۶ راز رسیدن به تعادل بین کار و زندگی

راز رسیدن به تعادل بین کار و زندگی

رسیدن به تعادل بین کار و زندگی سخت است؛ اما برای حفظ سلامتی خود، باید برای رسیدن به آن تلاش کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که هر چه اشتیاق بیشتری برای انجام کاری داشته باشید، بیشتر کار می‌کنید. حقیقت این است که موفقیت در یک شغل، به صرف زمان، خلاقیت و ساعت‌ها کار سخت نیاز دارد. در برخی از شرکت‌ها، کارمندان با ۴۰ ساعت کار در هفته می‌توانند به موفقیت برسند؛ اما برای پیشرفت در برخی از شرکت‌های دیگر باید بیش از این مقدار کار کنید. 

وقتی فکر می‌کنید که شغل فوق ‌العاده‌ای دارید، ممکن است به خود بگویید که «من هفته‌ای ۷۰ ساعت کار می‌کنم چون کارم را خیلی دوست دارم» یا «شام‌های خانوادگی که از دست می‌دهم، در بلند‌مدت ارزشش را دارد». اما هرچه‌قدر که به کار خود علاقه داشته باشید، اگر ساعت‌های طولانی کار کنید و برای خود وقت نگذارید، در نهایت ضرر بزرگی خواهید کرد. 

کار کردن بیش از حد می‌تواند استرس، فرسودگی و تنهایی را برای شما ایجاد کند.

کار کردن بیش از حد می‌تواند استرس، فرسودگی و تنهایی را برای شما ایجاد کند. مدیران برای کارمندانی که ابتکار عمل دارند و در زمان‌های لازم بیش از وظیفه خود تلاش می‌کنند ارزش زیادی قائل هستند. با این وجود، زندگی شخصی شما برای سلامت روحی، جسمی و عاطفی شما بسیار مهم است. پس چگونه می‌توانید هم در کار خود پیشرفت کنید و هم زمانی را به خودتان و افرادی که دوستشان دارید اختصاص دهید؟

حقیقت این است که هیچ ترفند ساده‌ای برای دستیابی به تعادل ایده‌آل بین کار و زندگی وجود ندارد؛ اما خوشبختانه چندین استراتژی وجود دارند که شما را به این تعادل نزدیک می‌کنند. در این مطلب ۶ راز برای رسیدن به تعادل بین کار و زندگی را بررسی می‌کنیم. این موارد علاوه بر اینکه برای کارمندان مفید هستند؛ به افرادی که دورکاری می‌کنند و جدا کردن زندگی شخصی و کار برای آن‌ها سخت است نیز کمک می‌کند. 

همچنین بخوانید :  چگونه برای رسیدن به اهداف برنامه‌ ریزی کنیم؟

۱- ساعت پایان کار در هر روز را مشخص کنید 

بر خلاف این باور که کارمندان موفق تا آخر شب کار می‌کنند، مطالعات نشان می‌دهند که اکثر افراد بهره‌وری بسیار کمی در شب دارند. علاوه بر این، کار کردن طولانی مدت باعث می‌شود که شما خسته شوید و در روز بعد بهره‌وری لازم را در ساعت‌های اوج خود نداشته باشید. اگر پروژه‌ بزرگی در دست داشته باشید و لیست کارهایتان بسیار طولانی باشد، ممکن است وسوسه شوید که تا ساعت‌های پایانی شب و حتی روزهای تعطیل کار کنید؛ اما این کار بسیار اشتباه است و باید خود را مجبور کنید که در ساعت‌های مشخصی کار خود را متوقف کنید. 

یکی از مدیران بازاریابی محصول در Hubspot می‌گوید: «زمانی که روی یک پروژه بلند‌مدت کار می‌کنید، نباید به فکر کار کردن در شب باشید و با خود بگویید هر جور که شده کارهای خود را امشب تمام می‌کنم. اگر خود را ملزم کنید که در عصر، کار کردن را متوقف کنید، می‌توانید بین کارها تعادل برقرار کنید.» 

مرزهایی را برای خود مشخص کنید و از آن‌ها پیروی کنید. به خود بگویید یک کار آن‌قدر مهم نیست که تا فردا طول بکشد و باید همین امروز آن را انجام دهید. درباره کارهایی که در یک روز تکمیل نمی‌شوند، با مدیر خود صحبت کنید و مشخص کنید که در ساعت‌های کاری چه میزان کار می‌توان انجام داد. 

مشخص کردن یک ساعت مشخص برای متوقف کردن کار، برای افراد دورکاری که در محل زندگی خود کار می کنند بسیار سخت است. این افراد باید برای ساعت‌های روز خود برنامه ‌ریزی کنند. زمان ناهار، پیاده‌روی بعدازظهر و کارهای خود را مشخص کنید؛ در غیر این صورت ممکن است بیش از ۱۰ ساعت در حال کار کردن مداوم باشند. 

تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی

۲- در ساعت‌های کاری، زمان کوتاهی را به استراحت اختصاص دهید

چه در خانه کار کنید چه در دفتر، می‌توانید زندگی شخصی خود را بدون اینکه به کارتان آسیب بزند، مدیریت کنید. بهتر است که در برنامه کاری خود، زمان‌هایی را برای استراحت بین کار یا انجام دادن کارهایی مانند پیاده‌روی که انرژی شما را تجدید می‌کنند اختصاص دهید.

در تقویم خود، زمانی را به کارهای شخصی مانند تماس تلفنی با خانواده، نوشیدن قهوه، ورزش و… اختصاص دهید و به آن‌ها پایبند باشید. این کار شما را مجبور می‌کند که بین ساعت‌های کاری خود فعالیت‌های شخصی انجام دهید و دوباره انرژی بگیرید. بسیاری از افراد با انجام دادن فعالیت‌های ساده‌ای مانند دویدن، انرژی می‌گیرند و باعث افزایش تمرکز در خود می شوند.

درباره مرزهای بین کار و زندگی شخصی خود، با مدیر و همکاران صادق باشید.

۳- درباره مرزهای زندگی شخصی خود با مدیر و همکاران خود صادق باشید

زمانی که شما بین کار و زندگی شخصی خود مرزهایی را ایجاد می‌کنید تا بین آن‌ها تعادل ایجاد کنید، باید درباره این مرزها با مدیر و همکاران خود صادق باشید. می‌توانید ساعت‌های کاری و غیرکاری خود را در تقویم داخلی سازمان مشخص کنید و نکات مربوط به ساعت‌های غیر‌کاری را یادداشت کنید.

همچنین می‌توانید با مدیر خود یک برنامه کاری تنظیم کنید تا بتوانید به لحظات مهم زندگی شخصی خود برسید و آن‌ها را مدیریت کنید. برای مثال یکی از مدیران شرکت Hubspot یک برنامه کاری برای خود تنظیم کرده است و آن را با همکاران و مدیر خود به اشتراک گذاشته است تا با ان‌ها صادق و شفاف باشد. او می‌گوید: «من برای زمانی که دخترم را از مدرسه به منزل می‌برم ارزش زیادی قائل هستم و این ساعت را در تقویم کاری خود مسدود کرده‌ام و آن را به مدیرم اطلاع داده‌ام.» البته متاسفانه ایجاد یک برنامه کاری منعطف، در همه شرکت‌ها و سازمان‌ها امکان‌پذیر نیست.

همچنین بخوانید :  جدول برنامه ریزی زندگی شخصی + دانلود PDF
صادق بودن با مدیر و همکاران خود جهت ایجاد تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی

۴- برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی کارهای خود را اولویت‌بندی کنید

در کنار ایجاد یک برنامه شفاف و دقیق که هم زندگی و هم کار شما را پوشش می‌دهد، باید با استفاده از اصول اولویت‌بندی کارها و چک کردن لیست‌ کارها از انجام دادن کارهایی که وقت شما را بیش از اندازه می‌گیرند خودداری کنید. 

بسیاری از ما همیشه در یک لیست بی‌پایان از کارها غرق می‌شویم که هر بار یکی از آن‌ها را چک می‌کنیم،‌ سه مورد دیگر به آن اضافه می‌شود. در دنیای امروز بیش از هر زمان دیگری این موضوع اهمیت دارد که روی کارهای موثر تمرکز کنید و انجام دادن کارهایی را که نتایج قابل‌توجهی ندارند متوقف کنید یا کاهش دهید. 

با استفاده از ماتریس اولویت‌بندی کارها می‌توانید از وقت، انرژی و استعدادهای خود بهترین استفاده را بکنید.

برای اولویت‌بندی کارها و مشخص کردن فعالیت‌های مهم می‌توانید از ماتریس «اولویت‌بندی کارها» استفاده کنید. این ماتریس بسیار ساده است اما کمک زیادی در اولویت‌بندی کارها به شما می‌کند. همچنین با استفاده از این ماتریس می‌توانید از وقت، انرژی و استعدادهای خود بهترین استفاده را بکنید. یک جدول با چهار قسمت ایجاد کنید و یک ضلع را به «میزان تلاش» یک کار و ضلع دیگر را به «نتیجه» کار اختصاص دهید. کارهایی را که به تلاش زیادی نیاز دارند، اما تاثیر کمی ایجاد می‌کنند بررسی کنید و اگر می‌توانید انجام دادن آن‌ها را متوقف کنید. 

کارهای با تلاش کم و تاثیر کم را بررسی کنید و اگر می‌توانید انجام آن‌ها را به فرد دیگری بسپارید. در آخر کارهایی با تلاش زیاد و تاثیر زیاد را بررسی و درباره آن‌ها تحقیق کنید و اگر می‌توانید راه ساده‌تری برای رسیدن به همین نتایج پیدا کنید؛ زیرا ممکن است این کارها در بلندمدت ادامه داشته باشند. در آخر کارهایی که تلاش کم و تاثیر زیادی دارند، کارهایی هستند که باید در اولویت شما قرار بگیرند. با رسم این جدول به صورت روزانه، می‌توانید به کارهای خود نظم دهید، بهره‌وری خود را افزایش دهید، زمان خود را مدیریت کنید و در کار خود پیشرفت کنید. 

همچنین بخوانید :  0 تا 100 برنامه ریزی کاری ( بهترین روز کاری را داشته باشید)
اولویت‌ بندی در کارها برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی

تعادل بین کار و زندگی

۵- زمان خالی برای استراحت در نظر بگیرید

در نظر گرفتن یک زمان خالی در برنامه ریزی کاری، استرس شما را کاهش می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا به زندگی شخصی خود برسید. زمان‌های خالی در برنامه کاری و استراحت روی بهره‌وری شما تاثیر زیادی دارند. در این روزها بهتر است کار را کاملا فراموش کنید و حتی از چک کردن ایمیل‌های خودش دست بکشید. 

شب‌ها و آخر هفته‌ها را به استراحت خود اختصاص دهید تا انرژی شما تجدید شود و فرصتی برای فکر کردن به آینده داشته باشید. حتما نباید در این زمان‌ها به سفر بروید؛ می‌توانید به سادگی در خانه بمانید و با افرادی که دوستشان دارید زمان بگذرانید، ورزش کنید، فیلم ببینید و کتاب بخوانید. 

یک فضای کار مشخص برای خود در خانه درست کنید. 

۶- کار و زندگی شخصی را به صورت فیزیکی از هم جدا کنید

اگر همیشه یا گاهی‌اوقات از خانه کارهای خود را انجام می‌دهید، تجربه کرده‌اید که گاهی‌اوقات مرز بین کار و زندگی بسیار کمرنگ می‌شود. به همین دلیل ممکن است تا ساعت‌های پایانی شب کار کنید یا حتی در زمان استراحت به کار فکر کنید. بهترین راه برای حل این مشکل، درست کردن یک فضای کار مشخص در خانه است.

یک بخش از خانه را فقط به کار اختصاص دهید. کار کردن در رخت‌خواب یا جلوی تلویزیون خیلی مفید نیست. شما به فضایی نیاز دارید که کمک کند تمرکز بیشتری داشته باشید و بهتر کار کنید. با این کار می‌توانید تا جای ممکن کار و زندگی شخصی را از یکدیگر جدا کنید.

همچنین بخوانید :  چگونه به برنامه‌ریزی خود پایبند باشیم؟
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *