روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور

پذیرفته شدن در آزمون کنکور و راهیابی به یک دانشگاه خوب در رشته مورد علاقه، هدف نهایی اکثر دانش‌آموزان از درس خواندن در مدرسه است اما آمادگی برای کنکور معمولا یک فرآیند طولانی است که در طول راه روندی فرسایشی به خود می‌گیرد و منجر به خستگی دانش‌آموزان شده و ممکن است حتی حس رقابت آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. از این رو، نکته‌ای که به اندازه درس خواندن، تلاش کردن و استفاده از منابع درسی و مدرسان سطح بالا اهمیت دارد، حفظ انگیزه برای درس خواندن کنکور در طول این مسیر طولانی است. نه تنها خود دانش آموز بلکه والدین او، معلمان مدرسه و احیانا مدرسان کلاس‌های خصوصی و مشاوران تحصیلی او باید به دنبال یافتن روش‌هایی جهت حفظ و ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور در او باشند تا بتواند با استرس و مشکلات کمتری این راه دشوار را با موفقیت به پایان برساند.

مهم‌ترین عامل برای موفقیت در کنکور و درس خواندن، داشتن انگیزه کافی برای تلاش کردن است. انگیزه محرک افراد برای انجام دادن هر کاری است. اگر می‌خواهید رتبه مورد علاقه خود را در کنکور کسب کنید باید اهداف خود را با دقت مشخص کنید تا انگیزه بیشتری برای تلاش کردن پیدا کنید.

اگر زمان درس خواندن مدت‌ها به کلمات خیره می‌شوید و چیزی نمی‌خوانید، دچار خواب‌آلودگی می‌شوید و احساس می‌کنید حوصله‌ای برای درس خواندن ندارید؛ یعنی انگیزه کافی برای درس خواندن و موفقیت ندارید. اگر می‌خواهید انگیزه خود را تقویت کنید، به نکاتی که در این مقاله به آن می‌پردازیم توجه کنید.

درس خواندن همراه یک دوست روشی تضمین شده جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور است

همراه یکی از دوستان‌تان درس بخوانید

می‌توان گفت درس خواندن همراه یک دوست روشی تضمین شده جهت ایجاد انگیزه برای درس خواندن کنکور است که اوقات مطالعه شما را لذت بخش کرده و مانع از مقاومت شما در برابر درس خواندن و به تاخیر انداختن زمان مطالعه می‌شود. وقتی تنها هستید، انگیزه دادن به خودتان برای درس خواندن ممکن است سخت به نظر برسد اما وقتی همراه دوست‌تان هستید و یک‌دیگر را تشویق می‌کنید، همه چیز آسان‌تر می‌شود، مخصوصا وقتی می‌توانید در رفع اشکالات درسی به هم کمک کنید. سوالات زیادی در رابطه با این که چگونه درس خوان شویم مطرح می شود که می تواند این روش یکی از پاسخ های این سوال باشد.

می‌توانید از ایده‌های زیر استفاده کنید تا بهره بیشتری از جلسات مطالعه دو نفره بگیرید:

  • ایده‌های‌تان درباره پروژه‌ها، تکالیف و … را با یک‌دیگر به اشتراک بگذارید.
  • هر کدام از شما می‌توانید یک بخش از درس را مطالعه کرده و آن را به دیگری یاد دهید. توضیح دادن یک مطلب به فرد دیگر شما را مجبور می‌کند آن مطلب را به درستی یاد بگیرید.
  • مطالب درسی را به صورت کنفرانس‌های کوتاه به همراه اسلاید برای یک‌دیگر ارائه دهید تا هم درس‌های‌تان را به دقت فرا گیرید و هم مهارت کنفرانس دادن را در خود تقویت کنید.
  • از یک‌دیگر امتحان بگیرید تا دانسته‌های خود را به آزمون بگذارید.
  • می‌توانید ایده‌هایی برای رقابت با یک‌دیگر پیدا کنید، مثلا ببینید چه کسی می‌تواند ایده‌های بیشتری درباره یک مطلب درسی ارائه کند یا زودتر مطالعه یک فصل از درس را تمام کند.

همراه با یک گروه از دوستان‌تان مطالعه کنید

می‌توانید حتی یک قدم نیز فراتر رفته و با دوستان‌تان یک گروه مطالعه تشکیل داده و همراه با یک‌دیگر درس بخوانید. با این روش ایده‌های بیشتری در گروه درباره درس‌های‌تان به اشتراک گذاشته می‌شود و می‌توانید مباحثات آکادمیک داشته باشید. می‌توانید هر هفته زمان خاصی را به این کار اختصاص دهید، مثلا آخر هفته‌ها و تمام اعضای گروه در مکانی مانند یک کافی‌شاپ خلوت جمع شوید. البته همه باید خود را متعهد کنند که به موضوع درس پرداخته و از حواشی یک ملاقات دوستانه دوری کنند. جنبه اجتماعی این ملاقات‌های گروهی درس خواندن را برای‌تان لذت بخش کرده و راه خوبی نیز برای پیدا کردن دوستان جدید با علایق و استعدادهای مشابه است.

همچنین بخوانید :  انگیزه چیست؟ چطور می‌توان آن را حفظ کرد؟

از شکست‌های قبلی خود شرمنده نباشید

اگر سال‌های قبل در کنکور شرکت کرده‌اید ولی به رتبه مورد نظرتان دست نیافته و در رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تان قبول نشده‌اید یا رتبه شما آن‌قدر ضعیف بوده که در هیچ دانشگاهی قبول نشده‌اید، باید قبل از شروع به تلاش برای دوره جدید کنکور، به خود به قبولانید که شکست‌های گذشته جایی در آینده شما ندارند و فقط خاطرات دوردستی در حافظه شما هستند. اگر با بار سنگینی از احساس عدم اعتماد به نفس و پشیمانی از گذشته و افکار منفی و احیانا سرکوفت‌های اطرافیان درباره نتیجه‌ای که قبلا در کنکور کسب کرده‌اید،دوباره شروع به مطالعه کنید، احتمال زیادی وجود دارد که به سرعت انگیزه برای درس خواندن کنکور را از دست داده و این بار نیز به چیزی که می‌خواهید و استحقاقش را دارید، دست نیابید. باید یاد بگیرید که شکست و تلاش‌های منجر به شکست برای یادگیری شما ضروری هستند. شکست‌های‌تان را در آغوش بگیرید و به آن‌ها گوش فرا دهید. آن‌ها راهنمای درونی شما هستند تا بفهمید کاری که انجام می‌دهید، اشتباه است.

می‌توانید از تمام شکست‌های زندگی‌تان بترسید اما در این صورت دیگر هرگز تن به یادگیری مطالب و کارهای جدید نخواهید داد. مسئله ریسک کردن و ریسک نکردن است. اگر هیچ گاه شکست نمی‌خوردید، چگونه متوجه می‌شدید کاری که در حال انجام آن هستید، بهتر از دفعه قبل است؟ چگونه از ظرفیت‌های خود آگاه می‌شدید؟ باید بپذیرید که در زندگی ریسک پذیر باشید.

باید احساس گناه درباره شکست‌های گذشته خود را به دور بیاندازید. اگر می‌خواهید درها را به روی یادگیری مادام‌العمر باز کنید، باید بار سنگین شکست‌های قبلی خود درباره یادگیری را به زمین بگذارید، مثلا نرسیدن به رتبه مورد نظر در دوره‌های قبلی کنکور، ترک مدرسه بدون گرفتن مدرک یا ترک دانشگاه. این بار سنگین در نهایت شما را به زمین خواهد زد. خود را از قید آن رها کنید. چیزی که در گذشته اتفاق افتاده، جایی در زندگی کنونی شما و مسیر آینده‌تان نخواهد داشت.

فضای مناسبی را برای درس خواندن فراهم کنید

مکانی که در آن مطالعه می‌کنید باید آرام و بدون هیچ صدایی باشد تا تمرکز شما برای مطالعه از بین نرود. اگر هنگام مطالعه برای برداشتن وسیله‌ها از جای خود بلند شوید، تمرکز خود را از دست می‌دهید؛ بنابراین بهتر است وسیله‌های مورد نیاز را از قبل آماده کنید.

 بهتر است مقداری آب و تنقلات نیز در کنار خود قرار دهید تا انرژی از دست رفته بدن خود را تامین کنید. خوردن شیرینی‌ و فست‌فود هنگام درس خواندن توصیه نمی‌شود؛‌ زیرا آن‌ها باعث می‌شوند مدت زمان کمی انرژی داشته باشید و پس از مدتی دچار خواب‌آلودگی شوید. اگر مکانی که در آن مطالعه می‌کنید، منظم و مرتب باشد و شما نیز احساس خوبی در آن‌ جا داشته باشید، انگیزه شما برای درس خواندن افزایش پیدا می‌کند. 

همچنین بخوانید :  ۵ روش افزایش سرعت مطالعه کنکور + افزایش سرعت یادگیری

عواملی را که باعث حواس‌پرتی می‌شوند از خود دور کنید

سعی کنید لباس‌های راحت بپوشید تا حواس شما پرت نشود. اگر موهای بلندی دارید نیز آن‌ها را کامل ببندید تا مقابل چشم شما قرار نگیرند. اگر تلفن‌همراه کنار شما باشد ممکن است آن را مرتب چک کنید؛ پس آن را خاموش کنید و کنار خود قرار ندهید. اگر ممکن است کسی نگران شما شود، از قبل او را در جریان بگذارید. 

اهداف خود را برای درس خواندن مشخص کنید

به جای داشتن اهداف کلی و مبهم، بهتر است اهداف خود را دقیق برای خود مشخص کنید و آن‌ها را یادداشت کنید. این اهداف باید واقع‌بینانه باشند تا انگیزه تلاش کردن به شما بدهند. با این کار می‌توانید میزان موفقیت خود را نیز بررسی کنید. بهتر است زمانی که به اهداف کوتاه‌مدت خود می‌رسید، به خود پاداش دهید تا انگیزه بیشتری برای ادامه دادن داشته باشید. برای مثال اگر بخش مورد نظر خود را کامل مطالعه کردید و خوب یاد گرفتید، می‌توانید بیرون بروید یا خوراکی دلخواه خود را بخورید.

داشتن برنامه‌ریزی منعطف و واقع‌بینانه به شما کمک می‌کند که زمان رسیدن به اهداف خود را مشخص کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید

داشتن برنامه‌ریزی منعطف و واقع‌بینانه به شما کمک می‌کند که زمان رسیدن به اهداف خود را مشخص کنید. اگر بدانید که با عمل کردن طبق برنامه می‌توانید به اهداف خود برسید، قطعا انگیزه بیشتری خواهید داشت. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند تا درس‌های خود را به تعویق نیندازید و مجبور نباشید که شب امتحان حجم زیادی از کتاب را مطالعه کنید. اگر بخواهید ۱۰۰ صفحه را در یک شب مطالعه کنید، انگیزه‌ خود برای درس خواندن را از دست می‌دهید و دچار خواب‌آلودگی می‌شوید.

سعی کنید در برنامه‌ریزی، اهداف خود را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید تا دستیابی به آن‌ها برای شما راحت‌تر شود. با این کار زمانی که به موفقیت می‌رسید انگیزه شما نیز برای تلاش کردن بیشتر می‌شود.

از درس‌های مورد علاقه خود شروع کنید

زمانی که احساس می‌کنید انرژی کافی برای درس خواندن ندارید، بهتر است از درس‌هایی شروع کنید که به آن‌ها علاقه بیشتری دارید؛ زیرا زمانی که این درس‌ها را به خوبی یاد می‌گیرید انرژی شما برای درس خواندن بیشتر می‌شود و می‌توانید درس‌های سخت‌تر را نیز شروع کنید. در حالت کلی بهتر است درس‌های سخت را زمانی که بهره‌وری بیشتری دارید مطالعه کنید.

برخی افراد تصور می‌کنند بازدهی فقط در ساعت‌های ابتدایی یا انتهایی روز زیاد است؛ در صورتی که این یک مسئله شخصی است و برای افراد مختلف، متفاوت است. بهتر است ساعت‌هایی از روز که بهره‌وری بیشتری در آن دارید را پیدا کنید و درس‌های سخت خود را در آن زمان بخوانید. محققان معتقدند بیشتر افراد در ساعت‌های ابتدایی صبح، تمرکز و بهره‌وری بیشتری دارند.

خواب کافی داشته باشید

میزان خواب کافی و مناسب اهمیت زیادی در بالا بردن انگیزه کنکور دارد. خواب کافی باید حداقل ۶ و حداکثر ۸ ساعت در شبانه‌روز باشد. کم و زیاد شدن ساعت خواب باعث کسل شدن افراد و در نتیجه کاهش انگیزه آن‌ها می‌شود.

افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید تا انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید.

افکار منفی را کنار بگذارید

یکی از مهم‌ترین راه‌های افزایش انگیزه هنگام درس خواندن برای کنکور مثبت‌اندیشی است. باید به توانایی‌ها و هوش خود اعتماد داشته باشید. هر روز خود را در بهترین موقعیت پس از کنکور تصور کنید. افکار منفی و گفتن جملاتی مانند من نمی‌توانم، باعث می‌شود انگیزه شما برای درس خواندن کمتر شود. بهتر است افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنید تا انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کنید. می‌توانید هر شب قبل از خواب پنج صفحه از کتاب‌های انگیزشی را مطالعه کنید.

ورزش کنید

ورزش، انرژی شما برای انجام کارها را بیشتر می‌‌کند، باعث کاهش استرس می شود همچنین سبب افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود. اگر انرژی شما برای درس خواندن بیشتر باشد، انگیزه بیشتری برای تلاش کردن پیدا می‌کنید و در جلسه کنکور نیز بدون استرس و با اعتمادبه‌نفس بیشتری شرکت خواهید کرد.

همچنین بخوانید :  برنامه ریزی تحصیلی (درسی) | برنامه ریزی برای موفقیت در درس و امتحان
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 8   میانگین:  3.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *