تقویت حافظه کودکان دبستانی
تقویت حافظه

راه های تقویت حافظه کودکان دبستانی

[تعداد: 52    میانگین: 2.6/5]

سالهای اولیه ی زندگی انسان نقش بسیار حیاتی دارد بخصوص سال های اولیه ی شروع یادگیری. در این دوره کودکان یاد می گیرند که از حافظه ی خود به نحو مؤثرتری استفاده کنند و مطالب را در حافظه ی بلندمدتشان ذخیره نمایند. بسیاری از مطالبی که در دوران دبستان یاد می گیریم در تمام طول عمر برایمان باقی می مانند مثل خواندن، نوشتن، ریاضیات پایه مثل جمع تفریق، ضرب و جدول ضرب محاسبه ی محیط و مساحت اشکال و غیره. بیشتر این مطالب تا آخر عمر کاربرد دارند و همیشه به یادمان می مانند. پس تقویت حافظه ی کودکان دبستانی بسیار مهم است.

انواع جنبه های تقویت حافظه کودکان دبستانی

تقویت حافظه ی کودکان دبستانی جنبه های مختلفی دارد. کودک از لحاظ تغذیه و محیط خانه و مدرسه باید تحت نظر باشد. تغذیه مناسب به خصوص در ساعات اولیه ی صبح و محیط مناسب و آرام و امن در خانه و مدرسه نقش حیاتی در رشد و یادگیری کودک دارد. از آنجا که حافظه وقتی به کار گرفته شود تقویت می شود پس باید حافظه را به کار گرفت و مطالب آموزشی را به خوبی تمرین شود تا هم یادگرفته و هم حافظه تقویت شود.

صبحانه ی کامل نیز نقش بسیار حیاتی در تقویت حافظه ی کودکان دبستانی دارد. بهتر است والدین محترم در وعده ی صبحانه از شیر، عسل، گردو، کره، مربا نان کامل و غیره برای فرزندانشان استفاده نمایند.

برای میان وعده و خوراکی در مدرسه از لقمه های نان و پنیر و گردو, حلوا ارده و نان و میوه و مغزها می توانند در کیف فرزندشان قرار بدهند و تا حد امکان او را از خوراکی های صنعتی و آماده منع کنند. اگر غذاهای خانگی شکلی جذاب داشته باشد حتما کودکان از آن استفاده می کنند. مادران ژاپنی وعده ی غذای کودکان خود در مدرسه را به شکل حیوان ها و اشیا مختلف در می آورند و تزییناتی که برای غذای کودکشان به کار می برند همه را شگفت زده می کند. بهتر است ما هم خلاقانه تر عمل کنیم و کودکمان را سر ذوق بیاوریم و آنها را شگفت زده نماییم.

به هنگام نوشتن تکالیف نیز کودکمان را  فقط راهنمایی کنیم و مسئولیت انجام تکالیف را به دوش خودش بیاندازیم.

بهتر است والدین سعی کنند محیط خانه را امن و آرام نگه دارند و تا حد امکان عصبانیت ها و خشونت ها را حل کنند تا فرزندشان بتواند پله های رشد و ترقی را با آرامش طی کند.

انواع روش های تقویت حافظه کودکان دبستانی

برای تقویت حافظه روش های مختلفی وجود دارد و بهتر است معلمان و والدین از این روش ها به همراه بازی سود ببرند چرا که بچه ها و حتی بزرگ ترها مطالب را با بازی بهتر یاد می گیرند. هر یک از این روش ها را در ادامه نام می برم:

۱- حفظ کردن شعر, قرآن, کلمات مختلف.

۲- مطالب را می توان با علامت گذاری و ربط دادن آنها به یکدیگر به خاطر سپرد. می توان مجموع کلمات را در یک داستان گنجاند و یا آنها را در ذهن کنار هم تصویر سازی کرد. مثلا همه ی آنها را در یک قصر در ذهن جای دهند حتی در جای غیر معمول.

۳-  روش دیگر این است که از کودکتان بخواهید مطالبی که در مدرسه یاد می گیرد به شما هم بیاموزد. مثلا یاضیات و یا ورزشی مثل بسکتبال.آموختن مطالب جدید به دیگران سبب می شود به حافظه ی بلند مدت منتقل گردد. از این روش معلمان در مدرسه نیز می توانند سود ببرند و از بچه ها بخواهند مطالب جدید را به همکلاسی دیگر خود یاد بدهند.

۴- کارتهای بازی که دو عکس مشابه دارند و انواع دیگر کارتهای بازی نیز به تقویت حافظه ی کودکان کمک می کند.

۵- خواندن سریع از روی مطالب کتاب و علامت زدن نکات مهم و سپس جواب دادن به سؤالات نیز روش دیگری برای تقویت حافظه و به خاطرسپاری است. بهتر است کودکان مهارت تندخوانی را نیز بیاموزند زیرا به آنها در یادگیری سریع مطالب و افزایش تمرکز بسیار کمک می کند. در مدارس ژاپن تندخوانی به کودکان آموزش داده می شود.

۶- شبیه سازی کردن مطالب و کاردستی درست کردن و ملموس کردن مطالب آموزشی کمک بسیار مهمی در تقویت حافظه و به خاطر سپاری مطالب دارد.

پس شروع هر کاری و چگونه شروع کردن بسیار مهم است دوره ی دبستان نیز شروع یادگیری های جدی است باید این دوره به خوبی آغاز شود و کودک بتواند حافظه ی قوی داشته باشد و مسیر یادگیری و پیشرفت را با علاقه و به خوبی طی کند.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *