چگونه در لحظه زندگی کنیم؟

معنای واقعی زندگی در لحظه یعنی همین ‌الان که این متن را می‌خوانید به هیچ چیزی درگذشته و آینده فکر نکنید و تمام تمرکز خود را روی اکنون نگه‌دارید. با تمرکز و زندگی در لحظه، می‌توانید موفقیت‌های بیشتری کسب کنید.

افرادی که در لحظه به سر می‌برند، گذشته را تنها به‌عنوان تجربه‌ای برای گام‌های بعدی می‌دانند و از آینده هراسی ندارند. تجربه زندگی در لحظه علاوه بر آرامش درونی، تمرکز شما را به اهدافی که امروز برای خود قرار داده‌اید جلب می‌کند. با این روش، تاثیر زندگی در لحظه و موفقیت فردی را در آینده‌ای نه‌چندان دور مشاهده خواهید کرد. از دیگر فواید زندگی در لحظه، پیشرفت شما براساس برنامه‌ای است که برای خودتنظیم کرده‌اید.

در ادامه، راهکارهای زندگی کردن در لحظه را بررسی می‌کنیم. سرفصل‌های این مطلب:

 • معنای واقعی زندگی در لحظه
 • فواید زندگی در لحظه
 • تمرینات موثر برای زندگی در لحظه

معنای واقعی زندگی در لحظه

معنای واقعی زندگی در لحظه را می‌توان تمرکز تمام حواس خود به‌صورت هوشیارانه و آگاه به زمان اکنون تعریف کرد. یکی از بزرگ‌ترین فواید زندگی در لحظه این است که، ما را از حسرت‌های گذشته دور نگه می‌دارد و اضطراب‌هایمان برای آینده را کاهش می‌دهد. تمرکز و زندگی در لحظه امکان بهره بردن از تمام امکانات موجود را برای شما فراهم می‌کند تا به اهداف خود برسید.

با این طرز فکر، علاوه بر اینکه می‌توانید به‌راحتی کارهای کوچک و بزرگ روزانه را انجام دهید، تاثیر آن را بر لحظه لحظه زندگی و موفقیت فردی خود بیش ‌از پیش مشاهده خواهید کرد. علاوه‌براین، رضایت خاطر و اعتماد به ‌نفسی که پس از هر کار به‌دست می‌آورید، شما را برای اهداف و امور بزرگ‌تر تشویق و راهنمایی می‌کند.

یکی دیگر از فواید زندگی در لحظه، لذت بردن از هر آنچه امروز در اختیاردارید است. این نوع از لذت‌ها پوچ و بی‌اساس نیستند؛ بلکه شما را از واقعیتی که در اطرافتان جاری است آگاه می‌کنند. واقعیت این است که ما به‌عنوان اشرف مخلوقات، تنها روی برخی از مسائل زندگی خود تسلط داریم و پیش‌بینی آینده و مخاطراتش از توان ما خارج است. بنابراین با لذت بردن از لحظه اکنون احساس رضایت فردی را در خود تقویت می‌کنیم و از اضطراب‌های بسیاری که در پیرامون هر شخص وجود دارد، اجتناب می‌کنیم.

البته این به معنی آن نیست که برنامه‌ای برای اهداف خود نداشته باشید، یا خود را برای آینده مجهز نکنید؛ معنای واقعی زندگی در لحظه این است که علاوه بر برنامه‌ریزی و آمادگی برای اهداف بزرگ‌تر در آینده، حال و امروز را نیز گرامی دارید و از آن لذت ببرید.

تمرکز و زندگی در لحظه

فواید زندگی در لحظه

یکی از برجسته‌ترین فواید زندگی در لحظه، آرامش درونی و لذت بردن از زندگی است. بسیاری از افراد میل شدیدی به کنترل کردن تمام امور زندگی خود دارند؛ اما باید در نظر داشت که همیشه نمی‌توان ناشناخته‌ها را کنترل کرد. اینکه نتوان آینده را پیش‌بینی کرد، بسیار اضطراب‌آور خواهد بود. حسرت‌های گذشته یا خاطرات بد سال‌های کودکی و نوجوانی مانند وزنه‌های سنگینی روی پا، مانع از پیشروی شما به جلو می‌شود. در مقابل باید از روش‌های غلط گذشته، برای پیشبرد اهداف اکنون و آینده استفاده کرد.

فایده دیگر زندگی در لحظه، بهره بردن از تمام آنچه از زمان و امکانات در اختیار دارید، است؛ همچنین اعتمادبه‌نفس بیشتری خواهید داشت و امید به آینده در شما تقویت خواهد شد. می‌توانید ارتباط خود را با دیگران گسترش دهید و کیفیت آن‌ها را بهبود دهید. از هرلحظه خود، هم‌زمان به‌طور صحیح استفاده می‌کنید و لذت می‌برید. زندگی در لحظه یکی از راه‌های اساسی برای به‌دست‌آوردن احساس خوشبختی و شادی در میان اضطراب‌های هراس‌آور امروزی است.

با تمرکز و زندگی در لحظه، خود را از ناراحتی‌های گذشته و اضطراب برای آینده‌ای که نیامده خلاص کنید.

معنای واقعی زندگی در لحظه

تمرینات موثر برای زندگی در لحظه

برای جاری ساختن معنای واقعی زندگی در لحظه در امور روزمره و روزانه خود، در ابتدای راه نیاز به کمک خواهید داشت. در ادامه مطلب، تمرین‌هایی برای ایجاد تمرکز و زندگی در لحظه معرفی‌شده‌اند که با استفاده از آن‌ها به این موهبت زیبا دست خواهید یافت:

 • تنفس

تنفس عمیق علاوه بر کاهش فشار خون، در آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب نیز بسیار موثر است. با تمرکز روی نفس کشیدن، از دم و بازدم خود لذت ببرید و کنترل آن را به دست بگیرید.

قطعا در زمان کودکی عمق نفس‌هایمان بیشتر بوده و در طول سالیان گذشته با هر تنش و اضطراب، کمی از تنفس عمیق فاصله گرفته‌ایم. شاید به نظرتان عجیب برسد که هنگام فعالیت‌های تنش‌زا، گاهی یادمان می‌رود که به‌درستی نفس بکشیم. پس در طول روز هرگاه مشغله روزانه آن‌قدر درگیرتان کرد که نیاز به رهایی داشتید، نفس کشیدن عمیق را فراموش نکنید.

 • لبخند زدن

لبخند زدن علاوه بر اینکه میزان سپاس شما از داشته‌هایتان در زندگی را بیان می‌کند؛ روی دیگران نیز تاثیر مثبت خواهد داشت. لبخند زیباترین حالت مسری بین انسان‌هاست.

با لبخند زدن، این باور به ناخودآگاهتان منتقل می‌شود که با همه آنچه در جریان است من خوب هستم. این خوب بودن شما را برای تمرکز و زندگی در لحظه آماده می‌کند. علاوه بر آن لبخند چهره شما را زیباتر نشان می‌دهد، باعث افزایش اعتمادبه‌نفس می‌شود و میزان محبوبیت شما را نیز بیشتر می‌کند. لبخند زدن از روش‌هایی است که بر زندگی در لحظه و موفقیت فردی تاثیر زیادی دارد.

رهایی از گذشته

 • رهایی از اتفاقات گذشته برای زندگی در اکنون

در ابتدا هر آنچه را که در گذشته اتفاق افتاده است بپذیرید و سپس آن‌ها را رها کنید. بسیاری از ما در لحظاتی از زندگی، خود را درگیر دام‌های عصبی و ناراحت‌کننده گذشته می‌کنیم.

با پذیرفتن اتفاقات گذشته، تحلیل این اتفاقات و درس گرفتن از آنها راحت‌تر می‌شود و می‌توانید از تکرار مجدد آنها دوری کنید. برای تمرکز و زندگی در لحظه، رهایی از خاطرات بد گذشته و حسرت‌ها امری ضروری و انکارناپذیر است. تا وقتی که درگیر کابوس‌های گذشته هستید، نمی‌توانید به معنای واقعی در لحظه زندگی کنید.

 • انجام دادن یک کار در هر لحظه

یکی از فواید زندگی در لحظه، لذت بردن از همین لحظه است؛ بنابراین برای بهره‌مندی از تمام آنچه در پیرامون شما رخ می‌دهد، باید روی کاری که در حال انجام آن هستید متمرکز شوید. بهترین راه‌حل برای تمرکز و زندگی در لحظه، انجام دادن و به پایان رساندن یک کار مشخص در یک ‌لحظه است.

علاوه بر آرامشی که این کار نصیبتان می‌کند، به‌مرور بهره‌وری و کارایی شما نیز افزایش می‌یابد. وقتی کاری را به پایان می‌رسانید، این پیام را به خودتان منتقل می‌کنید که من می‌توانم، من قدر لحظه‌های خوب زندگی‌ام را می‌دانم و برایشان تلاش می‌کنم.

 • کار کردن زیاد مانعی برای زندگی در لحظه

باید در نظر داشته باشید که گرچه تلاش مثبت زمینه‌ساز موفقیت است؛ اما برای رسیدن به هدف، متن زندگی را نباید فراموش کرد. بسیاری از ما فراموش می‌کنیم که کار کردن تنها بخشی از زندگی ماست، نه همه آن .

البته این موضوع، در مورد کسانی که کار خود را با عشق و علاقه انجام می‌دهند و از آن لذت می‌برند، کمی فرق می‌کند. معنای واقعی زندگی در لحظه را زمانی به‌درستی درک خواهید کرد که کار کردن را بخشی از زندگی خود بدانید. در موقع و زمان مناسب از شغل خود دست بکشید و به استراحت و تفریح بپردازید.

کارکردن زیاد ممنوع

 • برای خودتان جایزه تعیین کنید

برای انجام کار کمتر و استفاده از فواید زندگی در لحظه، بین کارهایتان به خود استراحت دهید؛ برای خودتان پاداش تعیین کنید و از انجام فشرده کارها در زمان معین اجتناب کنید. شما قدرت کنترل و برنامه‌ریزی زمان خود را دارید؛ بنابراین برای زندگی در لحظه و رسیدن به موفقیت فردی، به بهترین نحو از زمان خود استفاده کنید.

 • از نظافت منزل بیشترین لذت را ببرید

بلذت بردن از نظافت منزل، برای خیلی از افراد غیرممکن است. در نظر داشته باشید که این امر محدود به خانم‌ها نمی‌شود و آقایان هم می‌توانند در آن سهیم باشند. به کارهای خانه و امور نظافتی روزانه آن به‌عنوان تمرینی برای استراحت و تمرکز ذهن خود نگاه کنید، موسیقی موردعلاقه خود را پخش ‌کنید، با آن همراه شوید و از این موقعیت نهایت لذت را ببرید. با تمرکز و زندگی در لحظه، از زندگی و تمام آنچه به شما ارزانی داشته، نهایت استفاده را کنید. گاهی‌اوقات ظرف شستن، زمانی را برای فکر کردن و موشکافی مشکلات پیرامون در اختیار شما می‌گذارد.

 • عشق بورزید و از دوست داشتن نهراسید

عشق ورزیدن به آدم‌ها تنها به روابط دونفره خلاصه نمی‌شود، بلکه می‌توان از آن برای یاری ‌رساندن به دیگران استفاده کرد. این تمرین را با روزی یک کار خوب شروع کنید و آن را با تمام احساس خود ترکیب کنید. این امر علاوه بر تاثیر فردی که بر شخص شما دارد، در جامعه نیز بازتاب لذت‌بخشی خواهد داشت. برای دوست داشتن دیگران و کمک کردن به آن‌ها، نیازی به پرداخت هزینه نیست؛ گاهی یک لبخند معجزه می‌کند.

یاری رساندن و عشق ورزیدن

 • قدردانی ازآنچه در اطرافتان رخ می‌دهد

از هر آنچه زندگی پیش رویتان گذاشته است، لذت ببرید؛ تنها با این روش می‌توانید تمرکز و زندگی در لحظه را در زندگی خود تجربه کنید. کودکی را که برای اولین بار به پارک می‌رود در نظر بگیرید؛ هر چیزی که می‌بیند، او را به وجد می‌آورد، همه چیز را با دقت بررسی می‌کند و از کشف خود بسیار راضی است. شما هم می‌توانید با تمرکز و زندگی در لحظه، از تابش خورشید، صدای آب، درختان و… لذت به ببرید.

 • وسایل اضافی ممنوع

پرهیز از انبار کردن وسایلی که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید و جدا شدن از آنها، در درک معنای واقعی زندگی در لحظه، کمک زیادی به شما می‌کند. وقتی خود را از بند وابستگی‌های مادی و بی‌ارزش رها می‌کنید، تنها آن زمان است که قدر لحظات اکنون خود را بیشتر خواهید دانست.

مینیمالیسم یکی از راه‌های تمرکز و زندگی در لحظه، به‌ویژه برای افرادی است که تمایلی به رها کردن گذشته خود ندارند. این کار علاوه بر پاک‌سازی فضای خانه، این امکان را به شما می‌دهد تا احساسی را که در قلب و مغز خود برای آن‌ها نگه‌ داشته‌اید آزاد کنید.

 • فراموش کردن خشم و کینه

کینه‌ها مانند وسایل اضافی و ناکارآمدی هستند که علاوه بر اشغال فضای قلب شما، محیط را مسموم می‌کنند. برای تمرکز و زندگی کردن در لحظه، باید کینه‌ها را فراموش کنید. کینه‌ها به گذشته تعلق دارند و جایی برای آن‌ها در زندگی اکنون شما نیست.

 • شغلی را انتخاب کنید که عاشقش باشید

هرکدام از ما حداقل روزی ۸ ساعت از روز خود را صرف کسب درآمد و شغل خود می‌کند. تصور کنید زمانی که از شغل خود رضایت نداشته باشید و علاقه‌ای به آن نداشته باشید، هرلحظه از این ۸ ساعت تبدیل به زندانی می‌شود که برای رهایی از آن لحظه‌شماری می‌کنید؛ اما در مقابل وقتی به کار خود عشق می‌ورزید، علاوه بر لذت بردن از تمام لحظات آن، برای پیشرفت و بالا بردن سطح کاری خود تلاش می‌کنید.

میزان اهمیت شما به زندگی و خودتان در میزان درک و عملی ساختن معنای واقعی زندگی در لحظه نمایان می‌شود.

عشق به شغل

برای رسیدن به اهداف خود، لازم است که سخت تلاش کنید؛ اما این تلاش کردن به این معنی نیست که از لحظه حال و تمام جوانب زندگی غافل شوید، بلکه به معنای برنامه‌ریزی، تلاش و تمرکز روی اهداف است. سخت تلاش کردن گاهی با اینکه زمان زیادی را از شما می‌گیرد؛ اما به دلیل درست هدایت نشدن آن ثمره‌ای نخواهد داشت. بنابراین قبل از هر اقدامی به‌دقت برای اهداف خود تحقیق و برنامه‌ریزی کنید.

 • راه‌حل‌های جدید را جستجو و کشف کنید

گرچه در بسیاری از موقعیت‌ها، تجربه‌های ما از اتفاقات گذشته برای حل مشکلات امروز به کمک ما می‌آیند؛ اما همیشه نمی‌توان تنها به این راه‌حل‌ها اکتفا کرد. جهان هرلحظه در حال دگرگونی و تغییر است؛ بنابراین باید خود را با آن منطبق کنیم تا از پیشرفت سریع آن عقب نمانیم. این مسئله به این معنا نیست که از آنچه هستیم فاصله بگیریم و دچار ازخودبیگانگی شویم؛ بلکه به معنای هماهنگ‌ شدن با روش‌های نوین ضمن حفظ اصالت فردی است.

 • عادت‌های نادرست را کنار بگذاریم

عادت‌های غلط، یعنی تکرار آنچه درگذشته اتفاق افتاده است؛ که با درک معنای واقعی زندگی در لحظه مغایرت دارد. تاثیر زندگی در لحظه بر موفقیت فردی را باید در زندگی خود لمس کنید. یکی از فواید زندگی در لحظه، کنار گذاشتن عادت‌های نادرست گذشته است که کیفیت زندگی را نیز بهبود می‌بخشد.

فواید زندگی در لحظه

برای لذت بردن بیشتر از زندگی، نیاز است که با معنای واقعی زندگی در لحظه و فواید زندگی در لحظه بیشتر آشنا شوید. تمرکز و زندگی در لحظه، درواقع رها شدن از سیاهی‌های گذشته و جدا شدن از اضطراب فردا است.

زمانی می‌توانید تاثیر زندگی در لحظه را بر موفقیت فردی خود ببینید که قدر لحظه اکنون خود را بدانید و از آن بیشترین بهره را ببرید. برای رسیدن به آرامش درونی و لذت بردن از زندگی در لحظه، تمریناتی وجود دارند که به‌سادگی قابل‌اجرا هستند. این تمرینات را شاید بارها در زندگی خود از زبان دیگران شنیده‌ باشید؛ اما همین اکنون، وقت تغییر فرا رسیده است.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین:  5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *