روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور
تندخوانی و مهارت مطالعه

روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور

[تعداد: 6    میانگین: 3.3/5]

پذیرفته شدن در آزمون کنکور و راهیابی به یک دانشگاه خوب در رشته مورد علاقه، هدف نهایی اکثر دانش آموزان از درس خواندن در مدرسه است اما آمادگی برای کنکور معمولا یک فرآیند طولانی است که در طول راه روندی فرسایشی به خود می گیرد و منجر به خستگی دانش آموزان شده و ممکن است حتی حس رقابت آنها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، نکته ای که به اندازه درس خواندن، تلاش کردن و استفاده از منابع درسی و مدرسان سطح بالا اهمیت دارد، حفظ انگیزه برای درس خواندن کنکور در طول این مسیر طولانی است. نه تنها خود دانش آموز بلکه والدین او، معلمان مدرسه و احیانا مدرسان کلاس های خصوصی و مشاوران تحصیلی او باید به دنبال یافتن روش هایی جهت حفظ و ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور در او باشند تا بتواند با استرس و مشکلات کمتری این راه دشوار را با موفقیت به پایان برساند.

همراه یکی از دوستانتان درس بخوانید

می توان گفت درس خواندن همراه یک دوست روشی تضمین شده جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور است که اوقات مطالعه شما را لذت بخش کرده و مانع از مقاومت شما در برابر درس خواندن و به تاخیر انداختن زمان مطالعه می شود. وقتی تنها هستید، انگیزه دادن به خودتان برای درس خواندن ممکن است سخت به نظر برسد اما وقتی همراه دوستتان هستید و یکدیگر را تشویق می کنید، همه چیز آسان تر می شود، مخصوصا وقتی می توانید در رفع اشکالات درسی به هم کمک کنید.

می توانید از ایده های زیر استفاده کنید تا بهره بیشتری از جلسات مطالعه دو نفره بگیرید:

  • ایده هایتان درباره پروژه ها، تکالیف و غیره را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.
  • هر کدام از شما می توانید یک بخش از درس را مطالعه کرده و آن را به دیگری یاد دهید. توضیح دادن یک مطلب به فرد دیگر شما را مجبور می کند آن مطلب را به درستی یاد بگیرید.
  • مطالب درسی را به صورت کنفرانس های کوتاه به همراه اسلاید برای یکدیگر ارائه دهید تا هم درس هایتان را به دقت فرا گیرید و هم مهارت کنفرانس دادن را در خود تقویت کنید.
  • از یکدیگر امتحان بگیرید تا دانسته های خود را به آزمون بگذارید.
  • می توانید ایده هایی برای رقابت با یکدیگر پیدا کنید، مثلا ببینید چه کسی می تواند ایده های بیشتری درباره یک مطلب درسی ارائه کند یا زودتر مطالعه یک فصل از درس را تمام کند.

همراه با یک گروه از دوستانتان مطالعه کنید

می توانید حتی یک قدم نیز فراتر رفته و با دوستانتان یک گروه مطالعه تشکیل داده و همراه با یکدیگر درس بخوانید. با این روش ایده های بیشتری در گروه درباره درس هایتان به اشتراک گذاشته می شود و می توانید مباحثات آکادمیک داشته باشید. می توانید هر هفته زمان خاصی را به این کار اختصاص دهید، مثلا آخر هفته ها، و تمام اعضای گروه در مکانی مانند یک کافی شاپ خلوت جمع شوید. البته همه باید خود را متعهد کنند که به موضوع درس پرداخته و از حواشی یک ملاقات دوستانه دوری کنند. جنبه اجتماعی این ملاقات های گروهی درس خواندن را برایتان لذت بخش کرده و راه خوبی نیز برای پیدا کردن دوستان جدید با علایق و استعدادهای مشابه است.

از شکست های قبلی خود شرمنده نباشید

اگر سال های قبل در کنکور شرکت کرده اید ولی به رتبه مورد نظرتان دست نیافته و در رشته و دانشگاه مورد علاقه تان قبول نشده اید یا رتبه شما آنقدر ضعیف بوده که در هیچ دانشگاهی قبول نشده اید، باید قبل از شروع به تلاش برای دوره جدید کنکور، به خود بقبولانید که شکست های گذشته جایی در آینده شما ندارند و فقط خاطرات دوردستی در حافظه شما هستند. اگر با بار سنگینی از احساس عدم اعتماد به نفس و پشیمانی از گذشته و افکار منفی و احیانا سرکوفت های اطرافیان درباره نتیجه ای که قبلا در کنکور کسب کرده اید،دوباره شروع به مطالعه کنید، احتمال زیادی وجود دارد که به سرعت انگیزه برای درس خواندن کنکور را از دست داده و این بار نیز به چیزی که می خواهید و استحقاقش را دارید، دست نیابید. باید یاد بگیرید که شکست و تلاش های منجر به شکست برای یادگیری شما ضروری هستند. شکست هایتان را در آغوش بگیرید و به آنها گوش فرا دهید. آنها راهنمای درونی شما هستند تا بفهمید کاری که انجام می دهید، اشتباه است.

می توانید از تمام شکست های زندگیتان بترسید اما در این صورت دیگر هرگز تن به یادگیری مطالب و کارهای جدید نخواهید داد. مساله ریسک کردن و ریسک نکردن است. اگر هیچ گاه شکست نمی خوردید، چگونه متوجه می شدید کاری که در حال انجام آن هستید، بهتر از دفعه قبل است؟ چگونه از ظرفیت های خود آگاه می شدید؟ باید بپذیرید که در زندگی ریسک پذیر باشید.

باید احساس گناه درباره شکست های گذشته خود را به دور بیاندازید. اگر میخواهید درها را به روی یادگیری مادام العمر باز کنید، باید بار سنگین شکست های قبلی خود درباره یادگیری را به زمین بگذارید، مثلا نرسیدن به رتبه مورد نظر در دوره های قبلی کنکور، ترک مدرسه بدون گرفتن مدرک یا ترک دانشگاه. این بار سنگین در نهایت شما را به زمین خواهد زد. خود را از قید آن رها کنید. چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، جایی در زندگی کنونی شما و مسیر آینده تان نخواهد داشت.

نویسنده تیم تولید محتوا

مطالعه شریف بزرگ‌ترین سایت آموزش آنلاین در حوزه‌های مدیریت فردی، مهارت‌های فوق ضروری تندخوانی، تقویت حافظه، آموزش زبان انگلیسی، روش مطالعه، تمرکز… از سال ۱۳۹۰ فعالیت می‌کند و افتخار همکاری با مجموعه ارزشمند جهاد دانشگاهی صنعتی شریف، دانشگاه صنعتی شریف، نهاد کتابخانه‌های کل کشور، شهرداری تهران و صدها مجموعه دانشگاهی را در رزومه خو د دارد.

مطالب مرتبط با این موضوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *