راه های تقویت حافظه و هوش
تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه و هوش

[تعداد: 16    میانگین: 3.3/5]

در دنیایی که زندگی می کنیم همه چیز به سرعت در حال تغییر و تحول است و به نظر می آید همه چیز در حال تکامل یافتن و بهتر شدن پیش می رود پس بشر هم باید خودش را در مسیر تکامل سوق دهد و هوشمند تر از همیشه عمل نماید. همه ی انسانها در این دهکده ی جهانی کم کم شبیه هم می شوند و از اصول یکسانی پیروی خواهند کرد.

گام اول در مورد راه های تقویت حافظه و هوش شناسایی خویشتن است. بهتر است خود را بشناسید یعنی درصد هوش، حافظه، استعدادهایتان را شناسایی نمایید تا بتوانید میزان آن را بهبود بخشید و به انسان هوشمندی تبدیل شوید.

چگونه خودم را بشناسم؟

در هر سن و سالی هستید دفتر یادداشتی بردارید و بنویسید به چه چیزهایی علاقه مند هستید؟ چه شخصیت هایی را دوست دارید و چه نوع غذا و تفریحاتی را دوست دارید؟ هدفتان در زندگی چیست و برای رسیدن به اهدافتان چه برنامه ریزی هایی دارید؟

تعریف حافظه و هوش

مغز انسان پیچیده ترین عضو بدن است و مفاهیم مختلفی طبق آن تعریف شده است که بیشتر این مفاهیم انتزاعی هستند مثل هوش و حافظه.

بخشی از هوش با هر فرد متولد می شود و موروثی است و بخش دیگر آن اکتسابی می باشد که با تعلیم و تربیت مناسب و قرار گرفتن فرد در محیط و بستر آموزشی مناسب متبلور شده و می تواند موفقیت فرد را تضمین نماید.

حافظه هر فرد نیز به دو بخش بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم می شود. همه ی مطالب ابتدا وارد حافظه ی کوتاه مدت می شود و با تمرین و تکرار وارد حافظه ی بلند مدت می گردد. هر چه ذهن خود را بیشتر به کار ببریم، بازی های فکری انجام دهیم، مطالعه نماییم و قبل از هر کاری فکر کنیم ، حافظه ی قوی تری خواهیم داشت و کمتر دچار فراموشی های زودگذر و یا حتی همیشگی خواهیم شد.

تعریف هوش در واقع درک و فهم و یادگیری سریع و استدلال مفاهیم و درک موقعیت های جدید است و حافظه مفهومی ذهنی و همه ی انواع یادگیری ها را شامل می شود. بدیهی است که به دلیل اهمیت مغز انسان در توسعه و پیشرفت او، همه به دنبال راه های تقویت مفاهیم مربوط به آن باشند. مثل راه های تقویت حافظه و هوش

راه های تقویت حافظه و هوش

اولین و کامل ترین راه پیشنهادی، داشتن یک زندگی سالم و توام با آرامش است. در این شرایط هر انسانی می تواند به پرورش خود و توانایی های مغزی و فکری اش بپردازد. می تواند میزان هوش و نوع استعداد خود را شناسایی نماید و در پی تقویت استعداد هایش باشد تا بتواند آینده ای شاد و موفق را برای خود رقم بزند.

البته باید توجه نمایید هیچ وقت همه چیز کامل نیست و این شما هستید که با اراده ی قوی باید هدف و مسیرتان را مشخص نمایید.

تقویت حافظه و هوش با ورزش

از جمله  راه های تقویت حافظه و هوش ، ورزش کردن است. ورزش های تمرکزی و حرکتی. مثل یوگا و یا ورزش کردن . ورزش کردن سبب می شود بتوانیم تمرکز بیشتری روی کارهایمان داشته باشیم، سیستم قلبی و عروقی سالمی داشته و سطح انرژی مان را تا شب بالا نگه داریم.

با انجام مدیتیشن می توانید از بیشترین ظرفیت مغز استفاده کرده همچنین نیمکره ی راست و چپ مغز به تعادل برسانید.

تقویت حافظه و هوش با تغذیه سالم

مورد بعدی تغذیه ی سالم است.مصرف غذاهای خانگی و سالم و پرهیز از استفاده ی بیش از حد از خوراکی های و غذاهای بیرون از خانه رمز سلامتی جسم و روان است.

بهتر است مصرف میوه های قرمز رنگ که حاوی آنتی اکسیدان هستند و غذاهای دریایی، مصرف گردو کنجد، کشمش و انواع مغز ها را در رژیم غذایی تان بگنجانید.

آنتی اکسیدانها سلامت مغز شما را حفظ می‌کنند و حتی می‌توانند ساخت سلول‌های جدید مغزی را تحریک کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌های رنگی و سبزی‌هایی مانند کرفس،کلم بروکلی و گل کلم بسیار فراوان هستند. پودر کاری و گردو نیز منابع مفید آنتی‌اکسیدان هستند. در چای سبز آنتی‌اکسیدانی به نام پلی فنول وجود دارد که از مغز شما در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

قهوه و شکلات تلخ نیز آرامش بخش هستند. شکلات تلخ برای سلامت قلب مفید بوده، عملکرد ادراکی را بهبود داده و سبب تمرکز بیشتر می شود.

مصرف غذاهایی که حاوی امگا۳ هستند نیز برای حافظه بسیار مفید است. مصرف گردو و انواع غذاهای دریایی مانند ماهی و میگو در این زمینه توصیه می شود.

مصرف ویتامین های D، B4،B12، چربی های غیراشباع نیز برای سلامتی و تقویت حافظه و هوش مفید است.

گیرنده های ویتامینD، رشد عصب های مغزی شما را افزایش می دهد. پژوهش‌ها نیز نشان می‌دهند که مسیرهای متابولیکی مربوط به ویتامین D در قسمت‌هایی از مغز که به برنامه‌ریزی، پردازش اطلاعات و شکل‌گیری حافظه مربوط هستند، یعنی هیپوکامپ و مخچه، وجود دارند. هرچقدر سطح ویتامین D شما کمتر باشد، عملکرد ذهنی ضعیف‌تری خواهید داشت. ویتامین D در بدن و در اثر تابش نور آفتاب ساخته می‌شود.

کولین همان ویتامین B4 است و برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی لازم است. در بزرگ‌سالان کولین به عملکرد درست غشاهای سلولی کمک می‌کند، در ارتباطات سلول‌های عصبی نقش دارد. خانم های باردار می بایست این ویتامین را در رژیم روزانه ی خود بگنجانند چرا که از نقص های مادرزادی جلوگیری می کند. اثر ویتامین B4 در کودکان، رشد سلولهای مغزی است. این ماده در گوشت و تخم مرغ وجود دارد. افراد گیاه خوار می بایست از مکمل های دارویی استفاده نمایند.

سعی کنید از شکر،آرد سفید و نمک کمتر استفاده نمایید. این مواد که فرآوری شده هستند در  بلند مدت سبب بروز بیماری هایی مانند فراموشی ، زوال عقل و چاقی می شود. بهتر است از منابع غذایی جایگزین مانند عسل،خرما، آرد کامل سبوس دار استفاده نمایید. اگر غذایی کم نمک است می توانید از آبلیموی تازه برای جایگزین آن استفاده نمایید.

معاشرت با خانواده و دوستان و برقراری روابط سالم نیز می تواند به ما در تقویت حافظه و هوش و داشتن روانی سالم کمک کند.

تقویت حافظه و هوش با موبایل

این روزها موبایل مانند یکی از اعضای بدن هر انسانی شده و معمولاً همیشه همراهمان است. وقتی موبایل در کنارمان نیست گویی چیزی را گم کرده ایم. همه ی ما دچار افراط در استفاده از این وسیله ی پرکاربرد شده ایم. بهتر است ما هم مانند موبایل های امروزی کمی هوشمندانه تر عمل کنیم و از آنها برای ارتقا سطح زندگی استفاده نماییم. بهتر است کمی فکر کنیم.کاغذ و قلم بردارید و بنویسید چه زمان هایی بهتر است شبکه های اجتماعی را چک کنم؟ چه موقع با انجام بازی های رایانه ای مفید مغزم را پرورش دهم؟ چه نوع بازی هایی در این زمینه وجود دارد؟ چه برنامه های کاربردی دیگری را می توانم در زمینه ی کار و موضوع فعالیتم در موبایل داشته باشم؟

بهتر است از موبایل آگاهانه تر استفاده نماییم و اختیار عمل داشته باشیم.

نکات پایانی

این که در مورد همه چیز برنامه ریزی انجام دهیم و موازی کاری نکنیم در واقع یکی از راه های تقویت حافظه و هوش را انجام داده ایم. انجام تنها یک کار در زمان مشخص تمرکز و خلاقیت ما را افزایش می دهد.

سعی کنید همواره مهارت های جدیدی را یادیگیرید و آنها را تمرین کنید. یادگیری مهارت های جدید و تمرین و تکرار آنها باعث ساخته شدن مسیرهای عصبی جدید می شود. مهارت هایی مثل زبان، موسیقی و غیره.

از استرس ها دوری کنید و سفر و تفریح را در برنامه ی زندگی تان بگنجانید و شاد و مثبت باشید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *