راه رسیدن به اهداف

چگونه به هدف‌های خود در زندگی برسیم؟

تا حالا شده پیش خودتان خیال کنید که اگر به دانشگاه برمی‌گشتید یا حتی به دوران مدرسه چه می‌شد؟ اگر اطلاعات امروز را در شانزده سالگی می‌دانستید چه می‌شد؟من به‌شخصه خیلی دوست داشتم خیلی از چیزهایی را که باتجربه و هزینه گزاف به دست آوردم در نوجوانی می‌دانستم و این اشتباهات را نمی‌کردم. بزرگ‌ترین هزینه‌ای که صرف کرده‌ام عمرم بوده است. همین یک سال پیش، بیش از هفت‌صد میلیون تومان ضرر مالی داشتم که تقریباً بعد از یک ماه دوباره به حس و حال عادی خودم برگشتم و با جدیت کارم را شروع کردم، اما برای به دست آوردن همین پول خیلی زحمت‌کشیده بودم و درواقع عمرم را داده بودم. حالا دیگر به‌خوبی می‌دانم که هیچ‌چیز آسان، مفت و مجانی به دست نمی‌آید، به همین خاطر باید همواره به این فکر کنم چطور می‌توانم در عمرم صرفه‌جویی کنم؟ چطور کمتر دچار اشتباه بشوم؟ و حتی چطور از دستاوردهای زندگی‌ام به‌خوبی مراقبت کنم؟ اولین چیزی که سال‌ها قبل از یکی استادهای بسیار تأثیرگذار در زندگی آموختم برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت و بلندمدت (تعیین هدف‌های مشخص و تعیین این‌که هزینه رسیدن به آن‌ها را چگونه خواهم پرداخت) کار خیلی مهمی بود که باید انجام می‌دادم تا به آرزوهای مالی‌ و غیرمالی برسم نه این‌که دررسیدن به آن‌ها شکست بخورم.

هدف‌های زندگی

به زبان ساده، برنامه‌ریزی کمک می‌کند که هر فردی تعیین کند در زندگی به دنبال چیست؟ و قرار است چگونه به آن برسد؟

اما هیچ‌یک از ما نمی‌توانیم فوراً به هر آنچه در زندگی‌مان می‌خواهیم برسیم (مگر با تلاش در جای درست، برنامه‌ریزی، پشتکار، پیگیری و.)

اگر چیزی در مورد قانون جذب شنیده‌اید که می‌گویند الآن شما به این ماشین فکر کنید تا آن ماشین را بخرید  کاملاً اشتباه و ساده‌لوحانه است. باور کنید که قانون جذب به این شکلی که هر شخصی برای خودش چیزی تعریف می‌کند بدون اینکه علم و دانشی داشته باشد فقط حرف‌های بی‌پایه و اساس است. من در کلاس جک کنفیلد که از سخنرانان درجه یک امریکایی و سازنده فیلم راز است هیچ‌گاه چنین چیزی را نشنیدم.

اگر در این زمینه علاقه‌مند هستید، سی‌دی سمینار راز دکتر علیرضا آزمندیان را ببینید. البته دو استاد فوق‌العاده دیگر در ایران داریم:1-دکتر شاهین فرهنگ 2-محمود معظمی که بسیار مطالب مفیدی را تدریس می‌کنند که می‌توانید از آموزش‌هایشان بهره ببرید.

رسیدن به بعضی هدف‌ها بیشتر از بقیه طول می‌کشد و به همین خاطر واقعاً ‌مهم است که بین هدف‌هایمان تعادل برقرار کنیم. هیچ معنی ندارد که فرد الآن خودش را به‌سختی بیندازد تا برای دوره بازنشستگی‌اش پس‌انداز داشته باشد یا برای خرید خانه چند متر بزرگ‌تر در آینده پولی جمع کند. همین‌طور توصیه نمی‌کنم که فرد همه پولش را بر روی چیزهای ضروری یا خوشایند در کوتاه‌مدت، مثل شام خوردن بی‌مورد در رستوران، خریدن آخرین‌مدل گوشیِ تلفنِ همراه هرچند ماه یک‌بار و هر چیز دیگری خرج کند. مثل خیلی ‌چیزهای دیگر در زندگی،‌ اینجا هم کلیدِ خشنودی غالباً این است که آدم حدِ وسط را دنبال کند و با افزایش درآمد، کیفیت زندگی‌اش را بالا ببرد.

لذا اولین گام آن است که مشخص کنید چه نوع آرزوهایی دارید. فارغ از این‌که در چه مرحله‌ای از زندگی‌ هستید، آرزوهایتان (هدف) احتمالاً جزو یکی از این سه دسته خواهد بود:

 

کوتاه‌مدت: این دسته از آرزوها چیزهایی هستند که در آینده نزدیک می‌توان به آن‌ها رسید، چیزهایی که آدم معتقد است که می‌تواند در شش ماه آینده به آن‌ها برسد، مثل پس‌انداز کردن برای سفر، آماده کردن بچه‌ها برای این‌که درس و مدرسه را شروع کنند یا به دست آوردن پول کافی برای این‌که به باشگاه ورزشی برود.

میان‌مدت: این‌ دسته از آرزوها را می‌توان در دو تا سه سال آینده انجام داد، مثل پس‌انداز کردن به‌قدری که برای پیش‌پرداخت پول خانه کافی باشد، خریدن اتومبیلِ جدید یا مطمئن شدن از این‌که برای مواقع اضطراری پول و پس‌انداز کافی دارید.

بلندمدت: رسیدن به این هدف‌ها احتمالاً بیشتر از سه سال طول خواهد کشید. این‌ هدف‌ها ممکن است شامل چیزهایی از این قبیل باشد: فرستادن بچه‌ها به دانشگاه، خرید یک‌خانه بزرگ‌تر، راه‌اندازی یک کسب‌وکار مستقل، داشتن پول کافی برای بعد از بازنشسته شدن.

هدف‌های شما

سه‌تا از هدف‌های شخصی‌تان را مشخص کنید. این هدف‌ها باید تا حد ممکن چیزهایی باشند که به آن‌ها اهمیت می‌دهید و می‌توانید به آن‌ها برسید. بعدازاینکه این کار را کردید، ببینید جزو کدام‌یک از سه دسته بالا هستند. بیشتر افراد احتمالاً در هر دسته یکی دو آرزو خواهند داشت.

گام بعدی این است که ببینید چطور باید به هدف‌هایتان برسید. اگرچه پول تمام مسئله نیست اما غالباً مهم‌ترین چیزی است که ممکن است نگذارد به اهدافمان برسیم.

راه‌های مختلف خیلی زیادی وجود دارد برای این‌که آدم برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدتش پس‌انداز کند. مثلاً ممکن است خیلی راحت بتواند یکی از خرج‌هایش را حذف کند و چیز دیگری را به‌جای آن بنشاند و به‌این‌ترتیب به هدفش برسد. اگر عادت دارد غذا از بیرون بخرد، می‌تواند در خانه غذا بپزد یا ناهار را از خانه به سرکار ببرد. اگر نمی‌دانید چه‌کار کنید، حساب دخل‌وخرجی برای خودتان تهیه کنید و ببینید کجا می‌توانید از خرج‌هایتان بزنید. پیشنهاد می‌کنم مصاحبه روزنامه جام‌جم با من را در این زمینه بخوانید احتمالاً برایتان مفید خواهد بود.

بااین‌حال نمی‌توان به بعضی هدف‌ها صرفاً ‌با زدن برخی از مخارج درجاهای دیگر رسید و اینجاست که پای پس‌انداز به وسط کشیده می‌شود. گزینه‌های مختلفی را که برای پس‌انداز کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت پیشرویتان هست برانداز کنید. این کار به شما کمک می‌کند که بفهمید توازن درستی برقرار کرده‌اید یا نه. همچنین به شما کمک می‌کند که بفهمید بهتر است دنبال چه نوع پس‌اندازهایی بروید.

درنهایت بعدازاینکه اهداف خود را مشخص کردید، راه‌های رسیدن به هدفتان را بررسی کنید و بلافاصله اقدام کنید.

یادتان باشید هرچقدر زمان بین خواستن هدف و شروع اولین گام برای داشتن آن زیاد باشد، احتمال رسیدن به هدف کم می‌شود.

یک پیشنهاد شگفت‌انگیز:

اطلاعات دوره افزایش راندمان فردی به روش آرژانتین را مطالعه کنید. دوره آرژانتین یکی از بهترین دوره های مطالعه شریف و در عین حال یکی از ارزانترین دوره های مطالعه شریف است. این دوره می‌تواند تغییرات بسیار بزرگی در زندگی شما ایجاد کند.

 

فایل pdf مرتبط با مقاله (مصاحبه سعید محمدی با روزنامه جام جم) در لینک زیر قرار داده شد.

جام جم را دانلود کنید.

جام جم

برای دانلود این مقاله به صورت pdf روی همین متن کلیک کنید. 

 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

11 پاسخ به “راه رسیدن به اهداف”

 1. فاطمه گفت:

  سلام بر شما
  مطلب فوق العاده عالی است. واقعا از شما ممنونم که این مطلب مفید رو در زمینه هدف رو سایتتون قرار دادید.
  موفق و مؤید باشید .

 2. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف فاطمه عزیز
  ما از شما ممنون هستیم که وقت میگذارید و مقالات را مطالعه میکنید.

  همواره پیروز باشید

 3. 2187 گفت:

  با سلام و خسته نباشید …. ممنون از زحمات شما ….مخصوصا جناب محمدی و خانم ها باجلان و طاهر آبادی … خدا قوت …پیشاپیش عیدتان مبارک

 4. مریم باجلان-کارشناس آموزش مطالعه شریف گفت:

  دوست خوب مطالعه شریف 2187
  خیلی خوشحالیم که دوستان خوبی همچون شما داریم.
  عید شما هم مبارک

  همواره ایام به کامتان باشد.

 5. هستی گفت:

  مبحث مهمی بود متشکرم
  البته برای بعضی اهداف صرفا پس انداز مشکل گشا نیست و باید به فکر “گسترش کسب و کار” و برای کارمندان “شغل دوم” بود.

 6. فربد گفت:

  سلام
  ممنون ا ز مقاله خوبتان . مصاحبه شما در روزنامه جام جم را در اینترنت سرچ کردم نبود . رونامه چه تاریخی است؟

 7. فهیمه گفت:

  درود…..کلا ممنون که هستین تیم مطالعه شریف….مطلب خوبی بود….من هم کتاب هدفهای برایات تریسی رو به دوستان معرفی میکنم….شاد باشید

 8. لینک دانلود روزنامه جام جم در انتهای مقاله قرار داده شده
  از همینجا میتونید دانلود کنید

 9. رحمت الهی گفت:

  درود بر شما عزیزان من با سایت شما از طریق سایت آقای محمد پیام بهرام پور آشنا شدم
  پسری پانزده ساله دارم که برای کنکورش بسیار نگرانم من خودم به مطالعه بسیار علاقمندم ولیسانس مترجمی زبان دارم همسرم نیز کارشناس ارشد بازاریابی خوانده است پسرم نیز مطالعه زیاد دارد مخصوصا مجلاتی در مورد فناوریهای روز و دانستنی ها اما برای درس مدرسه کمی تعلل می کند البته نه اینکه نمره هایش بد باشد معدل کلاس اول دبیرستانش 17.80 شد اما زیاد برای درسهایش وقت نمی گذارد ودر یکی دو ساعت کارش را تمام می کند یادداشت برداری اصلا ندارد و ریاصی وفیزیک را بر روی برگه حل نمی کند وبا اعتراض ما که روبرو می شود می گوید در ذهنم حل می کنم از شما خواهش می کنم مرا برای آموزش پسرم در مورد ایراداتش راهنمایی کنید ممنون سایت بسیار خوبی است خسته نباشید بدرود وموفق باشید

 10. لیلا اسماعیلی گفت:

  سپاس ویژه بابت مطالب مفیدی که با سخاوت و بزرگ منشی در اختیار هم وطن ها میگذارید
  زلال جاری بودنتان بی زوال
  آمین.

 11. فائزه اشراقی گفت:

  واقعا بی نظیرید!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *