راهکارهایی برای رونق بازاریابی اینترنتی

با در نظر گرفتن اینکه استفاده از اینترنت هر روز در حال افزایش است و در واقع، بیش از ۴ میلیارد نفر در سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ از اینترنت استفاده می کنند. بازاریابی اینترنتی راه میانبری پرگذر برای دستیابی به سیل عظیمی از تقاضاست و تاثیر شگفت انگیزی در رشد کسب و کار اینترنتی دارد است و همیشه گزینه مناسبی برای جذب مشتری و خریدار است؛ کاری که آگهی های تلویزیونی، آگهی های چاپی و بیلبورد ها همه تلاش خود را برای انجام این کار انجام می دهند. اینترنت مزایای منحصر به فردی را ارائه می دهد که سایر رسانه های بازاریابی نمی توانند ارائه دهند محدوده وسیع بیننده ، گزینه شخصی سازی محتوا و امکان ایجاد روابط دور و دراز با مشتریان، تنها چند مورد است که به آن اشاره میکنیم.
اما فضای اینترنت مملو از داده های غریب و همه جانبه ایست که با فیلم ها و دستور العمل ها و اخبار و سایت های تجارت الکترونیک پر شده است. در فضای شلوغ اینترنت، چطور می بایست کسب و کار خود را برای رسیدن به مخاطبان مناسب متمایز کنید؟ پاسخ بازاریابی اینترنتی است. بازاریابی اینترنتی برای موفقیت کسب و کار شما در سال ۲۰۱۸ حیاتی است ،و هیچ اجتنابی از آن وجود ندارد. از اینرو در ادامه به راهکارهایی برای رونق بازاریابی اینترنتی برای رسیدن به یک کسب و کار اینترنتی موفق ارائه میشود:

 1. بازاریابی اینترنتی(آنلاین) چیست؟
 2. استراتژی های بازاریابی اینترنتی چیست؟
 3. چگونه در بازاریابی اینترنتی موفق عمل کنیم؟

 

۱٫ بازاریابی اینترنتی (آنلاین ) چیست؟

بازاریابی آنلاین، همچنین به عنوان بازاریابی اینترنتی یا تبلیغات اینترنتی شناخته می شود، یک نوع بازاریابی است که از طریق اینترنت برای ارسال پیام تبلیغاتی به مشتریان از طریق کانال های دیجیتالی مانند موتورهای جستجو، ایمیل، وب سایت ها و رسانه های اجتماعی استفاده می کند.استراتژی های بازاریابی اینترنتی شامل طراحی وب، SEO، ایمیل، رسانه های اجتماعی، PPC و سایر روش های مرتبط با اینترنت می باشد. در حال حاضر ایمیل مارکتینگ پر طرفدار ترین و کارآمد ترین روش بازاریابی اینترنتی می باشد و از ابزار مهم و پرکاربرد بازاریابی اینترنتی بشمار می آید. این روش ، شامل ارسال ایمیلهای گروهی به تعداد زیادی از کاربران و تشویق آنها به بازدید از وب سایت و خرید می باشد. در استفاده از ایمیل مارکتینگ باید دقت کرد که بازاریابی اینترنتی از این طریق ارکانی دارد که باید رعایت شود. مهم ترین آنها احترام به مشتری است. قرار دادن لینک لغو عضویت در ایمیل های ارسالی بسیار مهم است.

 

 

بازاریابی اینترنتی و یا بازاریابی آنلاین یعنی بازاریابی و فروش مستقیم از طریق وب و ایمیل. بازاریابی اینترنتی به طور معمول نوع پیشرفته بازاریابی سنتی مانند تبلیغات رادیویی، تلویزیونی و روزنامه ای می باشد. تبلیغات اینترنتی نوعی از تبلیغات است که بدلیل ارزان بودن، ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن همزمان با رشد ابزارهای اطلاع رسانی و روابط عمومی جایگاه خاصی را در بین تبلیغاتچی‌ها باز کرده است.

 

بیایید دو هدف جداگانه را با بازاریابی اینترنتی داشته باشیم و همچنین روش های لازم برای دستیابی به آن اهداف.

A. بازاریابی اینترنتی برای جذب مشتریان جدید: شما می توانید از استراتژی های بازاریابی آنلاین برای جذب مشتری جدید استفاده کنید. برای انجام این کار، باید به طور عمده روی تبلیغات پدر شبکه های اجتماعی ، موتورهای جستجو و طراحی وب تمرکز کنید. برای جذب مشتری جدید، همچنین نیازاست که از حضور قدرتمند SEO که کسب و کار شما را در خط مقدم جستجو برای کلمات کلیدی نگه میدارد استفاده کنید.. در نهایت،برای رونق کسب و کار اینترنتی مهم است که زمان و منابع خود را در طراحی وب سایت کسب و کار خود صرف کنید. هنگامی که مشتریان وب سایت شما را پیدا می کنند، احتمالا نسبت به برند شما و خرید محصول احساس اعتماد دارند،کیفیت سایت شما اعتماد و اشتیاق آنها را دو صد چندان خواهد کرد.. به همین دلیل مهم است که وقت خود را برای ایجاد یک وبسایت مشتری پسند) صرف کنید.

B. بازاریابی اینترنتی برای تحقق آرمان های برند: گاهی بازاریابی اینترنتی برای هدفی والاتر از صرفا جذب مشتری های جدید است و به تبدیل مشتریان به مشتریان وفادار می اندیشد. و از آنجاییکه هزینه جذب یک مشتری جدید ۵ برابر بیشتر از حفظ آن است ، بنابراین این یک هدف مهم است. شما میتوانید با حرکت در مسیر بازاریابی اینترنتی از طریق ایمیل، شبکه های اجتماعی، و تاکتیک های رسانه های فراگیر جمعی برای افزایش آگاهی از برندتان، و ایجاد یک جامعه آنلاین قوی و حفظ وفاداری مشتری عمل کنید. در نظر بگیرید ارسال یک ایمیل منحصر به فرد به مشتریان گذشته برای تحت تاثیر قرار دادن و یا الهام بخشیدن به آنها  اعلام تخفیفات دوره ای، تبریک روز تولد و یا آگاهی مشتریان از رویدادهای آینده چقدر میتواند در نگهداری مشتریان تاثیرگذار باشد.

 

۲٫ استراتژی های بازاریابی اینترنتی چیست؟

a. طراحی وب سایت کاربر پسند
b. بهینه سازی سایت خود برای موتورهای جستجو
c. استفاده از روشهای مرتبط با ایمیل یا اشتراک شخصی مشتریان
d. اعلام و آگاهی اخبار برند به صورت آنلاین
e. ایجاد یک کانال یا شبکه اجتماعی برای مشتریان
f. ایجاد انگیزه و رقابت برای خرید محصول (مسابقه، قرعه کشی و…)

شش استراتژی که به آنها اشاره شد آنهاییست برای اطمینان از موفق بودن در بازاریابی اینترنتی وجود دارد.اولا شما میخواهید یک وبسایت دوستانه و مناسب برای مشتریان ایجاد کنید. طراحی وب سایت شما شخصیت برند شما را به نمایش می گذارد و کسب و کار اینترنتی شما را از هر کسب و کار آنلاین دیگری متفاوت می کندو این چیزی بیش از فقط خوب به نظر رسیدن است. برای طراحی وب سایت بی نظیر، قابلیت های استفاده و دیده شدن، تجربه کاربران و سایر صاحبان کسب و کار اینترنتی را بررسی کنید.سپس، به موضوع کلید واژه ها برای بهینه سازی سایت خود و موتورهای جستجو دقت کنید . اساسا این به این معنی است که شما کلیدواژه ای را که مربوط به کسب و کار شما هستند انتخاب می کنید و این کلمات کلیدی را در URL، بدنه و متن اصلی، متن تصویر، هِدِر ها و نوار پیمایش قرار می دهید. بازاریابی اینترنتی با استفاده از ایمیل و اشتراک شخصی مشتریان ایمیل یکی از موثرترین راهبردهای بلند مدت برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه و ارتقا وفاداری آنها به برند است.
نوشتن نشریات مطبوعاتی آنلاین یک راه اضافی برای افزایش پوشش آنلاین کسب و کاراینترنتی شما از منابع دیگر است که همچنین بر رتبه بندی شما در SERPs تأثیر مثبتی خواهد داشت. به علاوه، اگر یک شبکه یاکانال اجتماعی کسب و کار شما را پوشش دهد، مخاطبان بیشتری را دریافت خواهید کرد، که در غیر این صورت ممکن است به آن دسترسی نداشته باشید. کانالها و شبکه های اجتماعی کسب و کار شما را به عنوان یک رهبر فکری در صنعت شما ثابت می کند و نام تجاری تان را به

صورت مفیدی و برجسته میکند. مسابقات و مبارزات رقابت جویانه نیز در رسانه های اجتماعی فرصت های استثنایی برای ارتباط با مخاطبان آنلاین شما، ایجاد کرده و باعث بروز روابط با مشتریان و شناخت درمورد شخصیت و نیازهای آنهامیشود.

 

 

بازاریابی اینترنتی با استفاده از کانال های دیجیتال، از جمله ایمیل، رسانه های اجتماعی، وب سایت ها و موتورهای جستجو، برای رسیدن به مخاطبان ایده آل خود، بر خلاف رسانه های تبلیغاتی سنتی، مانند چاپ، باعث می شود که مکالمات دو طرفه بین کسب و کار شما و مشتری برقرار شود، در صورتی که در طول زمان موجب حفظ مشتری و رونق کسب و کار اینترنتی باشد.

۳٫ چگونه در بازاریابی اینترنتی موفق عمل کنیم؟

 • رضایتمندی مشتری در بازاریابی اینترنتیمتخصصین بازاریابی اینترنتی بازار هدف (target market) خود را می شناسند.
  شما نیز باید بهترین مخاطبین دنبال کننده ی محصولات خود را بشناسید. شما به عنوان یک کسسب و کار اینترنتی پویا باید از نیازها وتمایلات درونی آنها آگاه باشید تا بتوانید تغییرات موثر درنوع ارایه وکیفیت محصولات وخدمات خود داشته باشید.
  صرفا از یک یا چند راهبرد بازاریابی اینترنتی مشخص برای ارتقا در یک زمان استفاده کنید.
  سنگ بزرگ نشانه نزدن است. سعی نکنید با برعهده گرفتن پروژه های متعدد در یک بازه زمانی خود را زیر بار کاری سخت و پیچیده فرسوده کنید. در تجارت الکترونیک و کسب و کار اینترنتی، درآمد بیشتر ممکن است شما را مشتاق تر کند اما بدانید که رسیدن به موفقیت نیازمند صبر وحوصله بیشتر و در گرو پشتکار و فراست است. در هر بازه زمانی پروژه هایی مشخص را برای انجام تعیین کنید.
 • از تمام رسانه‌ها برای تبلیغ استفاده کنید.
  درست است که شما سایت خوب و پربازدیدی دارید اما برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی باید همه جا حضور داشته باشید. پیام‌های تبلیغاتی در کانال‌های تلگرامی، صفحات فیسبوکی، اینستاگرام، توییتر و هر جای دیگری که احساس می‌کنید مخاطبان و مشتریان بالقوه‌ای دارید پخش کنید.
 • یک فهرست از کالاها و خدمات مورد علاقه مردم تهیه کنید.
  راز موفقیت در بازاریابی اینترنتی توجه به ذائقه‌ی عمومی کاربران در فضای مجازی و اینترنت است. هرچقدر بیشتر درباره‌ی خواسته‌ها و توقعات‌شان بدانید بیشتر میتوانید کالا و خدمات بفروشید و زودتر به اهداف‌تان برسید.

 

شاید سال ها پیش اینکه بازاریابی اینترنتی فقط برای کسب و کارهای بزرگ است؛ صادق بود اما امروزه این چنین نیست. تکنولوژی گسترش یافته، نرم افزارها ارزان تر شده اند و تقریبا همه افراد قبل از هر خرید یا استفاده از خدمات و محصولات از اینترنت استفاده می کنند. این درست که هرچه بودجه شما برای بازاریابی اینترنتی و تبلیغات اینترنتی بیشتر باشد، نتیجه بهتری می گیرید. فکر نکنید شما برای شروع یک تبلیغ نیاز به یک بودجه میلیونی خیلی سنگین دارید. حقیقت این است که خیلی از کمپین های بازاریابی اینترنتی با بودجه های کم، بسیار موفق آمیز بوده اند.

 

 

 • بابت خدمات پس از فروش اینترنتی و سهل‌الوصول به مشتریان اطمینان دهید.
  فرقی نمی‌کند کالا باشد یا خدمات. هرآنچه می‌فروشید چون در سیستم اینترنتی است و با شیوه‌های سنتی کار نکرده‌اید مشتری توقع دارد که تمام ضمانت‌ها هم مثل همین خریدش سهل‌الوصول از طریق اینترنت قبال دستیابی باشد.

 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *