تمرکزدرکودکان
تمرکز

راه هایی عملی برای افزایش تمرکز در کودکان

[تعداد: 4    میانگین: 2.8/5]

بر اساس تحقیقات روانشناسان کودک، یک کودک چهار الی پنج ساله باید بتواند بطور متوسط بین چهار تا بیست دقیقه بر روی کاری که انجام می دهد، تمرکز کند. این زمان تمرکز در کودکان بسته به نوع فعالیت و شرایط می تواند حتی بیشتر هم باشد، مثلا این که زمان فعالیت کودک در ابتدای صبح باشد، وسط روز، قبل از خواب روزانه یا پیش از خواب شب. بنابراین والدین متوجه تغییر مدت تمرکز در کودکان خود در زمان های مختلف روز خواهند شد.

نکاتی در رابطه با تمرکز در کودکان

یک مساله مهم در بحث تمرکز در کودکان این است که آنها از انجام یک فعالیت خاص لذت می برند یا خیر. بسیاری از کودکان وقتی مجبور به انجام کاری می شوند که آن را دوست ندارند، نمی توانند تمرکز کنند و به تقلا می افتند. به عنوان مثال، بازی با ماشین های اسباب بازی برای کودکان بسیار جذاب است، یا کودکان پنج ساله ای هستند که می توانند به مدت سی دقیقه لگو بازی کنند اما قادر نیستند در یک مکان نشسته و اسم خود را بنویسند.

برای جلب توجه یک کودک، والدین او نیز باید به او توجه کنند. مثلا حضور فیزیکی والدین کودک در کنار او و دادن دستورالعمل های دقیق و واضح به او باعث می شود فرزند آنان آسان تر بر روی دستورات تمرکز کند. پس هرگاه می خواهید توجه کودک خود را به انجام فعالیتی خاص جلب کنید، به کنار او بروید، با او تماس چشمی برقرار کنید، شانه هایش را لمس کنید و به او بگویید “از تو می خواهم که الان این کار را انجام دهی”.

والدین کودک همچنین باید مراقب چیزهایی باشند که تمرکز او را بر هم می زند، مانند گرسنگی یا خستگی. برای مقابله با گرسنگی یا خستگی کودک، پیش از شروع به انجام تکالیفش باید یک خوراکی سبک به او بدهید. این خوراکی باید سالم و مقوی باشد، نه چیزی سرشار از شکر و چربی.

خواب شب کافی و با کیفیت نیز نقش به سزایی در تمرکز کودکان دارد

بسیاری از کودکان پس از بازگشت از مدرسه به خانه، نیاز به استراحت کوتاهی دارند که به آنها کمک کند تجدید قوا کرده و بهتر بر روی کارهایشان تمرکز کنند.

اگر خواهر و برادرهای فرزندتان حواس او را پرت می کنند و مانع تمرکزش می شوند، آنها را در اتاق های مجزا مشغول به فعالیت و درس خواندن کنید. مثلا وقتی یکی از بچه ها در اتاق نشیمن مشغول تمرین پیانو است، فرزند دیگر خود را در اتاقی دیگر مشغول درس های مدرسه اش کنید و به دیگری در آشپزخانه خوراکی بدهید یا بگذارید کتاب مورد علاقه اش را بخواند. بدین صورت می توانید به تمام کودکان خود توجهی اختصاصی بدهید.

یک استراتژی هوشمندانه در مقابله با تماشای بیش از حد تلویزیون یا بازی های کامپیوتری توسط کودکانتان این است که پیش از انجام تکالیف روزانه مدرسه، به هیچ کدام از آنها اجازه این کارها را ندهید. بدین ترتیب آنها به یکدیگر کمک می کنند تا بر روی کارهایشان تمرکز کرده و هر چه سریع تر تکالیفشان را به اتمام برسانند.

هنگامی که کودک احساس کند انجام کاری برایش دشوار و پیچیده است، ممکن است به آن توجه نکند و از انجام آن خودداری کند. در چنین شرایطی می توانید کارها را به صورت قدم های کوچک تر برایش تشریح کنید. مثلا به جای این که از کودک خود بخواهید اتاقش را مرتب کند، می توانید به او بگویید ابتدا لگوهایش را جمع کند و پس از آن قدم بعدی را برایش توضیح دهید.

هیچ گاه فراموش نکنید از تلاش های فرزندتان تقدیر کنید. به جای این که فقط در فکر نتیجه به دست آمده باشید، تلاشی را که فرزندتان برای انجام کارهایش به خرج می دهد، تحسین و تشویق کنید. این کار به همراه جوایزی که به او می دهید باعث می شود کودک آسان تر کارهایش را تمام کند.

تحقیقات همچنین نشان می دهند انجام تمرینات ورزشی در افزایش تمرکز در کودکان بسیار موثر است. کودکانی که در طول روز از نظر فیزیکی فعال هستند و ورزش و بازی می کنند، بهتر از سایرین می توانند بر روی درس هایشان تمرکز کنند. ورزش کردن باعث می شود اکسیژن به راحتی به مغز برسد و مغز را فعال تر و هشیار تر نگاه می دارد. والدین باید به فرزندانشان کمک کنند ورزش مورد علاقه خود را یافته و مرتب به آن بپردازند، وسایل ورزشی مخصوص فضای آزاد برایشان تهیه کنند و هر روز زمانی را به انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی یا دوچرخه سواری همراه کودکانشان اختصاص دهند.

تعیین یک روال مشخص برای کودک به او کمک می کند از قبل بداند فعالیت بعدی که باید انجام دهد چیست و زنگ تفریحش چه زمانی است. مشخص کردن ضرب العجل برای انجام دادن یک کار خاص باعث افزایش تمرکز او می شود و او را بر روی کارش متمرکز نگاه می دارد.

مانند هر مهارت دیگری، تمرکز در کودکان نیز با تمرین بهبود می یابد. بنابراین اگر فرزندتان در حال حاضر تمرکز ضعیفی دارد، مسلما می تواند در طول زمان با حمایت و کمک شما بر این چالش غلبه کند.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *