تقویت حافظه بلندمدت| راه‌کارهای طلایی با موثرترین روش‌های متفاوت

خاطرات، حقایق و اطلاعات زیادی وجود دارند که سپردن آن‌ها به حافظه بلندمدت بسیار دشوار بوده و ممکن است در طول زمان فراموش شوند. خوشبختانه روش‌های متعددی برای تقویت حافظه بلندمدت و جلوگیری از فراموش‌ شدن اطلاعات وجود دارد. شما می‌توانید با تغییر نحوه برخورد با اطلاعات جدید و روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت آن را برای همیشه در حافظه بلندمدت خود نگه‌ دارید.

اضطراب، افسردی و هزاران دلیل دیگر وجود دارند که می‌تواند در کاهش عملکرد حافظه و فراموش کردن اطلاعات نقش داشته و سبب از دست رفتن حافظه شوند. اگر بهبود و تقویت حافظه بلندمدت مورد توجه قرار نگیرد می‌تواند منجر به پیامدهای ناخواسته‌ای از جمله از دست دادن شغل، عدم برقراری روابط و حتی به خطر انداختن سلامتی شود.

حافظه نقش مهمی در زندگی دارد و ضعف آن باعث می‌شود که عملکرد خوبی در کار و تحصیل خود نداشته باشید. بنابراین برای رسیدن به موفقیت باید حافظه خود را تقویت کنید و عواملی را که باعث کاهش عملکرد آن می‌شوند از بین ببرید.

به گفته محققان داشتن تغذیه مناسب نقش به سزایی در تقویت حافظه بلندمدت و عملکرد مغز دارد. کاهش مصرف نمک و شکر و غذاهای فراوری‌ شده می‌تواند در کاهش انزال حافظه موثر باشد. اگر به دنبال داروی گیاهی برای تقویت حافظه و فراموشی هستید گیاهانی مانند رزماری، مریم‌گلی، بابونه، آویشن می‌توانند کمک‌ کننده باشند. در این مقاله قصد داریم در مورد تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی صحبت کنیم و به معرفی انواع دارو و قرص گیاهی تقویت حافظه بپردازیم:

سرفصل‌های عنوان‌ شده در این مقاله عبارت‌اند از:

جدیدترین راه‌های تقویت حافظه بلندمدت

 • جدیدترین راه‌های تقویت حافظه بلندمدت
 • روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت
 • تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی
 • داروی گیاهی برای تقویت حافظه و فراموشی
 • قرص گیاهی تقویت حافظه
 • قرص تقویت حافظه جینسینگ

جدیدترین راه‌های تقویت حافظه بلندمدت

جدیدترین راه های تقویت حافظه بلند مدت

جدیدترین راه‌های تقویت حافظه بلندمدت

۱) تغذیه مناسب و استفاده کمتر از نمک، شکر، آرد سفید، فست‌فودها و خوراکی‌های صنعتی می‌تواند باعث تقویت حافظه ما شود و از انزوال آن جلوگیری شود. بهتر است از خوراکی‌های سالم، نان با آرد کامل، مغزها میوه ها و سبزیجات سالم و کیک‌های خانگی کم شیرین استفاده نمایید.
مصرف قهوه، انواع توت‌ها و گاهی جویدن آدامس نیز می‌تواند در تقویت حافظه موثر باشد.
مصرف ماهی و گردو که سرشاز از امگا۳ هستند و نیز مصرف میوه‌هایی مانند انبه و سبزیجاتی مانند پیاز برای تقویت مغز و حافظه بسیار مفید است.

زنجبیل یکی از بهترین مواد غذایی برای تقویت حافظه است. طبق تحقیقات افرادی که در میانسالی زنجبیل مصرف می‌کنند، در سنین بالاتر به بیماری‌هایی مانند آلزایمر مبتلا نخواهند شد و از لحاظ ذهنی انعطاف‌پذیری بیشتری خواهند داشت.

۲) داشتن زندگی آرام و دوری از استرس‌ها و اضطراب‌ها و معاشرت با افراد اهل مطالعه و مطالعه کردن نیز می‌تواند سبب ارتقا، پیشرفت و یادگیری راه‌های تقویت حافظه بلندمدت شود.

استرس باعث می‌شود مغز افراد توانایی انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلند‌مدت را نداشته باشد و در نتیجه بر یادگیری آن‌ها اثرگذار باشد. همچنین اگر افراد در زمان رخ دادن یک اتفاق استرس داشته باشند، پس از پایان آن نمی‌توانند جزئیات آن اتفاق را به خوبی به خاطر آورند. 

محققان دریافتند استرس می‌تواند روند شکل‌گیری حافظه را نیز دچار مشکل کند. شما می‌توانید با رعایت برخی نکات مانند خواب کافی، خوردن‌ غذای سالم و ورزش کردن، استرس را از خود دور کنید و به تقویت حافظه خود کمک کنید.

۳) ورزش کردن و انجام تمرینات تنفسی و تمرکزی نیز به تقویت حافظه کمک بسیاری می‌کند و حتی سبب افزایش تمرکز نیز می‌شود. ورزش‌هایی مثل یوگا می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

نتایج به دست آمده از یک پژوهش نشان می‌دهد سالمندانی که به مدت چهار ماه در یک برنامه ورزشی کششی و قدرتی یک ساعته و سه بار در هفته شرکت کرده بودند، عملکرد بهتری در آزمون حافظه داشتند. علاوه بر این موارد ورزش کردن باعث افزایش جریان خون در مغز می‌شود و می‌تواند از بروز سکته مغزی نیز جلوگیری کند.

۴) یک راه دیگر تقویت حافظه این است که تا حد امکان از انجام موازی کاری بپرهیزیم و پیوسته بر روی انجام یک کار تمرکز نماییم. طبق تحقیقاتی که در دانشگاه لندن انجام شده است، آی‌کیو افراد زمانی که چند کار را به صورت همزمان انجام می‌دهند، به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش پیدا می‌کند. کاهش آی‌کیو در این شرایط برابر با کاهش آی‌کیو در زمانی است که فرد ماری‌جوانا مصرف کرده است.

۵) انجام بازی‌های فکری و حل جدول کلمات و اعداد نیز از جمله راه‌های تقویت حافظه بلندمدت است. در واقع باید حافظه به کار گرفته شود و پیوسته در حال یادگیری باشیم تا تقویت شود. حافظه مانند عضلات بدن است و می‌توان با ورزش آن را پرورش داد. بازی‌های فکری وسیله‌ای برای پرورش حافظه هستند و هر چه بیشتر بازی کنید، حافظه شما نیز قوی‌تر می‌شود.

۶) استفاده از تکنیک قصر حافظه: این تکنیک در مورد به خاطر سپاری کلمات به کار می‌رود. در این روش می‌توانید کلمات را در قصری فرضی در ذهن خود قرار دهید و بهتر است در جای غیر معمول باشند. مثلا در قصر ذهن گربه‌ای روی طاقچه بود و وان حمام پر از شیر بود.

۷) روش دیگر بازیابی فعال است. این روش نسبت به مرور کردن بسیار اثربخش‌تر است. در این روش بهتر است پس از یادگیری مطالب در هنگام مرور از خودتان سوال بپرسید و مطالب را با سوال پرسیدن به ذهن‌تان بسپارید.

۸) بهتر است مطالب را قبل از خواب نیز مرور نمایید تا بهتر وارد حافظه بلندمدت شود. در ضمن خواب کافی باعث تقویت حافظه می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید خواب بیش از اندازه نیز باعث کاهش حافظه و تمرکز می‌شود. بهترین ساعت خواب حدود ۶ الی ۸ ساعت در شبانه‌روز است.

۹) می‌توان مطالب را به صورت شعر یا داستان درآورد تا به خاطر سپاری آسان‌تر شود.

۱۰) سازماندهی کردن مطالب و بخش‌بندی آن‌ها نیز به خاطر سپاری آن‌ها را راحت‌تر می‌کند.

۱۱) یادگیری زبان جدید و موسیقی نیز می‌تواند باعث تقویت حافظه گردد. زمانی که زبان جدیدی را یاد می‌گیرید، مغز ساختار زبان جدید را می‌آموزد و لغات و دستور زبان جدید را حفظ می‌کند؛ بنابراین این کار نوعی تمرین برای تقویت حافظه است.

۱۲) طبق هرم یادگیری خواندن مطالب، علامت زدن مطالب مهم، مرور مطالب مهم و کشیدن نقشه ذهنی از مطالب مهم و آموزش دادن مطالب جدید به فرد دیگر از جمله مراحل انتقال مطالب به حافظه بلندمدت است.

۱۳) ارتباط دادن مطالب جدید با موارد قدیمی‌تری که در ذهن داشتیم می‌تواند روش موثری در به خاطر سپاری مطالب و تقویت حافظه باشد.

همچنین بخوانید :  تقویت حافظه با 5 راهکار ساده و مهم
روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت

روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت

منظور از انتقال مطالب به حافظه بلندمدت این است که از دانش و مهارت‌هایی که قبلا به‌دست‌ آمده است برای یادگیری یا حل مسئله در شرایط جدید استفاده کنید. بدیهی است استفاده از نوعی سیستم یادگیری می‌تواند کمک‌کننده باشد. به‌ این‌ ترتیب شباهت‌ها و قیاس بین محتوا و فرایندهای یادگیری قبلی و فعلی ممکن است نقش مهمی را در تقویت حافظه بلندمدت ایفا کند.

راه‌اندازی یک تقویم آنلاین برای یادآوری مطالب، ایجاد لیست روزانه جهت جلوگیری از فراموش کردن وظایف در طول روز از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانند در تقویت حافظه بلند و انتقال مطالب به آن موثر باشند. گاهی اوقات برای انتقال مطالب به حافظه بلندمدت نیاز است تا تغییراتی در روند معمول یادگیری و یادآوری حاصل شود. استراتژی‌های زیر که به‌عنوان چند روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت معرفی شدند می‌توانند به‌طور موثر بر بهبود حافظه، افزایش یادآوری و افزایش میزان اطلاعات شما موثر باشند:

۱) تمرکز حواس: تمرکز حواس یکی از اصلی‌ترین روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت است. برای انتقال مطالب به حافظه بلندمدت بهتر است در فضایی به‌ دور از موضوعات منحرف‌ کننده مطالعه کنید. روشن بودن تلویزیون یا بلند بودن صدای موزیک می‌توانند تمرکز شما را در زمان مطالعه به هم بزند.

۲) مرور مطالب: مرور مطالب در چند جلسه این امکان را برای شما فراهم می‌سازد تا اطلاعات جدید به‌دست‌ آمده را مورد پردازش قرار دهید. تحقیقات نشان داده است دانش‌آموزانی که مطالب درسی خود را به‌طور مرتب و روزانه مرور می‌کنند بهتر از دانش‌آموزانی که مطالب را در یک جلسه مطالعه کرده‌اند به یاد می‌آورند.

۳) ساختار و سازمان‌دهی: محققان دریافته‌اند که اطلاعات در حافظه به‌صورت خوشه‌های مرتبط و سازمان‌ یافته در کنار هم قرار می‌گیرند. بنابراین برای انتقال مطالب به حافظه بلندمدت کافی است مفاهیم و اصطلاحات مشابه را با هم ترکیب کرده و یا یک طرح کلی از یادداشت‌های خود برای گروه‌بندی مفاهیم مرتبط ایجاد کنید.

۴) تجسم مفاهیم: بسیاری از افراد از تجسم اطلاعاتی که آن را مطالعه می‌کنند سود می‌برند. به عکس‌ها، نمودارها و تصاویر در کتب دقت کنید. اگر نشانه‌های بصری برای کمک نداشته‌اید سعی کنید خودتان آن را ایجاد کنید. نمودارها و ارقام را در حاشیه یادداشت‌های خود طراحی کنید و یا مطالب مهم را با ماژیک‌های رنگی هایلایت کنید.

یک روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت مرتبط ساختن اطلاعات جدید با اطلاعات قدیم است. با ایجاد ارتباط بین ایده‌های جدید و خاطرات گذشته به‌ احتمال‌ زیاد یادآوری اطلاعات جدید برای شما ساده‌تر خواهد شد.

۵) بلند خواندن: تحقیقات نشان داده است که خواندن مطالب با صدای بلند می‌تواند در انتقال مطالب به حافظه بلندمدت موثر باشد. همچنین یاد دادن مفاهیم جدید به دیگران خود در افزایش درک و یادگیری فرد موثر خواهد بود. محققان دانشگاهی در کانادا دریافتند خواندن مطالب با صدای بلند، باعث بهبود عملکرد حافظه می‌شود؛ زیرا شنیدن صدای خود هنگام مطالعه باعث تقویت حافظه می‌شود و مطالب به راحتی از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلند‌مدت منتقل می‌شوند.

۶) تنوع در روال مطالعه: یکی از روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت این است که گاهی روش درس خواندن خود را تغییر دهید. اگر عادت به مطالعه در شب دارید گاهی سعی کنید که در طول روز مطالعه داشته باشید.

تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی

علاوه بر آب‌وهوا، میزان خواب، میزان فعالیت و تحرک بدنی و حالات روحی و روانی، مواد غذایی که در طول روز مصرف می‌کنیم در حفظ و عملکرد حافظه بلندمدت ما موثر خواهند بود.

بر اساس تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی فسفر، منیزم، پتاسیم، گوگرد و آهن در بهبود عملکرد سلول‌های عصبی نقش داشته و می‌توانند سبب تقویت حافظه بلندمدت شوند. بادام یکی از موادی است که می‌تواند این مواد مفید برای مغز را تأمین کند. برای تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی استفاده کلسیم و ویتامین B نیز توصیه می‌شود؛ بنابراین بهتر است غلات و لبنیات را در رژیم غذایی روزانه خود لحاظ کنید. مصرف ویتامین E نیز مانع از آسیب‌دیدگی مغز شده و با رقیق کردن خون از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند. استفاده از اسیدهای چرب امگا ۳ یکی دیگر از روش‌های تقویت حافظه بلندمدت در طب سنتی هستند که می‌توانند به سلول‌های مغزی کمک کنند.

داروی گیاهی برای تقویت حافظه و فراموشی

قرص گیاهی تقویت حافظه

در این بخش قصد داریم چند داروی گیاهی برای تقویت حافظه و فراموشی را به شما معرفی کنیم تا به کمک آن‌ها بهره‌وری مغز خود را افزایش داده و بتوانید مطالب را در حافظه بلندمدت خود ثبت کنید:

۱) رزماری تقویت‌کننده مغز است به ‌ویژه زمانی که به‌عنوان یک روغن ضروری در آروماتراپی استفاده می‌شود. اعتقاد بر این است که بوی اسانس رزماری باعث افزایش بهره‌وری و مهارت در فعالیت‌های ذهنی می‌شود.

۲) جعفری و آویشن حاوی نوعی فلاونوئید به نام آپی ژنین هستند که موجب تولید نورون در مغز شده و ارتباطات بین سلولی را بهبود می‌بخشد. رژیم غنی از آپی ژنین آلزایمر، پارکینسون و افسردگی را از فرد دور می‌سازد.

۳) زردچوبه: بدن هورمونی به نام BDNF یا فاکتور نورون‌زایی مشتق شده از مغز تولید می‌کند که در تقسیم و تکثیر نورون‌های مغزی نقش به‌سزایی دارد. با افزایش سن و یا مواجه با استرس تولید این هورمون در بدن کاهش می‌یابد. خوشبختانه زردچوبه به‌عنوان یک داروی گیاهی برای تقویت حافظه و فراموشی می‌تواند عملکرد و تولید این هورمون را در مغز افزایش دهد و با تقویت حافظه تأثیرات کاهش ادراک مربوط به افزایش سن را معکوس سازد.

۴) نعنا فلفلی: تحقیقات نشان داده است که بو و عطر این گیاه می‌تواند در بهبود عملکرد مغز موثر بوده و سبب تقویت حافظه کوتاه و بلندمدت شود.

۵) کندر: یکی از معروف‌ترین گیاهان تقویت حافظه است. اگر چند روز به صورت ناشتا به اندازه ۳ گرم کندر خیس میل کنید، احتمال مبتلا شدن شما به بیماری‌هایی مانند آلزایمر کاهش پیدا می‌کند. می‌توانید آن را با عسل نیز میل کنید.

۶) زنبق: ریشه زنبق برای تقویت حافظه مفید است. می‌توانید حدود ۴۰ تا ۶۰ گرم ریشه این گیاه را در هزار گرم آب‌جوش دم کنید. استفاده از زنبق علاوه بر تقویت حافظه به رفع بیماری‌هایی مانند آسم، تنگی‌نفس، سستی بدن و خواب رفتن عضلات نیز کمک می‌کند.

۷) هلیله: هلیله کابلی نیز یکی از گیاهانی است که برای تقویت حافظه و تمرکز حواس مفید است. می‌توانید آن را دم کنید و مصرف کنید؛ فقط توجه داشته باشید که هلیله هنگام دم کردن، خرد و پودر نشود. همچنین هلیله نباید زیاد بجوشد؛ زیرا خاصیت خود را از دست می‌دهد.

قرص گیاهی تقویت حافظه

قرص گیاهی تقویت حافظه

قرص گیاهی تقویت حافظه

علاوه بر گیاهان دارویی فوق قرص‌های زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند برای تقویت حافظه مورد استفاده قرار گیرند. ریتالین نوعی قرص است که می‌تواند سبب بهبود عملکرد مغز شود. این داروی شیمیایی ممکن است با عوارضی مثل تهوع، کاهش وزن، روان‌پریشی، افسردگی و حتی اعتیاد همراه باشد.
نوعی قرص گیاهی تقویت حافظه به نام ممورکس در بازار موجود است که از گیاه خشک‌ شده جینکوبیلوبا ساخته‌ شده است. این قرص گیاهی تقویت حافظه با تحریک گردش خون در مغز و خنثی نمودن رادیکال‌های آزاد در مغز سبب تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز می‌شود. همچنین این قرص گیاهی تقویت حافظه برای پیشگیری از بیماری آلزایمر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قرص تقویت حافظه جینسینگ

جینسینگ گیاهی نادر است که در برخی مناطق چین و هند کاشته می‌شود. تست‌های آزمایشگاهی نشان داده است که جینسینگ فعالیت‌های انتقال‌دهنده‌های عصبی که باعث تقویت حافظه می‌شوند را افزایش داده و می‌تواند در رفع اختلال حافظه مفید باشد. قرص تقویت حافظه جینسینگ سبب گشایش ذهن، بهبود فعالیت حافظه و از بین رفتن استرس شده و می‌تواند مانع از کاهش عملکرد مغز ناشی از افزایش سن شود.

در مجموع تمرکز حواس، مرتبط سازی مطالب قدیم و جدید، بلند خواندن و چندین روش دیگر وجود دارند که می‌توانند به‌عنوان روش انتقال مطالب به حافظه بلندمدت مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این موارد، نوعی داروی گیاهی برای تقویت حافظ و فراموشی در بازار موجود است که می‌تواند در بهبود فعالیت حافظه موثر باشد. قرص گیاهی تقویت حافظه ممورکس و قرص تقویت حافظه جینسینگ نمونه‌ای از این گیاهان دارویی برای تقویت حافظه بلندمدت هستند.

همچنین بخوانید :  با خوراکی‌های تقویت کننده حافظه بیشتر آشنا شوید
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 24   میانگین: 4.2/5]

4 پاسخ به “تقویت حافظه بلندمدت| راه‌کارهای طلایی با موثرترین روش‌های متفاوت”

 1. مجله تصویری گفت:

  بی نظیر بود

 2. علی جمالی گفت:

  مطلب بسیار خوبی بود . خسته نباشید

 3. mohammadmahdi گفت:

  بسیار مفید بود…

 4. ۰۰۰ گفت:

  ممنون واقعا عالی و مفید بود دستتون دردنکنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *