راه‌های افزایش تمرکز حواس چیست؟

راه‌های افزایش تمرکز حواس!

واضح است که با افزایش تمرکز حواس خود می‌توانید حافظه‌تان را تقویت کنید. تمرکز یعنی به شدت به‌چیزی توجه کنید. اگر به اندازه کافی تمرکز نداشته باشید، نمی‌توانید اطلاعات جدید را حفظ کنید یا اطلاعات قدیمی را به یاد آورید. خبر خوب این است که تمرکز حواس یک مهارت ذهنی است که می‌توانید آن را پرورش دهید. راه‌های افزایش تمرکز حواس دو دسته هستند. دسته اول شامل فعالیت‌هایی در جهت افزایش توانایی طبیعی مغز برای تمرکز کردن هستند، یعنی بالا بردن دقت و توجه. دسته دوم شامل کارهایی به‌منظور تنظیم محیط اطراف است تا تمرکز کردن آسان‌تر صورت پذیرد. راه‌های افزایش تمرکز حواس که در این مقاله مطرح می‌شوند، می‌توانند به ویژه هنگام مطالعه برای مدرسه، کار یا تفریح مفید واقع گردند.

دسته اول: توانمندسازی مغز

بالا بردن قدرت تمرکز مستلزم صرف کمی زمان و تلاش است اما ارزش آن را دارد. می‌توانید با انجام توصیه‌های زیر و تبدیل آن‌ها به عادات روزانه در زندگی خود، در مدت زمان کوتاهی به پیشرفت قابل توجهی برسید:

 • مراقبه به مدت حداقل بیست دقیقه در روز
 • خواب مناسب و کافی
 • نوشیدن چای نعناع فلفلی، استفاده از روغن آن بر روی پوست یا اسپری کردن آن در فضای اتاق
 • استفاده از مکمل‌های تقویت مغز و ویتامین‌های مخصوص حافظه
 • تمرین تمرکز بر روی ساعت: این تمرین مخصوص پرورش تمرکز حواس است و همه می‌توانند به راحتی آن را انجام دهند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که بدون حرکت در مقابل یک ساعت عقربه‌دار بنشینید و به مدت پنج دقیقه به عقربه ثانیه شمار خیره شوید. این کار خیلی سخت‌تر از آن است که تصور می‌کنید.
 • انجام بازی‌های فکری: هر قدر مهارت‌های خاصی را بیشتر تمرین کنید، آن‌ها را بیشتر در مغز خود تقویت می‌کنید. بنابراین منطقی به نظر می‌رسد که انجام بازی‌های تمرکزی و بازی‌هایی که شما را وادار به دقت و توجه می‌کنند، منجر به افزایش تمرکز حواس شما شوند. البته باید در این کار استمرار به خرج دهید و هر روز حداقل ده دقیقه را به انجام این بازی‌ها اختصاص دهید.
 • خوردن غذاهای سالم: مغز شما به غذاهای مناسب نیاز دارد تا به شما اجازه دهد تمرکز کنید و قندخون شما نیز باید همواره در سطح مناسب قرار داشته باشد. مغز از گلوکز یا همان قندخون به عنوان سوخت اصلی خود استفاده می‌کند.
راه های افزایش تمرکز حواس چیست؟

راه‌های افزایش تمرکز حواس چیست؟

دسته دوم: بهینه‌سازی وضعیت ذهنی و محیط

علاوه بر تبدیل توصیه‌های بالا به عادات روزانه در زندگی خود، می‌توانید وضعیت ذهنی کنونی و محیط خود را طوری تنظیم نمایید که باعث افزایش تمرکز حواس شما هنگام مطالعه شوند.

 • استفاده از رنگ قرمز: برای افزایش تمرکز به رنگ قرمز نگاه کنید. رنگ‌ها بر روی مغز تاثیر می‌گذارند. مثلا رنگ قرمز باعث بهبود تمرکز و حافظه می‌شود و رنگ آبی خلاقیت را بهبود می‌بخشد. می‌توانید کاغذ قرمزی را داخل قاب عکسی بر روی میز کارتان قرار دهید، اشیاء قرمز کوچکی را بر روی میزتان بگذارید، لباس‌های قرمز بپوشید، دسکتاپ کامپیوتر خود را به رنگ قرمز درآورید و یا هر ایده دیگری را که به ذهن‌تان می‌رسد، اجرا کنید.
 • اختصاص محلی ویژه برای مطالعه: مغز انسان عاشق روزمرگی است. یک مکان خاص را صرفا به مطالعه کردن اختصاص دهید، مثلا میزی در یک گوشه که فقط و فقط در پشت آن مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید که مطالعه کردن در رختخواب عادت بدی است؛ زیرا بدن شما یاد گرفته در آن‌جا بخوابد.
 • استفاده از رنگ سبز: اگر رنگ قرمز برای‌تان مفید نیست، می‌توانید رنگ سبز را امتحان کنید که به بهبود تمرکز کمک می‌کند. یک لامپ سبز بر روی چراغ مطالعه میز کارتان نصب کنید.
 • تمرین مهارت‌های شنیداری: مکالمات زمان بسیار مناسبی برای تقویت قدرت تمرکز هستند. بر روی چیزی که دیگران می‌گویند تمرکز کنید. تلاش کنید منظور آن‌ها را درک نمایید. این کار باعث تقویت عضلات دقت و تمرکز شما می‌شوند.
 • گرفتن عکس‌های ذهنی از وقایع: با این کار تمرکز خود را تقویت کنید. بر روی یک لحظه خاص به شدت تمرکز کرده و سپس با بستن چشم‌های خود به آرامی، شاتر دوربین ذهن خود را فشار دهید. این عمل آسان یکی از راه‌های افزایش تمرکز حواس است و یک خاطره واضح از آن رویداد را در ذهن شما ثبت می‌کند.
 • حذف عوامل حواس‌پرتی در هنگام مطالعه: زنگ موبایل خود را خاموش کنید، با تلویزیون و رادیوی روشن مطالعه نکنید و در صورت تمایل موسیقی بدون کلام گوش کنید.
 • بلاک کردن صداهای پس زمینه: اگر مجبور هستید در محیطی پر سروصدا (مانند کلاس درس یا فضای آزاد) یا بسیار آرام (مانند خانه یا کتابخانه) مطالعه یا کار کنید، ممکن است تحت تاثیر عوامل محیط قرار گرفته و دچار حواس‌پرتی شوید. اگر صدای پس زمینه به میزان کافی در اطراف شما وجود داشته باشد، می‌توانید عوامل حواس‌پرتی را بلاک کرده و تفکر خلاق خود را بهبود بخشید. بدین منظور می‌توانید از یک تولید کننده صدای پس زمینه مانند Noisli استفاده کنید که صداهای مزاحم را بلاک کرده و یا سکوت ناخوشایند را پر می‌کند تا بتوانید راحت‌تر تمرکز کرده و کارآیی خود را افزایش دهید.
 • تعیین محدودیت زمانی: هنگام مطالعه چیزهای جدید، محدودیت زمانی برای خود در نظر بگیرید. مثلا برای خواندن یک فصل از یک کتاب، چهل و پنج دقیقه به مطالعه و پانزده دقیقه به مرور آن اختصاص دهید. از یک زمان سنج استفاده کرده و خود را متعهد نمایید که کار را در زمان تعیین شده به پایان برسانید. تعیین محدودیت زمانی می‌تواند کمک شایانی به تمرکز حواس شما کرده و شما را در هنگام مطالعه کاملا متمرکز نگاه دارد.
 • حفظ انگیزه با جایزه دادن به خود: مثلا به خود بگویید پس از یک ساعت مطالعه مفید و متمرکز، می‌توانم برنامه مورد علاقه‌ام را در تلویزیون تماشا کنم.
 • هر دو ساعت یک بار به خود استراحت دهید: پس از یک مطالعه طولانی، انرژی فکری شما رو به تحلیل می‌رود. پس هر دو ساعت یک بار، یک استراحت ده دقیقه‌ای داشته باشید. راه بروید، چیزی بخورید یا به دیوار خیره شوید تا ذهن‌تان استراحت کند.
 • فعال ساختن امواج مغزی تتا: مغز همیشه در حالت آمادگی برای یادآوری مطالب جدید قرار ندارد اما می‌توانید با عمیق کردن تنفس خود، این وضعیت را تغییر دهید. هنگامی که می خواهید مطالعه کنید یا اطلاعات جدید را به خاطر آورید، تنفس خود را آرام‌تر و عمیق‌تر کنید. تنفس عمیق در حقیقت نحوه عملکرد مغز را تغییر می‌دهد، بدین صورت که پالس‌های الکتریکی مغز را وادار می‌کند به امواج تتا تغییر فرکانس دهند. امواج تتا معمولا در هنگام خواب هیپنوتیزمی تولید می‌شوند. بودن در این وضعیت به حافظه کمک می‌کند. برای فعال کردن امواج مغزی تتا، تنفس خود را به قسمت پایینی شکم منتقل کنید، یعنی شروع به تنفس عمیق از شکم خود کنید و به صورت خودآگاه سرعت تنفس خود را نیز کاهش دهید. پس از مدت کوتاهی، احساس آرامش بیشتری خواهید کرد، امواج تتا در مغزتان جریان یافته و آمادگی بیشتری برای تمرکز بر روی اطلاعات جدید خواهید داشت. اگر مایل هستید میزان تمرکز خود را از این حد نیز بالاتر ببرید، این نوع تنفس عمیق شکمی را با روش مراقبه آگاهانه ترکیب نمایید.

همان گونه که ملاحظه نمودید، راه‌های افزایش تمرکز حواس و تقویت حافظه بسیاری وجود دارند که هر شخصی بسته به شرایط زندگی خود می‌تواند یک یا چند عدد از آن‌ها را به صورت مستمر در زندگی روزانه خود به کار گیرد و از مزایای داشتن حافظه‌ای طلایی و قدرت تمرکز بالا بهره‌مند شود و در تحصیل، کار و زندگی خود به پیشرفت‌های قابل توجهی نایل گردد.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 5   میانگین:  4.2/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *