رکورد تندخوانی دنیا

رکورد تندخوانی دنیا دست چه کسی است ؟

گاهی شده تصمیم به خواندن کتابی داریم و به علت مختلف از جمله وقت و خسته شدن آن کتاب را با اینکه خیلی مفید است و نیاز بهش داریم رها می‌کنیم.

یک فرد عادی بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کلمه در دقیقه سرعت خواندن دارد در صورتی که این سرعت در مقایسه با تندخوانان جهان و حتی کسانی که دوره رایگان تندخوانی فانتوم را شرکت کردن و تمام درس‌های فانتوم را گذرانده‌اند، هیچی نیست و اصلا مسخره به نظر می‌رسد.

مقایسه سرعت خواندن فرد عادی با تندخوان

قبل از هر چیز به تعریف تندخوانی می‌پردازیم:

تندخوانی چیست؟

تندخوانی یا سریع‌خوانی مهارتی است که با تمرین و افزایش آگاهی از اصول و تکنیک‌ها قابل افزایش است و به‌خاطر اینکه حواس‌پرتی را از بین می‌برد و باعث تمرکز می‌شود، علاوه بر اینکه سرعت مطالعه را بالا می‌برد، باعث سرعت یادگیری و رشد و در تمام زمینه‌ها می‌شود.

تندخوانی مانند ورزش بدن‌سازی برای مغز است. همان‌طور که شما با ورزش باعث تقویت، زیبایی و سلامت عضلات خود می‌شوید، سریع‌خوانی باعث افزایش تمرکز و تقویت حافظه می‌شود.

اما چیزی که مهم‌تر است اینکه خیلی از دوستان سوال می‌کنند آیا تندخوانی خوب هست ؟؟ یا اینکه آیا تندخوانی امکان دارد؟؟

باید گفت که تندخوانی یک مهارت بوده و با تمرین قابل دست‌یابی است. در جهان سرعت ۲۰۰۰ کلمه در دقیقه و حتی ۳۰۰۰ کلمه در دقیقه ثبت شده است و باید گفت با یک نگاه به اطراف خود و فکر کردن به این موضوع که شما در لحظه کلی تصویر را بررسی می‌کنید، رنگ‌ها را می‌شناسید، آدم‌های آشنا و غیرآشنا را از هم متمایز می‌کنید و … نشان می‌دهد که قدرت مغز و چشمان شما برای تندخوانی بیشتر از حد تصور است.

اما در جواب اینکه آیا تندخوانی امکان دارد باید گفت بله! چرا ما دارای حواس بسیاری هستم که مغز ما در عین حالی‌که در پردازش تمام حواس ما می‌باشد در حال تلاش برای رفع نیازهای اولیه ما برای زنده ماندن است اما در زمانی‌که شما در حال مطالعه هستید نیاز دارید که مغز شما بیشتر حواس خود را صرف مطالعه و مطلبی که می‌خوانید بکند اما شما با کندخوانی تمرکز را از مغز می‌گیرید.

یکی از جاهایی که اثر بخشی تندخوانی مشخص می‌شود در زمان مسابقه تندخوانی است؛ چرا که در زمان مسابقه به افراد تندخوانی مطلبی داده می‌شود و پس از گرفتن زمان مطالعه در انتها از آنها سوالاتی می‌شود که متوجه شوند چقدر از مطلب را درک کرده‌اند و جالب‌تر اینجاست که افرادی که رکورد تندخوانی را دارند درک مطلب بسیار بالایی از مطلب داشته‌اند.

رکورددار تندخوانی در جهان

هاوارد برگ (Berg) یکی اولین رکوردار تندخوانی در جهان است که نام او در کتاب گینس ثبت شده که در سال ۱۹۹۰ توانسته به سرعت ۲۵۰۰۰ کلمه در دقیقه دست یابد. چیزی که شاید از نظر ما نشدی باشد اما واقعا توانایی ذهن ما خارج از حد تصور است.

 

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین:  4.3/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *