شیمی را چطور بخوانیم؟

اگر یادتان باشد مقاله‌ای به نام چگونه برای کنکور درس بخوانیم گذاشتیم و قول دادیم که آن را ادامه دهیم. همان‌طور که قبلا هم گفته شد خیلی از افرادی که برای کنکور مطالعه می‌کنند٬ یک دغدغه دارند و این‌که هر درس را چطور بخوانند که درصد بالاتری بگیرند.

به خاطرم است در دورانی که برای کنکور مطالعه می‌کردم، خیلی دوست داشتم که با رتبه‌های برتر کنکور رابطه داشته باشم. در هفته‌نامه پیک سنجش مطلبی بود که آن را با شما دوستان به اشتراک می‌گذارم.

در این مقاله از زبان رتبه‌های برتر کنکور نحوه صحیح مطالعه درس شیمی را به شما بیان می‌کنیم.

بهانه‌ها

سخت است؛ اصلا درصد خوب آوردن در این درس کار غیرممکنی است؛ چطور امکان دارد که زمان کوتاهی این همه محاسبات را برای هر سوال انجام داد و به پاسخ صحیح رسید؟!

در سال‌های اخیر، تعداد قابل توجهی از داوطلبان چنین نگاهی نسبت به درس شیمی دارند. درسی که در آزمون سراسری برای گروه‌های آموزشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی ارائه می‌شود و برای هر دو گروه (به‌ویژه گروه آزمایشی علوم تجربی) اهمیت بسیار زیادی دارد اما داوطلبان باید بدانند که سوال‌های دشوار همین درس را عده‌ای به‌خوبی پاسخگو هستند و حتی برای برخی از داوطلبان به ۱۰۰ درصد سوال‌های این درس پاسخ صحیح داده‌اند.

آن چه می‌خوانید٬ تجربه دارندگان درصدهای خوب درس شیمی در آزمون‌های سراسری چند سال گذشته است.

شیمی را چطور بخوانیم؟ از زبان نفرات برتر کنکور

محمدامین روان‌بخش، رتبه ۲ کنکور علوم تجربی در آزمون سراسری ۹۵، شیمی ۹۷ درصد

روش مطالعه شیمی‌ام مثل زیست‌شناسی بود؛ یعنی توجه اصلی من روی کتاب درسی بود. شیوه کارم نیز این طور بود که وقتی دبیرمان یک فصل را به صورت کامل درس می‌داد، جزوه‌ای را که به ما داده بود٬ می‌خواندم و نکته‌های جزوه (مثل فرمول‌ها) را وارد کتاب درسی می‌کردم. همچنین قسمت‌های حفظی کتاب را مشخص می‌کردم. قصدم از انجام این کار٬ یکی شدن منبع مطالعه‌ام و توجه کردن به نکات حفظی بود.

محمدامین روان‌بخش رتبه ۲ کنکور٬ شیمی ۹۷ درصد:

 • توجه اصلی روی متن کتاب درسی
 • مطالعه جزوه معلم پس از پایان هر فصل
 • وارد کردن نکته‌ها در کتاب درسی
 • مشخص کردن قسمت‌های حفظی کتاب

محمد اکبری‌مقدم، رتبه ۱۰۹ علوم تجربی در آزمون سراسری ۹۵، شیمی ۱۰۰ درصد

اول کتاب درسی را می‌خواندم و بعد تست می‌زدم. وقتی تست می‌زدم، هم نکاتی را که بلد نبودم و غلط زده بودم و هم آن‌هایی را که توانسته بودم درست پاسخ دهم اما به نظرم سوالات و نکات مهم و خوبی بودند، یادداشت و بعدا آن‌ها را دوباره مرور می‌کردم. برای محاسبات شیمی٬ باید ریاضی شما قوی باشد. من آن قدر تمرین می‌کردم که با دیدن یک تست، روش حل آن بلافاصله در ذهنم بیاید و همچنین واکنش سوال را کاملا حفظ بودم تا وقتم برای این بخش‌ها تلف نشود.

به‌طور کلی تمرین زیاد تنها راه آسان شدن سوالات شیمی است و باعث افزایش سرعت پاسخگویی به تست‌های این درس می‌شود.

محمد اکبری‌مقدم رتبه ۱۰۹ علوم تجربی ۹۵، شیمی ۱۰۰ درصد:

 • مطالعه کتاب درسی
 • تست زدن
 • یادداشت کردن نکات مهم از سوالاتی که درست یا غلط پاسخ داده بودم
 • تمرین زیاد ریاضی
 • تمرین زیاد

سهند سروری، رتبه ۹ کنکور ریاضی در آزمون سال ۹۲، شیمی ۱۰۰ درصد

درس شیمی دو بخش مجزا از هم دارد؛‌یکی بخش حفظی شیمی و دیگری بخش تمرین. برای بخش حفظی٬ باید متن کتاب٬ شکل‌ها و در کل هر آن چه را که در کتاب است به‌طور دقیق مطالعه کرد؛ تا جایی که به‌نظر من کتاب شیمی را مثل کتاب دینی باید خواند و مطالب آن را حفظ کرد. من برای این‌که بتوانم شیمی را خوب حفظ کنم، ابتدا یک بار کتاب را خواندم. بعد تست‌های یک مجموعه سوال‌های کنکور را زدم و بررسی کردم چه چیزهایی را جا انداختم. سپس برای بار دوم کتاب را خواندم و نکات مهم را هایلایت کردم.

همچنین مطالب آن را خلاصه نویسی کردم (برای این‌که خیلی راحت بتوانید از مطالب خود خلاصه تهیه کنید پیشنهاد می‌کنم حتما روی این نوشته کلیک کنید و با نقشه ذهنی آشنا شوید). مثلا فرمول‌های مهم را نوشتم و در بین صفحات همان کتاب گذاشتم تا در مرورهای بعدی با یک نگاه به خلاصه‌ها یا سوال‌های جالب، مطلب مورد نظر را به خاطر بیاورم.

مهم‌ترین بخش شیمی از نظر سهند

در بخش تمرین شیمی٬ مهم‌ترین مبحث استوکیومتری است. به نظر من اگر داوطلبی روابط استوکیومتری را بلد نباشد بیش از نیمی از سوال‌های تمرینی کنکور را در شیمی نمی‌تواند پاسخ دهد.

برای فراگیری این مبحث، لازم است که تمرین بسیار حل کرد و بر آن مسلط شد. برای سایر مباحث شیمی باید از حفظ کردن فرمول‌های متعدد خودداری کرد و تصور نکرد که حفظ کردن فرمول‌های بسیار، نشانه توانمندی است. چون در جلسه کنکور به دلیل استرس، فرمول‌های متعدد به ذهن شما نخواهد آمد (از شما دعوت می‌کنم در زمینه راهکارهای کاهش استرس را با کلیک روی همین نوشته استرس خود را کاهش دهید).

پس فقط باید فرمول‌های اصلی را حفظ کنید و مطمئن باشید که با همین فرمول‌های اصلی می‌توانید بدون استرس پاسخگوی سوال‌های کنکور باشید.

سهند سروری رتبه ۹ کنکور ریاضی، شیمی ۱۰۰ درصد:

 • شیمی شامل دو بخش حفظی و تمرین
 • مطالعه متن کتاب
 • تست زدن مجموعه سوال‌های کنکور
 • مطالعه دوباره کتاب و هایلایت مطالب مهم
 • خلاصه نویسی اصولی
 • استوکیومتری، مهم‌ترین بخش از نظر سهند
 • حل تمرین زیاد
 • حفظ فرمول‌های اصلی
 • عدم حفظ فرمول‌های متعدد

سید شایان پورمیربابایی، رتبه ۱ علوم تجربی سال ۹۳، شیمی ۹۷.۲ درصد

در چند سال اخیر٬ آزمون شیمی به خاطر مسئله‌هایش برای بچه‌ها سخت شده است. مسائل این درس هم از سال سوم شروع می‌شود. به همین دلیل من از سال سوم سعی کردم که تسلط علمی لازم را بر مطالب شیمی به دست بیاورم و با تست زدن، سرعت عمل هم پیدا کنم اما بیشتر در سال چهارم سرعت عمل لازم را برای حل کردن مسائل و انجام محاسبات در زمان مصوب کنکور به دست آوردم.

سید شایان پورمیربابایی رتبه ۱ علوم تجربی، شیمی ۹۷.۲ درصد:

 • تسلط علمی لازم بر مطالب شیمی
 • تست زدن و بالا بردن سرعت عمل

در پایان برای راحتی شما دوستان نقشه ذهنی مطالب (مایند مپ) برای راحتی استفاده قرار می‌دهیم و امیدواریم که از مطالعه آن لذت ببرید.

به این نوشته امتیاز دهید
[تعداد: 6   میانگین:  3.7/5]

2 پاسخ به “شیمی را چطور بخوانیم؟”

 1. محمد گفت:

  خیلی خوب بود

 2. مریم گفت:

  با تشکر از سایت مطالعه شریف بخاطر مطلب خوبی که گذاشتید
  مطلب ((روش مطالعه شیمی)) که گذاشتید خیلی به درد ما دانش آموزان کنکوری میخوره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *