روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور

پذیرفته شدن در آزمون کنکور و راهیابی به یک دانشگاه خوب در رشته مورد علاقه، هدف نهایی اکثر دانش‌آموزان از درس خواندن در مدرسه است اما آمادگی برای کنکور معمولا یک فرآیند طولانی است که در طول راه روندی فرسایشی به خود می‌گیرد و منجر به خستگی دانش‌آموزان شده و ممکن است حتی حس رقابت آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، نکته‌ای که به اندازه درس خواندن، تلاش کردن و استفاده از منابع درسی و مدرسان سطح بالا اهمیت دارد، حفظ انگیزه برای درس خواندن کنکور در طول این مسیر طولانی است. نه تنها خود دانش آموز بلکه والدین او، معلمان مدرسه و احیانا مدرسان کلاس‌های خصوصی و مشاوران تحصیلی او باید به دنبال یافتن روش‌هایی جهت حفظ و ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور در او باشند تا بتواند با استرس و مشکلات کمتری این راه دشوار را با موفقیت به پایان برساند.

همراه یکی از دوستان‌تان درس بخوانید

می‌توان گفت درس خواندن همراه یک دوست روشی تضمین شده جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور است که اوقات مطالعه شما را لذت بخش کرده و مانع از مقاومت شما در برابر درس خواندن و به تاخیر انداختن زمان مطالعه می‌شود. وقتی تنها هستید، انگیزه دادن به خودتان برای درس خواندن ممکن است سخت به نظر برسد اما وقتی همراه دوست‌تان هستید و یک‌دیگر را تشویق می‌کنید، همه چیز آسان‌تر می‌شود، مخصوصا وقتی می‌توانید در رفع اشکالات درسی به هم کمک کنید.

می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید تا بهره بیشتری از جلسات مطالعه دو نفره بگیرید:

  • ایده‌های‌تان درباره پروژه‌ها، تکالیف و … را با یک‌دیگر به اشتراک بگذارید.
  • هر کدام از شما می‌توانید یک بخش از درس را مطالعه کرده و آن را به دیگری یاد دهید. توضیح دادن یک مطلب به فرد دیگر شما را مجبور می‌کند آن مطلب را به درستی یاد بگیرید.
  • مطالب درسی را به صورت کنفرانس‌های کوتاه به همراه اسلاید برای یک‌دیگر ارائه دهید تا هم درس‌های‌تان را به دقت فرا گیرید و هم مهارت کنفرانس دادن را در خود تقویت کنید.
  • از یک‌دیگر امتحان بگیرید تا دانسته‌های خود را به آزمون بگذارید.
  • می‌توانید ایده‌هایی برای رقابت با یک‌دیگر پیدا کنید، مثلا ببینید چه کسی می‌تواند ایده‌های بیشتری درباره یک مطلب درسی ارائه کند یا زودتر مطالعه یک فصل از درس را تمام کند.

همراه با یک گروه از دوستان‌تان مطالعه کنید

می‌توانید حتی یک قدم نیز فراتر رفته و با دوستان‌تان یک گروه مطالعه تشکیل داده و همراه با یک‌دیگر درس بخوانید. با این روش ایده‌های بیشتری در گروه درباره درس‌های‌تان به اشتراک گذاشته می‌شود و می‌توانید مباحثات آکادمیک داشته باشید. می‌توانید هر هفته زمان خاصی را به این کار اختصاص دهید، مثلا آخر هفته‌ها و تمام اعضای گروه در مکانی مانند یک کافی‌شاپ خلوت جمع شوید. البته همه باید خود را متعهد کنند که به موضوع درس پرداخته و از حواشی یک ملاقات دوستانه دوری کنند. جنبه اجتماعی این ملاقات‌های گروهی درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کرده و راه خوبی نیز برای پیدا کردن دوستان جدید با علایق و استعدادهای مشابه است.

از شکست‌های قبلی خود شرمنده نباشید

اگر سال‌های قبل در کنکور شرکت کرده‌اید ولی به رتبه مورد نظرتان دست نیافته و در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تان قبول نشده‌اید یا رتبه شما آن‌قدر ضعیف بوده که در هیچ دانشگاهی قبول نشده‌اید، باید قبل از شروع به تلاش برای دوره جدید کنکور، به خود به قبولانید که شکست‌های گذشته جایی در آینده شما ندارند و فقط خاطرات دوردستی در حافظه شما هستند. اگر با بار سنگینی از احساس عدم اعتماد به نفس و پشیمانی از گذشته و افکار منفی و احیانا سرکوفت‌های اطرافیان درباره نتیجه‌ای که قبلا در کنکور کسب کرده‌اید،دوباره شروع به مطالعه کنید، احتمال زیادی وجود دارد که به سرعت انگیزه برای درس خواندن کنکور را از دست داده و این بار نیز به چیزی که می‌خواهید و استحقاقش را دارید، دست نیابید. باید یاد بگیرید که شکست و تلاش‌های منجر به شکست برای یادگیری شما ضروری هستند. شکست‌های‌تان را در آغوش بگیرید و به آن‌ها گوش فرا دهید. آن‌ها راهنمای درونی شما هستند تا بفهمید کاری که انجام می‌دهید، اشتباه است.

می‌توانید از تمام شکست‌های زندگی‌تان بترسید اما در این صورت دیگر هرگز تن به یادگیری مطالب و کارهای جدید نخواهید داد. مسئله ریسک کردن و ریسک نکردن است. اگر هیچ گاه شکست نمی‌خوردید، چگونه متوجه می‌شدید کاری که در حال انجام آن هستید، بهتر از دفعه قبل است؟ چگونه از ظرفیت‌های خود آگاه می‌شدید؟ باید بپذیرید که در زندگی ریسک پذیر باشید.

باید احساس گناه درباره شکست‌های گذشته خود را به دور بیاندازید. اگر می‌خواهید درها را به روی یادگیری مادام‌العمر باز کنید، باید بار سنگین شکست‌های قبلی خود درباره یادگیری را به زمین بگذارید، مثلا نرسیدن به رتبه مورد نظر در دوره‌های قبلی کنکور، ترک مدرسه بدون گرفتن مدرک یا ترک دانشگاه. این بار سنگین در نهایت شما را به زمین خواهد زد. خود را از قید آن رها کنید. چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، جایی در زندگی کنونی شما و مسیر آینده‌تان نخواهد داشت.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *