چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟ | 20 ویژگی مهم افراد کاریزماتیک

چگونه شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم؟

کاریزما به معنای انتقال صحیح پیام به مخاطب است، به طوری که در او انگیزه ایجاد کند. فردی که شخصیت کاریزماتیک دارد، دارای یک جذابیت خاص است که باعث می‌شود مورد ستایش مردم قرار گیرد. کاریزما در دوران باستان و قبل از سده بیستم دو معنا داشت؛ اول به معنای جنبه ظاهری فرد که جنبه دنیایی داشت و دوم به معنای برخورداری از موهبت الهی بود، اما از اواسط قرن بیستم واژه کاریزما برای توصیف شخصیت‌های مهم سیاسی به کار رفت. کاریزما باعث می‌شود تا برای دیگران قابل تحسین باشید و آن‌ها بدون اجباری از سوی شما هر کاری که می‌خواهید را انجام دهند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند رهبرانی که فنون رهبری کاریزماتیک را به خوبی آموخته‌اند در نگاه دیگران قابل اعتمادتر ‌و تاثیرگذارتر هستند. حال برای بسیاری از افراد سوال می‌شود که چگونه کاریزماتیک بودن را یاد بگیریم؟

داشتن شخصیت کاریزماتیک در حیطه شغلی بسیار مهم است و می‌تواند ذاتی یا اکتسابی باشد؛ یعنی با یادگیری برخی مهارت‌ها می‌توان شخصیت کاریزماتیک داشت.  اگر این ویژگی را به صورت ذاتی دارید می‌توانید آن را تقویت کنید و اگر این ویژگی را ندارید می‌توانید فنون آن را یاد بگیرید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • کاریزما
  • شخصیت کاریزماتیک
  • ویژگی افراد کاریزماتیک
  • راهکارهای کاریزماتیک بودن

کاریزما

کاریزما یا فرهمندی در لغت به معنای جذابیت غیرعادی یا صفات ویژه است که مورد ستایش افراد دیگر قرار می‌گیرد؛ در حقیقت نوعی جاذبه‌های فردی است که روی زندگی اجتماعی تاثیر می‌گذارد. ریشه کاریزما از احساسات و ارزش‌ها سرچشمه می‌گیرد و به خصوصیت فردی گفته می‌شود که از نظر دیگران دارای قدرت رهبری فوق‌العاده است. کلمه کاریزما در علوم سیاسی و جامعه‌شناسی کاربرد زیادی دارد و توصیف‌‌کننده رهبرانی است که می‌توانند تاثیر زیادی روی پیروان خود داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که زیر نظر یک رهبر کاریزماتیک کار می‌کنند، وظایف خود را بهتر و موثرتر انجام می‌دهند و اعتماد بیشتری به رهبر خود دارند. 

فردی که شخصیت کاریزماتیک دارد با برانگیخته کردن شور و شوق مخاطبان، آ‌ن‌ها را به هدف دلخواه خود هدایت می‌کند.

شخصیت کاریزماتیک

شخصیت کاریزماتیک به کاراکتری گفته می‌شود که به علت داشتن برخی ویژگی‌های خاص الگوی سایر افراد قرار می‌گیرد و با قدرت خاص خود جمعیت زیادی را به سوی خود جذب می‌کند.

فردی که شخصیت کاریزماتیکی دارد باید با استفاده از کلام معتبر و قدرتمند، توانایی نشان دادن اعتبار شخصی و اخلاقی خود را داشته باشد؛ زیرا این کار باعث می‌شود شور و شوق مخاطبان برای پیروی از آن‌ها برانگیخته شود. رهبری که شخصیت کاریزماتیک دارد با دست گذاشتن روی امیدها و انگیزه‌های پیروان خود، برای آن‌ها هدف تعیین می‌کند و برای رسیدن به آن اهداف به آن‌ها انگیزه می‌دهد.

رابرت هاوس، پرفسور دانشکده تجارت وارتو می‌گوید: «کاریزمای رهبر باعث می‌شود کارکنان، هدف او را جدی بگیرند و در انجام کار از‌خودگذشتگی داشته باشند.»

ویژگی افراد کاریزماتیک

اگر به زندگی برخی از معروف‌ترین شخصیت‌های کاریزماتیک جهان دقت کنید متوجه می‌شوید این افراد با کلام جادویی خود مردم را به سمت خود می‌کشانند. همان‌طور که گفته شد افراد کاریزماتیک ویژگی‌هایی دارند که باعث می‌شوند تمام مخاطبان برای گوش دادن به صحبت‌های آن‌ها شور و شوق داشته باشند. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های مشترک افراد کاریزماتیک عبارت‌اند از:

۱- ارتباط احساسی با مخاطب

مهم‌ترین ویژگی شخصیت کاریزماتیک، ارتباط احساسی با مخاطبان است. یک فرد حتی اگر بارها روبه‌رو آینه صحبت‌های خود را تمرین کرده باشد و پیام خود را به صحیح‌ترین حالت ممکن انتقال داده باشد، اگر توانایی برقراری رابطه احساسی با مخاطب را نداشته باشد؛ کلام او تاثیر گذار نخواهد بود. هر مخاطب به دلیل مشخصی به صحبت‌های یک فرد گوش می‌دهد و گوینده باید بتواند آن دلیل را بیابد و درباره آن موضوع بیشتر صحبت کند. لبخند زدن می‌تواند شروع خوبی برای ایجاد ارتباط موثر بین گوینده و شنونده باشد. سخنرانانی که شخصیت کاریزماتیک دارند، از طریق بازی با صدا مخاطب را با خود همراه می‌کنند؛ برای مثال زمانی که از غرور،‌ نگرانی،‌ ترس،‌ امید یا هر ویژگی احساسی دیگری صحبت می‌کنند می‌توانند پاسخ احساسی آن‌ را در مخاطب به وجود آورند.

اصلی‌ترین ویژگی افراد کاریزماتیک داشتن مهارت فن بیان است.

۲- فن بیان خوب

یکی دیگر از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک فن بیان عالی آن‌ها است. افرادی که فن بیان خوبی دارند، خوب صحبت می‌کنند؛ کلام و افکار آن‌ها با یکدیگر هماهنگ است و صحبت‌های معناداری دارند. یکی از موارد مهم در سخنرانی این است که شنونده فرصت کافی برای فهمیدن شنیده‌های خود داشته باشد. سخنرانان ماهر با مهارت فن بیان خود می‌توانند طوری با حرف‌های خود بازی کنند که مخاطب توانایی جمع‌بندی افکار خود را در حین سخنرانی داشته باشد. لحن خوب صدای آن‌ها نیز باعث می‌شود آن‌ها بتوانند پیام خود را به درستی به مخاطب منتقل کنند.

همچنین بخوانید: «۱۴ راهکار تقویت فن بیان برای سخنرانی»

۳- هماهنگی کلام و زبان بدن

ارتباط کلام و زبان بدن یکی دیگر از ویژگی‌های افراد کاریزماتیک است. اگر حالت بدن نیز نشان‌دهنده کلام باشد، تاثیرگذاری روی مخاطب بیشتر می‌شود. با هماهنگی کلام و حرکات بدن احساس گوینده به خوبی به شنونده منتقل می‌شود و مخاطب راحت‌تر با او همراه می‌شود.

افزایش کاریزما به کمک فن بیان۴- کلام متقاعد کننده

افراد کاریزماتیک کلام متقاعدکننده دارند و هر چند وقت یک بار برخی خاطرات شخصی خود را بازگو می‌کنند؛ زیرا این کار باعث می‌شود اعتماد مخاطب را جلب کنند. برای داشتن کلام متقاعد کننده باید درباره موضوعی معتبر و باورپذیر صحبت کرد.

۵- مثبت‌نگری

هنگامی که اتفاقات مختلفی رخ می‌دهد، افراد کاریزماتیک جنبه‌های مثبت آن را می‌بینند؛ به طوری که بسیاری از آن‌ها دلیل موفقیت خود را خوش‌بینی و نگرش خوب می‌دانند. مثبت‌نگری باعث می‌شود افراد کاریزماتیک برای دیگران الهام‌بخش باشند؛ آن‌ها احساس ‌خوش‌بینی خود را به دیگران نیز انتقال می‌دهند. مردم نیز بیشتر به سمت  کسانی که گرایش مثبتی به زندگی دارند جذب می‌شوند.

راهکارهای کاریزماتیک بودن

همه افراد دوست دارند که مورد توجه دیگران قرار گیرند و شخصیت کاریزماتیکی داشته باشند. برخی راهکارها که می‌توانند باعث ایجاد شخصیت کاریزماتیک در افراد شوند عبارت‌اند از:

۱- به دیگران محبت کنید

سعی کنید بدون توقع به دیگران محبت کنید و هیچ‌گاه از آن‌ها کینه به دل نگیرید و به آن‌ها لبخند بزنید. به کسانی که دوستشان دارید هدیه دهید، به درد و دل آن‌ها گوش دهید و تجربه‌هایی را که از زندگی به دست آورده‌اید به آن‌ها بگویید تا از اشتباهات شما درس بگیرند. همان‌طور که گفته شد، ماهیت کاریزما عشق و علاقه است، به همین علت زمانی که به دیگران لطف و محبت بی‌دریغی دارید باعث می‌شوید آن‌ها نیز مجاب شوند تا لطف و محبت شما را با خوبی پاسخ دهند و در جایی که انتظار ندارید، دست شما را بگیرند. اگر محبت شما بی‌پاسخ ماند یا طرف مقابل از شما قدردانی نکرد، به خود یادآوری کنید که بدون چشم‌داشت محبت کرده‌اید.

۲- هیچ‌گاه دروغ  نگویید

همیشه کارهای خود را به درستی انجام دهید و دروغ نگویید؛ زیرا توجه دیگران به رفتارهای شما است و با شنیدن دروغ نمی‌توانند دوباره به شما اعتماد کنند. اگر می‌خواهید شخصیت کاریزماتیکی داشته باشید، از گفتن حقیقت نترسید حتی اگر به ضرر شما باشد. همیشه از دورویی پرهیز کنید و آلوده رفتارهای اشتباهی مانند تظاهر و فریب نشوید.

۳- امیدوار باشید و روحیه دهید

برای اینکه شخصیت کاریزماتیک داشته باشید باید به دیگران نیز امیدوار باشید که می‌توانند هوش و ذکاوت برای انجام برخی کارهای خاص را داشته باشند. سعی کنید برای انجام برخی از کارها به آن‌ها اعتماد کنید و به جای عصبانیت و بدبینی لبخند بزنید تا دیگران هم روحیه بگیرند.

روحیه شاد و امیدوار ۴- خوش‌ قول باشید

مهم‌ترین ویژگی برای داشتن شخصیت کاریزماتیک، حفظ آبرو و اعتبار است. برای این کار باید خوش قول باشید؛ زیرا خوش قولی یک از خصوصیات بارز انسان‌های آبرومند است. حتی اگر دیگران به قول‌های خود عمل نکردند، شما به قول‌هایی که می‌دهید پایبند باشید.

۵- اشتباهات را قبول کنید

زمانی که برخی اشتباهات رخ می‌دهند به دنبال مقصر نگردید. بهتر است گاهی‌اوقات برخی تقصیرها را گردن بگیرید حتی اگر مقصر نباشید؛ سپس آن اتفاق را عیب‌یابی کنید و برای یافتن راه‌حل بهتر تلاش کنید.

۶- قدردانی کنید

سعی کنید از تمام کسانی که می‌شناسید، سپاس‌گزاری کنید؛ برای مثال اگر از معلم ‌موردعلاقه سال‌های قبل خود خبر دارید، حتی در حد یک پیام کوتاه از او تشکر کنید. سعی کنید همه افرادی را که دوستشان دارید در آغوش بگیرید و اعتراف کنید که چه‌قدر آن‌ها را دوست دارید و به آن‌ها افتخار می‌کنید. حتی اگر دیگران به شما اعتنایی نکنند شما باید با قدردانی از دیگران به آن‌ها نشان دهید که تا چه‌ اندازه انسان شریفی هستید.

۷- افراد شایسته را تحسین کنید

مردم دوست دارند با کسانی معاشرت کنند که علاوه بر احساس شادی و خوشی، احساس امنیت و آرامش نیز داشته باشند و از احساس دوست داشته شدن بهره‌مند شوند؛ در مقابل از کسانی که این احساس را به آن‌ها منتقل نکنند دوری خواهند کرد. بسیاری از مردم به اندازه‌ای که شایستگی دارند تحسین نمی‌شوند؛ پس بهتر است تفاوت خود را با دیگران نشان دهید و از کسانی که شایستگی دارند تعریف کنید.

۸- دیگران را شگفت‌زده کنید

هر از گاهی با انجام دادن برخی کارها مانند هدیه‌ای بی‌مناسبت، اطرافیان خود را شگفت‌زده کنید. گاهی‌اوقت نیز می‌توانید از وظایف و تکالیف دانشجویان یا کارمندان خود بکاهید و با این کار خود آن‌ها را خوشحال کنید.

افراد کاریزماتیک به اهداف خود ایمان قلبی دارند که باعث جذب مخاطبان می‌شود.

۹- به اهداف خود ایمان قلبی داشته باشید

قانع کردن دیگران با انجام دادن کاری که به آن اعتقاد ندارید، کار بسیار دشواری است؛ زیرا مردم جذب کسانی می‌شوند که به چیزهایی که می‌گویند، ایمان قلبی دارند. پس به اهدافی که برای دیگران برنامه‌ ریزی می‌کنید ایمان قلبی داشته باشید تا بتوانید آن‌ها را به درستی هدایت کنید.

۱۰- شنونده خوبی باشید

همه مردم دوست دارند زمانی که ناراحت هستند کسی در کنار آن‌ها باشد و به درد و دل آن‌ها گوش دهد. زمانی که از زندگی خود فاصله می‌گیرید و ساعتی را برای گوش دادن به درد و دل دیگران اختصاص می‌دهید، آن‌ها حس می‌کنند که برای شما مهم هستند. زندگی بیشتر افراد اتفاقات تلخ و شکست‌های زیادی دارد؛ افراد کمی نیز هستند که به این درد و دل‌ها گوش دهند. با این کار می‌توانید شخصیت افراد مقابل خود را بشناسید و بینش خود را از طبیعت انسان‌ها گسترش دهید.

اگر بدانید که طرف مقابل شما چه اتفاقاتی را در زندگی پشت سر گذاشته است می‌توانید بفهمید که چگونه با او برخورد کنید. در مواردی هم که متوجه نمی‌شوید سوال بپرسید؛ زیرا حدس و گمان در این موارد باعث می‌شود شناخت درستی از آن‌ها نداشته باشید.

توجه داشته باشید هر چه شخصیت کاریزماتیک‌تری داشته باشید باید شنونده بهتری باشید؛ زیرا مردم در مقابل افراد کاریزماتیک نسبت به افراد معمولی متفاوت‌تر رفتار می‌کنند. 

۱۱- با دیگران همدردی کنید

برای اینکه بخواهید با دیگران تعامل داشته باشید باید با خصوصیات اخلاقی آن‌ها در مواقع مختلف آشنایی داشته باشید. همدردی باعث می‌شود شخص مقابل اعتماد بیشتری به شما پیدا کند؛ زمانی که او ناراحت است سعی کنید با او همدلی کنید و اگر همدلی کردن با دیگران را بلد نیستید از روانشناسان کمک بگیرید. توصیه می‌شود از کتاب‌های تئوری شخصیت و زبان بدن کمک بگیرید.

۱۲- مطالعه کنید و دانش خود را ارتقا دهید

دانش خود را درباره موضوعات مختلف ارتقا دهید؛ زیرا اطلاعات گسترده شما درباره موضوعات مختلف باعث می‌شود اعتمادبه‌نفس بیشتری داشته باشید و افراد بیشتری به صحبت کردن با شما علاقه‌مند شوند. مطالعه در حوزه روانشناسی و جامعه‌شناسی به شما کمک می‌کند ارتباط موثرتری با افراد داشته باشید. مطالعه درباره اقتصاد، تاریخ و سیاست نیز می‌تواند به شما کمک کند تا با شخصیت‌های کاریزماتیک بیشتری آشنا شوید. 

۱۳- سرزنش نکنید

کسی که در انجام کاری اشتباه می‌کند، در بیشتر مواقع متوجه اشتباه خود می‌شود و احساس ناخوشایندی نیز دارد؛ حال اگر شما به عنوان مافوق او خشمگین شوید و او را تحقیر کنید، او احساس بدی پیدا می‌کند و دیگران نیز از شما می‌ترسند. به همین علت تمایلی به پیروی از شما نخواهند داشت. 

۱۴- دیگران را برای انجام کاری وادار نکنید

افراد کاریزماتیک باید این توانایی را داشته باشند تا دیگران را بدون استفاده از اهرم فشار برای  انجام دادن کارها ترغیب کنند. برای کاریزماتیک بودن باید در ارتباط با دیگران باهوش و کاردان باشید و با استفاده از توانایی‌های خود دیگران را برای انجام کار مورد‌نظر تشویق کنید.

شخصیت کاریزماتیک
۱۵- از احساسات مخرب دوری کنید

زمانی که عصبانی، ناراحت و نگران هستید از تصمیم‌گیری بپرهیزید؛ زیرا ممکن است در این شرایط شکست بخورید. اگر به این احساسات دچار شدید سعی کنید به سرعت خود را مدیریت کنید و به حال طبیعی برگردید.

 اگر افرادی که برای شما کار می‌کنند نیز به این احساسات دچار شوند، ناامید می‌شوند؛‌ به همین علت شما باید آرامش خود را حفظ کنید و با خوش‌بینی و امیدواری در راستای رسیدن به اهداف تلاش کنید و به آن‌ها روحیه دهید. توجه داشته باشید که یک رهبر کاریزماتیک باید همیشه با آگاهی اقدام کند.

نتیجه‌گیری

با بررسی مفهوم کاریزما، شخصیت کاریزماتیک و راهکارهای داشتن شخصیت کاریزماتیک متوجه شدیم که کاریزما یا فرهمندی در لغت به معنای جذابیت غیرعادی یا دارای صفات ویژه است که مورد ستایش افراد دیگر قرار می‌گیرد؛ در حقیقت نوعی جاذبه‌ فردی است که روی زندگی اجتماعی تاثیر می‌گذارد. ریشه کاریزما از احساسات و ارزش‌ها سرچشمه می‌گیرد. کاریزما به خصوصیت فردی گفته می‌شود که از نظر دیگران دارای قدرت رهبری فوق‌العاده است. شخصیت کاریزماتیک داشتن تنها ذاتی نیست؛ بلکه با انجام برخی راهکارهایی که گفته شد می‌توان شخصیت کاریزماتیک داشت. برای مطالعه بیشتر درباره کاریزما می‌توانید به کتاب «افسانه کاریزما» نوشته اولیویا فاکس کابان مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: «کاریزماتیک چیست؟ + ۱۰ خصوصیات افراد کاریزماتیک»

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 2   میانگین: 3.5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *