قوی
آموزش, رشد فردی و موفقیت

شما قوی‌تر از آن هستید که فکر می‌کنید

[تعداد: 32    میانگین: 3.6/5]

تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چه اتفاقی می‌افتد که بعضی از افراد پس از شکست در زندگی‌شان از جای خود بلند شده و به راه خود ادامه می‌دهند درحالی‌که بسیاری از مردم تسلیم غصه می‌شوند؟ آن‌ها این نیرو را از کجا می‌آورند ،در کجا نگهداری می‌کنند و راز موفقیتشان چیست؟ آیا شما هم جزو دسته دوم هستید که با کوچک‌ترین مشکل آرامش خود را از دست می‌دهید و برای برگشتن به زندگی عادی خود به زمان زیادی نیاز دارید؟ افراد دسته اول می‌دانند که چگونه خود را نبازند و کی و کجا عملکردشان را موردانتقاد قرار دهند. آن‌ها روش آرام کردن خود را یاد گرفته‌اند.
متأسفانه داشتن چنین طرز تفکری آسان نیست. اکثر ما شکست‌ها را بیشتر و عمیق‌تر از لحظه‌های خوب و موفقیت‌ها درک می‌کنیم. ما پس از هر شکست شروع به خودخوری می‌کنیم و خودمان را آزار می‌دهیم.

راهنمایی‌های زیر می‌تواند شمارا در تمرکز بر نکات مثبت و توانایی انعطاف‌پذیری و مقاومت در برابر سختی‌ها کمک کند. به این توصیه‌ها توجه کنید:

 • خودآزاری نکنید
 • به‌اندازه مشکلتان رنج بکشید
 • مقایسه نکنید
 • دست از سر گذشته بردارید
 • افکار و احساسات خود را ابراز کنید
 • به‌تنهایی پناه نبرید

 

خودآزاری نکنید

هنگامی‌که با یک سختی روبه‌رو می‌شوید مثل از دست دادن خانه، ورشکستگی شغلی و یا شکست عاطفی و … خیلی راحت است که بر مشکل خود تمرکز کرده و مدام به آن فکر کنید در این لحظات هیچ‌کسی جز خود شما وجود ندارد. خودخوری و خودآزاری تا به امروز معجزه نکرده است. به‌جای اینکه غصه شکستتان را بخورید سعی کنید از موفقیت‌ها و لحظه‌های خوبتان لذت ببرید هرچند شاید ازنظر دیگران کوچک و کم باشد. به‌بیان‌دیگر مثبت باشید. ممکن است این حرف کلیشه‌ای به نظر برسد اما بهترین راه ممکن برای مقاومت با سختی‌ها داشتن امید است. افکار مثبت مشکلات شمارا حل نمی‌کنند اما در شرایط بد به شما ذهنیت خوب و درستی می‌دهند.

 

زمانی که امروزتان را با غم و سختی می‌گذرانید فردایتان را روشن و عالی تصور کنید و همیشه سپاسگزار باشید زیرا در جهان همه چیز همواره در حال تغییر است.

 

به‌اندازه مشکلتان رنج بکشید

هیچ‌کس زندگی خود را بدون سختی و رنج نمی‌گذراند اما برخی از تجربیات ما بیشتر از بقیه بر شانه‌هایمان سنگینی می‌کند. شما نباید در سختی بمانید و آن را نیز نباید دست‌کم بگیرید یعنی با مشکلاتتان به همان اندازه که هست کنار بیایید، به آن نگاه واقع‌بینانه‌ای داشته باشید . آن را از آن چیزی که هست بزرگ‌تر ببینید و نه آن را کوچک بدانید.

 

شما قوی تر از مشکلات هستید

 

مقایسه نکنید

هر کس با درد و رنج خود در زندگی روبه‌رو شده و با شیوه خود با آن مقابله می‌کند. یکی ممکن است چند روز پس‌ازاینکه عزیز خود را از دست داد به باشگاه برود و ورزش کند و یکی هم ممکن است پس از اخراج از کار تا ماه‌ها طول بکشد تا به زندگی عادی خود برگردد. شاید یکی برای فرار از رنج دست به خودکشی بزند و دیگری خود را شبانه‌روز مشغول کار و فعالیت کند. یک نفر پس از یک ماه اعتیاد خود را ترک می‌کند و یکی دیگر برای ترک مواد مخدر به زمان بیشتری احتیاج داشته باشد. هر انسانی در زندگی برای هر عملی که انجام می‌دهد دلیل دارد. توان افراد در تحمل رنج و شیوه برخورد با مشکلاتشان با یکدیگر فرق می‌کند. سعی نکنید خود را با دیگران مقایسه کنید. برای خودتان بهترین شیوه مقابله را پیدا کنید.

دست از سر گذشته بردارید

با تمرکز بر افکار منفی می‌توانید شرایط سخت را به شرایط غیرممکن تبدیل کنید. چرا؟ زیرا تمرکز برگذشته چشم شمارا به زمان حال می‌بندد. وقتی تمام حواستان پیش شکست‌های گذشته است چگونه می‌توانید بر آنچه امروز رخ می‌دهد و یا موفقیت های آینده تمرکز کنید؟ چطور می‌توانید برای آینده برنامه‌ریزی کنید؟ منظور ما این نیست که به‌کل تمام خاطرات دردناک گذشته را از ذهن پاک‌کنید، می‌گوییم که در آن غرق نشوید زیرا اجازه هر حرکت رو به جلویی را از شما می‌گیرد. تا جایی که می‌توانید از تمرکز بر بدبینی دوری‌کنید.

 

 

هیچ وقت دیدگاه خود از زندگی را به وسیله تجربیات  گذشته ات محدود نکن.

ارنست هولمز

 

 

افکار و احساسات خود را ابراز کنید

این همان چیزی است که موفقیت های شمارا تضمین می‌کند. در مورد احساسات و افکار خود با دیگران گفت‌وگو کنید. بد یا خوب، شرم‌آور یا قابل‌ستایش، فرقی نمی‌کند، یکی از اعضای خانواده، یک دوست یا یک مشاور پیدا کنید و هر آنچه را که می‌خواهید بگویید با او در میان بگذارید. صحبت کردن از دردهایی که می‌کشید شمارا در تحمل آن‌ها کمک می‌کند و پس‌ازآن حتماً حس خواهید کرد که سبک‌تر شده‌اید. البته پیش از صحبت کردن با هر شخصی به شما پیشنهاد می‌کنیم که یاد بگیرید احساسات و افکار خود را بنویسید و سپس آن را پاره کنید یا اگر دوست داشتید نزد خود نگه‌دارید، ولی بنویسید تاکمی از بار سنگین درونتان کم شود.

به‌تنهایی پناه نبرید

ما نیاز به اعتباربخشی به خود داریم به‌ویژه اگر عادت داریم خودمان را زیاد نقد کنیم. قوی بودن به معنای تنها بودن نیست، سخت‌ترین افراد هم مشکلات و رنج‌های خود را در تنهایی سپری نمی‌کنند. دایره دوستانتان را در زمان سختی‌ها گسترش دهید و با آن‌ها بیشتر ارتباط بگیرد. تنها ماندن موجب بروز مشکلات بیشتر جسمی و روحی می‌شود. به‌طور خلاصه تنهایی موجب تضعیف ما می‌شود. در مواقع سختی از دوستان قابل‌اعتمادتان کمک بگیرید زیرا آن‌ها موجب تغییرات مثبت و طولانی‌مدت در شما می‌شوند.

مطالب مرتبط با این موضوع

نظر شما درباره “شما قوی‌تر از آن هستید که فکر می‌کنید

 1. ليلا گفت:

  عرض ادب و احترام

  مطالب خواندنى و قابل تعمق بود ، اما بیشتر شرح مساله و مشکل بود و به شخصه خیلى بیشتر استفاده میبردم اگر براى هر بخش تمرینى کاربردى ارائه میشد براى رفع مساله.

  در مجموع سپاس از تیم پر تلاش و همیشه پیگیر و متعهد شما

 2. مهدی صادقی گفت:

  سلام،با درود و خدا قوت خدمت آقای محمدی عزیز و تمام کارکنان محترم مجموعه ی خوب مطالعه ی شریف
  تمام کلمات کلیدی این مقاله من رو مستغرق در زندگی در زمان حال کرد،جایی که حضور خداست و ارزش زندگی در اون می درخشه

 3. مجید نقوی گفت:

  مطلب خیلی خوبی بود و استفاده کردم.ممنونم

 4. شریف اکبری گفت:

  سلام، مقاله که گذاشته بودید بسیار عالی (مختصر و مفید) بود.
  شریف اکبری هستم، از افغانستان و فعلا دانشجوی ارشد در فیدراسیون روسیه شهر مسکو،
  من حدود نزدیک به دوسال هست که برنامه های آموزشی مطالعه شریف را تعقیب و استفاده میکنم، خیلی آرزومندم که برایم فرصت مساعد شود تا در برنامه تندخوانی و تقویت حافظه شرکت کنم، متاسفانه هنوز زمینه برایم مساعد نبوده.

 5. عبدالغفار صمیمی گفت:

  سلام. عالی بود بعضی وقتها یه جمله کافی که ادم به فکر فرو ببره ومسیرش عوض بشه نکات خیلی خوبی داخل مقاله بود. ممنون

 6. ابوذر گفت:

  سلام. با توجه به مشکلی که اخیرا داشتم، مقالتوون عالی بود و قابل ستایش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *