۵ تکنیک طلایی برای موفقیت در مراحل مختلف زندگی + راه های پولدار شدن
رشد فردی و موفقیت

۵ تکنیک طلایی برای موفقیت در مراحل مختلف زندگی + راه های پولدار شدن

[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

بیشتر افراد زمانی که می‌خواهند راه‌های موفقیت در زندگی را تجربه کنند و دستاورد مهمی داشته باشند اگر فوراً به هدف خود نرسند احساس شکست می‌کنند. احساس می‌کنند که دچار اشتباه شده‌اند و لیاقت و توانایی رسیدن به این هدف را ندارند. اما سؤال اینجاست که وقتی راه‌های موفقیت بی‌شمارند، چرا ما خود را بابت تلاش کردن و شکست خوردن در یک راه سرزنش می‌کنیم؟ آیا منطقی‌تر نیست که برای موفقیت در کار یا زندگی، راه‌های متفاوت دیگری را امتحان کنیم؟

مشکل اصلی در شکست خوردن و تسلیم شدن نیست، بلکه نداشتن یک برنامه‌ی صحیح در ابتدای کار است. رمز موفقیت در زندگی همین است که برنامه‌ و هدفی برای خود در نظر داشته باشید که به شما انگیزه دهد. واقعاً بدون یک هدف برای چه چیز باید کار کرد؟ اگر می‌خواهید راه‌های پولدار شدن را یک‌به‌یک امتحان کنید آیا نباید تصویری از اهداف و آرزوهای خود داشته باشید؟. این اهداف می‌توانند با شغل، روابط معنوی، سلامت جسمی، احساسی و روانی و یا هر جنبه‌ی دیگر از زندگی شما مرتبط باشند. بنابراین برای رسیدن به موفقیت در کار و زندگی ابتدا باید هدفی برای خود تعیین کنید، سپس راه‌های جدیدی برای رسیدن به اهداف خود به دست آورید و درنهایت برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید. در این مقاله قصد داریم در مورد راه‌های موفقیت در مراحل مختلف زندگی صحبت کنیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • قسمت اول: ساختن راهی به‌سوی موفقیت
 • قسمت دوم: دستیابی به راه‌های موفقیت بیرونی
 • قسمت سوم: دستیابی به راه‌های موفقیت درونی
 • کلیدهای موفقیت در کار و راه‌های پولدار شدن
 • چرا می‌خواهیم در زندگی موفق باشیم؟

قسمت اول: ساختن راهی به‌سوی موفقیت

ما در ادامه تلاش کرده‌ایم راه‌های موفقیت در زندگی را به‌صورت یک لیست کامل در اختیار شما قرار دهیم. حاصل کار ما دارای ۳ قسمت اصلی است که هرکدام دارای چند بخش توصیه‌ای است. می‌توان ادعا کرد که هرکدام از این توصیه‌ها قسمتی از رمز موفقیت در زندگی شما است. پس باحوصله و دقت در مفاهیم و دستورالعمل‌های آن‌ها تفکر کنید و از دل آن‌ها راه ویژه‌ی خودتان را بسازید. برای ساختن راهی به‌سوی موفقیت مراحل زیر را دنبال کنید:

موفقیت

موفقیت

۱- علایق و شیفتگی‌های خود را بشناسید:

قبل از اینکه بخواهید به موفقیت دست پیدا کنید باید بتوانید موفقیت را برای خود تعریف کنید. درحالی‌که ممکن است سال‌ها زمان ببرد تا تشخیص دهید می‌خواهید چه کاری در زندگی‌تان انجام دهید، اما شناسایی علایق و شیفتگی‌ها و ارزش‌هایتان به شما کمک می‌کند اهدافتان را برای موفقیت در کار یا راه‌های پولدار شدن تثبیت کنید و از این راه به زندگی و تلاش‌های خود معنا ببخشید. اگر در تشخیص این چیزها دچار مشکل هستید از اعضای خانواده یا یک دوست بخواهید تا در این کار به شما کمک کنند. می‌توانید با پاسخ دادن به سؤال‌های زیر نیز تا حدود زیادی به این علایق دست پیدا کنید:

 • دوست‌ دارید شما را به چه خصوصیات و دستاوردهایی بشناسند؟
 • دوست‌ دارید چه تغییری در جامعه ایجاد کنید که جای بهتری برای زندگی شود؟
 • بخشی از حوزه‌های موردعلاقه‌ی زندگی‌تان چیست؟ برای مثال به بعضی از درس‌هایی از مدرسه فکر کنید که از خواندن آن‌ها لذت می‌بردید و از خود بپرسید چرا از آن‌ها خوشتان می‌آمد؟. برای مثال اگر از درس علوم خوشتان می‌آمد به این فکر کنید که به خاطر کار در آزمایشگاه و کارهای گروهی آن بوده و یا به مباحث فیزیکی و شیمیایی آن علاقه داشتید؟

۲- فهرستی از اهداف خود و کارهایی که می‌خواهید برای رسیدن به آن‌ها انجام دهید را تهیه کنید:

اطمینان حاصل کنید که در این لیست هم اهداف بلندمدت و هم اهداف کوتاه‌مدت خود را برای موفقیت در کار و زندگی نوشته‌اید. بااین‌حال تلاش کنید فراتر از مسائل شغلی و مالی بیاندیشید، برای مثال به روابط خوب، اهداف شخصی برای بهبود دادن خودتان در حوزه‌های مختلف، چیزهایی که دوست دارید تجربه کنید و یا چیزهایی که دوست دارید یاد بگیرید را نیز در لیست خود بگنجانید. در ادامه نیز خود را ازلحاظ زمانی محدود کنید تا بتوانید در مدت‌زمان مشخصی به اهداف خود در زندگی دست پیدا کنید.

 • رمز موفقیت در زندگی این است که اهداف هوشمندانه،‌ واضح، قابل اندازه‌گیری،‌ دست‌یافتنی و زمانمند برای خود تعیین کنید.
 • اهداف بزرگ را به اهداف کوچک‌تر تبدیل کنید. برای مثال اگر موفقیت در کار یکی از اهداف شماست، بهتر است آن را به اهدافی نظیر پیدا کردن شغل مناسب و فراهم آوردن الزامات و توانایی‌های یک شغل پردرآمد تبدیل کنید.

تهیه لیستی از اهداف هوشمندانه، واضح، قابل اندازه‌گیری، قابل دسترس و زمانمند، یکی از راه‌های موفقیت در زندگی است.

۳- با هدف زندگی کنید:

برای رسیدن به رؤیاهایتان و بدل شدن به فردی که دوست دارید باشید‌ و همین‌طور دست یافتن به رمز موفقیت در زندگی، باید به اعمالی که انجام می‌دهید توجه نشان دهید. از خودتان بپرسید، آیا کاری که در حال انجام دادن آن هستم مرا به‌جایی که دوست دارم باشم می‌رساند؟

 • اگر همواره خود را در شرایطی می‌یابید که حوصله‌تان سر رفته و غرق در رؤیاها و گذشته و آینده‌اید، و یا دقایق را در آرزوی هرچه زودتر تمام شدن روز می‌شمارید، احتمالاً به این دلیل است که به کاری که در حال انجام دادن آن هستید دل‌بستگی ندارید.
 • برای زمان خود ارزش قائل شوید. موفقیت در کار و موفقیت در زندگی بسیار به این نکته وابسته است که زمان‌های آزاد خود را صرف کارهایی که از آن‌ها لذت می‌برید بکنید. به‌جای هدر دادن این زمان با تلویزیون، آن‌ها را در کنار دوستان خود و یا در حال سرگرمی‌های موردعلاقه‌تان سپری کنید.
 • رمز موفقیت در زندگی این خواهد بود که مؤثر بودن فعالیت‌های خود را با دستاوردهای خود نسنجید بلکه به میزان درگیری و تلاشی که در راه رسیدن به موفقیت داشته‌اید، توجه کنید. قرار نیست که تمام کارهایی که انجام می‌دهید مؤثر و بهینه باشد ولی بهتر است که فعالیت‌ها‌یتان درگیر کننده و لذت‌بخش باشد.
 • این را در ذهن داشته باشید که هیچ اشکال ندارد که هر روز زمانی را به استراحت مطلق، تنبلی و انجام ندادن کاری اختصاص دهید. اتفاقاً این کار می‌تواند به تقویت خیال و آگاهی شما کمک کند و باعث موفقیت در کار شود. پس تلاش کنید بین کارهایی که دوست دارید انجام دهید تعادل برقرار کرده و خود را کمتر به دلایل مختلف محیطی محدود کنید.
با هدف زندگی کنید

با هدف زندگی کنید:

۴- به تعهدات خود پایبند باشید:

رمز موفقیت در زندگی تنها برنامه‌ریزی نیست. برای پیمودن راه‌های موفقیت باید بتوانید به تعهدات خود پایبند باشید و به قول‌های خود عمل کنید. اگر به کسی گفته‌اید که کاری را انجام خواهید داد، حتماً این کار را بکنید و همچنین اگر مطمئن نیستید که توانایی انجام کاری را دارید، در مورد آن به کسی چیزی نگویید. در مورد محدودیت‌های خود صادق باشید.

موفقیت : تعهدات

موفقیت : تعهدات

 • از کنسل کردن برنامه‌های خود دوری کنید. به‌خصوص، برای موفقیت در کار بهتر است که قرار کاری با یک نفر را برای دو بار کنسل نکنید.
 • برای خودتان تعهداتی ایجاد کنید، آن‌ها را بنویسید و آن‌ها را جلوی چشم خود داشته باشید.
 • مطمئن شوید که تعهداتتان شما را به سمت اهدافتان هدایت می‌کنند.

قسمت دوم: دستیابی به راه‌های موفقیت بیرونی

برای دستیابی به راه‌های موفقیت بیرونی باید به موارد زیر دقت کنید:

۱- تحصیلات عالی آکادمیک داشته باشی:

تحصیلات داشتن، دانش، مهارت و اعتبار لازم برای پیمودن راه‌های موفقیت و بیشینه‌ کردن توانایی‌هایتان را به شما می‌دهد. برای مثال تحقیقات نشان داده‌اند که هرچقدر تحصیلات بالاتری داشته باشید، احتمال بیشتری برای موفقیت در کار و کسب درآمد بالاتر دارید.

 • در سال ۲۰۱۱ درآمد هفتگی کسانی که تحصیلات دیپلم داشته‌اند ۶۸۳ دلار بوده است درحالی‌که این مقدار برای لیسانسه‌ها ۱۰۵۳ دلار و برای فوق‌لیسانس و دکتری به ترتیب ۱۲۶۳ و ۱۵۵۱ دلار بوده است.
 • البته منظور از یادگیری و تحصیلات تنها آکادمیک و رسمی نیست. یکی از راه‌های پولدار شدن گذراندن دوره‌های کارآموزی و کارگاه‌های آموزشی طولانی‌مدت است. کسب کردن یک گواهینامه در حوزه‌های مربوط به کار و علایقتان‌ می‌تواند در رسیدن به موفقیت در کار به شما کمک کند.
 • رمز موفقیت در زندگی این است که این آموزش و تحصیلات را با لذت و تفریح ترکیب کنید. هرچقدر بیشتر از جهان اطرافی که در آن زندگی می‌کنید بدانید، سؤالات بیشتری در ذهن شما شکل می‌گیرد و علاقه‌ی شما نیز افزایش پیدا می‌کند.
موفقیت در مراحل مختلف زندگی

موفقیت در مراحل مختلف زندگی

۲- امور مالی خود را مدیریت کنید:

یکی دیگر از عوامل اصلی برای موفقیت در کار و یکی از مهم‌ترین راه‌های پولدار شدن این است که دارایی‌های مالی خود را به‌خوبی مدیریت کنید تا فارغ از میزان درآمدتان بتوانید برای مدت مناسبی وضعیت اقتصادی پایداری داشته باشید.

 • حساب هزینه‌های خود را داشته باشید. به این نکته دقت کنید که بیشتر پول خود را در چه زمینه‌ای خرج می‌کنید و سعی کنید میزان دخل‌وخرج خود را متعادل نگاه دارید. از دید یک اقتصاددان یا فرد بازاری شاید رمز موفقیت در زندگی همین باشد!
 • اگر درآمدتان به‌اندازه‌ی کافی نیست، سعی کنید هزینه‌ی برخی کارها را برای مدتی قطع کنید و از این طریق صرفه‌جویی بیشتری داشته باشید.
 • پس‌انداز کردن برای موفقیت در کار بسیار اساسی است و یکی از ملزومات راه‌های پولدار شدن است.
امور مالی

امور مالی

یادگیری اینکه چگونه منابع مالی خود را مدیریت کنید به شما در تضمین یک زندگی اقتصادی پایدار برای مدت مشخص یاری می‌کند.

۳- زمان خود را مدیریت کنید:

به تعویق انداختن کارهای مهم تا لحظه‌ی آخر می‌تواند باعث وارد شدن استرس غیرضروری به شما شود و احتمال ارتکاب خطا و غفلت را افزایش دهد و این یعنی دور شدن از راه‌های موفقیت. زمان خود را به‌گونه‌ای مدیریت کنید که زمان کافی برای انجام مؤثر و راحت کارها را داشته باشید.

 • برای موفقیت در کار بهتر است از نرم‌افزارهای برنامه‌ریز استفاده کنید تا برنامه‌ی منظم روزانه، هفتگی و ماهانه‌ی خود را پیش چشم داشته باشید.
 • از امکانات گوشی‌های هوشمند خود نظیر تایمر و مدیریت زمان برای یادآوری بهره ببرید.
 • فهرستی از کارهایی که می‌خواهید در طول روز انجام دهید داشته باشید و پس از انجام دادن هرکدام، آن‌ها را تیک بزنید. این کار به شما کمک می‌کند تا به‌خوبی کارها را سازمان‌دهی کرده و همیشه باانگیزه بمانید.
مدیریت زمان

مدیریت زمان

قسمت سوم: دستیابی به راه‌های موفقیت درونی

اما برای رسیدن به راه‌های موفقیت درونی باید از گام‌های زیر پیروی کنید:

۱- از لحظه‌ی حال لذت ببرید:

اگر به‌طور مداوم در گذشته غوطه ورید یا در افکار خود در مورد آینده غرق می‌شوید، درواقع دارید لحظات ارزشمند زندگی حال را از دست می‌دهید. برای موفقیت در کار و زندگی باید همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که گذشته و آینده تنها یک پندار هستند و دنیای واقعی اینجا و اکنون در حال سپری شدن است.

 • به گفته‌ی بسیاری از بزرگ‌ترین متفکران جهان، رمز موفقیت در زندگی این است که توجه خود به افکار منفی را متوقف کنید تا بتوانید از لحظه‌ی حال استفاده کرده و از آن لذت ببرید. اگر افکار منفی به ذهن شما هجوم می‌آورند، باید آن‌ها را مورد شناسایی قرار دهید و به‌عنوان یک فکر منفی به‌تدریج محو کنید. تمرینات مرتب ورزشی و همچنین تمرینات آگاهی ذهن(مراقبه و مدیتیشن) می‌توانند به شما در دست یافتن به این هدف کمک کنند.

متوقف کردن افکار منفی و لذت بردن از لحظه‌ی حال یکی از راه‌های موفقیت در زندگی است.

 • یکی از راه‌های موفقیت این‌ است که خود را به توجه کردن به جزئیات عادت دهید. نور خورشید بر پوست خود را احساس کنید، قدم‌هایتان بر روی زمین را درک کنید و به آثار هنری در مکان‌هایی که وقت می‌گذرانید توجه کنید.
از زمان حال لدت ببرید

از زمان حال لدت ببرید

۲- زندگی خود را با زندگی دیگران مقایسه نکنید:

متأسفانه بسیاری از مردم موفقیت خود را در مقایسه با موفقیت دیگران مورد اندازه‌گیری قرار می‌دهند. اگر می‌خواهید موفقیت در زندگی را تجربه کنید و احساس شادی داشته باشید باید زندگی خود را بر مبنی ارزش‌های درونی‌اش بسنجید.

 • بسیاری از مردم تمایل دارند که نقاط ضعف زندگی خود را با نقاط قوت زندگی دیگران مقایسه کنند که به هیچ عنوان صحیح نیست. همیشه به یاد داشته باشید که فارغ از این‌که یک شخص چه مقدار کامل و موفق به نظر می‌رسد، در پشت درهای بسته و در زندگی شخصی ممکن است با مشکلات مختلفی دست‌وپنجه نرم کند. برای این کار بهتر است استفاده‌ی خود از رسانه‌های اجتماعی را کاهش دهید.
 •  برای موفقیت در کار بهتر است که به‌جای مقایسه‌ی خود با دیگران، از داشته‌های خود قدردان باشید و بر اساس آن‌ها کار خود را پیش ببرید.
  کلیدهای موفقیت در کار و راه‌های پولدار شدن

کلیدهای موفقیت در کار و راه‌های پولدار شدن

در ادامه‌ی بحث راه‌های موفقیت در مراحل مختلف زندگی، تصمیم گرفتیم بر روی مسائل شغلی متمرکز شویم و نکاتی مفید که به شما کمک می‌کنند تا موقعیت‌های شغلی بهتری بیابید و شانس بیشتری برای موفقیت در کار داشته باشید، ارائه دهیم.

برنامه‌ریزی شغلی مسئله‌ای نیست که بتوان به‌سادگی از آن گذشت. با توجه به اینکه بسیاری از افراد در طول زندگی کاری خود و با هدف امتحان کردن راه‌های پولدار شدن، شغل و حرفه‌ی خود را بارها عوض می‌کنند، ‌منطقی است که همیشه یک برنامه‌ریزی شغلی خوب را در نظر داشته باشند. کارفرمایان همیشه علاقه دارند که افرادی را به استخدام دربیاورند که ارزش کار و سود آن‌ها را افزایش دهند. در ادامه به ذکر نکات مهمی می‌پردازیم که به شما در یافتن و پیمودن راه‌های پولدار شدن از طریق پیشرفت کردن در یک موقعیت شغلی مناسب، کمک می‌کنند:

راه‌های پولدار شدن

راه‌های پولدار شدن

۱- رزومه‌ی خود را همیشه به‌روز نگه‌دارید:

یکی از مهم‌ترین راه‌های موفقیت و رمز موفقیت در زندگی کاری و حرفه‌ای این است که همیشه برای قاپیدن فرصت‌ها آماده‌باشید. فارغ از این‌که چه جایگاهی در شغل فعلی خود دارید باید تمرین نوشتن و به‌روز کردن رزومه‌ی خود را به‌طور مرتب انجام دهید. برای این‌ کار می‌توانید از سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلف طراحی و ساخت رزومه نیز بهره بگیرید.

۲- برنامه‌ریزی شغلی را تبدیل به یک فرآیند عادی کنید:

هرچند ماه یک‌بار چند ساعت را برای تمرکز بر روی خواسته‌های شغلی خود و ارزیابی جایگاه فعلی خود اختصاص دهید و راه‌های موفقیت در کار را دوباره بررسی کنید. به تعویق انداختن این کار اصلاً ایده‌ی خوبی نیست.

موفقیت : برنامه ریزی شغلی

موفقیت : برنامه ریزی شغلی

۳- دستاورد‌های خود را ثبت کنید:

این کار نه‌تنها برای ساختن رزومه‌ی شما مفید خواهد بود بلکه به شما کمک می‌کند برنامه‌ریزی شغلی موفق‌تری داشته باشید و یک قدم بزرگ دیگر در مسیر راه‌های موفقیت بردارید.

۴- اهداف شغلی برای خود تنظیم کنید:

ممکن است بتوانید موفقیت در کار را بدون تنظیم اهداف شغلی هم تجربه کنید اما با تنظیم اهداف مطمئناً این موفقیت‌ها بیشتر خواهند بود. اهداف کوتاه‌مدت (در طول یک سال) و بلندمدت(۵ تا ۱۰ سال) شما چیست؟ پیش‌تر در مورد انتخاب اهداف هوشمندانه توضیحاتی به شما ارائه کردیم. دوباره‌ آن‌ها را مرور کنید و به کار ببندید.

اهداف شغلی برای خود تنظیم کنید:

اهداف شغلی برای خود تنظیم کنید:

۵- به دنبال آموزش‌ها و فرصت‌های کارآموزی جدید باشید:

خیلی از کارشناسان شغلی و مدیریتی بر این نکته تأکید دارند که رمز موفقیت در زندگی و کار توجه به مسئله توانمندسازی افراد از طریق آموزش است. ما نیز به شما توصیه می‌کنیم هیچ فرصت مناسبی برای آموزش در حیطه‌ی شغلی‌تان را به هیچ عنوان از دست ندهید. بخشی از برنامه‌ریزی شغلی به یافتن فرصت‌های تمرینی، دوره‌ها،کارگاه‌ها و غیره مرتبط است.

فرصت‌های کارآموزی

فرصت‌های کارآموزی

چرا می‌خواهیم در زندگی موفق باشیم؟

اگر بخواهیم تمام نکات و مسائل مطرح‌شده درزمینه‌ی موفقیت در کار و زندگی یا راه‌های پولدار شدن را جمع‌بندی کنیم و به نتیجه‌ی خوبی برسیم ناچاریم که به این سؤال‌ها پاسخ دهیم: چرا می‌خواهیم در زندگی موفق باشیم؟ وقتی هر روز به سمت اهداف خود گام برمی‌داریم و هرلحظه به آن‌ها نزدیک‌تر می‌شویم، گاهی اوقات در گرماگرم این مبارزه فراموش می‌کنیم که چرا واقعاً به دنبال موفقیت هستیم؟ آیا واقعاً به آن نیاز داریم؟ آیا از خودآگاهمان نشات می‌گیرد یا مسئله‌ای مربوط به ناخودآگاه است؟

برای این‌ کار باید به درون خاطرات خود قدم بگذارید، جایی که حرکت شما به سمت راه‌های موفقیت شروع شده است. باید احساسات و عواطف مربوط به این لحظات را دوباره به خاطر بیاورید. چرا این هدف را برای رمز موفقیت در زندگی مناسب‌تر دیدید؟ چگونه اولین قدم‌های خود را برای موفقیت در کار برداشتید؟ وقتی اولین موفقیت‌های خود را تجربه می‌کردید چه احساسی داشتید؟ ما فکر می‌کنیم با تمام تنوعی که پاسخ به این سؤال‌ها می‌تواند داشته باشد، ۵ عامل بیش از هر چیز خود را نشان می‌دهند:

موفقیت در مراحل مختلف زندگی

موفقیت در مراحل مختلف زندگی

 • ما به دنبال دستیابی به موفقیت هستیم زیرا موفقیت بخشی از برنامه‌ی زندگی ما است.
 • به دنبال نتایج مشخصی در بعضی کارها هستیم.
 • از مزه‌ی پیروزی لذت می‌بریم.
 • نیاز به تحریک و انگیزش داریم.
 • موفقیت راه‌حلی برای مشکلات مختلف ما است.

درمجموع می‌توان گفت که رمز موفقیت در زندگی و راه‌های پولدار شدن بسیار است و لازم نیست برای دستیابی به آن‌ها از یک دستورالعمل سفت‌وسخت پیروی کنید. خود و محیط اطرافتان را خوب بشناسید، فرصت‌ها و پتانسیل‌های ممکن را بسنجید و با تنظیم اهداف هوشمندانه موفقیت در کار و زندگی را تجربه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *