عوامل موثر بر تقویت حافظه
تقویت حافظه

عوامل موثر بر تقویت حافظه + ۲۲ راهکار بالا بردن حافظه

[تعداد: 8    میانگین: 4.3/5]

امروزه حافظه یکی از مشکلاتی است که موجب نگرانی افراد به خصوص جوانان شده است. به طوری که اکثر افراد آن ها از فراموش کردن و ضعف حافظه خود شکایت می‌کنند و به دنبال پاسخ سؤال‌هایی از قبیل روش های درمان فراموشی و تقویت حافظه چیست؟ عوامل مؤثر بر تقویت حافظه کدام‌اند؟ راهکارهای بالا بردن حافظه چه هستند؟

در این مقاله به پاسخ این سؤال‌ها پرداختیم و ۲۲ راهکار بالا بردن حافظه را برای شما آماده کرده ایم.

سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارتند از:

 • حافظه چیست؟
 • عوامل مؤثر بر تقویت حافظه
 • ۲۲ راهکار بالا بردن حافظه
 • درمان فراموشی و تقویت حافظه
 • خوراکی تقویت حافظه چیست؟

حافظه چیست ؟

حافظه پروسه ای پیچیده از فعالیت های مختلف در مغز انسان است.  پیش از اینکه ببینیم چه چیزهایی باعث تقویت حافظه می‌شود، توضیح مختصری از شکل گیری حافظه می‌دهیم.

خلق حافظه

مرحله اول: خلق حافظه

جالب است بدانید در ارتباط با اتفاقاتی که تجربه می‌کنیم، مغز انسان سیگنال هایی با الگو های ویژه می‌فرستد و در میان نرون ها، رابطه ای ایجاد می کند که سیناپس ها نام دارند.

مرحله دوم: تثبیت حافظه

اگر در این مرحله هیچ کار دیگری نکنید به زودی حافظه پاک خواهد شد. تثبیت یعنی چیزی را به حافظه بلند مدت سپردن که در آینده بتوان از آن ها یاد کرد. بخش زیادی از این روند زمانی که خوابیم انجام می شود، مغز انسان در هنگام خواب، آن الگوی فعالیت مغزی را بازسازی می کند و همچنین سیناپس هایی که ایجاد شده بود را تقویت می کند.

مرحله سوم: بازیابی حافظه

بازیابی همان فکری است که در زمان صحبت کردن در ارتباط با خاطرات و یا از بین رفتن آن ها می کنیم. اگر بخواهیم خاطره ای را به آسانی به یاد بیاوریم باید در طی گذشتن زمان، آن خاطره را قوی تر کنیم و هر مرتبه که آن را بازیابی می کنیم همان الگوی فعالیت مغزی اتفاق می افتد و ارتباط قوی تر خواهد شد.

حافظه حسی:

اولین مرحله برای به یاد سپردن و ذخیره ی اطلاعات، حافظه حسی است که گنجایش نامحدودی دارد، ولی مدت زمان ذخیره‌سازی اطلاعات خیلی کوتاه و در حد یک ثانیه است. برای یادگیری وجود این فرآیند مهم است.

حافظه کوتاه مدت (S.T.M)

اصلی ترین ویژگی این حافظه، گنجایش محدودی است که دارد به طوری که گنجایش متوسط حافظه کوتاه مدت بیشتر انسان ها ۷ ماده است.

از دیگر ویژگی های این حافظه این است که اطلاعات به شکل صوتی ، دیداری رمزگردانی می‌شوند. این نکته را در نظر داشته باشید که بازیابی در این حافظه در اکثر مواقع بدون خطا است، مثلاً که اگر یک مطلب در حافظه باشد، حتماً برای ما قابل دسترسی است.

هر چقدر تمرکز حواس و دقت ما روی موضوعی بیشتر باشد آن موضوع در حافظه ما بهتر ثبت می شود.

بنابراین عدم تمرکز ذهن روی مطالب باعث می شود آنها درست رمزگذاری نشوند و به همین دلیل یادآوری آن به سختی انجام می شود.

حافظه بلند مدت (L.T.M)

عوامل موثر بر حافظه بلند مدت

اصلی ترین ویژگی این حافظه گنجایش نا محدودی است که دارد، یعنی مطالب بسیار زیادی را می توان در آن نگه داشت بدون آن که از بین بروند. بهتر است بدانید در این حافظه اطلاعات از بین نمی روند اگرچه ممکن است فراموش شوند. همچنین در این حافظه رمزگردانی اطلاعات به شکل معنایی صورت می‌گیرد،

نکته قابل تامل این است که به دلیل گنجایش زیاد، وجود اطلاعات نا محدود و گذشت زمان زیاد، بازیابی اطلاعات در این حافظه برعکس حافظه کوتاه مدت به همرا خطا و اشکال صورت می گیرد.

عوامل مؤثر بر تقویت حافظه

حافظه بسیار آسیب پذیر و حساس است و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد. از اهمیت این نکته غافل نشوید که می‌توانید با بررسی این عوامل و کاهش و افزایش آن ها توان یاد سپاری را افزایش دهید و باعث بالا بردن حافظه خود شوید.

شاید عواملی مانند خواب و استراحت، تغذیه و ورزش را بتوان از مهم ترین عوامل مؤثر در تقویت حافظه نام برد ولی روش های دیگری نیز در این امر دخیل هستند که چگونگی استفاده این عوامل به طوری که موجب افزایش حافظه شود بسیار مهم است.

در این مقاله استاندارد این عوامل را بیان کردیم تا با آگاهی و شناخت از آن ها بتوانید عوامل مؤثر بر تقویت حافظه را کنترل کنید. در ادامه به ۲۰ راهکار بالا بردن حافظه می پردازیم.

۲۲ راهکار بالا بردن حافظه

 • کمک از روش بسط معنایی برای تقویت حافظه:

اگر معنای چیزها را بیشتر بسط دهید، پی توانید آن ها را بهتر به خاطر بیاورید. بسط دادن به این معنا است که هر چقدر پیوندهای بیشتری بین چیزها ایجاد کنید، تعداد راه های بازیابی نیز افزایش می‌ یابد. به خاطر بسپارید که برای بسط دادن مطلب می‌توانید سؤال‌های متفاوتی برای خودتان مطرح کنید و به آن ها پاسخ دهید.

 • سازمان دهی در تقویت حافظه:

روش سازمان دهی به دلیل افزایش کارآیی پیگردی در حافظه می تواند بازیابی را بهبود ببخشد. لازمه این کار این است که اطلاعات را سازمان داده بدهید به طوری که با معلوم کردن مطالب فصلی درسی که باید یاد گرفت و توجه به عنوان و سر فصل، چارچوب کلی مطلب را ترسیم و سازمان دهی کنید تا از تأثیرات قوی آن بر تقویت حافظه برای درس خواندن بهره ببرید.

 • تمرین بازیابی در تقویت حافظه:

این روش به شکل تمرین بازیابی انجام می‌ گیرد، شما می‌توانید درمورد مطلب یادگیری از خودتان سؤالاتی مطرح کنید. سپس قسمت های مشخصی را که در دور اول مشکل بود، دوباره بخوانید تا آن را بهتر درک کنید.

 • روش قطعه قطعه کردن مطالب برای تقویت حافظه:

گنجایش حافظه کوتاه مدت بین ۵ تا ۹قطعه است. به طور مثال نگهداری عدد ۱۳۷۴۱۳۶۹۱۳۹۹ در حافظه کوتاه مدت غیر ممکن است در حالی که نگهداری ۱۳۹۹–۱۳۶۹–۱۳۷۴ در حافظه کوتاه مدت خیلی آسان تر است.

 • رمزگردانی تصویری از راه های تقویت حافظه برای درس خواندن :

می توان بین موضوعات نامربوط، ارتباطات معناداری به وجود آورد و آن را مبدل به تصویری ذهنی کرد. مثلاً فردی برای به خاطر سپردن اسم رمز شب که عبارت بود از کلاغ، گوجه، باران این رابطه و این تصویر ذهنی را برقرار کرد:کلاغ در زیر باران گوجه خورد(به همراه تصویرسازی).

و همچنین می توان اطلاعات جدید را با چیزی که از قبل می دانستید ارتباط دهید. مثلاً وقتی که شما نام یک نوع غذای جدید را یاد می گیرید، در مورد غذای مشابه آن فکر کنید.

 • ژرف نگاری معانی برای تقویت حافظه:

اگر موضوعات را عمیق تر بررسی کنید، در حافظه بهتر خواهند ماند. برای این کار می توانید از پیدا کردن رابطه معنی دار بین مطالب کمک کنید.

 • طبقه بندی مطالب به منظور تقویت حافظه برای درس خواندن:

منظم بودن و همچنین طبقه بندی موضوعات در حافظه، بازیابی و یادآوری آن ها را آسان می کند.

 • استفاده از روش پس ختام:

از بهترین و معروف ترین روش های تقویت حافظه برای درس خواندن این روش است. نام این روش از حروف اول ۶ کلمه آمده است.

۱)پیش خوانی  ۲)سؤال کردن  ۳)خواندن  ۴)تفکر  ۵)از حفظ گفتن  ۶)مرور و تکرار

 • استراحت برای جلوگیری از تداخل:

به منظور عدم تداخل مطالب خوانده شده در یکدیگر، بهتر است مطالب با فاصله زمانی و نیز پس از استراحت مطالعه شوند. استراحت کردن باعث می‌شود که تداخل مطالب به مقدار زیادی کاهش پیدا کنند و یادگیری و یادآوری را تقویت می‌کند.

 • آرام سازی:

هیجان‌ها و تفکرات منفی مثل ترس، غم، اندوه و … دستیابی انسان به اطلاعات موجود در حافظه را دشوار می‌کند.

 • تفکر و تعمق برای بالا بردن حافظه فعال:

شما روزانه از حافظه فعال استفاده می‌کنید، بنابراین اگر قویتر باشد، زندگی روزانه را خیلی آسان تر می کند. در اکثر افراد این حافظه به طور متوسط حداکثر ۷ مورد را می تواند در خود نگه دارد.

اگر شما از ظرفیت حداکثری حافظه تان بهره نمیبرید مدیتیشن شما را در تقویت حافظه کمک می کند. در زمان مدیتیشن مغز در پردازش کردن اطلاعات مثل حالت عادی فعال نیست. در نتیجه در طول این زمان استراحت کوتاهی به مغز داده می شود که ذهن خودتان را خالی کنید که باعث می شود استرس کم تری را احساس کنید و چیزهای بیشتری را هم به یاد آورید.

مدیتیشن باعث افزایش فرآیند بازیابی از حافظه می شود. بعضی پژوهشگران معتقدند دوره مدیتیشن ۲ هفته است و عده دیگر عقیده دارند زمان لازم ۸ هفته است.

 • قهوه بنوشید:

عده ای از پژوهشگران بر این باور هستند که اگر قبل از یادگیری یک مطلب جدید کافئین مصرف کنید حافظه شما بهبود می یابد البته بعضی از تحقیقات اثرات ناچیزی از مصرف کافئین پیش از ایجاد حافظه جدید پیدا کرده اند.

فراموش نکنید که صبح ها برای شروع کردن روزتان قهوه نخورید و یک قهوه کوچک در روز می تواند به بهتر نگه داشتن مطالبی که یاد می گیرید در ذهنتان کمک کند.

 • به منظور بهبود بازیابی حافظه ورزش کنید:

نتایج مطالعه ای بر روی مغز موش ها و انسان ها نشان داد که تمرینات منظم می توانند سبب بازیابی حافظه شوند. همچنین ثابت شده که تناسب اندام در افراد مسن باعث کند شدن روند کاهش حافظه می شود.

در مطالعات دیگر ثابت شد که ورزش منظم به صورت ویژه می تواند حافظه مکانی را بهبود بدهد. ورزش منظم موجب  بهبود توانایی های شناختی نیز می شود.

 • خواب کافی:

خواب و تقویت حافظه

خواب از مهمترین عوامل بالا بردن حافظه است. زیرا بیشترین مقدار تثبیت حافظه در خواب انجام می گیرد و مغز ما بدون داشتن خواب کافی به دردسر خواهد افتاد.

شاید برایتان سؤال باشد که چگونه حافظه قوی داشته باشیم؟ برای جواب باید بگوییم که خواب کافی حتی یک چرت کوتاه می تواند بازیابی مغز شما را بهبود ببخشد.

تحقیقات نشان داد که وقتی مطلبی برای بار اول به مغز وارد شود، شکننده است و راحت فراموش می شود. علاوه بر این که خوابیدن پس از یادگیری قسمت مهمی از فرآیند ایجاد حافظه است، خوابیدن پیش از یادگیری مطالب جدید نیز هم به همان درجه مهم است.

 • عدم پرخوری:

پرخوری باعث تصلب شرائین مغز  و کاهش قدرت ذهنی می شود.

 • عدم استفاده از دخانیات:

دخانیات موجب کوچک شدن چند برابری مغز و سبب آلزایمر می‌شود.

 • دقت در زمان مطالعه:

برای به خاطر سپردن مطلبی، باید با انگیزه شروع به مطالعه آن کنید و تمرکز ذهنی کافی و دقت زیاد داشته باشید . مطالعه ای که با بی حوصلگی، اکراه و بی میلی و در حالت خواب آلودگی باشد زمینه به یاد سپاری اطلاعات را فراهم نمی کند. توجه کنید که دقت کردن یک امر انتخابی با امادگی قبلی و بهره گیری از تجربه های گذشته است.

 • عدم مصرف مشروبات الکلی:

مصرف الکل کالری ایجاد می‌کند ولی مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تأمین نمی کند و همچنین مشروبات الکلی با مرور زمان عقل انسان را به کهولت می برد.

از دیگر عوارض الکل می توان گفت که موجب عدم جذب آهن و ویتامین های ب،ث،ای و کاهش جذب مواد مغذی سایر غذاها در بدن می شود که باعث اختلال در کاهش حافظه و تسریع آلزایمر خواهد شد.

صبح، بهترین و مناسب ترین زمانی که مغز می تواند غذای کافی به دست آورد. با صبحانه خوردن که شامل مواد قندی ، چربی و غلات است می توانید عملکرد مغز را در ادامه روز افزایش دهید.

 • چیزهای تازه یاد بگیرید:

یادگیری چیز تازه موجب می شود که عضلات مغز قدرتمند شوند و رشد و توسعه مغز را به دنبال دارد. یادگرفتن هر کار جدیدی مثل موسیقی، آشپزی، بافتنی، نقاشی و … که از یادگیری‌اش لذت ببرید مغزتان شادتر و سالم‌تر می کند.

 • محیط مناسب فراهم کنید:

یکی از عوامل ساده ای که در تقویت حافظه برای درس خواندن مؤثر است، محیطی است که شما انتخاب می کنید که در آن جا درس بخوانید. بهتر است مکانی باشد علاوه بر راحت بودن، از تصاویر و صداهای مزاحم و عوامل مزاحم حواس مانند تلویزیون، موبایل و غیره دوری کنید.

 • آدامس بجوید:

تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه حافظه قوی داشته باشیم با راهکار ساده؟ از ساده‌ ترین روش هایی که بافت بالا بردن حافظه می شود، جویدن آدامس در هنگام یاد گرفتن موضوعی جدید است. البته این در صورتی است که در این زمینه تحقیقات نتایج متناقضی نیز داشته است، در نتیجه این راه قطعی نیست.

نظریه‌ی دیگری بر افزایش اکسیژن ناشی از جویدن آدامس به دلیل بالا بودن ضربان قلب تمرکز می کند.

 • تغذیه مناسب:

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟یکی از روش های بالا بردن حافظه، انتخاب دقیق مواد غذایی در برنامه روزانه است.

۶۰ درصد مغز را چربی تشکیل می دهد و چیزی که مغز به آن احتیاج دارد، اکسیژن و قند است.

ویتامین های گروه B به افزایش حافظه بلند مدت کمک می کنند.

شیر و ماست نیز هوشیاری را افزایش می دهند.

گیاهان داروئی نظیر گل سرخ، میخک، کنجد، کندر و زعفران نیز با کاهش رطوبت بدن باعث افزایش قدرت حافظه می شوند.

آووکادو نیز خوراکیِ تقویت حافظه محسوب می شود، یکی از سالم ترین و بهترین میوه ها برای بهبود عملکرد مغز است که حاوی ویتامین K و اسید فولیک است و به جای روغن در پخت و پز می توان از آن استفاده کرد.

عسل، کشمش، چای سبز، بادام زمینی، گردو، زردچوبه، رزماری، زرده تخم مرغ و شکلات تلخ از دیگر خوراکی تقویت حافظه به حساب می آیند.

درمان فراموشی و تقویت حافظه

درمان فراموشی و تقویت حافظه هم مثل دیگر مشکل ها راهکارهایی دارد که به آن ها می پردازیم.

 • زمان و فعالیت های خود را سازمان دهی کنید.
 • از دفترچه یادداشت برای نوشتن کارهایی که باید انجام دهید استفاده کنید.
 • کارهای خود را بر روی تقویم علامت بزنید.
 • زمانی را برای تمدد اعصاب خود اختصاص دهید.
 • مغز خود را به وسیله بازی هایی که به تمرکز نیاز دارند تمرین دهید.
 • وضعیت سلامتی خود را به پزشک مطرح کنید.
 • خاطرات مهم را به خاطر بسپارید تا با برانگیختن احساس عاطفی اطلاعات را بیشتر به یاد آورید.
 • از یادگاری ها استفاده کنید.
 • خاطرات خود را بنویسید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.
 • خواب کافی را فراموشش نکنید.
 • از ورزش غافل نشوید.

خوراکی تقویت حافظه چیست؟

خوراکی های موثر بر تقویت حافظه

به طور معمول اکثر افراد همیشه این سؤال را می پرسند که برای تقویت حافظه چه دارویی بخوریم؟

بیشتر آن ها به اشتباه دنبال داروهای محرک مانند ریتالین که برای بیش فعالی کودکان است را برای افزایش تمرکز و انرژی مغز حتی در شب های امتحان استفاده می کنند.

بدون این که از مضرات آن خبر داشته باشند. توجه داشته باشید که ترک کردن داروهایی نظیر ریتالین بسیار دشوار است و ایجاد واکنش های روانی نظیر توهم و جنون امکان دارد. پس خوراکی تقویت حافظه چیست؟

شما می توانید به جای استفاده از داروهای مضر شیمیایی از مواد غذایی که باعث عملکرد صحیح مغز می شوند استفاده کنید. از اهمیت این نکته غافل نشوید که بعضی از مواد غذایی بسیار موثرتر از قرص ها و داروها هستند مانند:

ماهی های چرب: دارای مقادیر زیادی امگا ۳ هستند که برای بازسازی سلول های مغزی مفید است و موجب کارکرد بهتر سلول های عصبی می شود.

ویتامین B6: سبب ارتباط موثر سلول های عصبی و افزایش واکنش مغز می شوند و در میوه هایی مانند موز و آلو وجود دارد.

آنتی اکسیدان: این ماده موجب محافظت از مغز می شود و در چای سبز و شکلات به فراوانی وجود دارد.

ویتامین E: از پیری و تخریب بافت مغز جلوگیری می کند و در مواد غذایی مانند بادام، پسته، گردو و فندق وجود دارد.

مواد غذایی دیگری نظیر کندر، انجیر، چغندر، زعفران، رزماری و اسطوخودوس نیز در جواب سؤال برای تقویت حافظه چه دارویی بخوریم به شما پیشنهاد می‌شود.

در این مقاله سعی بر این شد تا توضیحات مختصر و مفیدی از حافظه و اطلاعات پیرامون آن نظیر بالا بردن حافظه، چگونه حافظه قوی داشته باشیم، خوراکی تقویت حافظه داده شود تا با خواندن آن بتوانید با روش های تقویت حافظه آشنا شوید و از آن ها بهره مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *