راه های تقویت هوش
تقویت حافظه, تندخوانی و مهارت مطالعه

راه های تقویت هوش | آیا هوش ژنتیکی است؟

[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

در قدیم تصور می شد که هوش هر فرد ژنتیکی است و هرگز قابل توسعه و بهبود نیست اما در مطالعاتی که انجام شده به این نتیجه رسیده اند که بخشی از هوش موروثی و بخشی از آن اکتسابی است. همچنین محققان به این نتیجه رسیده اند که هوش تنها بهره ی هوشی و IQ نیست بلکه انسانها انواع مختلفی از آن را دارند و برای هر کدام از آنها راه های تقویت هوش تعریف شده است. میزان هر یک از این هوشها به استعداد، علایق ،ژنتیک و محیطی بستگی دارد که فرد در آن رشد کرده و آموزش می بیند. هوش را توانایی ذهنی و زبانی ، استدلالی، برنامه ریزی و ریاضی تعریف می کنند. در واقع ظرفیت شما برای یادگیری اطلاعات جدید و استفاده از آنها در حل مشکلات می باشد. همچنین طبق یافته های جدید مغز انسان در طول زندگی قادر به تولید مسیرها و رشته های عصبی جدید می باشد. پس همه ی انسانها می توانند میزان هوش خود را در طی زندگی ارتقا دهند.

انواع هوش

هوش های مختلفی در انسان شناسایی شده است مثل: هوش عاطفی، هوش هیجانی، هوش زبانی، هوش موسیقایی، هوش فرهنگی و…
هر کس میزان متفاوتی از این هوش‌ها را دارد و با توجه به ژنتیک، محیط و آموزش‌هایی که می بیند می تواند آنها را تقویت کرده و به اوج برساند.

گامهای ابتدایی برای تقویت هوش

از جمله راه های تقویت هوش این است که خود و میزان هوش و توانایی هایتان را بشناسید و درجه قوت و ضعفتان را پیدا نمایید و سپس برای تقویت آنها اقدامات لازم را انجام دهید و در صورت لزوم آموزشهای لازم را ببینید. سپس خود را مجددا ارزیابی نمایید و میزان پیشرفتتان را بررسی کنید.

این مقاله را نیز از دست ندهید:  نکاتی در جهت افزایش قدرت تمرکز

راه های تقویت هوش

برای تقویت هوش باید تمام جوانب را رعایت کنیم. هم از لحاظ جسمی هم روحی و هم ذهنی، هوش خود را تقویت نماییم.

راه های جسمی تقویت هوش

سعی کنید به طور منظم ورزش نمایید. پیاده روی در طبیعت بهترین نوع ورزش تقویت هوش می باشد. در دوران کودکی مغز انسان انرژی زیادی مصرف می کند تا رشد نماید و اگر بدن دچار بیماری های عفونی شود سطح انرژی به شدت پایین می آید و رشد مغز را مختل می کند. به همین دلیل گاهی میزان هوش افراد را براساس بیماری های عفونی که در کودکی مبتلا شده اند بررسی می نمایند. مراقب سلامتی خود و کودکانتان باشید.

خواب خوب داشتن در شب و چرتی روزانه کمتر از یک ساعت نیز از جمله راه های تقویت حافظه و هوش می‌باشد. سعی کنید قبل از خواب خوراکی سبکی میل نمایید مثل شیر، بادام زمینی، خرما و …

خوراکی هایی مانند جگر، تخم مرغ، بادام زمینی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. این مواد کولین بالایی دارند و دانشمندان در محاسبه ی بهره ی هوشی ،میزان کولین مغز را می سنجند.

ماهی، گردو و تخم کتان نیز در افزایش هوش موثرند. همچنین مصرف چای سبز، شکلات خالص و عدم مصرف فند، شکر و آرد سفید. تحقیقات جدید نشان می دهد که اگر بدن را در حالت قلیایی نگه دارید می تواند عملکرد بهتری داشته باشد. همچنین آب کافی در طی روز بنوشید.

راه های ذهنی و روحی تقویت هوش

راه های تقویت هوش از منظر ذهنی و روحی بسیار متنوع است که شما می توانید با توجه به شرایط زندگی تان و برنامه ریزی دقیق آنها را انجام دهید. به طور کلی هر چه از مغز بیشتر استفاده کنید حجیم تر می شود. مغز موسیقی دانها بسیار حجیم است.در ادامه فهرستی از این فعالیت ها خدمت شما ارائه می گردد:

 • آموزش دیدن برای فرایندهای فکری
 • کسب اطلاعات عمومی
 • تمرکز کردن بر حل یک مشکل یا ایده
 • صحبت با کسانی که مخالف نظرات شما هستند و دفاع از نظریات خود
 • معاشرت با افراد باهوش
 • همراه داشتن یک دفترچه
 • برنامه ریزی روزانه
 • تماشای کمتر تلویزیون و عدم چرخش در کانال های مجازی
 • مطالعه ی زیاد کتاب
 • گوش دادن به کتاب‌های و آموزش های صوتی
 • به دنبال امتحان چیزها و روش های جدید باشید.
 • خود را به چالش بکشید.
 • خلاقانه فکر کنید.
 • انجام برخی کارها به روش سخت تر
 • ایده پردازی
این مقاله را نیز از دست ندهید:  چگونه از ۱۰۰ درصد مغزمان استفاده کنیم؟

در آخر خصوصیات افراد باهوش را برایتان می آورم:

 1. به طور منطقی و درست استدلال می کنند.
 2. به طور گسترده مطالعه می کنند.
 3. ذهن باز دارند.
 4. با درک و مفهوم بالا مطالعه می کنند.

امیدوارم بتوانید با تقویت هوش خود کیفیت زندگیتان را بالا برده و به موفقیت های بزرگ دست یابید.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *