بیشترین رشد هوش در چه سنی است؟

هوش از توانایی‌های ذهن است و قابلیت‌های متفاوتی مانند برنامه‌ریزی، استدلال، حل مسئله، یادگیری، استفاده از زبان و تفکر انتزاعی را در بر دارد.

امروزه هوش سوالات زیادی را برای افراد به وجود آورده است. سوالاتی از قبیل بیشترین رشد هوش در چه سنی است؟ هوش انسان تا چه سنی رشد می‌کند؟ افزایش هوش کودک تا چه سنی است؟ آیا هوش هیجانی قابل افزایش است؟

پژوهشگران تحقیقات زیادی به منظور پاسخ به این سوال‌ها انجام داده‌اند. با ما در ادامه این مقاله برای آشنایی با مفهوم هوش و اطلاعات مختصری از آن و همچنین یافتن پاسخ این دسته از سوال‌ها همراه باشید.

سرفصل‌های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • مراحل رشد مغز انسان
 • سن رشد هوش
 • هوش هیجانی
 • تکنیک‌هایی برای افزایش هوش هیجانی
 • نشانه‌های ظاهری افراد باهوش
 • نشانه‌های افراد نابغه
 • ویژگی‌های افراد نخبه
 • داروی افزایش هوش
 • بیماری‌های افراد باهوش

مراحل رشد مغز انسان

 • مرحله اول Neurogenesis یا فرآیند تشکیل نورون‌ها است که اولین فرآیند رشد مغز محسوب می‌شود و قبل از تولد کودک کامل می‌شود.
 • فرآیند دوم، Neural Migration یا مهاجرت نورونی است که وظیفه سازمان‌دهی مغز با جابه‌جایی نورون‌ها به مناطق خاص را دارند. مهاجرت نورون‌ها در دوره جنینی شروع می‌شود، اما در طول ۸ تا ۱۰ ماه بعد از تولد همچنان ادامه پیدا می‌کند.
 • مرحله سوم، Myelination است که آکسون نورون‌ها توسط چربی میلین پوشش داده می‌شوند. این کار موجب حفظ نورون‌ها شده و به آن‌ها در انتقال درست سیگنال‌ها کمک می‌کند. Myelination  از پیش از تولد در ساقه مغز و مخچه شروع می‌شود، اما در اواخر نوجوانی و همچنین در قشر لوب پیشانی پایان می‌یابد. اگر تغذیه با شیر مادر صورت پذیرد به دلیل داشتن محتوای بالا، به Myelination سریع مغز کمک زیادی می‌کند.
 • مرحله دیگر، Synaptogenesis یا به وجود آمدن شبکه‌های ارتباطی در مغز است که این امر در دوران جنینی شروع و در کل دوران زندگی ادامه پیدا می‌کند.
 • مرحله آخر pruning نام دارد که رخداد تکاملی مغز به حساب می‌آید. حذف ارتباطات غیر‌ضروری و تقویت ارتباطات مهم را انجام می‌دهد. سریع‌ترین Pruning در سه سالگی و ۱۶ سالگی اتفاق می‌افتد.

مغز پسرها در هنگام تولد از مغز دختران کمی بزرگ‌تر است و رشد آن نیز سریع‌تر اتفاق می‌افتد.

سن رشد هوش

تا به حال این سوال‌ها برایتان پیش آمده که هوش انسان تا چه سنی رشد می‌کند؟ یا افزایش هوش کودک تا چه سنی است؟ آیا هوش قابل افزایش است؟ و یا بیشترین رشد هوش در چه سنی است؟ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا پاسخ سوال‌های خود را بگیرید.

تحقیقات نشان داده که بهترین سن برای سرمایه‌گذاری روی هوش کودک تا ۷ سالگی او است؛ زیرا بر اساس نتایج به دست آمده از تحقیقات، ۵۰ درصد هوش  تا ۴ سالگی رشد می‌کند، ۳۰ درصد دیگر تا ۸ سالگی و ۲۰ درصد باقی‌مانده نیز تا ۱۷ سالگی کامل می‌شود و بعد از آن، رشد هوش سرعت نامحسوسی دارد و  فقط تجربه‌های افراد زیاد می‌شود. از اهمیت این نکات غافل نشوید که عوامل موثر بر رشد مغز بسیار مهم هستند و  علاوه بر ژنتیک، محیط خانوادگی، نوع تربیت و میزان وقت‌گذاری خانواده در سنین پایین در افزایش هوش تاثیر‌گذار است.

حتما در ۲ سال اول که دوران طلایی نام دارد، به روند رشد و تکامل کودک خود کمک کنید. کارهایی از جمله نگاه کردن به چشمان کودک، صحبت کردن با او، تحریک کردن کنجکاوی‌اش، جشن گرفتن موفقیت کودکتان برای انجام کارها برای بار اول و … را فراموش نکنید.

در سه سال اول زندگی وزن مغز کودک ۳ برابر می‌شود و حدود ۱۰۰۰ تریلیون اتصال عصبی ایجاد می‌‌شود. در سن پنج سالگی، مغز به اندازه مغز بزرگسال بسیار نزدیک می‌شود. بهتر است بدانید که کودکانی که بعد از تولد دچار سوء تغذیه شده‌اند، از کالری و پروتئین کافی برخوردار نخواهند شد؛ در نتیجه از نظر فیزیکی یا ذهنی به خوبی رشد نمی‌کنند.

هوش هیجانی

افزایش هوش هیجانی

به هوش هیجانی، هوش عاطفی یا هوش احساسی نیز می‌گویند و آن را با حروف اختصاری EQ نشان می‌دهند. اصطلاح هوش هیجانی در سال ۱۹۹۰ توسط روانشناسی با نام سالوی بیان شد. هوش هیجانی قسمتی مهم از هوش است که توانایی شناخت، تنظیم احساسات و استفاده از آن‌ها در زندگی را دارد. دانیل گلمن مفهوم هوش هیجانی را با زبان ساده‌تر و مختصر تعریف کرد.

او معتقد بود هوش هیجانی مجموعه‌ای از توانایی‌ها است که کمک می‌کند تا ما بتوانیم هیجانات را در خودمان و دیگران، تشخیص دهیم و آن‌ها را تنظیم کنیم.

در این قسمت به بررسی هوش هیجانی می‌پردازیم.

چهار مهارت اصلی هوش هیجانی:

 • خودآگاهی
 • خودمدیریتی
 • آگاهی اجتماعی
 • مدیریت رابطه

تکنیک‌هایی برای افزایش هوش هیجانی

شناسایی کردن حالات هیجانی

حتما تا به حال برایتان سوال پیش آمده که آیا هوش هیجانی قابل افزایش است؟

پاسخ این سوال را برای شما آماده کرده‌ایم. در ابتدا بهتر است بدانید، عواملی وجود دارند که باعث می‌شوند انسان نتواند از هوش عاطفی استفاده کند؛ این عوامل شامل موارد زیر هستند:

 • نگرانی و ترس
 • وجود تفکر و تصویر منفی از خود
 • داشتن توقعات غیرواقعی از زندگی سرزنش کردن دیگران

هنگامی که این موانع به وجود می‌آیند، باعث می‌شود هوش هیجانی مورد استفاده قرار نگیرد، در نتیجه حرکات افراد برای رسیدن به موفقیت متوقف خواهد شد.

بنابراین هدف ما از تقویت هوش هیجانی، آگاهی پیدا کردن از احساسات و تربیت کردن آن‌ها برای مقابله در برابر موانع و مشکلات زندگی است. تقویت کردن هوش هیجانی تا آخر عمر یک انسان ادامه دارد.

حال به سراغ تکنیک‌های افزایش هوش هیجانی می‌رویم:

شناسایی حالات هیجانی:

قدم اول برای بالا بردن میزان هوش عاطفی، شناسایی هیجان‌های خود و شناسایی هیجان‌های دیگران است.

شناسایی هیجان‌های خود یا خودآگاهی:

موثرترین راه برای تقویت توانایی در شناسایی هیجان‌های خود، این است که توجه به حالات هیجانی خود را افزایش دهیم. خودآگاهی به این معنی است که شما چه احساسی دارید و به چه علتی به آن احساس دچار شده‌اید.

شاید در ابتدا این امر برای بعضی از افراد سخت باشد، اما هنگامی که فرد درک کردن خود را آغاز می‌کند، توانایی توسعه دیگر مهارت‌های احساسی‌اش را نیز دارد و در نتیجه به هوش هیجانی بالایی دست خواهد یافت.

شناخت هیجان‌های دیگران:

شناخت هیجان‌های دیگران با شناسایی هیجان‌های خود، تفاوت دارد؛ به دلیل این که هم ضرورت دارد به آن‌ها توجه کنید و هم باید نشانه‌های هیجانی در دیگران را به طور صحیح متوجه شوید و حالات هیجانی آن‌ها را به طور دقیق حدس بزنید. به خاطر بسپارید یکی از راه‌های متوجه شدن علت‌ها و آثار احساسات دیگران، نگاه کردن از دید دیگران است.

کنترل هیجان و تنظیم آن:

توانایی تنظیم و کنترل هیجانات خود و دیگران، به منظور حفظ روابط اجتماعی  بسیار مهم است.

روش‌های تنظیم هیجانات خود مانند:

کاهش سرعت واکنش: از  ساده‌ترین  روش‌ها برای کنترل هیجان، به تاخیر انداختن پاسخ‌دهی است. یعنی ابتدا تامل کنید تا واکنش صحیح را بیابید و سپس آن را انجام دهید.

از ارزیابی مجدد شناختی استفاده کنید: یعنی تفسیر دوباره موقعیت برای به وجود آمدن حالت هیجانی مناسب‌تر.

توجه خود را به جای دیگر معطوف کنید: به خاطر بسپارید که به جای تمرکز روی مشکل، توجه خود را بر چیزی با برانگیختگی پایین‌تر بکشانید.

خشم  خود را به شیوه ای مناسب نشان دهید: کنترل کردن خشم را جدی بگیرید. خشم از  هیجان‌های مشکل‌زا است. توجه داشته باشید یکی از راه‌های مهم تنظیم هیجان‌های دیگران، گوش دادن فعال است.

گوش دادن فعال به معنی توجه کردن به پیام‌ها با علائم کلامی و غیر‌کلامی است؛ یعنی اگر شما کار اشتباهی مرتکب شده‌اید و کسی را ناراحت کردید، مسئولیت آن را بپذیرید. پاسخگو بودن ممکن است شما را به عذرخواهی وا دارد، اما با پذیرفتن مسئولیت کارهای اشتباه خود، در نهایت به انسان قوی‌تری تبدیل خواهید شد.

شاید بارها به این موضوع فکر کرده‌اید که آیا شما فرد باهوشی هستید؟ یا چگونه این افراد را شناسایی کنید و تشخیص دهید. در این قسمت به بررسی ویژگی‌های افراد نخبه، نشانه‌های افراد نابغه، علائم انسان‌های نابغه و نشانه‌های ظاهری افراد باهوش می‌پردازیم.

نشانه‌های ظاهری افراد باهوش

شلخته‌ها باهوش هستند:

شاید برایتان جالب باشد بدانید نتیجه یک مطالعه منتشر شده در “علوم روانشناختی” که در دانشگاه مینه سوتا کارلسون انجام شد، ثابت کرد که کار کردن در محیط به‌هم‌ریخته، خلاقیت را بالا می‌برد.

باهوش‌ها خواندن را خیلی زود یاد می‌گیرند:

نتایج تحقیقات مطالعات جامع محققان نشان داده که خواهر و برادرانی که زودتر و سریع‌تر خواندن را یاد گرفتند، توانستند نمرات بهتری در آزمون‌های توانایی‌های شناختی به‌دست بیاورند.

باهوش‌ها لاغرند:

تحقیقی که ۵ سال به طول انجامید، بیان کرد که هرچه دور کمر افراد کوچک‌تر باشد، از توانایی شناختی بیشتری برخوردار هستند.

باهوش‌ها بزرگ‌ترین فرزند خانواده هستند:

تحقیقات نشان داده است که فرزندان بزرگتر به طور معمول باهوش‌تر از بقیه اعضا هستند؛ اما رابطه‌ای بین این موضوع و ژنتیک پیدا نشد. در نتیجه، بررسی‌ها نشان دادند که میانگین ضریب هوشی فرزندان اول ۱۰۳، فرزندان دوم ۱۰۰ و فرزندان سوم ۹۹ بود.

باهوش‌ها فراموشی گذشته برایشان آسان است:

از خصوصیات مهم افراد باهوش فراموش کردن گذشته است. برای مثال اگر دیروز، روز سختی برای شما بوده است، باید آن را فراموش کنید.

قد بلند، از نشانه‌های ظاهری افراد باهوش است:

در تحقیقی که در سال ۲۰۰۸ روی هزاران انسان انجام شد، نشان داد افرادی که قد بلند دارند، از ای کیو نرمال و بالاتری نیز برخوردار بودند و در کودکی و بزرگسالی نسبت به بقیه پول بیشتری را به دست می‌آوردند. نکته قابل‌تامل این است که پژوهشگران معتقدند که اوایل زندگی، سن ۳ سالگی و در تمام دوران کودکی، کودکانی که قد بلندتری داشتند در آزمون‌های شناختی عملکردی بهتر داشتند.

باهوش‌ها شوخ‌‌طبع هستند:

در تحقیقی مشخص شد افرادی که داستان‌های طنز می‌نویسند، قدرت هوش کلامی بالایی دارند. همچنین در پژوهشی دیگر نیز ثابت شد که کمدین‌های حرفه‌ای، از هوش کلامی بالاتر از سطح متوسط برخوردار هستند.

باهوش‌ها شب زنده‌دار هستند:

در یک مطالعه در “مجله رسمی انجمن بین‌المللی مطالعه تفاوت‌های فردی” بیان شده افرادی که شب‌ها بیدار بمانند، نسبت به افرادی که صبح زود از خواب بیدار می‌شوند، هوش بالاتری دارند.

باهوش‌ها کمال‌گرا هستند:

افرادی که هوش بالایی دارند، همیشه به دنبال کمال هستند، درنتیجه هر دفعه که آن‌ها را ببینید پیشرفت‌های هرچند کوچک در آن‌ها مشاهده خواهید کرد. آن‌ها همیشه اندکی با دفعه‌ قبل تفاوت دارند و در همه‌ ابعاد کمال‌گرا هستند.

باهوش‌ها می‌دانند که چه‌قدر نمی‌دانند:

فراموش نکنید باهوش‌ترین افراد نیز بعضی از چیزها را نمی‌دانند و با آن‌ها آشنایی ندارند، اما از گفتن جمله «من نمی‌دانم» هیچ ترسی ندارند.

مغز افراد باهوش، اتصالات نورونی کمتر اما موثرتری نسبت به مغز افراد کم هوش دارد. در نتیجه در سطح پایین فعالیت نورونی، عملکرد مغزی زیادی دارند. همچنین پژوهشگران برای پی بردن به میزان هوش، سطح کولین مغز را می‌سنجند و مغز افراد باهوش میزان بیشتری از این ماده دارد.

نشانه‌های افراد نابغه

هوش انواع مختلفی دارد، اما معمولا آزمون بهره‌ هوشی یا IQ، به عنوان یکی از آزمون‌های استاندارد نبوغ را در یک فرد تشخیص می‌دهد. به فردی که  IQ بالای ۱۴۰ دارد نابغه می‌گویند.

انواع متفاوت نبوغ:

 • نبوغ زبانی
 • نبوغ ریاضی
 • نبوغ طبیعت‌گرایی
 • نبوغ تصویری
 • نبوغ موسیقیایی و …

خلاقیت یکی از مهم‌ترین نشانه‌های افراد نابغه است:

اگر در سن کم به کودک خود موسیقی آموزش دهید، باعث ایجاد پیوندهای بیش‌تر در مغز کودکان می‌شوید؛ این کودکان رشد مغزی بیشتری نسبت به کودکانی که آموزش موسیقی ندیده‌اند دارند.

نوابغ آدم‌های متفاوتی هستند:

در بعضی از زمان‌ها، نوابغ علاقه زیادی به شنا کردن در جهت خلاف مسیر رودخانه دارند. دید آن‌ها نسبت به جهان با ما متفاوت است و اندکی دمدمی‌مزاج به نظر می‌رسند.

خوب می‌شنوند:

از علائم انسان‌های نابغه می‌توان گفت که شنوندگان بسیار خوبی هستند و برای کسب اطلاعات بیشتر، با دقت به هر منبع اطلاعاتی گوش می‌‌دهند. افرادی که  به اختلال دوقطبی مبتلا هستند، هنگامی ‌که در فاز مانیک هستند، خیلی کمتر می‌خوابند. نتایج یک تحقیق نشان داده شده است که بی‌خوابی با IQ بالا رابطه مستقیم دارد و هرچه‌قدر هوش افراد بالاتر باشد، نیاز به خواب در شب به میزان بیشتری کاهش‌ پیدا می‌کند؛ عده‌ای این را به‌عنوان بیماری‌های افراد باهوش می‌شناسند.

افرادی مبتلا به اختلال دو قطبی هنگامی ‌که در فاز مانیک هستند، خیلی کمتر می‌خوابند. در یک تحقیق نشان داده شده است که بی‌خوابی با IQ بالا رابطه مستقیم دارد و هرچه‌قدر هوش بالاتر باشد، نیاز به خواب در شب به میزان بیشتری کاهش‌ پیدا می‌کند. عده‌ای این را به عنوان بیماری‌های افراد باهوش می‌شناسند.

نخبه به چه کسانی گفته می شود:

در پاسخ می‌توان ماده ٢ آیین‌نامه احراز نخبگی را ذکر کرد که می‌گوید: «نخبه، به استناد ماده ۴ اساسنامه بنیاد به فرد برجسته و کارآمدی اطلاق می‌شود که اثرگذاری وی در تولید و گسترش علم، هنر، فناوری، فرهنگ‌سازی و مدیریت کشور محسوس باشد و هوش، خلاقیت، کارآفرینی و نبوغ فکری وی در راستای تولید و گسترش دانش و نوآوری موجب سرعت بخشیدن به رشد و توسعه علمی و اعتلای جامعه انسانی کشور شود»

ویژگی‌های افراد نخبه چیست؟

ویژگی های افراد نخبه

 • دقیق هستند: از مهم‌ترین ویژگی‌های انسان‌های نخبه، دقیق و هدفمند بودن است.
 • فرصت‌یاب هستند
 • شجاع هستند
 • مدیریت تصمیم‌گیری و همچنین خطرپذیری دارند.
 • اراده زیادی دارند و …

داروی افزایش هوش:

حال این سوال را بررسی می‌کنیم که آیا هوش قابل افزایش است؟ همیشه انسان‌ها علاقه دارند که زودتر به اهداف خود برسند؛ به همین دلیل برای افزایش هوش، از داروها استفاده می‌کنند زیرا به نظرشان کم زحمت‌ترین و سریع‌ترین راه است. 

همانطور که مدتی است از قرص ریتالین، که از داروهای حوزه روانپزشکی برای درمان کودکان بیش‌فعال است، در بین دانش‌آموزان و دانشجویان برای تقویت هوش و حافظه استفاده می‌شود که شاید منجر به اعتیاد مصرف‌کنندگان شود.

داروهای طبیعی:

جالب است بدانید که مواد طبیعی بسیاری از جمله کندر، کنجد، مویز و گردو می‌توانند به تقویت هوش کمک کنند؛ همچنین مصرف میوه، سبزیجات و مواد غذایی تازه و سالم نیز توصیه می‌شود. روش‌های کم‌هزینه زیادی برای رشد و تقویت هوش وجود دارد. 

تغذیه:

به خاطر بسپارید که تغذیه تاثیر زیادی بر قدرت حافظه دارد. ترکیبات مهم برای افزایش هوش عبارتند از:

آنتی‌اکسیدان‌ها: این ترکیبات مغز را در برابر رادیکال‌های آزاد حفظ می‌کنند و سلامت مغز را به دنبال دارند. گوجه فرنگی، کلم، کرفس و میوه‌های رنگی شامل این دسته از مواد می‌شوند.

امگا-۳: یک نوع چربی حیوانی است که در ماهی‌ها، گردو، سویا، بروکلی و اسفناج وجود دارد.

ویتامین B12: ویتامین مهمی به‌منظور عملکرد سالم مغز است. کمبود این ویتامین باعث ضعف در تست‌های شناختی می‌شود.

ورزش:

شما با ورزش کردن می‌توانید سلول‌های عصبی را تحریک و عملکرد مغز را بهینه کنید و همچنین باعث افزایش سرعت تولید و ارتباطات آن‌ها شوید. جالب است بدانید ورزش موجب افزایش خون‌رسانی به مغز می‌شود و یادگیری را ۲برابر می‌کند.

انجام بازی های ذهنی:

اگر مغزتان به چالش کشیده نشود، ضعیف خواهد شد؛ پس مغز خود را با انجام بازی‌ها و معماها تحریک کنید و به فعالیت وادار کنید.

اصلا استرس نداشته باشید:

استرس سبب نابودی سلول‌های مغز می‌شود.

بیماری‌های افراد باهوش

در تحقیقی که برای اولین بار در دانشگاه میشیگان با مطالعه روی اعضای انجمن بین‌المللی تیزهوشان(منسا) انجام شد، به این نتیجه رسیدند که حتی اعضای این جامعه با داشتن مهارت‌های ذهنی و اجتماعی، از لحاظ جسمی و روانی با مشکلات زیادی همراه هستند.

همچنین تحقیقات زیادی درباره افسردگی بالا در این افراد انجام شده است؛ برای مثال یک فرد باهوش با داشتن برنامه تحصیلی، به مسائل دیگر از جمله تغذیه، سلامت و ورزش توجه کمتری دارد. 

در این مقاله سعی بر این شد تا اطلاعات مختصر و مفیدی درباره سن رشد هوش، عوامل موثر بر آن و نیز مطالب پیرامون هوش بیان شود؛ تا با افزایش آگاهی و شناخت شما، در هر سنی که هستید بتوانید به بهترین نحو از آن بهره‌مند شوید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 14   میانگین:  4.3/5]

2 پاسخ به “بیشترین رشد هوش در چه سنی است؟”

 1. مهدی ستارزاده گفت:

  با سپاس از زحمات شما
  ولی من در سن ۵۵ سالگی فوق لیسانس،در رشته غیر مرتبط حسابداری گرفتم در حالیکه رشته تحصیلی ام مهندسی صنایع بود از دانشگاه معتبر ایران احساس می کنن الان باهوش ترم و بتهر مسایل رو حل می کنم احساس می کنم یک چراغ هدایت در مغزم روشن شده که قبلا این جور نبودم پیام ها رو چه زمینی چه اسمانی خیلی عالی دریافت می کنم در حالیکه قبلا این جور تبودم از این حالت خودم شگفت زده و متحیرم نمی دانم دلیلس چیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *