راه های تقویت حافظه بلندمدت
تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه بلندمدت | ۱۳ روش موثر برای تقویت حافظه

[تعداد: 42    میانگین: 2.9/5]

حافظه را به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می کنند. همه ی مطالب ابتدا وارد حافظه ی کوتاه مدت می شوند و در صورت تمرین و ممارست به حافظه ی بلند مدت منتقل می گردند. راه های تقویت حافظه بلند مدت بسیار متنوع هستند که در ادامه به چند مورد اشاره می شود.

جدیدترین راه های تقویت حافظه بلند مدت

۱) تغذیه ی مناسب و استفاده ی کمتر از نمک شکر آرد سفید فست فود ها و خوراکی های صنعتی می تواند باعث تقویت حافظه ی ما شود و از انزوال آن حلوگیری شود. بهتر است از خوراکی های سالم، نان با آرد کامل، مغزها میوه ها و سبزیجات سالم و کیک های خانگی کم شیرین استفاده نمایید.
مصرف قهوه، انواع توت ها و گاهی جویدن آدامس نیز می تواند در تقویت حافظه موثر باشد.
مصرف ماهی و گردو که سرشاز از امگا۳ هستند و نیز مصرف میوه هایی مانند انبه و سبزیجاتی مانند پیاز برای تقویت مغز و حافظه بسیار مفید است.

۲)داشتن زندگی آرام و دوری از استرس ها و اضطرابها و معاشرت با افراد اهل مطالعه و مطالعه کردن نیز می تواند سبب ارتقا ، پیشرفت و یادگیری راه های تقویت حافظه بلند مدت شود.

۳)ورزش کردن و انجام تمرینات تنفسی و تمرکزی نیز به تقویت حافظه کمک بسیاری می کند. ورزش هایی مثل یوگا می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

۴) یک راه دیگر تقویت حافظه این است که تا حد امکان از انجام موازی کاری بپرهیزیم و پیوسته بر روی انجام یک کار تمرکز نماییم.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  چند بازی جذاب برای تقویت حافظه تصویری

۵) انجام بازی های فکری و حل جدول کلمات و اعداد نیز از جمله راه های تقویت حافظه بلندمدت است. در واقع باید حافظه به کار گرفته شود و پیوسته در حال یادگیری باشیم تا تقویت شود.

۶)استفاده از تکنیک قصر حافظه:
این تکنیک در مورد به خاطر سپاری کلمات به کار می رود. در این روش می توانید کلمات را در قصری فرضی در ذهن خود قرار دهید و بهتر است در جای غیر معمول باشند.مثلا در قصر ذهن  گربه ای روی طاقچه بود و وان حمام پر از شیر بود.

۷)روش دیگر باز یابی فعال است. این روش نسبت به مرور کردن بسیار اثربخش تر است. در این روش بهتر است پس از یادگیری مطالب در هنگام مرور از خودتان سوال بپرسید و مطالب را با سوال پرسیدن به ذهنتان بسپارید.

۸)بهتر است مطالب را قبل از خواب نیز مرور نمایید تا بهتر وارد حافظه ی بلند مدت شود. در ضمن خواب کافی باعث تقویت حافظه می شود.

۹) می توان مطالب را به صورت شعر یا داستان درآورد تا به خاطر سپاری آسان تر شود.

۱۰)سازماندهی کردن مطالب و بخش بندی آنها نیز به خاطر سپاری آنها را راحت تر می کند.

۱۱)یادگیری زبان جدید و موسیقی نیز می تواند باعث تقویت حافظه گردد.

۱۲)طبق هرم یادگیری خواندن مطالب،علامت زدن مطالب مهم،مرور مطالب مهم و کشیدن نقشه ذهنی از مطالب مهم، آموزش دادن مطالب جدید به فرد دیگر از جمله مراحل انتقال مطالب به حافظه بلند مدت است.

۱۳) ارتباط دادن مطالب جدید با موارد قدیمی تری که در ذهن داشتیم می تواند روش موثری در به خاطر سپاری مطالب و تقویت حافظه باشد.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  بهترین مواد غذایی برای تقویت حافظه کودکان

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *