک، اراده خود را برای رسیدن به آن اهداف تقویت کنید.

۱۷- انتظارات واقعی

همه افراد در سنین جوانی و نوجوانی اهداف بزرگی در سر دارند، اما اراده و پشتکار برای آن‌ها را ندارند. زمانی که انتظارات غیرواقع‌ بینانه از خود داشته باشید، به اهداف خود نمی‌رسید و اراده خود را برای تلاش کردن از دست می‌دهید. بهتر است خود را فریب ندهید و از خود به اندازه توانایی‌هایی که دارید انتظار داشته باشید.

تصحیح خطاها و فکر کردن به عادت‌های بد نیز باعث می‌شود با اراده بیشتری برای جبران آن‌ها تلاش کنید.

۱۸- تغییر عادت

همه افراد بیشتر کارهای خود در طول روز را طبق عادت انجام می‌دهند. اگر تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف را به یک عادت تبدیل کنید، می‌توانید با اراده بیشتری برای آن تلاش کنید. همچنین تصحیح خطاها و فکر کردن به عادت‌های بد نیز باعث می‌شود با اراده بیشتری برای جبران آن‌ها تلاش کنید.

۱۹- دوستان و اطرافیان

میزان اراده و پشتکار شما برای رسیدن به اهداف به میزان اراده و پشتکار دوستان و اطرافیان نزدیک شما بستگی دارد. زمانی که اطراف شما افراد با اراده و با پشتکار باشند، شما نیز ناخواسته از آن‌ها الگوبرداری می‌کنید و برای رسیدن به اهداف خود با اراده می‌شوید. برعکس این مسئله نیز صادق است؛‌ زمانی که اطرافیان شما افراد بدون اراده باشند، شما نیز از روش‌های اشتباه آن‌ها الگوبرداری می‌کنید.

۲۰- صبر

رسیدن به اهداف حتی با اراده و پشتکار قوی در یک شب به دست نمی‌آید؛ موفقیت به مرور زمان به دست می‌آید. با انجام تمرین‌هایی که برای تقویت اراده گفته شد می‌توانید اراده خود را تقویت کنید، اما برای رسیدن به اهداف خود باید صبر داشته باشید. علاوه بر این موارد شما در راه رسیدن به هدف‌های خود موانع زیادی دارید که باید با صبر و حوصله آن‌ها را کنار بگذارید.

تلاش و پشتکار برای اراده قوی

نشانه‌های ضعف اراده

افرادی که اراده ضعیفی دارند، ویژگی‌هایی دارند که عبارت‌اند از:

۱- قدرت تصمیم‌گیری ندارند.

۲- افکار شلوغ و نامنظمی دارند.

۳- کارهای خود را به تاخیر می‌اندازند.

۴- زود عصبی می‌شوند و صبر و حوصله ندارند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله اراده و راه‌های تقویت آن را بررسی کردیم. امروزه ثابت شده است که اراده مانند عضله‌ای است که با تمرین پرورش یافته و قوی می‌شود. بسیاری از افراد تصور می‌کردنند که اراده مانند هوش ذاتی است و نمی‌توان آن را تغییر داد. در صورتی که اراده ذاتی نیست و باید آن را به درستی کشف کرده و پرورش دهیم.

همچنین بخوانید :  عادت‌هایی که شما را به رشد و موفقیت فردی می‌رساند!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 3.7/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *