5 راه تامین مالی برای راه‌ اندازی کسب و کار

تامین مالی برای راه‌ اندازی کسب و کار

بسیاری از افراد هستند که ایده راه اندازی کسب و کار را در سر دارند، اما سرمایه‌ای برای شروع آن ندارند. یا کارآفرینانی هستند که کسب و کار خود را آغاز می‌کنند، اما بعد از مدتی، به سرمایه بیشتری نیاز دارند.

سرمایه نقش تاثیرگذاری بر موفقیت کسب و کار دارد. راه‌های مختلفی برای تامین مالی و جذب سرمایه وجود دارد که کارآفرینان در مراحل مختلف راه اندازی کسب و کار خود می‌توانند از آن‌ها بهره بگیرند. در این مطلب برخی از رایج‌ترین راه‌های تامین مالی در مرحله راه‌ اندازی کسب و کار را بررسی می‌کنیم. 

۱- سرمایه شخصی 

اولین راهی که به ذهن هر کارآفرینی برای شروع راه‌ اندازی کسب و کار می‌افتد، استفاده از سرمایه و پس‌انداز شخصی است. بسیاری از کارآفرینان این روش را ترجیح می‌دهند، زیرا در این صورت تمام سهام کسب و کار برای آن‌ها می‌شود و می‌توانند هر تصمیمی که دوست دارند اتخاذ کنند؛ در صورتی که اگر با کسی شریک شوند، اختیارات آن‌ها کاهش می‌یابد. 

۲- خانواده و دوستان

یکی دیگر از روش‌های ساده تامین مالی، گرفتن پول از خانواده و دوستان است. این افراد به دلیل احساسی که نسبت به شما دارند در بیشتر موارد حاضر هستند تا پولی را که لازم دارید در اختیار شما بگذارند و چند ماه دیگر و بعد از رونق گرفتن کسب و کار شما، پول خود را دریافت کنند. این روش بیشتر برای افرادی مناسب است که در مراحل اولیه شروع راه‌ اندازی کسب و کار هستند. 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر درصدی از سهام کسب و کار را دریافت می‌کنند. 

۳- صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر

این روش تامین مالی برای کسب و کار های نوآور و فناوری‌ محور که در مرحله شروع هستند و پتانسیل رشد بالایی دارند بسیار مناسب است. این نوع سرمایه‌گذاری به دلیل اینکه با ریسک بالایی همراه است به این صورت نام گرفته است و در نتیجه اگر به نتیجه مطلوب برسد، بازده بسیار بیشتری از سایر سرمایه‌گذاری‌ها خواهد داشت. 

این صندوق‌ها به ازای پولی که به کارآفرین موفق می‌دهند، میزانی از سرمایه کسب و کار را می‌گیرند و بعد از اینکه کسب و کار به رشد بالا رسید و ارزش سهام متعلق به صندوق چند برابر شد، از طریق فروش سهام از سرمایه‌گذاری خارج می‌شوند. صندوق‌های خطرپذیر علاوه بر پولی که به کارآفرین می‌دهند، خدمات مشاوره‌ای در زمینه‌های مختلف نیز ارائه می‌دهند و در تصمیم‌گیری‌های کسب و کار نیز دخالت می‌کنند. پول این صندوق‌ها از طریق تجمیع سرمایه تعدادی از افراد ثروتمند یا شرکت‌های مختلف تامین می‌شود. 

سرمایه‌گذاری فرشتگان کسب و کار اغلب از طریق مشارکت در مالکیت پروژه است.

۴- فرشتگان کسب و کار کمکی برای راه‌ اندازی کسب و کار

فرشتگان کسب و کار، افراد ثروتمندی هستند که به صورت شخصی بر کسب و کارهای کوچکی که نیاز به سرمایه دارند سرمایه‌گذاری می‌کنند. البته این منبع سرمایه محدود است و نمی‌تواند برای همیشه پاسخگوی نیاز کسب و کار باشد. سرمایه‌گذاری این افراد اغلب از طریق مشارکت در مالکیت پروژه است. 

۵- شتابدهنده 

شتابدهنده‌ها ایده‌های تیم‌های مختلف را جمع‌آوری می‌کنند؛ پس از بررسی‌های لازم تعدادی از آن‌ها را انتخاب می‌کنند و از ابتدای راه شروع کسب‌وکار در کنار آن‌ها قرار می‌گیرند. یک میزان پول مشخص را برای مدت زمان مشخصی در اختیار تیم‌ها قرار می‌دهند و میزانی از سهام کسب و کار را دریافت می‌کنند. تیم‌ها در شتابدهنده‌ها مستقر می‌شوند و کار خود را آغاز می‌کنند. در مدتی که در این مراکز قرار دارند از امکانات مختلف و راهنمایی افراد متخصص نیز بهره‌مند می‌شوند.

همچنین بخوانید :  مدیریت مالی (Financial management) چیست؟ + نکات مهم مدیریت منابع مالی
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 3   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *