ساخت اسلاید حرفه ای
آموزش

۵۷ تکنیک ساخت حرفه ای اسلاید (ساخت ارائه سمینار و همایش)

[تعداد: 8    میانگین: 3.1/5]

در این عصر از تکنولوژی کار کردن با مجموعه نرم افزاری آفیس برای بسیاری از افراد ساده و آسان شده است. در این راستا برخی از افراد کارکردن با این مجموعه نرم افزاری را بسیار حرفه‌‌‌ای فرا گرفته‌اند تا کیفیت کار خود را نسبت به کاربرانی که به صورت عادی با این مجموعه نرم افزاری کار میکنند ارتقا دهند. در این مقاله قصد داریم تا آموزش پاورپوینت را  توسط ۵۷ تکنیک از ساخت حرفه ای اسلاید در یک ارائه را به شما با زبانی ساده آموزش دهیم.  مطالبی که بیان خواهیم کرد شامل نکاتی فنی در رابطه با نحوه ساخت یک ارائه با استفاده از پاور پوینت، استفاده از یک سری TEMPLATE  و THEME جهت ایجاد ظاهری منسجم، زیبا و یکپارچه برای اسلایدها خواهد بود. جهت ارائه کنفرانس، سخنرانی و تحقیقات نرم افزار پاور پوینت یک ابزار بسیار مناسب و پر کاربرد است. با توجه به آن که امروزه ابزار و امکانات بیشتر و ساده‌تری به نرم افزار پاور پوینت افزوده شده است و کار با این نرم افزار بسیار راحت است. با وجود این سادگی در کار میتوان به راحتی پاسخی عملی برای سوال چگونه یک پاورپوینت حرفه ای بسازیم با به کارگیری خلاقیت، صرف زمان  و استفاده درست از امکانات موجود در این برنامه داد.

ساخت حرفه ای اسلاید

همان طور که قبلا بیان کردیم نرم افزار پاور پوینت یکی از برجسته ترین ابزارهای بصری و سمعی جهت ارائه و سخنرانی است. در حال حاضر اکثر سخنرانان برجسته در سراسراین کره خاکی جهت همایش‌های خود با ساخت پاورپوینت زیبا می‌‌توانند اقدام به انتقال هرچه بهتر مطالب مهم به حاضرین در همایش کنند. در صورتی که شما یک پاورپوینت جذاب برای ارائه خود نسازید ممکن است تمام افراد حاضر در سخنرانی شما بعد از مدتی خسته شوند یا حتی خوابشان ببرد اما با ارائه یک پاورپوینت جذاب میتوانید از این امر جلوگیری کنید.  بسیاری از استادان دانشگاه، معملین مدرسه و حتی دانشجویان در دانشگاه  جهت آموزش مطالب درسی به افراد موجود در کلاس از ساخت اسلاید و پاورپوینت فوق حرفه ای بهره میبرند تا دانش‌جویان یا دانش‌آموزان مطالب را به نحو احسن و به بهترین شکل ممکن درک کرده و فراگیرند.

ساخت پاورپوینت زیبا  یا یک پاورپوینت جذاب برای هر فردی یک هنر و افتخار استفاده از تکنولوژی روز به شمار می‌آید. هر چه دقت شما هنگام ساخت اسلایدهای ارائه خود بیشتر و متمرکزتر باشد و اسلایدها را مناسب با شرایط ارائه خود بسازید قطعا این مطالب روی افرادی که در سخنرانی یا کلاس شما قرار دارند تاثیر بسیار مثبت‌تری خواهد داشت و معجزه این تکنولوژی را به خوبی درک خواهید کرد. در یک فایل ارائه پاور پوینت شما میتوانید به راحتی از فیلم، صدا، تصویر، انیمیشن، جدول و اشکال مختلف برای بهتر رساندن مطلب خود به افراد دیگر استفاده کنید. هرچه به ورژن‌های بالاتر نرم افزار پاور پوینت نزدیک میشویم ابزار بیشتری برای استفاده خواهیم داشت. با ما همراه باشید تا یک آموزش پاورپوینت حرفه‌ای را به آسانی فرا گیرید.

 

بسیاری از استادان دانشگاه، معملین مدرسه و حتی دانشجویان در دانشگاه  جهت آموزش مطالب درسی به افراد موجود در کلاس از ساخت اسلاید و پاورپوینت فوق حرفه ای بهره میبرند تا دانش‌جویان یا دانش‌آموزان مطالب را به نحو احسن و به بهترین شکل ممکن درک کرده و فراگیرند.

 

در این مقاله مطالب به صورت سر فصل‌های زیر به شما ارائه خواهد شد:

 • نرم افزار پاور پوینت چیست؟
 • نکاتی که باید در تهیه اسلایدهای پاورپوینت به آن دقت کافی داشته باشید.
 • چند نکته نهایی کوتاه جهت تهیه فایل ارائه پاورپوینت که باید رعایت کنید.
 • ساخت قدم به قدم جهت یک نمونه پاورپوینت ارائه گزارش

 

نرم افزار پاور پوینت چیست؟

یکی از پر کابرد ترین نرم افزارها‌ی شرکت مایکروسافت نرم افزار پاورپوینت است. پاورپوینت یک برنامه کامپیوتری است که  برای تهیه و نشان دادن اسلایدها روی صفحه مانیتور و یا روی پرده نمایش است. نرم افزار پاورپوینت در طی همکار‌ی شرکت “فورتات” و سانی ویل کالیفرنیا درسال ۱۹۸۷ میلادی با عنوان Presenter برای استفاده کاربردی جهت تهیه اسلاید در ویندوز ۲ طراحی شد. نرم‌افزار  پاورپوینت توانایی آن را دارد که این امکان را به شما بدهد تا  از تصاویر، نوشته‌ها، فیلم‌، صوت و حرکات و افکت‌های تصویری و انیمیشن در اسلایدهای خود استفاده کنید. با استفاده از امکاناتی که نام بردیم میتوانید یک سخنرانی و ارائه مطلب بسیار فوق العاده داشته باشید نه اینکه تمام ارائه شما بر عهده برنامه پاورپوینت باشد و اسلایدهای خشن را برای ارائه مطلب تهیه کنید.

نرم افزار پاور پوینت چیست؟

وظیفه ارتباط مستقیم کامپیوترها با ایستگاه‌های اینترنتی به عهده‌ بخش PowerPoint Central است. بخش PowerPoint Central باعث می‌شود تا کاربران پس از برقراری تماس با اینترنت به مجموعه ای از منابع عکس، صدا و ویدئوهای مختلف متصل شوند.

نرم افزار پاورپوینت از نظر ظاهر محیط کاری همانند دیگر نرم افزارهای شرکت مایکروسافت آفیس است. در واقع محیط این نرم افزار شباهت بسیار زیادی با نرم افزار های  اکسل (Excel) و  ورد ( (wordدارد. یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزش کاربردی استفاده از تدریس مطالب به صورت  نمایش خط به خط در پاورپوینت است. اسلایدها تنها با استفاده از چند کلیک ساده مجهز به افکت های پاورپوینت و بهترین رنگ زمینه برای پاورپوینت میشوند تا شما را در تهیه و یک ارائه جذاب یاری کنند.
جهت کار کردن با  Power PoinT،  پس از نصب نرم افزار روی کامپیوتر خود می‌باید از منوی Start  و منوی فرعی ALL Program ، منوی Microsoft office  را باز کرده و سپس  گزینه Microsoft office Power Point  را انتخاب کنید. در نهایت میتوان گفت از برنامه پاورپوینت برخی با عنوان نرم افزار ساخت اسلاید شو حرفه ای کامپیوتر نیز یاد میکنند.

نرم افزار پاورپوینت در طی همکار‌ی شرکت “فورتات” و سانی ویل کالیفرنیا درسال ۱۹۸۷ میلادی با عنوان Presenter برای استفاده کاربردی جهت تهیه اسلاید در ویندوز ۲ طراحی شد. یکی از جذاب‌ترین روش‌های آموزش کاربردی استفاده از تدریس مطالب به صورت  نمایش خط به خط در پاورپوینت است.

برنامه پاورپوینت از سربرگ ها‌ی مختلفی تشکیل شده است که تعداد این سربرگ‌ها به ۸ عدد میرسد. این سربرگ‌ها شامل موارد زیر میشوند:

 • زبانه :Insert   شما به وسیله این زبانه و پس از انتخاب پ گزینه insert  می‌توانید مواردی همچون   جدول، عکس، نمودار و … را به  یک سند پاورپوینت خود اضافه کنید.
 • زبانه HOME: شما در این زبانه میتوانید تنظیمات مربوط به متن و پاراگراف‌های خود را تنظیم کرده و بخش HEIP، پیدا کرن یک کلمه و جایگزین کردن با کلمه‌ای دیگر و انتخاب نوع اسلاید نیز در این زبانه قرار دارد.
 • زبانه   :Design شما با استفاده از مجموعه گزینه های این زبانه می‌توانید جهت طراحی هرچه زیباتر اسلایدها اقدام نمایید. همچنین می‌توانید با استفاده از بخش theme  نمای اسلایدها را تغییر دهید.
 • زبانه :Animation جهت تهیه و ساخت  انیمیشن در اسلایدها و تغییر نمایش شکل و تصاویر موجود در اسلایدها توسط یک انیمیشن مخصوص، از گزینه Animation  استفاده کنید.
 • زبانه TARNSITION: دراین زبانه میتوانید افکت‌های متفاوتی که میشود بر روی اسلایدها اعمال کرد را انتخاب کنید. همچنین میتوانید زمان تغییر اسلاید و نوع تغییر به وسیله ماوس یا اتوماتیک را در این زبانه تعیین کنید.
 • زبانه :Slide show همچنین جهت  تنظیم و بررسی وضعیت نمایش اسلایدها و نیز  نمایش پروژه‌های انجام شده، میتوان به راحتی با استفاده از گزینه اسلاید شو این عمل را انجام داد.
 • زبانه :Review توسط استفاده از این گزینه می‌توان تغییرات مخصوصی  در نرم افزار پاورپوینت نیز ایجاد کنید. به طور مثال : میتوانید از مترجم اسناد جهت بهبود کیفیت متن خود استفاده کنید. حتی می توان با استفاده از زبانه Review به طور امنیتی از سندهای  خود محافظت کنید.
 • زبانه :view از این زبانه جهت روش نمایش یک سند پاور پوینت استفاده خاص می‌شود. به راحتی میتوانید شکل نمایش صفحه را انتخاب کرده و علاوه بر آن می توانید بخش‌های  باب میل خود را در صفحه نمایش یک سند پاورپوینت افزوده  با حذف کنید.

نرم افزار پاورپوینت از بسته نرم افزاری آفیس است که دارای ۶ زبانه از جمله : HOME ، INSERT ، DESIGN ، TRANSITION ، VIEW ، REVIEW ، SLIDE SHOW و ANIMATION است.

نکاتی که باید در تهیه اسلایدهای پاورپوینت به آن دقت کافی داشته باشید.

ممکن است برای همه ما این سوال پیش آید که با خود بگوئیم چگونه پاورپوینت درسی بسازیم؟ یا چگونه پاورپوینت سه بعدی بسازیم. در جواب باید بگوئیم کافیست شما کمی نکاتی که در این بخش خواهیم گفت را رعایت کنید و کمی هم از چاشنی خلاقیت به آن بیافزایید. با ما همراه باشید تا نکات مورد استفاده را برایتان شرح دهیم:

نکات ساخت اسلاید پاورپوینت

 • نکته اول: لطفا کلمات را با سایز بزرگ بنویسید.

همان طور که میدانید اسلایدهای پاورپوینت را میسازیم تا به خوبی نکات را نمایش دهیم و دیده شوند پس استفاده از سایز کوچک در کلمات این قانون را نقض میکند و باعث میشود با ذره‌بین اقدام به دیدن مطالب کنیم. مطالب باید در سایزی قرار داشته باشد که کاملا به راحتی قابل خواندن باشد. دقت داشته باشید استفاده از جمله‌های بلند و بالا را فراموش کنید کوتاه بنویسید ولی سایز نوشته‌های خود را بزرگ کنید.

 

 • نکته دوم: در اسلایدهای خود استفاده از تصاویر را فراموش نکنید.

جالب است بدانید درج تصاویر باعث میشود هر چیزی در ذهن مخاطب شما ماندگار شود. چه بسا که  تصویر شما دارای خلاقیت باشد در این حالت شما همه چیز را در ذهن مخاطب خود ثبت میکنید. تلاش کنید استفاده از تصاویر مربوط به موضوع، تصاویر آموزشی و تصاوری به یاد ماندنی را هرگز فراموش نکنید. برخی از افراد حرفه‌ای هستند که در آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای ۲۰۱۳ مدت زمان۲ ساعت را صرف آموزش اسلاید میکنند و اما مدت زمان ۳ ساعت را صرف ساخت یک عکس زیبا و خلاقانه میکنند. نرم افزار پاورپوینت را به چشم نرم افزار WORD نگاه نکنید و سراسر آن را متن و مطلب بنویسید بلکه در این نرم افزار کاربردی از تصاویر برای رساندن مطلب خود به حاضرین کمک بگیرید.

 

 • نکته سوم: استفاده از افکت‌ها را به صورت بی‌رویه انجام ندهید.

یک قانون کلی در نرم افزار پاورپوینت وجود دارد آن هم این است که از افکت و جلوه‌های بصری بیش از اندازه در اسلایدهای خود استفاده نکنید. استفاده زیاد از افکت و جلوه۲های بصری باعث میشود پس از گذر چند اسلاید مخاطبان شما خسته شوند و همین خستگی مانع دقت آن‌ها به ارائه شما شود و تمایلشان را ازدست بدهند.

به نظر اصلا حرکت حرفه‌ای نیست که یک متن با یک جلوه خاص وارد شود و با یک جلوه بسیار عجیب خارج شود. مخصوصا اینکه بیش از حد از این حرکت غیر حرفه‌ای استفاده کنید. توصیه ما به شما این است که هر چه کمتر از افکت و جلوه استفاده کنید و پاورپونت ساده‌ای را برای ارائه خود آماده کنید جذاب‌تر و گیراتر خواهد بود.

البته این نکته در مجالس و ارائه‌های علمی و پژوهشی کاربرد دارد. هنگامی که مخاطب شما کودکان باشند قطعا از افکت لذت برده و مطلب برایشان جذاب خواهد شد ولی هنگامی که مخاطبان شما قشر بالا رتبه و تحصیل کرده در جامعه باشد شما با استفاده از افکت اضافه باعث میشوید به غیر حرفه‌ای بودن شما پی ببرند.

 

هنگام تهیه پاورپوینت دقت داشته باشید استفاده ازجملات ممنوع است و باید به صورت تیتروار بنویسید، قانون ۵ * ۵ را باید رعایت کنید، استفاده از تصاویر را فراموش نکنید، مطالب را درشت بنویسید و در نهایت استفاده هر چه کمتر از افکت را سرلوحه کار خود قرار دهید.

 

 • نکته چهارم: در اسلایدهای خود لطفا از نوشتن جملات پرهیز کنید.

نرم افزار مخصوص جمله نویسی نرم افزار WORD است. پس لطفا نرم افزار پاور پوینت را با نرم افزار ورد اشتباه نگیرید. نوشتن جملات در نرم افزار پاورپوین اصلا مناسب نیست و بازخورد خوبی ندارد. پس فقط کلمات و نکاتی را بنویسید که به صورت تیتروار باشند.

به طور مثال اگر میخواهید جمله زیر را قید کنید:

سیاره زهره یکی از گرم‌ترین سیاره‌ای موجود در منظومه شمسی است و تنها سیاره‌ای است که زمان چرخیدن آن به دور خودش (چرخش وضعی)، از چرخیدنش به دور خورشید (چرخش انتقالی) کمی طولانی تر است.

باید در اسلاید پاورپوینت خود به صورت زیر آن را بنویسید:

 • سیاره زهره

o        گرم‌ترین سیاره منظومه شمسی

o        چرخش وضعی طولانی تر از انتقالی!

حتما که نباید شما همه چیز را به صورت کامل در اسلادی خود بنویسید. بلکه باید فقط نکات اصلی را به صورت تیتر وارد کنیدو زمان بیشتری صرف کنید تا آن را به صورت کامل و جامع توضیح دهید.

دقت داشته باشید شما باید از برنامه پاورپوینت استفاده کنید تا مطالب را در ذهن مخاطب خود ثبت کنید زمانی که شما یک مقاله را در صفحات پاورپوینت خود مینویسید عملا مخاطب را وادار میکنید که کل مقاه را بخواند و همین کار باعث میشود مخاطب شما از صحبت شما غافل شود و تمرکز خود را روی خواندن مطالبی که در اسلاید درج شده است بگذارد. پس با نوشتن متن‌های اضافه تمرکز مخاطب را از بین نبرید.

 • نکته پنجم: لطفا قانون ۵ * ۵ را رعایت کنید.

قانون ۵ * ۵ یک قانون طلایی و بسیار پر کاربرد در تهیه اسلاید است. در این قانون میگویند اسلایدهای موجود در فایل پاورپوینت شما باید حداکثر دارای ۵ خط باشد که در هر خط شما نمیتوانید بالغ بر ۵ کلمه را انتخاب کنید. در ورتی که هنگام تهیه اسلایدهای خود این قانون را رعایت نکنید پا در یک مسیر اشتباه گذاشته‌اید.

 

قانون طلایی ۵ * ۵ بیان میکند که :

اسلایدهای موجود در فایل پاورپوینت شما باید حداکثر دارای ۵ خط باشد که در هر خط شما نمیتوانید بالغ بر ۵ کلمه را انتخاب کنید.

ساخت اسلاید و پاورپوینت فوق حرفه ای

 • نکته ششم: پیش از تهیه ارائه خود مخاطبان خود را شناسایی کنید.

قبل از آن که اقدام به تهیه فایل ارائه خود در پارپوینت نمائید کمی جست و جو کنید تا مخاطبان خود را بشناسید. منظور از شناختن این است که بدانید برای چه دسته از افراد میخواهید سخنرانی کنید؟ زمانی که شما بدانید برای چه قشری از جامعه میخواهید سخنرانی و ارائه داشته باشید باعث میشود محتوا و مطالب قابل ارائه با روحیات و خواسته مخاطبتان تنظیم شود و درنهایت ساختار فایل خود را مناسب با مخاطب خود طراحی خواهید کرد.

برای مثال هنگامی که شما برای جمعی از افراد متخصص میخواهید سخنرانی کنید قطعا باید ساختار فایل ارائه شما رسمی باشد و سعی کنید از نمودار و جدول جهت نمایش آمار استفاده کنید. در همچین مواقعی بهتر است ساختار اسلایدهایتان ساده و متشکل از یک رنگ باشد.

اما هنگامی که میخواهید برای کودکان ارائه بدهید بهتر است تعداد بیشتری شکل در پاورپوینت خود بگذارید و از رنگ‌های متفاوت و بیشتری در صفحات خود استفاده کنید. کودکان تمایل زیادی به ترکیب رنگ‌های زیاد دارند و بیشتر جذب چنین مطالبی میشوند. اما افراد بززگسال زمانی که با یک صفحه پر از رنگ‌های مختلف مواجه میشوند حالت گیجی و سردرگمی به آن‌ها دست میدهد و کلافه میشوند.

افراد حاضر در جلسه همان طور که بیان کردیم در محتوا نیز اثر بسیار زیادی خواهند گذاشت. به طور مثال در یک ارائه علمی، فنی و پژوهشی افراد حاضر در جلسه تمایل دارند هر چه سریعتر از بخش مقدمه رد شوند و وارد اصل موضوع شوند. این حات نشان میدهد آن‌ها به حاشیه پردازی علاقهای ندارند و اصل موضوع برایشان با اهمیت است.

 • نکته هفتم: هنگام ارائه مطلب به زمان خود دقت کافی داشته باشید.

پیش از آن که اقدام به تهیه و ساخت یک فایل پاورپوینت برای ارائه کنید دقت داشته باشید که چه مقدار زمان برای شما تعبیه شده است. هنگامی که به شما زمان داده میشود باید ارائه خود را فقط در زمان معین به مخاطبان ارائه دهید. به طور مثال هنگامی که میگویند شما ۱۵ دقیقه زمان جهت ارائه خود دارید تهیه ۳۰ اسلاید پاورپوینت اصلا کار درستی نیست. باید تعداد اسلایدهایتان را با زمان خود تنظیم کنید تا اثر گذاری مطلوب را داشته باشد. دقت کنید ارائه تعداد زیادی از اسلایدها اصلا تاثیری بر خوب بودن ارائه و سخنرانی شما ندارد.

یش از ارائه حتما مخاطبان خود را شناسایی کنید تا بدانید چه محتوایی را با چه ساختاری باید برای ارائه خود تهیه کنید. همچنین مدیریت زمان هنگام ارائه و تناسب بین تعداد اسلاید و زمان ارائه یک مزیت برای شما به شمار می‌آید.

 

 • نکته هشتم: در اسلایدهای ارائه مطالب را بسیار هوشمندانه انتخاب کنید.

سعی کنید در ارائه خود استفاده از نمودار، گراف، تصویر و کلیپ را فراموش نکنید. هنگامی که شما از گراف یا نمودار استفاده میکنید مطالب را برای مخاطبان خود قابل لمس خواهید کرد و همین باعث میشود جذابیت بیشتری نصیب ارائه شما شود. به طور مثال هنگامی که در رابطه با صرفه جویی میخواهید سخنرانی کنید  استفاده از اعداد بدست آمده و نمودار در اسلایدهای ارائه میتواند تحقیق شما را قابل لمس و جذابتر کند.

توصیه میشود اولین اسلاید پس از اسلاید عنوان را اسلایدی قرار دهید که در آن یک سوال هوشمندانه در ذهن مخاطب شما نقش ببندد. سوالی که طرح میکنید باید طوری باشد که لزوم سخنرانی و مقاله شما را درک کنند. شما با استفاده از این سوال میتوانید مخاطب خود را جذب ارائه خود کنید زیرا در این صورت آنها دقیقا میدانند برای چه باید به این سخنرانی و ارائه گوش فرا دهند.

 

چند نکته نهایی کوتاه جهت تهیه فایل ارائه پاورپوینت که باید رعایت کنید.

در بخش بالا تمامی نکات اجمالی برای تهیه و ساخت حرفه‌ای اسلاید بیان شد. اما لازم دانستیم در این بخش نکات بسیار کوتاه و ریز را برای شما شرح دهیم.

همان طور که میدانید و بالاتر بیان کردیم نرم افزار پاورپوینت ابزار بسیار زیاد و متفاوتی دارد که استفاده از تک به تک این ابزار برای هر ارائه نیاز نیست. به همین دلیل لازم دانستیم برخی نکات را به شما یادآوری کنیم که شاید از نظر شما بسیار نکات کوچکی باشند اما از نظر ما نکاتی بسیار مهم هستند.

 • دقت کنید که برای ارائه خود بک قالب مناسب پاورپوینت را انتخاب کرده باشید.
 • بهتر است استفاده از فونت های پیش فرض پاورپوینت مانند Tahoma , Arial , Calibri و Cambria را برای خود ممنوع کنید و در ساختار کار خود تنوع ایجاد نمائید.
 • دقت داشته باشید که در یک فایل پاورپوینتی که به صورت حرفه‌ای ساخته شده است اصلا صدایی شنیده نمیشود. پس قرار دادن صدای پس زمینه برای فایل ارائه خود هنگام سخنرانی و ارائه مطلب یک کار غیر حرفه‌ای به حساب می‌آید.
 • گاهی در اسلایدهای پاورپوینت درج اشکال به صورت اتوماتیک انجام میشود. در هنگام درج خودکار این شکل‌ها دقت لازم را داشته باشید که شکل‌های نا به جا تولید نشده باشد یا آن‌ها را ویرایش کنید.
 • همان طور که میدانید در آخرین نسخه‌ای که از پاورپوینت ارائه شده است سایه گذاری برای شکل‌ها به صورت اتوماتیک انجام میشود. دقت داشته باشید که اگر استفاده از این جلوه‌ها برای ارائه شما ضروری نیست از آن‌ها استفاده نکنید.

 

استفاده از صدای پس زمینه، سایه بی مورد برای شکل‌ها و استفاده از  فونت های پیش فرض پاورپوینت مانند Tahoma , Arial , Calibri و Cambria  برای تهیه اسلاید حرفه‌ای ممنوع است.

 

ساخت قدم به قدم جهت یک نمونه پاورپوینت ارائه گزارش

افراد حرفه‌ای به دنبال ساخت یک فایل ارائه حرفه‌ای نیز میباشند اما برخی از افراد غیر حرفه‌ای یا کسانی که زمان کافی برای تهیه ساختار اسلایدهای خود ندارند قالب پاورپوینت متحرک رایگان یا پاورپوینت آماده موجود در اینترنت میتواند گزینه مناسبی باشد. با ما همراه باشید تا در این بخش طرز تهیه ساختار یک پاورپوینت جذاب را برایتان شرح دهیم.

 ساخت قدم به قدم جهت یک نمونه پاورپوینت ارائه گزارش

آموزش حرفه ای پاورپوینت ۲۰۰۷

 1. اسلایدهای خود را با سایز دلخواه بسازید.

شما میتوانید با تغییر سایز اسلاید تنوعی که اغلب کاربران در ارائه خود ایجاد نمیکنند و همین باعث خسته کننده بودن ارائه‌هایشان میشود، ایجاد کنید. جهت ساخت اسلاید با اندازه دلخواه به روش زیر اقدام نمائید:

 • زبانهFile  را بالا سمت چپ صفحه انتخاب نمائید.
 • سپس گزینه Page Setup را انتخاب کنید.
 • در مقابل بخش‌های مربوط به ارتفاع و عرضheight) و (width  عدد مورد نظر خود را انتخاب کرده و در نهایت ذخیره کنید. پس از این کار یک پنجره جدید باز میشود که باید روی گزینه ok  کلیک کنید تا اسلاید شما با سایز انتخابی ایجاد شود.

 

 1. قالب اسلاید ها را به دلخواه ویرایش کنید

پیش از آنکه شروع به تهیه محتوا نمائید باید تغییرات لازم بر برقالب فایل ارائه خود را انجام دهید. بدین جهت به توصیه‌های زیر عما نمائید.

 • از بالای صفحه پاورپوینت زبانه Themes را انتخاب نمائید.
 • در انتهای سمت راست صفحه گزینه Edit Master  را کلیک نمائید و سپس Slide Master  را انتخاب کنید.
 • تغییراتی که مدنظرتان است را  بر اسلایدها اعمال کنید و سپس  Close Master را انتخاب کنید.
 • پس از انجام تغییرات موردنظر تمامی قالب‌های به کار برده شده در فایل ارائه شما تغییر پیدا خواهد کرد.

 

۳٫ پاورپونت دارای اشکال متفاوتی است که شما میتوانید شکل دلخواه خود را انتخاب کرده و بسازید.

هنگامی که یک شکل را در اسلاید وارد میکنید. با کلیک راست بر شکل موردنظر و انتخاب گزینه Edit Points میتوانید تغییراتی را مطابق سلیقه و نیاز خود روی شکل انجام دهید. یکی دیگر از کارهایی که میتوانید روی اشکال انجام دهید این است که ۲ شکل را با یکدیگر ترکیب کنید و یک شکل دیگر ایجاد کنید. برای این عمل ابتدا ۲ شکل را به ظور همزمان انتخاب کنید، سپس روی آن راست کلیک کرده و در منویی که باز میشود گزینه  Groupingرا انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه ۳ گزینه دیگر پیش روی شما قرار میگیرد:

 • گزینه Combine: با انتخاب این گزینه ۲ شکل موجود را به طوری که ترکیبی از برش هر ۲شکل باشد تداخل خواهد داد.
 • گزینه Union: با انتخاب این گزینه ۲ شکلی که انتخاب کردید به طور کامل با یکدیگر ادغام میشوند.
 • گزینه Intersect: با انتخاب این گزینه ادغام ۲ شکل مورد نظر فقط از بخش‌های مشترک انجام خواهد شد.
 • گزینه :Subtract با انتخاب این گزینه بخش مشترک یک شکل جدا میشود و روی شکل دیگر اعمال میشود.

همچنین میتوانید هر شکل را به طور دلخواه برش بزنید یا یک قاب دلخواه برای آن ایجاد کنید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را انجام دهید.

 • روی شکل مورد نظر یکبار کلیک کنید و آن را اتنخاب نمایید. سپس زبانهFormat  را انتخاب کنید.
 • گزینه Crop زا زده و سپس Mask to Shape  را انتخاب کنید. در نهایت شکل برش یا در واقع قابی که می خواهید روی تصویر اعمال شود را انتخاب کنید.

 

 1. مشکلات مربوط به نمایش فایل را حل کنید.

اغلب افراد مشکل تغییر فونت را در هنگام ارائه خواهند داشت. منظور از مشکل تغییر فونت در واقع این است که فرد در یک سیستم دیگر فایل خود را تهیه کرده است و در سیستم دیگری میخواهد ارائه دهد. همین باعث تغییر فونت خواهد شد. شما میتوانید پس از تهیه پاورپوینت خود  هنگام ذخیره سازی آن گزینه  Save As را انتخاب کرده و سپس چک باکسی که با عنوان  Embed TrueType fonts وجود دارد را تیک بزنید و در نهایت فایل خود را ذخیره کنید.

 

 

آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای ۲۰۱۳

آموزش ساخت پاورپوینت حرفه ای 2013

 1. ایجاد یک ارائه جذاب پاورپوینت با مفدار کمی متن و محتوا
 • Powerpoint  را از بسته نرم افزاری آفیس اناخاب کرده و اجرا کنید. از زبانه File گزینه New را انتخاب کنید.
 • در صفحه‌ای که مقابل شما می‌آید چندین تمپلیت مختلف را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید کار خود را به کمک یکی از آن‌ها آغاز کنید. حتی اگر دسترسی به اینترنت دارید میتوانید با استفاده کادر جست جوی آنلاین از قالب‌های بیشتری که در سایت مایکروسافت وجود دارد استفاده کنید.  جهت انتخاب یک صفحه ساده که هیچ قالب خاصی ندارد میتوانید گزینه  Blank Presentation را انتخاب کنید. پس یک صفحه سفید را در حال حاضر در اختیار دارید.
 • پیش از آنکه  قالب و افکت به اسلایدهای خود بدهید، چندین اسلاید دیگر و مقداری محتوا به اسلایدها اضافه کنید. در هر اسلاید، ممکن است چند ناحیه قابل ویرایش به طور پیش‌فرض وجود داشته باشد. فعلا شما تنها یک اسلاید دارید که دو ناحیه در آن وجود دارد که میتوانید با متن دلخواه خود آن را ویرایش کنید. در اولین  Text Box اصلی که بالای صفحه قرار دارد ، دقیقا  آنجایی که نوشته‌ی «Click to add title» را مشاهده میکنید کلیک کرده تا بتوانید عنوانی را برای ارائه‌ی خود انتخاب و درج نمائید. در جعبه متنی که پایین‌تر از عنوان اصلی قرار دارد میتوانید زیر عنوان یا متن تیتروار خود را درج کنید.
 • در صورتی که بخواهید تعدادی اسلاید دیگر به ارائه‌ی خود اضافه کنید. از زبانه Home، و زیر گروه slides ، روی مثلث کوچکی که در پایین دکمه New Slide قرار دارد کلیک کنید. تا زیرمنوی آن باز شود.
 • در زیر منویی که باز میشود، چینش یا (Layout) های مختلفی قرار دارد که از آن‌ها میتوانید جهت ساخت اسلاید جدید استفاده کنید، معمولا چینشها یا  Layoutها این امکان را به ما می‌دهند که بر اساس محتوایی که مد نطر ماست از چینش‌های مختلفی برای هر یک از اسلاید‌ها استفاده کنیم. اسلاید عنوان، اسلاید عنوان و متن، اسلاید برای عنوان فصول و … چینش‌های مختلفی هستند که شما جهت تهیه اسلاید جدید در اختیار دارید.

اگر بر روی Title and Content کلیک کنید تا یک اسلاید جدید با چینش عنوان و محتوا برای شما ایجاد شود، در ناحیه قابل ویرایش عنوان تنها می‌توانید متن وارد کنید و  در ناحیه قابل ویرایش محتوا، علاوه بر متن، شما به ۶ گزینه مختلف و کاربردی دسترسی دارید. شما می‌توانید روی هر یک از اشکالی که در در مرکز ناحیه قابل ویرایش قرار دارند، کلیک کرده تا محتوای خود را از آن نوع وارد کنید.  جدول، نمودار، اشکال هوشمند، تصویر از رایانه، تصویر از وب و ویدئو محتواهایی هستند که می‌توانید در این ناحیه کاربردی وارد کنید.

 1. انتخاب یک تم زیبا و دیگر تنظیمات قالب بندی اسلاید

شما میتوانید از زبانه design گزینه تم را انتخاب کنید. هر یک از تم‌های انتخابی دارای رنگ‌های مختلفی نیز هستند که میتوانید به دلخواه یکی از آن‌ها را برگزینید.  حتی میتوانید فونت انتخابی اسلاید را نیز از همین بخش انتخاب کنید. اگر تنظیمات تخصصی در رابطه با متن وارد شده میخواهید بهتر است از زبانه home  و بخش font این تنظیمات را انجام دهید.

 

شما میتوانید از نرم افزار اسلاید شو حرفه ای اندروید مانند Slideshow Maker Premium 22.8 جهت تهیه اسلایدهای ارائه استفاد کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *