شناخت سبک های یادگیری، راهی برای کشف استعدادها!

شناخت سبک های یادگیری

تعریف‌های زیادی برای یادگیری وجود دارد؛ یادگیری به معنای کسب دانش جدید و تغییر در رفتار و عواطف است. امروزه بیشتر فعالیت‌های افراد به نحوه یادگیری آن‌ها مربوط می‌شود؛ یعنی انسان از طریق یادگیری به موفقیت می‌رسد و رسیدن به موفقیت هم بدون یادگیری امکان‌پذیر نیست. ممکن است تصور کنید تنها یک روش برای یادگیری وجود دارد؛‌ اما سبک یادگیری برای هر فرد متفاوت است. شناسایی سبک یادگیری به افراد کمک می‌کند تا استعدادهای خود را کشف کنند و با افزایش سرعت یادگیری در زمان خود صرفه‌جویی کنند. در ادامه مقاله به معرفی انواع سبک های یادگیری می‌پردازیم تا به وسیله آن بتوانید سبک یادگیری خود را تشخیص دهید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • انواع سبک های یادگیری
  • تکنیک‌های افزایش مهارت یادگیری
  • تکنیک‌های افزایش یادگیری هنگام مطالعه
  • مزایای قدرت یادگیری بالا

انواع سبک های یادگیری

سبک یادگیری هر فرد متفاوت است. اسکات بلک، متخصص رفتار انسانی و استاد دانشگاه هاروارد سبک های یادگیری مختلف را به ۸ روش دسته‌بندی کرده است که عبارت‌اند از:

۱- یادگیری از طریق زبان

فردی که سبک یادگیری او زبانی است، از طریق مهارت‌های زبانی مانند خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن بیشتر یاد می‌گیرد. گاهی‌اوقات نیز فرد با ترکیب این روش‌ها یادگیری عمیق‌تری دارد. برای مثال اگر فردی به روش زبانی بهتر یاد می‌گیرد ابتدا باید درباره موضوع مورد‌نظر مطالعه کند؛ سپس فایل‌های صوتی مربوط به آن را گوش دهد و از چیزهایی که یاد گرفته است یادداشت‌ برداری کند و در نهایت درباره آن مسئله با افراد دیگر صحبت کند. نوشتن مطالب به این افراد در یادگیری کمک زیادی می‌کند؛ به همین علت یادگیری استادان و معلمان به سبک زبانی است؛ زیرا این فرآیند را بارها تکرار می‌کنند.

۲- یادگیری طبیعی (ناتورالیست)

یادگیری طبیعی یا ناتورالیست یکی از سبک های یادگیری است. افرادی که سبک یادگیری آن‌ها طبیعی یا ناتورالیست است از طریق کار کردن و تجربه عملی موضوع مورد‌نظر را یاد می‌گیرند. سبک یادگیری بیشتر دانشمندان و محققان، طبیعی است؛ زیرا آن‌ها به آزمون و خطا درباره روش‌های مختلف موضوع مورد‌نظر علاقه دارند. افرادی که سبک یادگیری طبیعی دارند علاقه زیادی به تجربه کردن دارند، آن‌ها علاقه دارند دنیای پیرامون خود را به خوبی مشاهده کنند و دانش خود را از طریق آزمایش به دست آورند. برای مثال یکی از معروف‌ترین افرادی که سبک یادگیری طبیعی یا تجربی دارد، ادیسون است.

افرادی که یادگیری آن‌ها ریتمیک است، با استفاده از موزیک یا ریتم آهنگ یادگیری بهتری دارند.

۳- یادگیری به وسیله موسیقی یا ریتمیک

افرادی که یادگیری آن‌ها ریتمیک است، با استفاده از موزیک یا ریتم آهنگ یادگیری بهتری دارند. برای مثال نوازندگان سبک یادگیری موسیقی یا ریتمیک دارند؛ به همین علت زمانی که یک قطعه موسیقی را گوش می‌دهند می‌توانند به راحتی نواختن آن را یاد بگیرند.

افراد با سبک یادگیری ریتمیک، ویژگی‌های جالبی دارند. برای مثال آن‌ها هنگام یادگیری مهارت جدید عادت دارند زمزمه کنند، سوت بزنند، دست‌های خود را تکان دهند، با دست یا مداد به میز ضربه بزنند یا هنگام یادگیری و انجام کار به موسیقی گوش کنند. موسیقی برای این دسته افراد باعث حواس‌پرتی نیست، بلکه به وسیله آن می‌توانند مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند.

۴- یادگیری عملی

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها عملی است با انجام کارها یادگیری بهتری دارند. این افراد باید با اشیاء مختلف در تعامل باشند تا به خوبی بتواند یاد بگیرند. برخی شغل‌های خانگی در زمینه‌های هنری و تولیدی یا رشته‌های خلاقانه مانند آرایشگری، رقص، بازیگری، جراحی، نجاری، کشاورزی، جواهرات و… برای این افراد مناسب است. افراد برای یاد گرفتن این شغل‌ها به تجربه عملی نیاز دارند؛ به همین علت فرد برای انجام این کارها باید مدتی در دوره‌های کارآموزی شرکت کند.

۵- یادگیری بصری یا فضایی

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها بصری یا فضایی است در صورتی که کمک‌های بصری برای یادگیری و هدایت او وجود داشته باشد یادگیری بهتری دارند. برای مثال افرادی که به وسیله نمودارها، تصاویر و اینفوگرافی‌ها بهتر یاد می‌گیرد، سبک یادگیری آن‌ها بصری یا فضایی است. این افراد به رشته‌های فنی و مهندسی گرایش دارند و در رشته‌های مختلف مانند برنامه‌نویسی، فناوری اطلاعات، عمران، نقشه‌کشی و رشته‌های جغرافیایی که همیشه با نمودارها و تصاویر مختلف در ارتباط هستند موفق‌تر خواهند بود.

۶- یادگیری منطقی یا ریاضی

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها به صورت منطقی یا ریاضی است برای یادگیری موثر باید اشیاء مختلف را دسته‌بندی کنند. این افراد علاقه دارند تا روابط و الگوهای اعداد را بهتر از افراد دیگر درک کنند و کارهایی را انجام دهند که به حل مسئله نیاز دارند. این افراد در شغل‌های مانند مهندسی هوا و فضا، ریاضی‌دان، خلبان و حرفه‌های فنی که محاسبات در آن‌ها کاربرد زیادی دارد موفق خواهند شد.

۷- یادگیری بین فردی

افرادی که سبک یادگیری آن‌ها بین فردی است از طریق برقراری ارتباط با دیگران یادگیری بهتری دارند. این افراد در کارهای گروهی عملکرد بهتری دارند و به راحتی می‌توانند ایده‌های خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. دیگران به این افراد کمک می‌کنند تا روی ایده‌های جدید فکر کنند؛ به همین علت این افراد رهبران و بازیکنان خوبی برای تیم‌های مختلف می‌شوند و در زمینه‌های روانشناسی و علوم اجتماعی موفق‌تر هستند.

۸- یادگیری درون فردی 

این افراد برخلاف کسانی که سبک یادگیری بین فردی دارند، زمانی که به تنهایی کارهای خود را انجام می‌دهند یادگیری بهتری دارند و اهداف خود را طوری مشخص می‌کنند که برای آن‌ها چالش برانگیز باشد، اما غیر‌ممکن نباشد. این افراد به جای انگیزه‌های خارجی، انگیزه‌های داخلی و درونی را جست‌و‌جو می‌کنند؛ به همین علت معمولا درون‌گرا هستند. این افراد بیشتر در حوزه‌های خلاقانه کارمی‌کنند و کارآفرین هستند؛‌ حتی اگر صاحب یک واحد تجاری کوچک باشند، علاقه دارند در زمینه‌ و صنعتی کار کنند که بتوانند بدون نظارت مستقیم کار کنند.

یادگیری درون فردی برای شناخت سبک های یادگیری

تکنیک‌های افزایش مهارت یادگیری

با انجام برخی راهکارهای ساده می‌توانید قدرت یادگیری خود را افزایش دهید. هفت مورد از این راهکارها عبارت‌اند از:

۱- با شکم پر مطالعه نکنید

هیچ‌گاه با شکم پر مطالعه نکنید یا به کلاس نروید. زمانی که تازه غذا میل کرده‌اید، خون بیشتر از مغز، در معده شما جریان دارد و بیشتر فعالیت‌های بدن روی معده و روده تمرکز دارد. بنابراین مغز شما مانند همیشه کار نمی‌کند و قدرت یادگیری شما کمتر می‌شود.

۲- هنگام خستگی مطالعه نکنید

بهتر است زمانی که بسیار خسته و خواب‌آلود هستید مطالعه نکنید‌؛ زیرا در این حالت مغز، روی موضوعی که در حال مطالعه آن هستید تمرکز کافی ندارد. مطالعه و یادگیری فرآیندهایی هستند که به تمرکز حواس نیاز دارند.

۳- در حال حرکت مطالعه نکنید

زمانی که شما در حال حرکت با مترو و اتوبوس هستید، چشم‌های شما مدام در حال جابه‌جا شدن هستند؛‌ بنابراین اگر در آن لحظات به مطالعه و یادگیری موضوع جدید بپردازید چشم شما خسته می‌شود و مغز بیشتر انرژی خود را برای رفع خستگی چشم صرف می‌کند. اگر می‌خواهید در این زمان‌ها از وقت خود استفاده کنید بهتر است از کتاب‌های صوتی استفاده کنید.

همچنین بخوانید :  پیشرفت در کارها از طریق یادگیری مادام العمر

۴- پیش‌مطالعه داشته باشید

اگر به منابعی که قرار است در کلاس تدریس شود دسترسی دارید، بهتر است قبل از کلاس آن‌ها را مطالعه کنید. این کار تاثیر زیادی بر یادگیری شما دارد. همچنین اگر می‌خواهید کتابی را شروع کنید، قبل از خواندن خط به خط بهتر است یک نگاه کلی به سرفصل‌های کتاب داشته باشید. این کار باعث افزایش یادگیری شما می‌شود. علاوه بر این موارد استفاده از تکنیک‌های تند خوانی نیز به شما کمک می‌کند تا در مدت زمان کوتاه مطالب زیادی را یاد بگیرید.

مغز نیز مانند سایر اعضای بدن به استراحت نیاز دارد؛ پس سعی کنید پس از حدود ۴۵ دقیقه مطالعه، حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید.

۵- استراحت داشته باشید

مغز نیز مانند سایر اعضای بدن به استراحت نیاز دارد؛ پس سعی کنید پس از حدود ۴۵ دقیقه مطالعه، حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که استراحت به این معنا نیست که شما به انجام کارهایی مانند تماشای تلویزیون، چک کردن صفحات مجازی و… بپردازید؛ بلکه بهتر است دراز بکشید، چشم‌های خود را ببندید و به چیزی فکر نکنید.

۶- تدریس کنید

فردی که در کلاس مطالب را بیشتر از دیگران متوجه می‌شود و یاد می‌گیرد، کسی است که آن را تدریس می‌کند. تدریس مطالب به این معنا نیست که حتما کلاسی داشته باشید و مطالب را به افراد دیگر آموزش دهید؛ بلکه می‌توانید مطالبی را که یاد گرفته‌اید با زبان خود به دوستان و خانواده بازگو کنید. این کار باعث می‌شود همه مطالبی که می‌گویید در ذهن شما ثبت شود و هیچ‌گاه آن‌ها را فراموش نکنید.

۷- مطالبی را که یاد گرفتید مرور کنید

اگر برنامه‌ریزی معینی برای مرور مطالبی که مطالعه کرده‌اید داشته باشید، می‌توانید مطالبی را که یاد گرفته‌اید به حافظه بلندمدت خود بسپارید و هیچ‌گاه آن‌ها را فراموش نکنید.

۸- سبک یادگیری خود را شناسایی کنید

همان‌طور که گفته شد مهارت یادگیری هر فرد با دیگری متفاوت است؛ اگر هر فرد سبک یادگیری خود را شناسایی کند سریع‌تر به اهداف خود می‌رسد.

تکنیک‌های افزایش یادگیری هنگام مطالعه

تکنیک‌هایی که هنگام مطالعه به یادگیری شما کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

۱- فلش‌کارت بسازید

فلش‌کارت‌ها نکات اصلی و کلیدی را به همراه دارند و مطالب را به صورت ساده و خلاصه، در حد چند کلمه به شما توضیح می‌دهند؛ به همین علت یکی از بهترین روش‌ها برای یادگیری هنگام مطالعه ساخت فلش‌کارت است. بهتر است موارد مهمی که به وسیله آن می‌توانید سایر مطالب را به یاد آورید، روی فلش‌کارت یادداشت کنید و در حد چند کلمه کوتاه درباره آن توضیح دهید.

تکنیک‌های افزایش یادگیری هنگام مطالعه

۲- نقاشی کنید

رسم شکل یا نقاشی کردن به بسیاری از افراد کمک می‌کند تا سریع‌تر مطالب را یاد بگیرند. می‌توانید مطالب پیچیده و سخت را با رسم شکل یاد بگیرید. استفاده از شکل، حافظه تصویری شما را درگیر می‌کند و به شما کمک می‌کند یادگیری موثرتری داشته باشید.

۳- به موسیقی گوش کنید

گوش دادن به موسیقی تاثیر مثبتی بر مغز افراد دارد و یکی از روش‌هایی است که به بهبود یادگیری شما کمک می‌کند؛ بنابراین بهتر است در مواقعی که وقت آزاد دارید به موسیقی‌های مورد‌علاقه خود گوش دهید. 

مزایای قدرت یادگیری بالا

قدرت یادگیری بالا باعث موفقیت می‌شود و مزایای زیادی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: 

۱- صرفه‌جویی در زمان و انرژی

زمانی که قدرت یادگیری بالایی دارید، به سرعت موارد مورد‌نظر را یاد می‌گیرید و در زمان‌ خود صرفه‌جویی می‌کنید. همچنین فشار کمتری برای یادگیری مطالب به مغز خود وارد می‌کنید و دیرتر خسته می‌شوید. 

زمانی که قدرت و سرعت یادگیری شما بالا باشد، انگیزه بیشتری برای یادگیری مطالب جدید پیدا می‌کنید.

۲- افزایش انگیزه

زمانی که قدرت و سرعت یادگیری شما بالا باشد، انگیزه بیشتری برای یادگیری مطالب جدید پیدا می‌کنید. شما با این کار از یادگیری و مطالعه خسته نمی‌شوید و از آن لذت می‌برید.

۳- تثبیت آموخته‌ها

زمانی که قدرت یادگیری بالایی داشته باشید، مطالب را بهتر یاد می‌گیرید؛ آن موضوع در حافظه بلندمدت شما ثبت می‌شود و مدت زمان بیشتری در ذهن شما باقی می‌ماند.

مزایای قدرت یادگیری بالا

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی انواع سبک های یادگیری و راه‌های افزایش این مهارت پرداختیم. اگر افراد سبک یادگیری خود را به درستی شناسایی کنند می‌توانند یادگیری موثرتری داشته باشند و در زمان خود صرفه‌جویی کنند. ممکن است تصور کنید تنها یک روش برای یادگیری وجود دارد؛‌ اما سبک یادگیری برای هر فرد متفاوت بوده و یکی از عوامل مهم موفقیت در موقعیت شغلی و تحصیلی افراد است. علاوه بر این عدم توجه به سبک های یادگیری باعث پایین آمدن بازدهی و نادیده گرفتن استعدادهای افراد می‌شود.

همچنین بخوانید :  با این 17 راهکار مهارت یادگیری خود را بهبود دهید!
به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 1   میانگین: 5/5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *