راه‌های عملی برای افزایش تمرکز در کودکان

بر اساس تحقیقات روانشناسان کودک، یک کودک چهار الی پنج ساله باید بتواند بطور متوسط بین چهار تا بیست دقیقه روی کاری که انجام می‌دهد، تمرکز کند. این زمان تمرکز در کودکان بسته به نوع فعالیت و شرایط می‌تواند حتی بیشتر هم باشد؛ مثلا این که زمان فعالیت کودک در ابتدای صبح، وسط روز، قبل از خواب روزانه یا پیش از خواب شب باشد. بنابراین والدین متوجه تغییر مدت تمرکز در کودکان خود در زمان‌های مختلف روز خواهند شد.

نکاتی در رابطه با تمرکز در کودکان

یک مسئله مهم در بحث تمرکز در کودکان این است که آن‌ها از انجام یک فعالیت خاص لذت می‌برند یا خیر. بسیاری از کودکان وقتی مجبور به انجام کاری می‌شوند که آن را دوست ندارند، نمی‌توانند تمرکز کنند و به تقلا می‌افتند. به عنوان مثال، بازی با ماشین‌های اسباب‌بازی برای کودکان بسیار جذاب است، یا کودکان پنج ساله‌ای هستند که می‌توانند به مدت سی دقیقه لگو بازی کنند؛ اما قادر نیستند در یک مکان بنشینند و اسم خود را بنویسند.

برای جلب توجه یک کودک، والدین او نیز باید به او توجه کنند؛ برای مثال حضور فیزیکی والدین کودک در کنار او و دادن دستورالعمل‌های دقیق و واضح به او باعث می‌شود فرزند آنان آسان‌تر روی دستورات تمرکز کند. پس هرگاه می‌خواهید توجه کودک خود را به انجام فعالیتی خاص جلب کنید، به کنار او بروید، با او تماس چشمی برقرار کنید، شانه‌هایش را لمس کنید و به او بگویید “از تو می‌خواهم که الان این کار را انجام دهی”.

والدین کودک همچنین باید مراقب چیزهایی مانند گرسنگی یا خستگی باشند که تمرکز او را بر هم می‌زند. برای مقابله با گرسنگی یا خستگی کودک، پیش از شروع به انجام تکالیفش باید یک خوراکی سبک به او بدهید. این خوراکی باید سالم و مقوی باشد؛ نه چیزی سرشار از شکر و چربی.

خواب شب کافی و با کیفیت نیز نقش به سزایی در تمرکز کودکان دارد. بسیاری از کودکان پس از بازگشت از مدرسه به خانه، نیاز به استراحت کوتاهی دارند تا در تجدید قوا به آن‌ها کمک کند و بهتر روی کارهایشان تمرکز کنند.

اگر خواهر و برادرهای فرزندتان حواس او را پرت می‌کنند و مانع تمرکزش می‌شوند، آن‌ها را در اتاق‌های مجزا مشغول به فعالیت و درس خواندن کنید. برای مثال وقتی یکی از بچه‌ها در سالن پذیرایی مشغول تمرین پیانو است، فرزند دیگر خود را در اتاقی دیگر مشغول درس‌های مدرسه‌اش کنید و به دیگری در آشپزخانه خوراکی بدهید یا بگذارید کتاب مورد علاقه‌اش را بخواند. بدین صورت می‌توانید به تمام کودکان خود توجهی اختصاصی بدهید.

یک استراتژی هوشمندانه در مقابله با تماشای بیش از حد تلویزیون یا بازی‌های کامپیوتری توسط کودکانتان این است که پیش از انجام تکالیف روزانه مدرسه، به هیچ کدام از آنها اجازه این کارها را ندهید. بدین ترتیب آن‌ها به یکدیگر کمک می‌کنند تا روی کارهایشان تمرکز کنند و هر چه سریع‌تر تکالیفشان را به اتمام برسانند.

هنگامی که کودک احساس کند انجام کاری برایش دشوار و پیچیده است، ممکن است به آن توجه نکند و از انجام آن خودداری کند. در چنین شرایطی می‌توانید کارها را به صورت قدم‌های کوچک‌تر برایش تشریح کنید؛ برای مثال به جای این که از کودک خود بخواهید اتاقش را مرتب کند، می‌توانید به او بگویید ابتدا لگوهایش را جمع کند و پس از آن قدم بعدی را برایش توضیح دهید.

هیچ‌گاه فراموش نکنید از تلاش‌های فرزندتان تقدیر کنید. به جای این که فقط در فکر نتیجه به دست آمده باشید، تلاشی را که فرزندتان برای انجام کارهایش به خرج می‌دهد، تحسین و تشویق کنید. این کار به همراه جوایزی که به او می‌دهید باعث می‌شود کودک کارهایش را آسان‌تر تمام کند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهند انجام تمرینات ورزشی در افزایش تمرکز در کودکان بسیار موثر است. کودکانی که در طول روز از نظر فیزیکی فعال هستند و ورزش و بازی می‌کنند، بهتر از سایرین می‌توانند روی درس‌هایشان تمرکز کنند. ورزش کردن باعث می‌شود اکسیژن به راحتی به مغز برسد و مغز را فعال‌تر و هوشیارتر نگاه می‌دارد. والدین باید به فرزندانشان کمک کنند ورزش مورد علاقه خود را یافته و مرتب به آن بپردازند، وسایل ورزشی مخصوص فضای آزاد برایشان تهیه کنند و هر روز زمانی را به انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری همراه کودکانشان اختصاص دهند.

تعیین یک روال مشخص برای کودک به او کمک می‌کند از قبل بداند فعالیت بعدی که باید انجام دهد چیست و زنگ تفریحش چه زمانی است. مشخص کردن ضرب‌العجل برای انجام دادن یک کار خاص باعث افزایش تمرکز او می‌شود و او را روی کارش متمرکز نگاه می‌دارد.

مانند هر مهارت دیگری، تمرکز در کودکان نیز با تمرین بهبود می‌یابد؛ بنابراین اگر فرزندتان در حال حاضر تمرکز ضعیفی دارد، مسلما می‌تواند در طول زمان با حمایت و کمک شما بر این چالش غلبه کند.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *