زندگی در لحظه
رشد فردی و موفقیت

چگونه در لحظه زندگی کنیم؟

[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

معنای واقعی زندگی در لحظه یعنی همین ‌الان که این متن را می‌خوانید به چیز دیگری نه درگذشته و نه به آینده فکر نکرده و تمام تمرکز خود را روی اکنون نگه ‌دارید. با تمرکز و زندگی در لحظه می‌توانید موفقیت‌های بیشتری را امروز و حالا به ثمر برسانید.

افرادی که در لحظه به سر می‌برند، گذشته را تنها به‌عنوان تجربه‌ای برای گام‌های بعدی دانسته و از آینده هم هراسی ندارد. تجربه زندگی در لحظه علاوه بر آرامش درونی، تمرکز شما را به اهدافی که امروز برای خود قرار داده‌اید جلب می‌کند. با این روش تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی را در آینده‌ای نه‌چندان دور مشاهده خواهید کرد. از دیگر فواید زندگی در لحظه پیشرفت شما بر اساس برنامه‌ای خواهد بود، که برای خودتنظیم کرده‌اید.

در ادامه با سرفصل‌های زیر به بررسی راهکارهای زندگی کردن در لحظه می‌پردازیم:

 • معنای واقعی زندگی در لحظه
 • فواید زندگی در لحظه
 • تمرینات مؤثر برای زندگی در لحظه

معنای واقعی زندگی در لحظه

معنای واقعی زندگی در لحظه را می‌توان تمرکز تمام حواس خود به‌صورت هوشیارانه و آگاه به زمان اکنون و لحظه تعریف کرد. این مسئله ما را از حسرت‌های گذشته دور نگه می‌دارد و از اضطراب‌هایمان برای آینده می‌کاهد که از بزرگ‌ترین فواید زندگی در لحظه است. تمرکز و زندگی در لحظه امکان بهره بردن از تمام امکانات پیش رو را برای به هدف رساندن امور برایتان فراهم می‌کند.

با این طرز فکر و علاوه بر به ثمر رساندن کارهای کوچک و بزرگ روزانه تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی را بیش ‌از پیش مشاهده خواهید کرد. ضمن اینکه رضایت خاطر و اعتماد به ‌نفسی که پس از هر کار تمام‌ شده به انسان دست می‌دهد، او را برای اهداف و امور بزرگ‌تر تشویق و راهنمایی می‌کند.

از دیگر فواید زندگی در لحظه می‌توان لذت بردن از هر آنچه امروز در اختیاردارید، اشاره کرد. این نوع از لذت‌ها پوچ و بی‌اساس نیستند بلکه شما را از واقعیتی که در اطرافتان جاری است آگاه می‌کنند. واقعیت این است که ما به‌عنوان اشرف مخلوقات تنها روی برخی از مسائل زندگی خود تسلط داریم و پیش‌بینی آینده و مخاطراتش از توان ما خارج است. بنابراین با لذت بردن از لحظه اکنون احساس رضایت فردی را در خود تقویت کرده و از اضطراب‌های بسیاری که در پیرامون هر شخص وجود دارد، اجتناب می‌کنیم.

البته، این به معنی آن نیست که برنامه‌ای برای اهداف خود نداشته باشید،یا خود را برای آینده مجهز نکنید. معنای واقعی زندگی در لحظه این است که علاوه بر برنامه‌ریزی و آمادگی برای اهداف بزرگ‌تر در آینده حال و امروز را نیز گرامی داشته و از آن لذت می‌بریم.

تمرکز و زندگی در لحظه

فواید زندگی در لحظه

یکی از برجسته‌ترین فواید زندگی در لحظه آرامش درونی و لذت بردن از زندگی است. بسیاری از افراد میل شدیدی به کنترل کردن تمام امور زندگی خود، دارند اما باید در نظر داشت که همیشه نمی‌توان ناشناخته‌ها را کنترل کرد. همین امر و ندانستن آینده‌ای که نتوان آن را پیش‌بینی کرد بسیار اضطراب‌آور خواهد بود. حسرت‌های گذشته و یا خاطرات بد سال‌های کودکی و نوجوانی مانند وزنه‌های سنگینی بر روی پا مانع از پیشروی شما به جلو می‌شود. در مقابل باید از روش‌های غلط گذشته، برای پیشبرد اهداف اکنون و آینده استفاده کرد.

از فواید زندگی در لحظه، بهره بردن از تمام آنچه از زمان و امکانات در اختیار دارید، خواهد بود. اعتماد به ‌نفس بیشتری خواهید داشت و امید به آینده را نیز در خود تقویت می‌کنید. ارتباط خود را با دیگران گسترش داده و کیفیت آن‌ها را بهبود می‌دهید. از هرلحظه خود هم‌زمان با استفاده صحیح، لذت می‌برید. زندگی در لحظه یکی از راه‌های اساسی برای احساس خوشبختی و شادی در میان اضطراب‌های هراس‌آور امروزی است.

با تمرکز و زندگی در لحظه خود را از ناراحتی‌های گذشته و اضطراب برای آینده‌ای که نیامده خلاص کنید.

معنای واقعی زندگی در لحظه

تمرینات مؤثر برای زندگی در لحظه

به‌منظور جاری ساختن مهنای واقعی زندگی در لحظه در امور روزمره و روزانه خود در ابتدای راه نیاز به کمک خواهید داشت. در زیر تمرین‌هایی برای ایجاد تمرکز و زندگی در لحظه معرفی‌شده‌اند که با استفاده از آن‌ها به این موهبت زیبا دست خواهید یافت:

 • تنفس

تنفس عمیق علاوه بر کاهش فشار خون در آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب نیز بسیار مؤثر است. با تمرکز روی نفس کشیدن خود از همین دمی که فرو می‌برید لذت برده و کنترل آن را به دست بگیرید.

مطمئناً در زمان کودکی عمق نفس‌هایمان بیشتر بوده و در طول سالیان گذشته با هر تنش و اضطرابی کمی از آن فاصله گرفته‌ایم. شاید به نظرتان عجیب برسد که هنگام فعالیت‌های تنش‌زا گاهی یادمان می‌رود که به‌درستی نفس بکشیم. پس در طول روز هرگاه مشغله روزانه آن‌قدر درگیرتان کرد که نیاز به رهایی داشتید، نفس کشیدن عمیق را فراموش نکنید.

 • لبخند زدن

شاید تغییرات لبخند را بر روی خود و اطرافیان هنوز برایتان کاملاً روشن نشده باشد. لبخند زدن علاوه بر اینکه میزان سپاس شما از داشته‌هایتان در زندگی را بیان می‌کند. روی دیگران نیز تأثیر مثبت خواهد داشت، لبخند زیباترین حالت مسری بین انسان‌هاست.

با لبخند زدن به ناخودآگاهتان این باور را منتقل می‌کنید که با همه آنچه در جریان است من خوبم . این خوب بودن شما را برای تمرکز و زندگی در لحظه آماده می‌کند. علاوه بر آن لبخند چهره شما را زیباتر نشان می‌دهد، باعث افزایش  اعتماد به ‌نفس می‌شود و میزان محبوبیت شما را نیز بیشتر می‌کند. لبخند زدن از روش‌هایی است که بر تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی بسیار مؤثر و حائز اهمیت است.

رهایی از گذشته

 • رهایی از اتفاقات گذشته برای زندگی در اکنون

هر آنچه برایتان درگذشته اتفاق افتاده است را ابتدا بپذیرید و سپس آن را رها کنید. بسیاری از ما در لحظاتی از زندگی خود را درگیر دام‌های عصبی و ناراحت‌کننده گذشته می‌کنیم.

با بخشیدن و پذیرفتن حتی تحلیل این اتفاقات برای درس گرفتن از آن‌ها و دوری از تکرار مجدد می‌توانید نقش آن‌ها را در زندگی حال خود کمرنگ کنید. برای تمرکز و زندگی در لحظه رهایی از خاطرات بد گذشته و حسرت‌ها امری ضروری و انکارناپذیر است شما نمی‌توانید به معنای واقعی زندگی در لحظه فکر کنید وقتی درگیر کابوس‌های گذشته هستید.

 • انجام دادن یک کار در هرلحظه

هدف از زندگی در لحظه و از فواید زندگی در لحظه لذت بردن از همین‌الان است که در حال مطالعه هستید. بنابراین برای بهره‌مندی از تمام آنچه در پیرامون شما رخ می‌دهد باید بر روی کاری که در حال انجام آن هستید متمرکز شوید. بهترین راه‌حل برای تمرکز و زندگی در لحظه انجام دادن و به پایان رساندن یک کار مشخص در یک ‌لحظه است.

علاوه بر آرامش که این کار نصیبتان می‌کند، به‌مرور بهره‌وری و کارایی شما را نیز افزایش می‌بخشد. وقتی کاری را هرچند کوچک به پایان می‌رسانید این پیام را به خودتان منتقل می‌کنید که من می‌توانم، من قدر لحظه‌های خوب زندگی‌ام را می‌دانم و برایشان تلاش می‌کنم .

 • کار کردن زیاد مانعی برای زندگی در لحظه

باید در نظر داشته باشید که گرچه تلاش مثبت زمینه ‌ساز موفقیت است اما برای رسیدن به هدف متن زندگی را نباید فراموش کرد. بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که کار کردن تنها بخشی از زندگی ماست و نه همه آن .

البته این در مورد کسانی که کار خود را با عشق و علاقه انجام می‌دهند و از آن لذت می‌برند کمی فرق می‌کند. معنای واقعی زندگی در لحظه را زمانی به‌درستی درک خواهید کرد که کار کردن را بخشی از زندگی خود بدانید. در موقع و زمان مناسب از شغل خود دست کشیده و به استراحت و تفریح بپردازید.

کارکردن زیاد ممنوع

 • برای خودتان جایزه تعیین کنید

برای انجام کار کمتر و استفاده از فواید زندگی در لحظه بین کارهایتان به خود استراحت بدهید. برای خودتان پاداش تعیین کنید و از انجام فشرده کارها در زمان معین اجتناب کنید. شما قدرت کنترل و برنامه‌ریزی زمان خود رادارید بنابراین آن را به بهترین نحو برای تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی استفاده کنید.

 • از نظافت منزل بیشترین لذت را ببرید

باور کردن لذت از تمیز کردن خانه برای خیلی از افراد غیرممکن است. در نظر داشته باشید که این امر محدود به خانم‌ها نمی‌شود و آقایان هم می‌توانند در آن سهیم باشند. به کارهای خانه و امور نظافتی روزانه آن به‌عنوان تمرینی برای استراحت و تمرکز ذهن خود نگاه کنید.

موسیقی موردعلاقه خود را پخش‌کنید با آن همراه شوید، از موقعیت  حرکتی که پیش ‌آمده نهایت لذت را ببرید.  از زندگی و تمام آنچه به شما ارزانی داشته نهایت استفاده را با تمرکز و زندگی در لحظه  از آن خود کنید. گاهی اوقات ظرف شستن به‌سادگی زمانی را برای فکر کردن و موشکافی مشکلات پیرامون را در اختیارمان می‌گذارد.

 • عشق بورزید و از دوست داشتن نهراسید

عشق ورزیدن به آدم‌ها تنها در میان روابط دونفره خلاصه نمی‌شود و از آن می‌توان برای یاری‌رساندن به دیگر افراد استفاده کرد. این تمرین را با روزی یک کار خوب شروع کنید و آن را با تمام احساس خود ترکیب کنید. این امر علاوه بر تأثیر فردی آن بر شخص شما در جامعه نیز بازتاب لذت‌بخشی خواهد داشت. حتماً نیاز به پرداخت هزینه  برای دوست داشتن دیگران و کمک کردن به آن‌ها نیشت گاهی یک لبخند نیز معجزه می‌کند.

یاری رساندن و عشق ورزیدن

 • قدردانی ازآنچه در اطرافتان رخ می‌دهد

از هر آنچه زندگی پیش رویتان گذاشته است، لذت ببرید تنها با این روش می‌توانید تمرکز و زندگی در لحظه را در زندگی خود تجربه کنید. کودکی را در نظر بگیرید که برای اولین بار به پارک رفته و تمام آنچه در پیش رویش است او را به وجد می‌آورد. هر چیزی را با دقت بررسی می‌کند و از کشف خود بسیار راضی است. شما هم می‌توانید با تمرکز و زندگی در لحظه از نتابش خورشید، صدای آب، درختان و… لذت به ببرید.

 • وسایل اضافی ممنوع

جدا شدن ازآنچه دیگر به آن نیاز ندارید و پرهیز از انبار کردن به شما برای درک معنای واقعی زندگی در لحظه بسیار راهگشاست. وقتی خود را از بند وابستگی‌های مادی و حتی بی‌ارزش خود رها می‌کنید تنها آن زمان است که قدر لحظات اکنون خود را بیشتر خواهید دانست.

مینیمالیسم یکی از راه‌های تمرکز و زندگی در لحظه خصوصاً برای افرادی است که تمایلی به رها کردن گذشته خود ندارند. این کار علاوه بر پاک‌سازی فضای خانه این امکان را به شما می‌دهد احساسی را که در قلب و مغز خود برای آن‌ها نگه‌ داشته‌اید را آزاد کنید.

 • فراموش کردن خشم و کینه

کینه‌ها مانند وسایل اضافی و ناکارآمدی است که علاوه بر اشغال فضای قلب شما محیط را مسموم می‌کند. برای تمرکز و زندگی کردن در لحظه باید کینه‌ها را فراموش کنید. کینه‌ها به گذشته تعلق دارند و جایی برای آن‌ها در زندگی اکنون شما نیست.

 • شغلی را انتخاب کنید که عاشقش باشید

هرکدام از ما حداقل روزی ۸ ساعت از روز خود را صرف کسب درآمد و شغل خود می‌کند. تصور کنید زمانی که از شغل خود رضایت نداشته باشید و علاقه‌ای به آن نیز وجود نداشته باشد. آنگاه هرلحظه از این ۸ ساعت تبدیل به زندانی می‌شود که برای رهایی از آن لحظه‌شماری می‌کنید. اما در مقابل وقتی به کار خود عشق می‌ورزید علاوه بر لذت بردن از تمام لحظات آن سعی در پیشرفت و بالا بردن سطح کاری خود می‌کنید.

میزان اهمیت شما به زندگی و خودتان در میزان درک و عملی ساختن معنای واقعی زندگی در لحظه نمایان می‌شود.

عشق به شغل

با آنکه بارها در فوق به کاهش میزان ساعات کاری اشاره شد اما این بدان معنی نیست که کمتر کارکنید. فقط باید به‌اندازه‌ای استاندارد که باعث فراموشی لحظه حال نشود به فعالیت مشغول شده حتی برای رسیدن به اهداف خود سخت تلاش کنید. سخت‌کوشی شما به معنای دست شدن از تمام جوانب زندگی نیست بلکه برنامه‌ریزی ، تلاش و تمرکز روی اهداف است.

این سخت تلاش کردن گاهی با اینکه زمان زیادی را از زندگی شما می دزد اما به دلیل درست هدایت نشدن آن ثمره‌ای در درنخواهد داشت. بنابراین قبل از هر اقدامی به‌دقت برای اهداف خود تحقیق و برنامه‌ریزی کنید.

 • راه‌حل‌های جدید را جستجو و کشف کنید

گرچه در بسیاری از موقعیت‌ها تجربه‌های ما از اتفاقات گذشته به کمکمان برای حل مشکلات امروز می‌آیند. اما همیشه نمی‌توان تنها به این راه‌حل‌ها اکتفا کرد.

جهان هرلحظه در حال دگرگونی و تغییر است بنابراین باید خود را با آن منطبق کرده تا از سرعت پیشرفت آن عقب نمانیم. این مسئله به این معنا نیست که ازآنچه هستیم فاصله بگیریم و دچار ازخودبیگانگی شویم بلکه هماهنگ‌سازی با روش‌های نوین ضمن حفظ اصالت فردی است.

 • عادت‌های نادرست را کنار بگذاریم

عادت‌های غلط یعنی تداوم تکرار آنچه درگذشته روی‌داده است که خود مغایرتی با درک معنای واقعی زندگی در لحظه دارد. تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی را باید به‌صورت مجسم در زندگی خود لمس کنید. یکی از فواید زندگی در لحظه کنار گذاشت عادت‌های نادرست گذشته است که کیفیت زندگی را نیز بهبود می‌بخشد.

فواید زندگی در لحظه

برای لذت بردن بیشتر از زندگی نیاز است که با معنای واقعی زندگی در لحظه و فواید زندگی در لحظه بیشتر آشنا شوید. تمرکز و زندگی در لحظه درواقع رها شدن از سیاهی‌های گذشته و جدا شدن از اضطراب فرداست.

زمانی می‌توانید تأثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی خود را تضمین کنید که قدر لحظه اکنون خود را دانسته و از آن بیشترین بهره را ببرید. برای رسیدن به آرامش درونی و لذت بردن از زندگی در لحظه تمریناتی وجود دارند که به‌سادگی قابل‌اجرا هستند. این تمرینات را شاید بارها در زندگی خود از زبان دیگران شنیده‌اید اما حالا، اکنون همین لحظه وقت تغییر فرارسیده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *